agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2016, 20:07   #511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2016
yaklaşık 3 hafta önce hava soğuk diye çiçekleri içeri aldım. hata mı yaptım acaba. bir de pek bir bilgim olmadığı için çiçekçiden alınan çiçek toprağı kullandım. toprağı değiştirmeli miyim?

doğa37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 20:48   #512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2015
Merhaba,

Sizin güzel aloe veralarınızı görünce bizimkileride görmenizi istedim.

Bu anne aloe veramız. Bol bol bebekleri oluyor Ama alt yaprakları gördüğünüz gibi sarkık ve kırık. Nedeni ne olabilir?

Buda bugün farkettiğimiz yeni bebek

Bunlarda daha önce ayırdığımız bebekler. Yarısı öldü. Bu üçü anca kendine geldi hala keyifsiz. Toprak ve saksı tercihimizden kaynaklandığını düşünüyoruz. Artık iyice büyümeden annelerinin yanından ayırmama kararı aldık.

efeege ve duy-gu beğendi.
tolgadinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 13:05   #513
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Çok suladığınızdan çürüyor. Kuraklığa dayanıklıdır. Toprağı kurudu diye acıyıp sürekli nemli tutmayın. Bu söz bunlar için geçerlidir. Merhametten maraz doğar. Acımayın işkence edin. Yoksa ağlayan siz olursunuz. Uzun süre nemli kalan torbalarda satılan topraklar kullanmayın içine yarısından fazla dere kumu karıştırın. Toprağı kumlu geçirgen olsun. Saksı altına deliklerin üstüne odun kömürü parçaları veya ambalajda kullanılan beyaz köpük-strafor parçaları koyun üzerine kumlu toprak. Toprağı bir kez sulayın sonra uzun süre su vermeyin kuru kalsın. Bahar-yaz döneminde Sıvı gübreyle ölçülere göre ayda 1-2 kez sulayın.

Güler, Jakin, duy-gu ve 1 kişi beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 00:18   #514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Merhaba bugün bauhausedan aloa vera aldım eve geldiğimde topragında küçük beyaz böcekler olduğunu gördüm çok fazla var. Saksı değişimi yapacağım fakat bu böceklerden nasıl kurtulabilirim. Birde toprak olarak kaktüs toprağı verdiler bu toprağa başka birşey karıştırmam gerekirmi? Evde başka aloaveram var çok sayıdada yavru verdi güney cephede açık balkonda duruyor yaprakları sararmaya başladı bazılarıda kurumaya başladı ama deli gibi yavru vermeye devam ediyor nasıl düzeltebilirim yardım edin lütfen.

ayca8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 11:18   #515
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Merhaba sayın ayca8, agaclar.net'e hoş geldiniz.,

Sorununuzu doğru başlıkta paylaşmışsınız, bu yüzden arkadaşlarımız size yardımcı olmaya gayret edeceklerdir. Ancak Forumumuza yeni üye olan arkadaşlarımız genelde ilk mesajlarını burada paylaşırlar, yani ilgili başlıkta kısaca kendilerini tanıtırlar biz de onlara hem hoş geldiniz der hem de kısaca Forum Kullanma Kılavuzu hakkında bilgi veririz.
Sizden bunu rica edeceğim.

Fikrimce saksı değişimi yapın, madem küçük beyaz böcekler toprakta taze toprak ve dere kumu ilavesi ile hazırlayacağınız suyu geçirgen toprak ekim için iyi olacaktır. Toprağı mümkün olduğunca kuru tutmaya bakın, iyice kuruduğundan emin olduğunuzda sulama yapın. Böcekli toprağı da imha edin.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 11:20   #516
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın tolgadinc, fotoğraflarınızı açamıyorum, forumdan yüklemediniz mi?

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Eski 01-03-2016, 13:02   #517
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
Aloe veralarımı kaybediyorum

Merhabalar,

Öncelikle Aloe Vera konusunu baştan sona okudum.Ve denilenleri uyguladım,özellikle Mine Hanım'ın önerilerini.Yine de kurtaramadım.Eşimin en sevdiği bitki Aloe Vera özellikle yaprakları daha kalın olanları.Cinsinden mi acaba Aloe Veranın.

MİNE PAKKANER "Arsakay, şimdi bu tam güneş seven dış mekanda yetişen, kumlu toprak az su seven bitki için yapılacaklar şu şekilde sıralanabilir ,
• Hemen saksısı değişecek.Saksı değişirken torf elle hafifçe dağıtılacak. Kökler kontrol edilip çürüme, bozulma var mı bakılacak,varsa kesilecek.Aspirinli su hazırlanıp köklere püskürtülecek , 10 dakika beklenecek, yeni toprağına dikilecek.
• Can suyu verilirken oksijenli sulu solüsyon uygulanacak.
• Bitki artık balona konacak.Bir hafta gölgede durup alıştırılacak, sonra güneşli bir yere yerleştirilecek."

Eklenen Resimler

Erdem 01 beğendi.
turannavruz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 16:02   #518
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
turannavruz

Aynı böyle görünen aloeveram vardı.bir türlü güçlenmedi Tek tek çürüyüp düşüyordu yapraklar.Başedemedim. Bakamıyorum diye yeniden edinmedim. Siz bir çare bulursanız ben de yeniden alayım

aysglkvk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 13:15   #519
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
İstanbul ve çevresindeki iklimi bilen arkadaşlara danışmak isterim: Aloe Veram ve iki tane kaktüsüm var. Bunları ben kışın soğuk ve kardan etkilenip çürümemeleri için içeri alıyorum ancak daha az güneş gördüklerinden formları düşüyor (renk kaybı, yaprak kaybı (aloe'nin durumu), vb). Bu yüzden tekrar bir an önce dışarı almak istiyorum. Fakat uygun zaman nedir merak ettim. Bu aralar havalar ılıman, bu hafta minimum 12 derece olacak gibi duruyor. Acaba tekrar dışarı alma vakti gelmişmidir?

akçabardak beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 17:18   #520
Moderatör

Güler's Avatar

Benim aloeveram yaz-kış kapalı balkonda. Balkonda ısıtıcı da yok, ancak çok kar yağdığında hava çok soğuk olduğunda gece balkon kapısını açık bırakıyorum, evin sıcaklığı oraya da yayılıyor. Yazın çok sıcak olduğunda da balkonun bir penceresi daima açık duruyor.
Vera, ışık ister, direkt güneş yerine yine güneşi sık sık alan bir yerde güzel gelişir. Rüzgarı
sevmez, balkonunuz kapalı mı, açık balkon ise havalar daha tam müsait değil bence, İstanbul'da daha soğuklar olabilir.

Eski 06-03-2016, 23:53   #521
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Aloe Vera ve benzer türleri çok seviyorum, küçüklü büyüklü bir kaç çeşitim var. Yaz kış kapalı balkonda tutuyorum. Ektekiler epey büydüler, saksı hariç yaklaşık boyları 50cm X 50cm civarı. Hatta birisi ilk defa çiçek açtı.

Eklenen Resimler

Güler, Milla ve Jakin beğendi.
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 16:07   #522
Ağaçsever

Şükran45's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2015
Talking

Merhabalar,
Aloe türü olduğunu tahmin ettiğim 10-12 cm uzunluğunda sukkulent bitkimiz, yaklaşık 2 yıldır işyerindeki odamızda. Oda güneyde ve sıcak bir oda, aydınlık ancak direk güneş görmüyor. Bu şartlar altında geldiği günden bu yana büyüme konusunda herhangi bir gelişme yok. En dış yaprakları zaman zaman kuruyor ve onları da temizliyorum. Bunun da normal olduğunu düşünüyorum. Ama boyu uzamıyor. Sizinkilere bakıyorum hepsi gelişmiş.
Aloe vera sayfasını okudum. Okuduklarım doğrultusunda toprağının çok iyi olmadığını da düşünerek saksısını değiştirdim, toprakta solucan çıktı ve temizleyip tekrar diktim. Kök neredeyse hiç yoktu. Bir kaç ufak çıkıntı vardı o kadar. Ama yine de herhangi bir büyüme yok.
Acaba türünün özelliği olabilir mi? Tür fazla büyüme göstermiyor olabilir mi? Yaptığım bir hata veya yapmadığım eksik bir şeyler mi var? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Milla ve sevgihoca beğendi.
Şükran45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 21:46   #523
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şükran45 Mesajı Göster
Merhabalar,
Aloe türü olduğunu tahmin ettiğim 10-12 cm uzunluğunda sukkulent bitkimiz, yaklaşık 2 yıldır işyerindeki odamızda. Oda güneyde ve sıcak bir oda, aydınlık ancak direk güneş görmüyor. Bu şartlar altında geldiği günden bu yana büyüme konusunda herhangi bir gelişme yok. En dış yaprakları zaman zaman kuruyor ve onları da temizliyorum. Bunun da normal olduğunu düşünüyorum. Ama boyu uzamıyor. Sizinkilere bakıyorum hepsi gelişmiş.
Aloe vera sayfasını okudum. Okuduklarım doğrultusunda toprağının çok iyi olmadığını da düşünerek saksısını değiştirdim, toprakta solucan çıktı ve temizleyip tekrar diktim. Kök neredeyse hiç yoktu. Bir kaç ufak çıkıntı vardı o kadar. Ama yine de herhangi bir büyüme yok.
Acaba türünün özelliği olabilir mi? Tür fazla büyüme göstermiyor olabilir mi? Yaptığım bir hata veya yapmadığım eksik bir şeyler mi var? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bitkinizi Aloe'ye değil de Agave'ye benzettim ben, yanılıyor da olabilirim.
Yavaş büyümesini açıklayabilir..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 21:49   #524
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Aloe Delaetii

Bir çok resimle karşılaştırıp hangi Aloe türü olduğuna bir türlü karar veremediğim ekteki bitkimin adının "Aloe Delaetii" olduğuna kanaat getirdim. Umarım yanılmıyorumdur.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Düzenleyen safaguclu : 19-03-2016 saat 01:40
Eski 11-03-2016, 12:36   #525
Ağaç Dostu

Başlangıç sayfalarından ilerleyerek baktım, sanıyorum Aloe türünden Nobilis'e benziyor. Aloe bitkisi Agave türleriyle çok karıştırılıyor. Aloe vera uzun süreli güneşte rengi açılıyor. Fakat uzun süreli güneşe dayanıklı. Yarı gölgeli yerde tutuyorum. Her çeşit kaktüs, Aloe, Agave olsun çok sulamayın. Bir kez sulayın sonra uzun zaman su vermeyin bırakın toprak kurusun korkmayın. Kendi içine su çeker susuzluktan zarar görmez. Satılan su tutma özelliği olan siyah torf gibi paket toprakları kullanmayın. Çabuk kuruyan bahçe toprağı kullanın. İçine dere kumu bulursanız karıştırıp geçirgenliğini artırın. Bir kez sulayın 2-3 hafta su vermeyin. Kök yoksa köklenmesi için hafif nemli tutabilirsiniz. Fakat hergün su vermeyin. Kök olmazsa bitki gelişmez mutlaka bir an önce köklendirmeye çalışın. Bazı bahçelerde Agaveyi çimlerin içine dikmişler. Çimleri de hergün suluyorlar. Bu Agaveye zarar verir bir süre sonra çürümeye başlar.

Eski 11-03-2016, 15:15   #526
Ağaçsever

Şükran45's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2015
Sayın Erdem01,
Mesajınızda benim bitkimden bahsediyorsunuz sanırım. Rengi ilk geldiğinden beri hep aynı, dediğiniz gibi Agave türü olabilir. Aloe'den başka bir ihtimali düşünmemiştim. Sulamayı çok azalttık. İki yıldır yavru vermemesinin nedeni de sanırım köklenememesi.

Şükran45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 15:58   #527
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
merhaba arkadaşlar geçenlerde arkadaşımın uzun süre mutfağında büyüttüğü aloeverasını aldım bizim balkona direk güneşe koydum. iki gün sonra yaprakları neredeyse açık sarı oldu. sizce içeriye mi almalıyım. yoksa güneşe alışana beklemeli miyim. ben balkonda daha mutlu olacağını düşündüm. çünkü arkadaşımın evinde yaklaşık 1 yıldır aynı boyda ve hiç yavrulamadı. sizce ne yapmalıyım. acaba güneş yaktı mı ?

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 18:42   #528
Moderatör

Güler's Avatar

Benim anaç aloeveram çiçek açıyor

Name:  IMG_8210 - Kopya - Kopya (600 x 450).jpg
Views: 3777
Size:  38.3 KB

ezo, A_NOMAD, Mtutkan ve 3 kişi beğendi.
Eski 31-03-2016, 18:44   #529
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın blume13, direkt güneşe koymayın, havadar ama rüzgârsız, ytarı güneşli yere alın. Yer değişiminden strese de girmiş olabilir bitki.

Eski 20-04-2016, 01:09   #530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Güler hanım bana lazım forumda yeniyim bu mümkünmü nasıl yollayabilir sinirli acaba

Jade_Mebarak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 10:29   #531
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın blume13, direkt güneşe koymayın, havadar ama rüzgârsız, ytarı güneşli yere alın. Yer değişiminden strese de girmiş olabilir bitki.
malesef dışarıya çıktığı ilk gün akşama kadar sapsarı olup çürüyüp ölmüş. ve bunların hepsi 48 saat içinde oldu. çok ilginç ben bu bitkileri güneşi sever diye biliyorum. sonuçta sukulentler.

Eski 20-04-2016, 17:38   #532
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
malesef dışarıya çıktığı ilk gün akşama kadar sapsarı olup çürüyüp ölmüş. ve bunların hepsi 48 saat içinde oldu. çok ilginç ben bu bitkileri güneşi sever diye biliyorum. sonuçta sukulentler.
Çok geçmiş olsun. Uzun süre direkt güneşe maruz kalınca ve saksı veya yer değişikliklerinde olabiliyor. Çürüme köke kadar inmedi ise yaprakların çürüyen kısımlarını kesip sabırla bekleyebilirsiniz. Böyle kurtardıklarım oldu benim.

Düzenleyen safaguclu : 20-04-2016 saat 19:19
Eski 21-04-2016, 10:35   #533
Ağaç Dostu

Sıcağı ve güneşi seviyor. Fakat ev içindeyse cam perde arkasından güneş gelsin. Dışarıda yarı gölgede üzerine 2-3 saat vursun. Sabah veya öğleden sonra güneşin etkisinin az olduğu zamanlar. Bahçe de bir ağaç altı. Kaktüslerden biraz farklı. Güneşte renk açık yeşil sarı oluyor. Sarı Sabır adını belki bundan vermişlerdir. Güneşe sabrediyor. Güneşe alışmış bir ortamdaysa renk açılması sorun olmuyor. Sürekli ev içinde kalmış olanı hemen dışarıda güneş altına değil de alıştırmalısınız. Kıştan çıkmış beyaz tenli insan plajda bütün gün güneş altında kalıp akşam kızarmış deriden nasıl bağırıyorsa bitki de öyle bağırmış.

Düzenleyen Erdem 01 : 21-04-2016 saat 12:54
Eski 21-04-2016, 13:04   #534
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

iki hafta oldu halaa yan yatıp bitip gitmedi demekki canlı kalan bir yerleri var akşam iyice inceleyeyim onu ben belki kurtarırız. bunun yaprağını kırıp yaralara filan sürüyorlarmış. o çok enteresan gelmişti. o yüzden istedim. bakalım kurtarabilecek miyim.

Eski 22-04-2016, 10:55   #535
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2015
Güler hanım merhaba. Çiçeğiniz çok güzel. Yıllar önce İzmir'de bir çiçekçiden ben de aloe vera almıştım. Bir süre büyüdü, sonra yaprakları direncini kaybetti ve yere yattı. Halam bana ver dedi, verdim. Orada o kadar güzel oldu ki. Büyüdü, yavruladı. Geçen sonbaharda yavrularından aldım tekrar. Bizim eve geldi, yine yaprakları yere yattı. Bir yerde hata yapıyorum ama bilemedim.
Halamdaki ana aloe vera çiçek açmadı sizinki gibi. Sizinkini görünce çok özendim ve yine bir hayıflandım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Benim anaç aloeveram çiçek açıyor

SPakize Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 17:43   #536
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Aloa vera birkim

Eklenen Resimler

melek yüzlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2016, 07:11   #537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2016
8 yıl önce taşındığım evin terasında saksı içinde köşede duran dikenli çirkin bir bitki vardı.Bunun ne olduğunu hiç merak etmedim.Hiç su da dökmedim.Yıllarca kendi başına orada yaşamayı başardı.Sonra bir gün kırmızı renkli çok güzel bir çiçek açmış olduğunu gördüm.Hiç ilgilenmediğim halde hayatta kalıp bir de üzerine çiçek açması karşısında etkilendim ve o gün ilk defa bitkiye bakıp gülümsediğimi hatırlıyorum.Ondan sonra zaman zaman su dökmeye başladım ama yerini hiç değiştirmedim.Öğlen vakti doğrudan güneş ışığına maruz kaldığı bir yerde duruyor.Yaklaşık olarak 11:00-15:00 saatleri arasında güneş görüyor.Dediğim gibi terasta olduğu için yaz kış dışarıda ve üzeri açık.Rüzgar ve soğuğa da maruz kalıyor.Geçen zaman içerisinde anladığım kadarıyla aslında suya hemen hiç ihtiyacı yok.Benim su dökmemin gözle görülür bir fark yarattığını tespit edemedim.Son bir yıldır da sabah kalktığımda terasa çıkıp bitkiye bakmam alışkanlık oldu.Geçenlerde saksıya keten tohumu atmıştım bir kaç tane, onlardan birisi de uzun yeşil bir ot olarak canlanmış.Gün içinde küçük mavi bir çiçek açıyor ucunda, gece tekrar kapanıyor.

Bu sabah nedense adını merak ettim, google'dan bakarken isminin aloe vera olduğunu görüp biraz şaşırdım, ne de olsa meşhur bir isim.Ve bu forumu gördüm, üye olup hikayesini anlatmaya karar verdim.Fotoğrafı aşağıda.

TCM beğendi.

Düzenleyen izmir74 : 01-05-2016 saat 07:13 Neden: Fotoğraf boyutu
izmir74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2016, 08:49   #538
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izmir74 Mesajı Göster
Bu sabah nedense adını merak ettim, google'dan bakarken isminin aloe vera olduğunu görüp biraz şaşırdım, ne de olsa meşhur bir isim.Ve bu forumu gördüm, üye olup hikayesini anlatmaya karar verdim.Fotoğrafı aşağıda.

Merhaba,
Çok güzel çiçek açmış.
Bu bitki Aloe Vera değil ama çok yakın bir tür, Aloe Delaetii (Testere Çiçeği).
Aloe Delaetii (Testere Çiçeği)

Düzenleyen safaguclu : 01-05-2016 saat 17:23
Eski 01-05-2016, 16:29   #539
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melek yüzlü Mesajı Göster
Aloa vera birkim
Bu bitki de Aloe Vera değil. Aloe ailesinden bile olmayabilir.

Eski 01-05-2016, 16:48   #540
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2015
Yaşamaya çalışan aloe veram, sanki diriliyor gibi. Rengine bakmayın güneşten oldu. Salondayken tüm yaprakları yatmıştı, şimdi sanki daha iyi gibi mi ne

Name:  IMG_1935.JPG
Views: 3100
Size:  51.9 KB

esemeral beğendi.
SPakize Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024