agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni333Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2019, 08:03   #121
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pileas Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar sedum aldım bir yerden cogaltmak için suya koydum çurudu ismini zor buldum şimdi çoğaltma tekniğini buldum ama bitki yok.çok ta sevdiğim bitki minik ysptaklı. Biri benimle paylasabilir mi rica etsem ?
Nasıl bir şeydi, çoğu minik etli yapraklı oluyor?

Mesut Temiz beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 22:32   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2019
sedum reflexum

Merhabalar ,
Ağustos ayı sonunda yolum bilkent şehir hastanesi onkolji hastanesine düştü.
bina çevresinde sadece sedum reflexumların çok düzenli şekilde toprağa serildiğini gördüm.
Ülkemizde bu kadar akıllı insanların olduğu ve bu fırsatı kullandığını çok az gördüm.Takdir edip , devamının tüm türkiye çapına yayılmasını ,dünyaya da örnek olacağını yazarak dilek ve teşekkür ettim.

Hemen geçiştirici şekilde bir cevap aldım üzüldüm.

Sıfır suyla yetişen, iyi biryer örtücü ,erozyon koruyucu olan , - 30 ' lara kadar dayanan bu bitki ; ülkemiz ve erozyon bölgeleri için çok hayati değerde .
En azından burada kıymeti bilinir, gelecek nesillere aktarılır.
Evde sokaktan koparttığım tek bir sedum reflexumu saksıda kendi haline bırakıp toprağa verdim . 2 sene sonunda çok kötü bir toprakta olmasına rağmen yayılmaya devam ediyor.

Mesut Temiz ve acemi25 beğendi.
yoleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 22:40   #123
Yeni Üye

sedum reflexum

1 kurak 1 yağışlı yıl sonunda tek daldan susuz çoğaldı

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve acemi25 beğendi.
Eski 09-09-2019, 15:38   #124
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yoleri Mesajı Göster
1 kurak 1 yağışlı yıl sonunda tek daldan susuz çoğaldı
Paylaşım için teşekkür ederim, bunlar Erzurum şartlarına uyum sağlıyorlar. Dağlarda çok sedum gördüm. Fakat her yeri bunlarla kaplamak ekosisteme zarar vermez mi acaba?

yoleri beğendi.
Eski 10-09-2019, 11:02   #125
Yeni Üye

sayın acemi25,
Keşke derdimiz bu olsa.
erozyon , kuraklık , ilaç - tohum bağımlılığı , kalite düşüşü v.b o kadar çok tarımsal sorunumuz var ki ...
hem , dam koruğunu istilacı şekilde çoğaltmak çok kolay değil gördüğüm kadarıyla.

yine de konu uzmanı varsa bilgilendirmesi daha iyi olur.

acemi25 beğendi.
Eski 10-09-2019, 11:22   #126
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yoleri Mesajı Göster
sayın acemi25,
Keşke derdimiz bu olsa.
erozyon , kuraklık , ilaç - tohum bağımlılığı , kalite düşüşü v.b o kadar çok tarımsal sorunumuz var ki ...
hem , dam koruğunu istilacı şekilde çoğaltmak çok kolay değil gördüğüm kadarıyla.

yine de konu uzmanı varsa bilgilendirmesi daha iyi olur.
Evet gerçekten keşke tek derdimiz bu olsa, o kadar haklısınız ki...

Eski 11-04-2020, 22:07   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Ben sedumlara aşığım. Babaannemin köyde kireç boyalı saksılarında birçok türü vardı. Ben ondan sedum palmeri almıştım. Babaannemi kaybettik, çiçeği bende büyüdü, her sene sarı çiçeklerinden mahrum bırakmıyor. Bu hafta bu sedumlardan da edindim: Sedum sieboldii, Sedum kamtschaticum, Sedum dasyphyllum Minor. Elimdeki türleri çoğaltmak istiyorum iletleyen süreçte.

Mesut Temiz beğendi.
dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 02:58   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2017
Merhaba arkadaşlar bende sedum çeşitlerine hayranım ve bulamıyorum elinde benimle Çelik paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim

Yaseminırmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2021, 09:06   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2021
Sedum burrito / donma

Herkese sevgi, saygı, selamlar Forum ve sitenin çok uzun zamandan beri takipçisiydim, çok bilgi sahibi olmuş, çok faydalanmışımdır. Üye olmam için sorum olması gerekiyormuş, o da gördüğünüz bu minik sedum burrito’ya nasipmiş meğer...

Hiç bu hale gelmiş bir tanesini daha görmedim. Tecrübe edenler ya da fikri olanlar yazabilirlerse çok sevinirim.
Cam balkonda Ankara soğuğunda mutlu görünüyordu. Derken soğuklar iyice bastırınca bir haftada bu hale geldi. Sulamıyor sayılırdım. Benim de suçum tabii, soğuğa dayanıklı diyerek dışarıda kalmasında direttim. İçeriye alınca biraz su verdim. Bir haftadır da içeride. Yapraklar jelibonumsu kıvama geldi; görünüşte diriler(diptekiler hariç). Normalde dokununca dökülmeye hassas bir tür olmasına rağmen o konuda bir fark oluşmadı. Böylesi donan bir sukulente yaklaşım nasıl olmalı? Beyazlar yakıştı aslında ama, önemli olan: düzelir mi, yoksa beyaz salkımları tamamen kesmeli miyim, ne yapılmalı sizce?

Eklenen Resimler

Muda ve belgi.info beğendi.
Diadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2021, 14:54   #130
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Soğuktan renk değiştirmiş diyor ve kenarda bekliyorum doğru mu dedim diye.

Diadem beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2021, 14:57   #131
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yazıları okumadan fotoğrafı görünce albino renkli olanı da varmış diye sevinmiş beğen tuşuna basmıştım. Ancak okuyunca üzüldüm. Umarım yaşar. Donma durumunda soğuklara dayanıklı olanlar dışında yaşayamıyorlar. Biraz zaman geçince hayatta olup olmadığı kesinleşir. Bizim sitelerde donlara dayanıklı denilmesine rağmen yabancı sitelerde dayanıksız olduğu yazıyor. Keşke dayansa. Kocaman bir saksı var

Galip Kuzucu ve Diadem beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2021, 13:44   #132
Yeni Üye

Değil mi Sayın Muda, albino olarak da ne güzel Maalesef yabancı dilde herhangi bir kaynaktan istifade etmemiştim. Haklısınız, bakmak lazım. Burada cevaplara bakmamın akabinde daha fazla bekleyemedim, yeşil kalmayı başaran 3 dalı ayırıp, kalanı attım. Kopan yeşil yaprakları da toprağın üstünde çoğalmaya durdurdum. Zayiat çok, ama kurtulanlanlara bayağı sevindim. Dersimi aldım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Yazıları okumadan fotoğrafı görünce albino renkli olanı da varmış diye sevinmiş beğen tuşuna basmıştım. Ancak okuyunca üzüldüm. Umarım yaşar. Donma durumunda soğuklara dayanıklı olanlar dışında yaşayamıyorlar. Biraz zaman geçince hayatta olup olmadığı kesinleşir. Bizim sitelerde donlara dayanıklı denilmesine rağmen yabancı sitelerde dayanıksız olduğu yazıyor. Keşke dayansa. Kocaman bir saksı var

Muda beğendi.
Eski 09-02-2021, 13:52   #133
Yeni Üye

O jelibonlukla kurtulurluğu yoktu beyaz dalların Sayın TCM; doğru demiş olmanızı isterdim Yani beyazlara elveda dedim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Soğuktan renk değiştirmiş diyor ve kenarda bekliyorum doğru mu dedim diye.

Mesut Temiz ve TCM beğendi.
Eski 09-02-2021, 18:18   #134
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Diadem Mesajı Göster
O jelibonlukla kurtulurluğu yoktu beyaz dalların Sayın TCM; doğru demiş olmanızı isterdim Yani beyazlara elveda dedim.
Bu türle ilgili bu tür bir deneyimim olmamakla birlikte (çok eskiden bakmıştım ancak donma sorunu olmamıştı Sakarya'da), yeşil kısımlar donmamış olabilir ya da gövdenin alt kısımları muhtemelen donmamış olabilir... Bir ihtimal de köklerden ya da köklere çok yakın gövdeden yeni sürgünler vermesi... Bence bir süre sulamadan beklemenizde fayda var.. Bol şans...

Galip Kuzucu ve Diadem beğendi.
Mesut Temiz Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2021, 19:18   #135
Yeni Üye

Çok teşekkürler Mesut Bey. Başladım bakalım beklemeye :-)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bu türle ilgili bu tür bir deneyimim olmamakla birlikte (çok eskiden bakmıştım ancak donma sorunu olmamıştı Sakarya'da), yeşil kısımlar donmamış olabilir ya da gövdenin alt kısımları muhtemelen donmamış olabilir... Bir ihtimal de köklerden ya da köklere çok yakın gövdeden yeni sürgünler vermesi... Bence bir süre sulamadan beklemenizde fayda var.. Bol şans...

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-02-2021, 21:00   #136
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sedum burrito beni oldukça fazla uğraştıran bir bitki oldu. Arkadaşlardan gelenler nedense öldü. Bir yapı marketten çok kötü duruma gelmiş olanlardan ya kurtarırsam diye düşünüp aldıklarım biraz büyüdükten sonra benim ufaklığın gazabına uğradı. Yaprakları tek tek itina ile koparılmış. Kopan yapraklardan yeniden büyümesi beklenildi. İkinci defa bütün yapraklar yerde. Artık iyice kızdım. Bilmiyorum üçüncü defa yapraklarına dokunulmadı. O da zamanla uzun saksıyı doldurdu. Çiçek açtıramadım ancak görünümü yeter. Fotoğrafını çekebilirsem eklerim. O nedenle minik yapraklardan bile zaman içerisinde kocaman bir bitkiniz olabiliyor. Sabırla bekleyin.

Eski 10-02-2021, 13:19   #137
Yeni Üye

Başınıza bile isteye hasta sedum burrito derdi almış olmanız doğrusu takdirlik Sn. Muda. Çok hassas yapraklı bu canlı sizde yine bayağı macerayı atlatabilmiş :-) Zaman ve moral kaybettirici şeyler bunlar tabii ama dediğiniz gibi o görünüm (umarım bir gün ben de o albeniyi elde edeceğim!) ve kazanılan tecrübeye, gurura değer. Burrito’yu uygun uzakça bir yere as, az suyu ve aşırı soğuktan korunması dışında neredeyse unut; bir de evet sabırlı ol; kural bu olsa gerek ;-) Gönderebilirseniz fotoğrafı bekleriz.

Alıntı:
Sedum burrito beni oldukça fazla uğraştıran bir bitki oldu. Arkadaşlardan gelenler nedense öldü. Bir yapı marketten çok kötü duruma gelmiş olanlardan ya kurtarırsam diye düşünüp aldıklarım biraz büyüdükten sonra benim ufaklığın gazabına uğradı. Yaprakları tek tek itina ile koparılmış. Kopan yapraklardan yeniden büyümesi beklenildi. İkinci defa bütün yapraklar yerde. Artık iyice kızdım. Bilmiyorum üçüncü defa yapraklarına dokunulmadı. O da zamanla uzun saksıyı doldurdu. Çiçek açtıramadım ancak görünümü yeter. Fotoğrafını çekebilirsem eklerim. O nedenle minik yapraklardan bile zaman içerisinde kocaman bir bitkiniz olabiliyor. Sabırla bekleyin.

Muda beğendi.
Eski 10-02-2021, 22:27   #138
Yeni Üye

(Alıntıdır)

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2021, 16:05   #139
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:

Minik yapraklardan sonra olan durum. Biraz zaman alıyor.

Name:  Sedum burrito.jpg
Views: 327
Size:  72.2 KB

Eski 22-03-2021, 16:07   #140
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
kıştan önce köklendirdiğim sedum palmeri'lerim de kışı dışarıda, açık balkonda -11 dereceleri ve karı buzu ayazı atlatarak sorunsuz bir biçimde geçirdiler, hatta bir ara çiçek de açtılar... İlk resim bugün çekildi, çiçekli resim sanırım 2 ay kadar önce içeride çekilmişti...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 17:47   #141
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  IMG_20210404_184306.jpg
Views: 287
Size:  63.7 KB
Nar gibi kızardılar.sedum damkoruğu.pembişide var bende ama onlar daha çok minikler.

lolla, Muda ve Füreya beğendi.
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sedum, yer örtücü

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024