agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen Gatay
  • 2 Gönderen Arzu Kırlangıç
  • 1 Gönderen Arzu Kırlangıç
  • 2 Gönderen Arzu Kırlangıç
  • 1 Gönderen Arzu Kırlangıç
  • 2 Gönderen selenn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2009, 23:15   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
Kalanchoe tomentosa

Merhaba,

Resimde gördüğünüz Kalanchoe Tomentosa'yı yaklaşık bir yıl önce aldım. Açıkcası bulana kadar çok gezmek zorunda kaldım. Açıkcası İstanbul'daki kaktüsçülerde bu tür yoktu. Aldığımda da yaprakları çok bakımlı değildi. Resimde gördüğünüz gibi üste yeni açılan yapraklar var. Ancak bu yapraklar çok çabuk büyümüyor. Bir süreden beri de büyümesi durdu. Sanırım toprağı çok verimli değil. Aldığımda bozulur korkusuyla toprağını değiştirmedim. Kaktüs besini kullanmama rağmen çok katkı sağladığını söyleyemiyeceğim. Öncelikle toprağını kaktüs toprağı ile değiştireceğim. Ancak bitkinin yenilenmesi için alttaki işaretli yerlerden kesip tekrar üretmek ve bitkiyi yenilemek istiyorum. Böylece daha keyifli büyüyebilir.
Bu bitkiyi yetiştiren dostlar olduğunu biliyorum. Üretimi konusunda bilgi almak istiyorum. Öncelikle kaktüs toprağı bu bitki için uygun mu ? Yoksa torfa mı ekmek gerek. Üretimi nasıl yapılıyor. Bitki suda kökleniyor mu ? Bitkimi çok seviyorum, çokta zor buldum. Yaptığım bir hatadan dolayı kaybetmek istemem. Dalları kırmızı ile işaretlediğim yerlerden veya biraz altından kessem yeterli olur mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 11:08   #2
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın Gatay bitkiniz şuanda sağlıklı görünüyor bence kesmeyin ya da çok istiyorsanız bir tanesini kesin deneyin. Bu tür bitkiler çoklu bir arada büyüdükleri zaman çok daha güzel oluyorlar ve gövdeleri de kalınlaşınca baya şık bir görüntü alıyorlar. Toprağı da baya sıkışık görünüyor. Mevsim de iyiyken toprak kuru olduğu bir zaman toprak, torf, dere kumu karışımı hazırlayıp değiştirin bence toprağını. Kolay gelsin.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 11:14   #3
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Sn Gatay İlkin'e katılıyorum. Benim de var kalonchoem ama bildiğimiz türden. Kesince hiç suya koymadan toprağa eğimle batırıyorum.
Ek olarak bence biraz daha büyük bir saksıya, toprağına biraz da çakıl ve perlit ekleyerek derince yani dalları biraz daha toprak altında kalarak dikin derim.
Kaktüs toprağı oluyor evet..Kolay gelsin.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 17:34   #4
Ağaç Dostu

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Aktardığınız şekilde sadece toprağını daha verim alabileceği bir toprak ile değiştireceğim. Saygılarımla

Eski 03-06-2009, 15:06   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Syn. Gatay bende bu bitkiyi yeni aldım. Henüz saksı ve toprak değişimi yapmadım .Bakımı hakkında net bir bilgim olmammakla beraber, toprağını değiştirmenizde fayda var. Geçirgen bir toprak; dere kumu, perlit ve torf karışımına dikebilirsiniz. Keserek üretmeden önce, toprak değişimini bir deneyin. Belkide bitkiniz istediğiniz forma kavuşacak. Bitkinizin yanında bir yaprak görüyorum.Yapraktan üretimi denedinizmi .Bence kesmeyi düşündüğünüz daldan daha iyi sonuç verecektir.Suya koymanızı tavsiye etmem. Direkt toprağa dikin. Size fikir olması açısından üretimle ilgili bazı fotoğraflar buldum netten. Çiçeğinizi güle güle büyütün.

Eklenen Resimler

fahriyee ve lolla beğendi.
Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 15:11   #6
Ağaç Dostu

Yeni çıkmış yavrular ;

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
Eski 06-07-2009, 15:35   #7
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Evet yaprak bence de çok mantıklı görünüyor. Sayın Esen in gönderdiği tomentosa yolda ortadan kırılmış(yaprak), belki tutar diye bir ümit toprağa batırmıştım. Bir ay kadar oldu. Bir baktım kökü de tutmuş, kırılan yerden de minik kökler çıkarmış. Orayı da toprakla buluşturdum hemen. Menekşe köklendirir gibi. Zaten yaprak yapısı da benziyor, etli ve tüylü. Bence yaprak köklendirmesi daha olumlu sonuç verecektir.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 15:46   #8
Ağaç Dostu

Arzu Hanım , paylaşımlarınız için teşekkürler. Farketmiş olduğunuz yaprak, ilk aldığımda taşıma sırasında kırılınca bende doğrudan toprağa ektim. Açıkcası bildiğimden değil ama dibinden kopmuş tek bir yaprağı suya koymak çok mantıklı gelmediği için bu şekilde yaptım. Yaprak 8 ay boyunca resimde gördüğünüz gibi o şekilde kaldı. Hiç bir gelişim göstermedi. Geçen gün baktığımda çok küçük yapraklar çıkarmış. Dikkatli bakılmadığında görmek mümkün değil.Bitkim hala çok hızlı üremiyor. Sanırım toprağı ile alakalı çok kaliteli bir toprak olmadığından bitkinin hızlı gelişimini sağlayamıyor. Aslında değişiklik yapacaktım ama bu seferde köklenen küçük yaprağa zarar vermekten korkuyorum.

Eski 23-07-2009, 13:28   #9
Ağaç Dostu

Bende birkaç hafta önce minik pandamı küçük saksısından olduğu gibi çıkararak saksı ve toprak ilavesi yaptım. Tek yaprağınıda kökleri zedelemeden toprağıyla beraber yeni saksısına kavuşturdum. Hiçbirşekilde problem olmadı. Hatta gelişme gösterdi.

Eklenen Resimler

lolla ve _Esin_ beğendi.
Eski 28-07-2009, 23:17   #10
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Arkadaşlar nereden aldınız?

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 17:24   #11
Ağaç Dostu

Bir Çin atasözü ;

"Bir gün mutlu olmak istiyorsan.
İçki iç...
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan.
Tatile çık...
Bir ay mutlu olmak istiyorsan.
Evlen...
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan.
Toprakla uğraş... "

http://www.agaclar.net/forum/showthr...u+%E7i%E7ekler

Gardenias beğendi.
Eski 05-08-2009, 17:51   #12
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Bak gene depreşti bu tomentosa isteği bende,arkadaşlar nereden aldınız

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 17:54   #13
Ağaç Dostu

Ben Taner Angay' ın serasından 1 ay önce almıştım. Çok küçüktü ama çabuk büyüyor.

Eski 24-10-2009, 00:53   #14
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Kalanchoe tomentosa

Crassulaceae familyasından Doğu Afrika, Madagaskar kökenli bir tür.

Sıcak iklim koşullarında bol güneş alan ya da yarı gölge fakat aydınlık ortamlarda kolay gelişiyor. Ev içerisinde direkt güneş görmeyen fakat aydınlık bir yerde yetiştirilebilir. Fakat mümkünse balkon gibi açık havada dondan koruyarak konumlandırırsak daha uygun oluyor.

Kalanchoe tomentosamın bol yağıştan dolayı bahçede keyfinin pek de yerinde olmadığını gözlemlediğimden ev içerisinde bulunuyor. Tüylü yapraklarının uç kısınlarındaki koyu kahverengi hatlar çok hoşuma gidiyor.

Üretimi gövde ya da yaprak çelikleriyle yapılabilir. Yaprak çelikleri uygun koşullarda 4 hafta içerisinde yeni bitki oluşturabiliyormuş fakat ne kadar denediysem malesef yapraklar çürüdü. Toprağın nemli kalmasına dikkat edeyim derken herhalde suyunu biraz fazla verdim. Spreyleyerek nemli kalması sağlanabilir.

Eklenti 109377

Eklenen Resimler

lolla ve _Esin_ beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 03:16   #15
Ağaç Dostu

Zühre Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Galeri: 32
Kalanchoe tomentosa'yı ilk kez başka bir sitede gördüm ve hemen buradan arattım. Nereden bulabilirim diyordum. Demek Taner bey'de var. Mükemmel... Daha nasıl bitkilerle tanışacağım acaba ?

Zühre Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024