agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-hastaliklari/)
-   -   Kalanchoe (kalanşo) Aşkın Gözyaşları zararlı ve hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-hastaliklari/28300.htm)

kalanchoe'm 25-08-2012 14:32

Kalanchoe (kalanşo) Aşkın Gözyaşları zararlı ve hastalıkları

mayıs ayında bi kalanchoe'ye sahip oldum. gayet hızlı büyüdü fakat 1 ay önce kadar bir anda kurumaya başladı ve şimdi çok kötü durumda :( sadece iki dal kaldı, çok üzülüyorum. etrafında uçuşan küçük sinekler gördüm ( annem çöp sineği dedi:) ) daha sonra toprağın içinde beyazımsı uçmayan küçük küçük canlılar gördüm. başta sıcaktan sandım ama forumda okudukça daha ciddi bir durum olduğunu anladım. çiçeğimi kurtarabileceğim acil bi çözüm arıyorum, ilaç falan bulma imkanım da pek yok. yardımcı olun lütfen :(

selenn 05-10-2012 12:02

Sayın kalanchoe'm aramıza hoşgeldiniz. Bitkinizdeki ufak sinekler pek sorun yaratmaz ama asıl sorunu topraktaki beyaz canlılar oluşturur. Sinekler de topraktan kaynaklanıyordur. Bitkinizi topraktan çıkarıp, kök çevresinde kalan toprakları iyice silkeleyin ve kökleri yıkayıp kurumaya bırakın. Sonra başka bir toprak ve saksı kullanarak tekrar saksılayın. Bu arada yaprak alt ve üst kısmında beyaz oluşumlar veya zararlılar gözlemlerseniz bir fırça yardımıyla temizleyin. İlaç bulma imkanım yok demişsiniz. Bu nedenle Sayın Mine Pakkaner'in sitede ev yapımı ilaçlar tariflerine gözatmanızı öneririm.

megatema 07-02-2013 13:41

Kalanchoe kıvrık yaprak sorunu

1 Eklenti(ler)
Resimde görülen yaprakların aşağıya doğru kıvrılmasının nedeni ne olabilir?Yapraklar önce normal çıkıyor fakat sonra tamamı aşağıya doğru kıvrılıyor.

adenhill 19-06-2013 12:38

Böceklendi benim çiçeklerim :(

Arkadaşlar benim iki kalanchoem var. Yaklaşık bir senedir bakıyorum hiçbir sorun yoktu. Eblendim ve buraya getirdim ama böceklendiler :( Minik siyah nokta kadar böcekler var üstündr ve gün geçtikçe artıyor. Ne yapmalıyım bilemedim?

capturemrah 24-06-2013 14:07

Kalanchoe Hastalığı

2 Eklenti(ler)
Herkese merhaba,

Yaklaşık 3 senedir hiçbir problemi olmayan kalanchoe'm geçen ay bir anda hastalık kaptı galiba. Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi toprağı bir anda bembeyaz küf gibi bir tabakayla kaplandı. Yaprakları da kağıt gibi çok cılızlaştı. Ama hiçbir dal ölmüyor, sadece çok zayıfladı.

Dallardan bir tanesini dibe yakın bir yerden kestim ve içinin boş olduğunu gördüm. Sanki meşrubat pipeti gibi olmuş dal. Galiba bir tür zararlı haşere içini yiyerek gitmiş ama bitkiyi tam olarak da öldürmüyor.

Ne yapabilirim?

hira 24-06-2013 14:13

bu çiçek için napılabilir bilemedim ama ben olsam sağlıklı dalından alıp suda köklendirir ve dikerdim başka bir saksıya.

adneser 25-06-2013 13:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1173353)
bu çiçek için napılabilir bilemedim ama ben olsam sağlıklı dalından alıp suda köklendirir ve dikerdim başka bir saksıya.

Sayın Hira

Yapılacak tek şeyi siz önermişiniz zaten.

Saygı ve selamlar

capturemrah 26-06-2013 00:32

Teşekkür ederim

h_dogan 27-06-2013 16:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi capturemrah (Mesaj 1173351)
Herkese merhaba,

Yaklaşık 3 senedir hiçbir problemi olmayan kalanchoe'm geçen ay bir anda hastalık kaptı galiba. Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi toprağı bir anda bembeyaz küf gibi bir tabakayla kaplandı. Yaprakları da kağıt gibi çok cılızlaştı. Ama hiçbir dal ölmüyor, sadece çok zayıfladı.

Dallardan bir tanesini dibe yakın bir yerden kestim ve içinin boş olduğunu gördüm. Sanki meşrubat pipeti gibi olmuş dal. Galiba bir tür zararlı haşere içini yiyerek gitmiş ama bitkiyi tam olarak da öldürmüyor.

Ne yapabilirim?

Sulamayı fazla yapmışsınız gibi görünüyor bir de günışığı görüyor mu saksınız? Bu kadar küf olduğuna göre sanki gölgede kalmış.

ipekyol 15-07-2013 01:36

iyi geceler acil yardıma ihtiyacım var ve sanırım burda bi çok kişi kalanchoe çiçeği hakkında yeterince bilgiye sahip. bana hediye edilen kalanchoe çiçeğini şehirdışına çıkacağım için bi arkadaşıma emanet ettim ve sanırım o da hergün çiçeği sulamış :( geldiğimde çiçeğimin yaprakları solmuş çiçekleri dökülmüştü şok oldum ve çok üzüldüm :( hemen saksının altını deldim ve suyu olabildiğince çıkardım. kaç gündür su vermiyorum ama toprak hala ıslak ve bence kökler çürüdü :( yanlış bişe yapmak istemiyorum. kimileri güneşe koy dedi ama direk güneşe koymak çiçeğe zarar verir diye düşünüyorum. Ne yapabilirim?? ACİL yardım gerekiyorr :(

Sevgi Durul 15-07-2013 01:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ipekyol (Mesaj 1179926)
hemen saksının altını deldim ve suyu olabildiğince çıkardım. kaç gündür su vermiyorum ama toprak hala ıslak ve bence kökler çürüdü

Bitkinizi hemen o ıslak topraktan kurtarın, toprağını değiştirin.

Eğer kökler çürümüşse çürük kökleri bitkiden kesip uzaklaştırın ve yeniden dikin. Kalanchoe çabuk tutan bir bitki, kısa sürede köklenecektir.:)

polemos 15-07-2013 01:44

Çok yetkin olmamakla birlikte sukulentlerin böyle durumlara dirençli olduğunu tecrübe ettim. Dalından köklendirip hediye ettiğim kalanchoe bana geri geldiğinde ölmek üzereydi. Fazla sulanmıştı ve kökleri iyi değildi. Gölge bir yerde tutup kök geliştirmesini sağladım. Bu süre zarfında yaprakları kontrol ederek su verdim. Tekrar sürgün veriyor şimdi. Siz de kurtarabilirsiniz sanıyorum. Bünyelerinde su tuttukları için kök salana kadar gövdelerindeki
su onları idare eder. Güneş koymamanızı tavsiye ederim. Su kaybı fazla olur

kokett 26-07-2013 16:25

Kalanchoe yaprakları yapış yapış

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Kısa bir süre önce kalanchoe'nun yapraklarının yapış yapış oldugunu farkettim. Bittkiyi koyduğum dolabın üzeri de yapraktan akan bir sıvı yüzünden yapış yapış olmuştu. Balkonda oldugu için etraftan pislik gelmiş olabileceğini de düşünüp temizledim. Ama durum devam ediyor. ve şu an yaprakların üstünde kahverengi minik şeyler var sanki. Fotoğraflamaya çalıştım. Umarım bir bilen vardır.:(

Eklenti 429716

sakdag 26-07-2013 21:28

Yaprak biti sarmış kalanşonuzu. Ev yapımı ilaçlar bölümünden faydalanarak evde hazırladığınız ilacı sıkarak kurtulabilirsiniz.

kokett 26-07-2013 23:14

Teşekkür ederim sayın sakdag, oradan gerekli bilgiler ulaşıcam umarım kurtarırım..

Düzenleme:

Ev yapımı ilaçlar bölümüne baktım. Arap sabunlu tarifi uygulayacağım. Ancak anneme yaprak bitiymiş o diye söylediğimde " ben onları sirkeyle temizlerim " gibi bir tepki verdi :) Bugün sabah saatlerinde daha ben uyanmadan kalanchoe'nun tüm yaprakları sirkeli suyla tek tek temzlenmiş ve iyice yıkanmıştı. Umarım ölmez bitki bu sirkeden. ben pek güvenemedim çünkü. Arap sabunu alır almaz da fısfıslamayı yapıcam. Gelişmeleri yine paylaşıcaam :)

hazan.. 16-03-2014 19:31

Iyi aksamlar. Bir suredir kalanchoe yapraklarinda beyaz pamukcuk seklinde seyler olusuyor ve tum yapraga yayilip olmesine sebep oluyor. Sonra dala kadar ilerliyor. Hastalikli dali budadim ama diger yapraklara hatta baska bir saksida bulunan ve ana kokten cogalttigim diger kalancho'ma da yayilmis durumda. Nasil kurtulabilirim bundan, nedir bu hastalik acaba?

yağmur 17-03-2014 08:52

Sayın kokett'in koyduğu resmi görünce bir şey yazmak istedim.

Kalanchoe'lerin üzerine uğur böceklerinin yumurtladığını farkettim. Geçen sene de görmüştüm dün yine gördüm yumurtluyordu. Uğurböcekleri özellikle yaprak bitlerini yedikleri için faydalı canlılar biliyorsunuz. Ancak büyüyüp yetişkin olana kadar ki görünümleri nedeniyle bitkiniz böceklendi sanıp öldürebilirsiniz. Buna dikkat etmenizi rica ediyorum.

Sözün kısası resimdeki iri iri görünen sarı-kahve renk oluşumlar uğurböceğinin yumurtaları, diğer minik minik olanları bilemiyorum.

Sayın hazan..
Fotoğraf yüklerseniz, mantar mı yoksa unlu bit mi anlamış oluruz.

kokett 17-03-2014 10:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1260088)

Kalanchoe'lerin üzerine uğur böceklerinin yumurtladığını farkettim. Geçen sene de görmüştüm dün yine gördüm yumurtluyordu. Uğurböcekleri özellikle yaprak bitlerini yedikleri için faydalı canlılar biliyorsunuz. Ancak büyüyüp yetişkin olana kadar ki görünümleri nedeniyle bitkiniz böceklendi sanıp öldürebilirsiniz. Buna dikkat etmenizi rica ediyorum.

Sözün kısası resimdeki iri iri görünen sarı-kahve renk oluşumlar uğurböceğinin yumurtaları, diğer minik minik olanları bilemiyorum.

Sayın hazan..

Sevgili yagmur,

Diğer kalanchoe başlığında bitkimin son halini paylaştım. Malesef kimse yüzüne bile bakmıyor zavallımın artık. Çok çirkin bir şey oldu.

Onlar yumurta mıydı bit miydi benim de kafam karıştı şimdi açıkçası siz böyle diyince ama artık yoklar :) çok pis yapış yapış bir şeydi. Ve devamlı tuhaf yapışkan bir sıvı akıyordu. Çok pisletiyordu ortalığı. Çare bulamadım ilaçladım fayda etmedi. Atmaya da kıyamadım. Çelik bile alamadım her yanını sarmıştı. Tüm kışı balkonda geçirdi.

Bir sürü işleme maruz kaldı 2 hafta kadar önce hiç böcek kalmadı. şimdi yeni saksısı ve yeni toprağıyla evimin en güneşli yerinde yapraklanmayı bekliyor.

hazan.. 18-03-2014 08:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1260088)

Sayın hazan..

Malesef fotoğraf boyutunu küçültemediğim için yükleyemiyorum :(

kokett 18-03-2014 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hazan.. (Mesaj 1260440)
Malesef fotoğraf boyutunu küçültemediğim için yükleyemiyorum :(

Pixresizer diye bir program var kullanimi ve kurulumu cok kolay. Onunla kucultebilirsiniz. Ya da daha basit olarak ekran goruntusunu kaydedip yapabilirsiniz..

hira 18-12-2014 09:05

Eyvahlar olsun! Az evvel kalanchoeleri kontrol ederken üzerinde kırmızı minik böcekler gördüm, sanırım bu kırmızı örümcek illeti oluyor:. Onun haricinde yeşil yeşil, toz taneleri kadar böceklerde var... Arap sabunu ilacı yapsam kurtarırmı bu durumu?

hira 18-12-2014 20:22

1. Mesajını yazan yeni üyeler gibi hissediyorum ama acill yardıma ihtiyacım var arkadaşlar. Kalanchoelerin üzeri simsiyah yapışkan lekelerle kaplı. Rengarenk küçük böceklerde var. kahverengi, yeşil ve kırmızı renkteler. Zeytnyağı, arapsabunu ve sarımsak karışımı bu durumu kurtarır mı?

zaman00 13-03-2016 17:48

çiçeğim hastalandı

2 Eklenti(ler)
Eklenti 600061 Eklenti 600062
lutfen acil yardım ciceğim hastalandı .hastalığın ismini bulamadım . tedavisi nasıl olmalı.:(

Meltemoznr 08-12-2017 12:23

Konuyu nereye acacagımı bilemedim evimde ki en sevdigim cicegim ölmeye basladı yaprak tepelerinde beyaz tozlar olustu. Yaprakları dökülüyo. Cok canlı bi bitkiydi. Neden boyle oldu anlamadım. İsmini de bilmiyorum o yüzden ne yapcamı sasırdım.
https://i.hizliresim.com/YOG5ME.jpg
https://i.hizliresim.com/g91LnN.jpg

Meltemoznr 08-12-2017 12:25

https://i.hizliresim.com/d7Vq57.jpg

celalim01 08-12-2017 12:50

Çiçeğin resmini görsek belki ne olduğunu alamaya çalışırız.

TCM 08-12-2017 13:07

Üç mesajınız var, üçü de 'acil, yandım, bittim'... Yapmanız gereken 112 yi arayacaksınız.

Mesut Temiz 08-12-2017 13:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Meltemoznr (Mesaj 1524612)
Konuyu nereye acacagımı bilemedim evimde ki en sevdigim cicegim ölmeye basladı yaprak tepelerinde beyaz tozlar olustu. Yaprakları dökülüyo. Cok canlı bi bitkiydi. Neden boyle oldu anlamadım. İsmini de bilmiyorum o yüzden ne yapcamı sasırdım.
https://i.hizliresim.com/YOG5ME.jpg
https://i.hizliresim.com/g91LnN.jpg

Beyaz tozlar muhtemelen bitkinize musallat olmuş parazitler... Önce ince bir fırçayla onları tamamen temizleyin. Ardından da forumda bitki hastalıkları bölümünde önerilen ilaç ya da sabunlu su / sirkeli su püskürtme gibi yöntemlerden uygun olanı öğrenip uygulayın (o konuda çok bilgim olmadığı için ben herhangi bir uygulama öneremiyorum). Ayrıca, bitkiniz uygun sıcaklık ve nem ortamında olmalı ve türüne uygun miktarda sulanmalı. Bunları bir an önce yaparsanız bitkinizin kurtulmaması için bir neden olmaz.. Başarılar diliyorum...

eren eren 08-12-2017 14:39

cevap

ilk olarak çiçeğin adı sanırım 'kalanşo' aynısı bendede var
buna benzer bi sorun bendede olmuştu .
korkmayın beyaz yerleri temizleyin , ardından arap sabununu çiçeğinize o beyazlıklar gidene kadar uygulayın .
inşallah geçer (sakın korkmayın arap sabunu çiçeğinize zarar vermez aksine böcekleri öldürür kesin).

Güler 08-12-2017 17:55

Arkadaşlar, agaclar.net Forum Kuralları B-Forum mesajlarında der ki:

Konu başlığını yazarken dikkat edin

Yeni konu başlığı, konu içeriğine uygun yazılmalıdır. "merhaba", "Acil salıya lazım, yardım edin ", "Tekrar söylüyorum, cevap verin", "Cevap alamadım, cevap verin", "Hey orada kimse yok mu", "heeeelp", "önemliiii!!!!", "lütfeeeenn" vs. biçiminde sorarsanız cevap alamazsınız. İçerikle uyumlu olmayan başlıklar ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın değiştirilir ya da silinir.

Meltemoznr 08-12-2017 18:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1524618)
Üç mesajınız var, üçü de 'acil, yandım, bittim'... Yapmanız gereken 112 yi arayacaksınız.

Msjları inceleyip dalga gecmek yerine yardımcı olsaydınız keske. Neyse tesekkurler

Meltemoznr 08-12-2017 18:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eren eren (Mesaj 1524631)
ilk olarak çiçeğin adı sanırım 'kalanşo' aynısı bendede var
buna benzer bi sorun bendede olmuştu .
korkmayın beyaz yerleri temizleyin , ardından arap sabununu çiçeğinize o beyazlıklar gidene kadar uygulayın .
inşallah geçer (sakın korkmayın arap sabunu çiçeğinize zarar vermez aksine böcekleri öldürür kesin).

Suyla karıstırmam gerekiyo mu. Nası uygulamam gerek acıklar mısınız?
Cok tesekkur ederim

TCM 08-12-2017 20:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Meltemoznr (Mesaj 1524667)
Msjları inceleyip dalga gecmek yerine yardımcı olsaydınız keske. Neyse tesekkurler

Yardımcı olsaydım bir üstte bahsedilen forum kurallarına uymamış olurdum.

Beyaz toz olduğundan emin misiniz, su-kireç kalıntısına benziyor sanki. Eğer toz ise bit olabilir, benim sukulentlerde de vardı. Üstte verilen ev yapımı ilacın ayrıntısı, Sn. Mine Pakkaner den...

Forumdan alıntı: 1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

Mesut Temiz 08-12-2017 21:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1524677)

Beyaz toz olduğundan emin misiniz, su-kireç kalıntısına benziyor sanki. Eğer toz ise bit olabilir, benim sukulentlerde de vardı. Üstte verilen ev yapımı ilacın ayrıntısı, Sn. Mine Pakkaner den...

Forumdan alıntı: 1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

Bu formülü kaydediyorum... Beyaz bitler her zaman büyük bir tehlike ev bitkileri için... Yeni alınan bir bitkiden diğerlerine geçebiliyorlar ya da balkondaki bitkilere bile bir şekilde bulaşabiliyorlar.. Bilemiyorum yumurtaları mı uçuşuyor tozlarla birlikte.. Tam bir belâ... Birkaç yıl önce yıllarca sabır ve emeğin ürünü kocaman mum çiçeğimi perişan etmişlerdi, zor kurtarmıştım tamamen yok olmaktan...

musk 09-12-2017 07:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Meltemoznr (Mesaj 1524612)

Bu bitkide bir zararlı yok. Resimlerde gözükmüyor. Sadece bir dalın uç kısmındaki ilk filizler belki mantari bir sebepten kurumus. Ya da çürümüş ve küflenmiş. tekrar yanından süren yapraklar sağlıklı. Bir şey yapmaya gerek yok. Aşırı sulamaktan kaçının.

Meltemoznr 12-12-2017 22:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musk (Mesaj 1524704)
Bu bitkide bir zararlı yok. Resimlerde gözükmüyor. Sadece bir dalın uç kısmındaki ilk filizler belki mantari bir sebepten kurumus. Ya da çürümüş ve küflenmiş. tekrar yanından süren yapraklar sağlıklı. Bir şey yapmaya gerek yok. Aşırı sulamaktan kaçının.

Topragını normal sekilde sulama yapıyorum ama toprak hic su tutmuyo. Bugun o dikkatimi cekti suyu döker dökmez tabağına birikiyo. Acaba onla ilgili bi durum olabilir mi

Meltemoznr 12-12-2017 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1524677)

Aynen bahsettigim sey kirec gibi yeni cıkan yapraklarda olusmaya basladı yapraklar döküldü sonradan cok gücsüzlesti. Ben ilk kez boyle birseyle karsılastım mantar olma ihtimali yüksek arap sabunu alıp denicem verdiginiz tarifi cok tesekkur ederim

hazelnut3 17-12-2017 23:18

Merhaba

1,5-2 hafta kadar önce migrostan aldığım bol tomurcuklu kalanchoem geldiğinde tomurcuklarından bir ikisini patlattı,sulamak için iyice kurumasını bekledim,hemde alışır diye.. gün boyu güneş alan odamda duruyor menekşeleriminde gayet rahat açtığı ışıklımbir oda.. ancak geldiğinden beri aiırı büyümüş yaprakları daha bi sarktı yumuşadı sanki.. dik dik durması gerektiğini düşünüyorum:/ (ilk etapta sarılmış olduğu poşetten dolayı öyle bi şekli var sanmıştım ama devaö etti ve uçlardan kurudu/sarardı) ama bi türlü tam canlanmadı.. açmaya başlayan çiçeklerinde uçları hafif sarardı kurudu.. resim yüklemeyi becerirsem hemen atıcam.. bir akıl verin napmalıyım çokta güzel kaybetmek istemiyorum..
birde geldikten 4-5 gün sonra saksısını/köklerini hiç bozmadan toprağının dibini evdeki genel kullanım torfuyla değiştim toprağı azdı baya saksısındaki.. onu tamamladım aslen:)
https://i.hizliresim.com/9D0OQN.jpg
https://i.hizliresim.com/kXmlbq.jpg
https://i.hizliresim.com/NOm7pa.jpg
https://i.hizliresim.com/Qpm97j.jpg

Mahmut Tebir 18-12-2017 09:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hazelnut3 (Mesaj 1525488)
1,5-2 hafta kadar önce migrostan aldığım bol tomurcuklu kalanchoem geldiğinde tomurcuklarından bir ikisini patlattı,sulamak için iyice kurumasını bekledim,hemde alışır diye.. gün boyu güneş alan odamda duruyor menekşeleriminde gayet rahat açtığı ışıklımbir oda.. ancak geldiğinden beri aiırı büyümüş yaprakları daha bi sarktı yumuşadı sanki.. dik dik durması gerektiğini düşünüyorum:/ (ilk etapta sarılmış olduğu poşetten dolayı öyle bi şekli var sanmıştım ama devaö etti ve uçlardan kurudu/sarardı) ama bi türlü tam canlanmadı.. açmaya başlayan çiçeklerinde uçları hafif sarardı kurudu.. resim yüklemeyi becerirsem hemen atıcam.. bir akıl verin napmalıyım çokta güzel kaybetmek istemiyorum..
birde geldikten 4-5 gün sonra saksısını/köklerini hiç bozmadan toprağının dibini evdeki genel kullanım torfuyla değiştim toprağı azdı baya saksısındaki.. onu tamamladım aslen:)

Bir bitki çiçekli iken asla toprağı değiştirilmez. Bitki böyle tepkiler verebilir. Kalanşo fazla sulanmaz.

hazelnut3 18-12-2017 12:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha (Mesaj 1525542)
Bir bitki çiçekli iken asla toprağı değiştirilmez. Bitki böyle tepkiler verebilir. Kalanşo fazla sulanmaz.

Bilmiyordum:( umarım kalıcı bi etkim olmaz üstünde?... kaktüslerim gibi iyice kuruyunca su vericem bidaha,inşallah canlanır

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024