agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/)
-   -   Lithops Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/9529.htm)

balurcaği 02-11-2013 09:15

4 Eklenti(ler)
Sanırım lithopslar konusunda biraz şanssızım. Yeni sipariş ettiklerim de fotoğrafta gördüğünüz gibi hasta geldiler. Gördüğünüz yaralar konusunda ne yapabilirim?

BMT 25-11-2013 13:28

o burusuklukları ve yaraları önemsemeyin. Lithopslar cinse göre farklı gelişim gosterirler. Sizin, resimlerdeki lithopslarınız gayet saglıklı duruyorlar. Buruşuklukların bir nedenide, su ihtiyacının başladıgıdır ama sizinkilere daha birkac hafta su vermeyin. Guneş goren bir pencere önüne koyun, onlar kendilerine gelirler. Ama direk güneş olmasın. Guzel ışık alan bir pencere önü daha iyidir. Ayrıca, havanın güzel oldugu gunlerde, bol bol havalandırın.

Lithopslarınızı internetten aldıgınızı yazmıssınız. Siteyi banada yolluyabilirmisiniz.

balurcaği 25-11-2013 22:35

Merhaba Sn. BMT. Dediğiniz gibi şu an gayet sağlıklılar, yani en azından henüz ölmediler. Yanıtınız için çok teşekkürler. Havalandırma işine ben bütün çiçeklerim için dikkat ediyorum. Zira hafta sonları işyerimde kalan bazı çiçeklerim (evdeki aynı türler sapasağlam olduğu halde) iki gün hiç havalandırılmadıklarından hastalandılar. Havalandırmanın önemini yaşayarak öğrendim.

Ben bir grup lithops'umu kaktüs.web.tr'den aldım. O zamanlar henüz hakkında pek bir şey bilmediğim Taner Bey'den. Kaktüs-sukkulent dünyasında adının geçmediği bir yer olmadığını kaktüs sevdasına tutulduktan sonra anladım. Hangi seraya gidersem gideyim, bulamadığım bir tür olunca Taner Bey'e bir sordunuz mu deniyor. Hangi Türkçe kaynağı okursam okuyayım adı geçiyor.

Bu yukarıdakileri de Zengarden'dan aldım. Benim böyle yaralı bereliler diye endişeye kapıldığıma bakmayın. Son derece şık ve güvenli ambalajlarında geldiler ve ayrıca sitenin müşteri hizmeti harikulade. Her sorunuza anında yanıt geliyor, ürünle ilgili veya ilgisiz.

Memnuniyetsizliğimi isim vererek yazmak istemediğimden belirtmemiştim. Fakat bu yara bereler konusunda da bana incelikle yanıt verdiklerini, yardımcı olduklarını söyleyebilirim.

Dilerim yardımcı olabilmişimdir.

tranquila 01-01-2014 21:38

tohumdan lithops üretme deneyimim

1 Eklenti(ler)
Ben de tohumdan lithops üretmeyi deniyorum. Umarım bu bebişlerin abla-abi olduğu günlerin resimlerini de eklerim bir gün :rolleyes:

meh12 09-01-2014 16:37

Lithosp, yeni edindim

4 Eklenti(ler)
çok fazla ama bakalım artık

meh12 09-01-2014 16:45

Bana gelişi

2 Eklenti(ler)
Satın aldığım andaki görüntüsü

olcim 09-01-2014 16:57

Şaka mı bu yahu ? Aynen böyle mi size geldiler ? Kaç TL ye aldınız acaba ?

mozen 09-01-2014 19:10

Sayın meh12,
Hepsi pek güzel. umarın yeni yerlerinde de mutlu olurlar. Paylaşmak isterseniz haberimiz olsun:p

meh12 09-01-2014 19:23

Kargo ile beraber yüz beş tl verdim :) toplam 160 tane var

Muda 09-01-2014 22:42

Çok güzel görünüyorlar. Umarım istediğiniz gibi büyütebilirsiniz. Çiçek sayısı o kadar çoğaldı ki bu çeşitlerden bakmaya cesaretim ve yerim kalmadı.

Seabert74 10-01-2014 07:57

Ben de hevesliyim ama, 160 tane bayagı bir fazla :)
Paylaşmayı / satmayı düşünürseniz bilgim olsun Sn Meh12..
Çok da sıkışıklarmış, sayenizde rahatlamışlar..Umarım güzel güzel büyürler sizinle.. Sevgiler

Seabert74 15-01-2014 17:03

tohum temini

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tranquila (Mesaj 1237707)
Ben de tohumdan lithops üretmeyi deniyorum. Umarım bu bebişlerin abla-abi olduğu günlerin resimlerini de eklerim bir gün :rolleyes:

Tohumları nereden aldınız arkadaşlar??
Yapı marketlerde göremedim. En güvenilir olarak alınacak yer Zengarden midir??

İsmail Kuzucu 15-01-2014 17:13

Zengarden candır :) Serhan Bey her zaman ilgili her konuda yardımcı oluyor.

Tohumlar özel karışım içinde ekiliyor. Tohumlar çok küçük olduğu için bu karışım ile serpilmesi çok kolay oluyor.

Ben cocopeat içerisine ektim. Hiç tahmin etmediğim şekilde 1 haftada çıktılar. Seraya koydum bekliyorum artık..

tranquila 16-01-2014 10:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 (Mesaj 1241253)
Tohumları nereden aldınız arkadaşlar??
Yapı marketlerde göremedim. En güvenilir olarak alınacak yer Zengarden midir??

Ben ebay den aldım. 3 günde ilk filizleri gördüm :)

tranquila 16-01-2014 11:03

1 Eklenti(ler)
Bu başlığa girmişken, son resimlerini de ekliyorum.

mozen 16-01-2014 11:17

Sn. tranquila,
Tebrik ediyorum.

olcim 16-01-2014 14:05

Her seferinde lithops takıntısı oluşuyor bende , 160 taneye yer bulamayabilirim ancak bir kaç taneye talip olurum . :)

Seabert74 16-01-2014 16:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tranquila (Mesaj 1241445)

Ben de tohumdan çıkış heyecanını yaşamak istiyorum :) Becerebilir miyim bilemem ama, denemeden bilemeyiz değil mi??
Sn tranquila, satıcı ismini verebilir misiniz?? Ayrıca ebay nakliye ile çok pahalıya gelmiyor mu??
Bir de saksı harcı karışımını kendiniz mi hazırladınız, yoksa hazırını mı önerirsiniz??
Sorularım fazlaca oldu, kusuruma bakmayın :) sevgiler

tranquila 22-01-2014 10:44

Kargo vs detaylar aslında hiç tahmin edildiği gibi değil sevgili seabert74. Pahalıya gelmiyor, aksine free shipping ile aldım. Satıcının adını yazıyorum size özelden. Deneyin mutlaka :)

Seabert74 17-03-2014 15:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tranquila (Mesaj 1241445)

Sn Tranquila,
Sizin tohumların durumu nedir?? Benimkiler resmen dondu sanki, büyümüyor gibiler de??

Seabert74 27-03-2014 08:33

tohum ve yavrular aynı saksıda olur mu??

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meh12 (Mesaj 1239680)
çok fazla ama bakalım artık

Tohumdan üretme sabrını bekleyemediğim için Mehmet Bey'e başvurdum :)
Gelen lithopslar henüz çok küçükler (1 cm gibi) ve nereye dikeceğimi tam bilemedim.
Zengarden'den aldıgım hazır kaktüs topragına diktim ben de..
** Şimdi bunlar tam yetişkin olmadıkları için (Mehmet bey'in söylediğine göre 1,5 yaşındalar) sulama konusunda yetişkin gibi mi davranmam gerekir??
** Aynı saksıda yeni çıkmış tohumlarım da var, onları fısfıslıyorum ve ara sıra da nemli ortam yaratmak için streç ile kapatıyorum. Topragım henüz ıslak, tam kurumadı şimdiye kadar. Yavru lithopslar ile tohumdan çıkanların bakımı farklı mı olmalı??
** Yetişkin lithopsların sulanmasına başlanmış sanırım, şu anda topragım nemli, bu durumda kalmasını mı önerirsiniz, ??

Sorularım hep aynı gibi gelebilir, tam olarak ne yapacagımı bilemedim, sanırım durumum anlaşılmıştır :)

Seabert74 17-04-2014 08:15

kayıplar var

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 (Mesaj 1263900)
Tohumdan üretme sabrını bekleyemediğim için Mehmet Bey'e başvurdum :)
Gelen lithopslar henüz çok küçükler (1 cm gibi) ve nereye dikeceğimi tam bilemedim.
Zengarden'den aldıgım hazır kaktüs topragına diktim ben de..
** Şimdi bunlar tam yetişkin olmadıkları için (Mehmet bey'in söylediğine göre 1,5 yaşındalar) sulama konusunda yetişkin gibi mi davranmam gerekir??
** Aynı saksıda yeni çıkmış tohumlarım da var, onları fısfıslıyorum ve ara sıra da nemli ortam yaratmak için streç ile kapatıyorum. Topragım henüz ıslak, tam kurumadı şimdiye kadar. Yavru lithopslar ile tohumdan çıkanların bakımı farklı mı olmalı??
** Yetişkin lithopsların sulanmasına başlanmış sanırım, şu anda topragım nemli, bu durumda kalmasını mı önerirsiniz, ??

Sorularım hep aynı gibi gelebilir, tam olarak ne yapacagımı bilemedim, sanırım durumum anlaşılmıştır :)

1 tanesi (sağdaki) pufff diye söndü !!
Sol başta işaretlediğim de aynı yolda gibi :(
Biraz susuz oldugunu düşünerek dün bayagı bir fısfısladım.. Umarım o yüzdendir.. Nasıl bakacagımı bir türlü bilemedim..
Gayet iyi duruyordu halbuki, 1 gecede nasıl içi boşaldı anlamadım ??
Yardım edin lütfen, bu minikler su mu istiyor, güneş mi??
Gün içinde güneş gören camın 1 m. arkasındalar, cereyan yok ama akşamları havalandırıyorum evi..

-Esin- 17-04-2014 09:35

1 Eklenti(ler)
Sevgili Seabert,
Önceki mesajını görmemişim. Lithopslar biraz fazla sulanmışa benziyor. Toprakları biraz yanlarından açıp durumlarını iyice bir kontrol etmeni öneririm. Biraz daha güneşli bir yere taşı saksıyı ama öğlen güneşinden kesinlikle koru çünkü kolayca güneş yanığı olabiliyorlar. Bir de boyutlarını daha iyi anlamamız için yanlarına bir bozuk para koyup fotoğraf çekebilir misin?

Sevgiler

Eklenti 483742

Seabert74 18-04-2014 08:32

2 Eklenti(ler)
Sevgili Esin öncelikle çok teşekkürler..
Ne yapacagını bilmemek gerçekten çok sıkıntılı bir durum.. Ben sitede lithopsları görünce heveslenip zengardenden başka siparişlerimin yanına lithops tohumu ekleyerek tohumdan çıkışı denemek istemiştim.. Ama tohumdan lithops /kaktüs üretmek en zor olanıymış meğer :(
Sonra bu bekleyiş sabrını gösteremeyip siteden MEH12'den bu lithopsları aldım. Onları da hazır kaktüs topragı diye tohumların oldugu saksıya dikmiştim.
Biraz spreyleme yapıyorum tohumlara, bu 2sinin puff!!! diye tek gecede sönmesinin buharlaşmaya yorup yeniden sulamıştım..
Sizin yazınızdan sonra dün akşam ıslak topraktan çıkardım ve yeni saksıya yeniden diktim.
Topragım koyun gübreli + perlitli gevşek bir toprak ama kum bulamadım. Hiç sulamadım.. Topragı uygun değil derseniz haftasonu yeniden değişim için kum veya lav taşı vs. ekleme konusunda arayışa geçerim.
Saksı değişimi sırasında kök durumunu inceledim, herhangi bir erime/çürüme vs yoktu, umarım saglıkla devam eder. (Bir yandan da köklerin rahatını mı bozdum endişesi var içimde şimdi )
Fotograflar değişim sonrası dün akşama ait..
Ne kadar aralıkla, ne kadar sulayacagımdan emin olamadım bir türlü.. Nisan ayı uyanma ve sulamaya başlangıç tarihi olarak okumuştum.. Ancak daha evvel fazla su ile öldürdüğüm pleispilos nelii'den sonra bunlara yaklaşırken elim titremeye başlıyor..
Biraz büyüseler, birbirimizi tanıyıp alışsak çok sevineceğim :)
İlginize tekrar tesekkurler

meh12 18-04-2014 08:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 (Mesaj 1272119)
Ne yapacagını bilmemek gerçekten çok sıkıntılı bir durum.. Ben sitede lithopsları görünce heveslenip zengardenden başka siparişlerimin yanına lithops tohumu ekleyerek tohumdan çıkışı denemek istemiştim.. Ama tohumdan lithops /kaktüs üretmek en zor olanıymış meğer :(
Sonra bu bekleyiş sabrını gösteremeyip siteden MEH12'den bu lithopsları aldım. Onları da hazır kaktüs topragı diye tohumların oldugu saksıya dikmiştim.
Biraz spreyleme yapıyorum tohumlara, bu 2sinin puff!!! diye tek gecede sönmesinin buharlaşmaya yorup yeniden sulamıştım..
Sizin yazınızdan sonra dün akşam ıslak topraktan çıkardım ve yeni saksıya yeniden diktim.
Topragım koyun gübreli + perlitli gevşek bir toprak ama kum bulamadım. Hiç sulamadım.. Topragı uygun değil derseniz haftasonu yeniden değişim için kum veya lav taşı vs. ekleme konusunda arayışa geçerim.
Saksı değişimi sırasında kök durumunu inceledim, herhangi bir erime/çürüme vs yoktu, umarım saglıkla devam eder. (Bir yandan da köklerin rahatını mı bozdum endişesi var içimde şimdi )
Ne kadar aralıkla, ne kadar sulayacagımdan emin olamadım bir türlü.. Nisan ayı uyanma ve sulamaya başlangıç tarihi olarak okumuştum.. Ancak daha evvel fazla su ile öldürdüğüm pleispilos nelii'den sonra bunlara yaklaşırken elim titremeye başlıyor..

Çok hassas suyu hiç sevmiyorlar .Lithopslarda sulama gerçekten çok az sisleme olacak sadece ,bende biraz kayıp verdikten sonra anladım tam olarak.

-Esin- 18-04-2014 15:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 (Mesaj 1272119)

Sevgili Seabert,

Lithopsların sulama düzenini ayarlamak gerçekten başlarda baya zorluyor insanı. Bu zamana kadar çoğumuzun yetiştirdiği bitkilerden çok farklı oldukları için onların isteklerini anlamakta zorlanabiliyoruz hepimiz. Hele sizinkiler yetişkin lithops olmadıkları için daha fazla dikkat istiyorlar.

Benim lithopslardan edindiğim tecrübeye göre iki büyük düşmanları var bu bitkilerin. İlki fazla su, bitki epidermisinde gözle görülmeyecek çatlaklara sebep olup ölmesine sebep oluyor. Sizin puf diye sönenler oldukça küçük lithopslar oldukları için sudan patlayıp bir gecede kurumuşlar. İkinci düşmanları ise küf, özellikle gövdenin kökle birleştiği yerin uzun süre nemli kalmaması gerek. Lav taşları da o yüzden lithopsların dibine konuluyor. Dipte toprakla teması azaltarak hava sirkulasyonuna imkan sağlamak için.

Saksılarını değiştirmekle ve sulamamakla çok iyi yapmışsınız. Şimdi bir kaç gün öylece bırakın bence. Sonra çok az su verirsiniz ve toprağı iyice kurur gibi olmadan sulamazsınız. Lithopsları gübreleme konusu biraz tartışmalı, bazı yerlerde iyi olmadığı yazıyor ama ikinciye toprak değiştirmektense sularken bir fungusit eşliğinde sulamayı öneririm. Gübre küf tehlikesini arttırıyor çünkü. Onun dışında şimdilik iyi duruyorlar, inşallah da sağlıkla büyümeye devam ederler.

Selamlar, sevgiler...

Seabert74 21-04-2014 08:23

Çok teşekkürler sevgili Esin..

İçime su serptiniz ... Şimdi daha sogukkanlı olarak ilgileneceğim onlarla.. Umarım gelişmelerini görür ve sizinle de paylaşabilirim, teşekkürler
sevgiler

rainbowcolor 14-05-2014 17:41

5 Eklenti(ler)
Aldığım zaman üzerlerinde tohum keseleri ile gelen Lithops Lesliei ve Pseudotruncatella ssp volkii türlerinde 20 mart tarihinde ekim yapmıştım. Şuan en büyüğü bir nohut kadar.Elimde bir miktar daha tohum kaldı onları eylül ayında ekmeyi düşünüyorum.

Ritulan 07-06-2014 14:49

Fotograf yüklemek istiyorum nasıl yapabilirim

-Esin- 07-06-2014 15:00

Şu linkte ihtiyacınız olan bilgiler var.
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024