agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni663Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2013, 09:15   #31
Ağaçsever

balurcaği's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2013
Sanırım lithopslar konusunda biraz şanssızım. Yeni sipariş ettiklerim de fotoğrafta gördüğünüz gibi hasta geldiler. Gördüğünüz yaralar konusunda ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

YeniBON ve acemi25 beğendi.
balurcaği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 13:28   #32
BMT
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2013
o burusuklukları ve yaraları önemsemeyin. Lithopslar cinse göre farklı gelişim gosterirler. Sizin, resimlerdeki lithopslarınız gayet saglıklı duruyorlar. Buruşuklukların bir nedenide, su ihtiyacının başladıgıdır ama sizinkilere daha birkac hafta su vermeyin. Guneş goren bir pencere önüne koyun, onlar kendilerine gelirler. Ama direk güneş olmasın. Guzel ışık alan bir pencere önü daha iyidir. Ayrıca, havanın güzel oldugu gunlerde, bol bol havalandırın.

Lithopslarınızı internetten aldıgınızı yazmıssınız. Siteyi banada yolluyabilirmisiniz.

YeniBON beğendi.
BMT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 22:35   #33
Ağaçsever

balurcaği's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2013
Merhaba Sn. BMT. Dediğiniz gibi şu an gayet sağlıklılar, yani en azından henüz ölmediler. Yanıtınız için çok teşekkürler. Havalandırma işine ben bütün çiçeklerim için dikkat ediyorum. Zira hafta sonları işyerimde kalan bazı çiçeklerim (evdeki aynı türler sapasağlam olduğu halde) iki gün hiç havalandırılmadıklarından hastalandılar. Havalandırmanın önemini yaşayarak öğrendim.

Ben bir grup lithops'umu kaktüs.web.tr'den aldım. O zamanlar henüz hakkında pek bir şey bilmediğim Taner Bey'den. Kaktüs-sukkulent dünyasında adının geçmediği bir yer olmadığını kaktüs sevdasına tutulduktan sonra anladım. Hangi seraya gidersem gideyim, bulamadığım bir tür olunca Taner Bey'e bir sordunuz mu deniyor. Hangi Türkçe kaynağı okursam okuyayım adı geçiyor.

Bu yukarıdakileri de Zengarden'dan aldım. Benim böyle yaralı bereliler diye endişeye kapıldığıma bakmayın. Son derece şık ve güvenli ambalajlarında geldiler ve ayrıca sitenin müşteri hizmeti harikulade. Her sorunuza anında yanıt geliyor, ürünle ilgili veya ilgisiz.

Memnuniyetsizliğimi isim vererek yazmak istemediğimden belirtmemiştim. Fakat bu yara bereler konusunda da bana incelikle yanıt verdiklerini, yardımcı olduklarını söyleyebilirim.

Dilerim yardımcı olabilmişimdir.

YeniBON ve acemi25 beğendi.
balurcaği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2014, 21:38   #34
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
tohumdan lithops üretme deneyimim

Ben de tohumdan lithops üretmeyi deniyorum. Umarım bu bebişlerin abla-abi olduğu günlerin resimlerini de eklerim bir gün

Eklenen Resimler

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 16:37   #35
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Lithosp, yeni edindim

çok fazla ama bakalım artık

Eklenen Resimler

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 16:45   #36
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Bana gelişi

Satın aldığım andaki görüntüsü

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2014, 16:57   #37
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Şaka mı bu yahu ? Aynen böyle mi size geldiler ? Kaç TL ye aldınız acaba ?

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 19:10   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Unhappy

Sayın meh12,
Hepsi pek güzel. umarın yeni yerlerinde de mutlu olurlar. Paylaşmak isterseniz haberimiz olsun

YeniBON beğendi.
mozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 19:23   #39
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Kargo ile beraber yüz beş tl verdim toplam 160 tane var

YeniBON, olcim ve Muda beğendi.
Eski 09-01-2014, 22:42   #40
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Çok güzel görünüyorlar. Umarım istediğiniz gibi büyütebilirsiniz. Çiçek sayısı o kadar çoğaldı ki bu çeşitlerden bakmaya cesaretim ve yerim kalmadı.

meh12 ve YeniBON beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 07:57   #41
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Ben de hevesliyim ama, 160 tane bayagı bir fazla
Paylaşmayı / satmayı düşünürseniz bilgim olsun Sn Meh12..
Çok da sıkışıklarmış, sayenizde rahatlamışlar..Umarım güzel güzel büyürler sizinle.. Sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 17:03   #42
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

tohum temini

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Ben de tohumdan lithops üretmeyi deniyorum. Umarım bu bebişlerin abla-abi olduğu günlerin resimlerini de eklerim bir gün
Tohumları nereden aldınız arkadaşlar??
Yapı marketlerde göremedim. En güvenilir olarak alınacak yer Zengarden midir??

hilalll ve YeniBON beğendi.
Eski 15-01-2014, 17:13   #43
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Zengarden candır Serhan Bey her zaman ilgili her konuda yardımcı oluyor.

Tohumlar özel karışım içinde ekiliyor. Tohumlar çok küçük olduğu için bu karışım ile serpilmesi çok kolay oluyor.

Ben cocopeat içerisine ektim. Hiç tahmin etmediğim şekilde 1 haftada çıktılar. Seraya koydum bekliyorum artık..

hilalll ve Seabert74 beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 10:19   #44
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Tohumları nereden aldınız arkadaşlar??
Yapı marketlerde göremedim. En güvenilir olarak alınacak yer Zengarden midir??
Ben ebay den aldım. 3 günde ilk filizleri gördüm

hilalll beğendi.
Eski 16-01-2014, 11:03   #45
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Bu başlığa girmişken, son resimlerini de ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2014, 11:17   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sn. tranquila,
Tebrik ediyorum.

hilalll ve tranquila beğendi.
mozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 14:05   #47
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Her seferinde lithops takıntısı oluşuyor bende , 160 taneye yer bulamayabilirim ancak bir kaç taneye talip olurum .

YeniBON beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 16:06   #48
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Ben de tohumdan çıkış heyecanını yaşamak istiyorum Becerebilir miyim bilemem ama, denemeden bilemeyiz değil mi??
Sn tranquila, satıcı ismini verebilir misiniz?? Ayrıca ebay nakliye ile çok pahalıya gelmiyor mu??
Bir de saksı harcı karışımını kendiniz mi hazırladınız, yoksa hazırını mı önerirsiniz??
Sorularım fazlaca oldu, kusuruma bakmayın sevgiler

Eski 22-01-2014, 10:44   #49
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Kargo vs detaylar aslında hiç tahmin edildiği gibi değil sevgili seabert74. Pahalıya gelmiyor, aksine free shipping ile aldım. Satıcının adını yazıyorum size özelden. Deneyin mutlaka

Eski 17-03-2014, 15:46   #50
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Sn Tranquila,
Sizin tohumların durumu nedir?? Benimkiler resmen dondu sanki, büyümüyor gibiler de??

Eski 27-03-2014, 08:33   #51
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

tohum ve yavrular aynı saksıda olur mu??

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meh12 Mesajı Göster
çok fazla ama bakalım artık
Tohumdan üretme sabrını bekleyemediğim için Mehmet Bey'e başvurdum
Gelen lithopslar henüz çok küçükler (1 cm gibi) ve nereye dikeceğimi tam bilemedim.
Zengarden'den aldıgım hazır kaktüs topragına diktim ben de..
** Şimdi bunlar tam yetişkin olmadıkları için (Mehmet bey'in söylediğine göre 1,5 yaşındalar) sulama konusunda yetişkin gibi mi davranmam gerekir??
** Aynı saksıda yeni çıkmış tohumlarım da var, onları fısfıslıyorum ve ara sıra da nemli ortam yaratmak için streç ile kapatıyorum. Topragım henüz ıslak, tam kurumadı şimdiye kadar. Yavru lithopslar ile tohumdan çıkanların bakımı farklı mı olmalı??
** Yetişkin lithopsların sulanmasına başlanmış sanırım, şu anda topragım nemli, bu durumda kalmasını mı önerirsiniz, ??

Sorularım hep aynı gibi gelebilir, tam olarak ne yapacagımı bilemedim, sanırım durumum anlaşılmıştır

YeniBON beğendi.
Eski 17-04-2014, 08:15   #52
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Question kayıplar var

Alıntı:
Tohumdan üretme sabrını bekleyemediğim için Mehmet Bey'e başvurdum
Gelen lithopslar henüz çok küçükler (1 cm gibi) ve nereye dikeceğimi tam bilemedim.
Zengarden'den aldıgım hazır kaktüs topragına diktim ben de..
** Şimdi bunlar tam yetişkin olmadıkları için (Mehmet bey'in söylediğine göre 1,5 yaşındalar) sulama konusunda yetişkin gibi mi davranmam gerekir??
** Aynı saksıda yeni çıkmış tohumlarım da var, onları fısfıslıyorum ve ara sıra da nemli ortam yaratmak için streç ile kapatıyorum. Topragım henüz ıslak, tam kurumadı şimdiye kadar. Yavru lithopslar ile tohumdan çıkanların bakımı farklı mı olmalı??
** Yetişkin lithopsların sulanmasına başlanmış sanırım, şu anda topragım nemli, bu durumda kalmasını mı önerirsiniz, ??

Sorularım hep aynı gibi gelebilir, tam olarak ne yapacagımı bilemedim, sanırım durumum anlaşılmıştır

1 tanesi (sağdaki) pufff diye söndü !!
Sol başta işaretlediğim de aynı yolda gibi
Biraz susuz oldugunu düşünerek dün bayagı bir fısfısladım.. Umarım o yüzdendir.. Nasıl bakacagımı bir türlü bilemedim..
Gayet iyi duruyordu halbuki, 1 gecede nasıl içi boşaldı anlamadım ??
Yardım edin lütfen, bu minikler su mu istiyor, güneş mi??
Gün içinde güneş gören camın 1 m. arkasındalar, cereyan yok ama akşamları havalandırıyorum evi..

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2014, 09:35   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Sevgili Seabert,
Önceki mesajını görmemişim. Lithopslar biraz fazla sulanmışa benziyor. Toprakları biraz yanlarından açıp durumlarını iyice bir kontrol etmeni öneririm. Biraz daha güneşli bir yere taşı saksıyı ama öğlen güneşinden kesinlikle koru çünkü kolayca güneş yanığı olabiliyorlar. Bir de boyutlarını daha iyi anlamamız için yanlarına bir bozuk para koyup fotoğraf çekebilir misin?

Sevgiler

Name:  lithops2.jpg
Views: 2308
Size:  44.0 KB

YeniBON beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 08:32   #54
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Angry

Sevgili Esin öncelikle çok teşekkürler..
Ne yapacagını bilmemek gerçekten çok sıkıntılı bir durum.. Ben sitede lithopsları görünce heveslenip zengardenden başka siparişlerimin yanına lithops tohumu ekleyerek tohumdan çıkışı denemek istemiştim.. Ama tohumdan lithops /kaktüs üretmek en zor olanıymış meğer
Sonra bu bekleyiş sabrını gösteremeyip siteden MEH12'den bu lithopsları aldım. Onları da hazır kaktüs topragı diye tohumların oldugu saksıya dikmiştim.
Biraz spreyleme yapıyorum tohumlara, bu 2sinin puff!!! diye tek gecede sönmesinin buharlaşmaya yorup yeniden sulamıştım..
Sizin yazınızdan sonra dün akşam ıslak topraktan çıkardım ve yeni saksıya yeniden diktim.
Topragım koyun gübreli + perlitli gevşek bir toprak ama kum bulamadım. Hiç sulamadım.. Topragı uygun değil derseniz haftasonu yeniden değişim için kum veya lav taşı vs. ekleme konusunda arayışa geçerim.
Saksı değişimi sırasında kök durumunu inceledim, herhangi bir erime/çürüme vs yoktu, umarım saglıkla devam eder. (Bir yandan da köklerin rahatını mı bozdum endişesi var içimde şimdi )
Fotograflar değişim sonrası dün akşama ait..
Ne kadar aralıkla, ne kadar sulayacagımdan emin olamadım bir türlü.. Nisan ayı uyanma ve sulamaya başlangıç tarihi olarak okumuştum.. Ancak daha evvel fazla su ile öldürdüğüm pleispilos nelii'den sonra bunlara yaklaşırken elim titremeye başlıyor..
Biraz büyüseler, birbirimizi tanıyıp alışsak çok sevineceğim
İlginize tekrar tesekkurler

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2014, 08:58   #55
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Alıntı:
Ne yapacagını bilmemek gerçekten çok sıkıntılı bir durum.. Ben sitede lithopsları görünce heveslenip zengardenden başka siparişlerimin yanına lithops tohumu ekleyerek tohumdan çıkışı denemek istemiştim.. Ama tohumdan lithops /kaktüs üretmek en zor olanıymış meğer
Sonra bu bekleyiş sabrını gösteremeyip siteden MEH12'den bu lithopsları aldım. Onları da hazır kaktüs topragı diye tohumların oldugu saksıya dikmiştim.
Biraz spreyleme yapıyorum tohumlara, bu 2sinin puff!!! diye tek gecede sönmesinin buharlaşmaya yorup yeniden sulamıştım..
Sizin yazınızdan sonra dün akşam ıslak topraktan çıkardım ve yeni saksıya yeniden diktim.
Topragım koyun gübreli + perlitli gevşek bir toprak ama kum bulamadım. Hiç sulamadım.. Topragı uygun değil derseniz haftasonu yeniden değişim için kum veya lav taşı vs. ekleme konusunda arayışa geçerim.
Saksı değişimi sırasında kök durumunu inceledim, herhangi bir erime/çürüme vs yoktu, umarım saglıkla devam eder. (Bir yandan da köklerin rahatını mı bozdum endişesi var içimde şimdi )
Ne kadar aralıkla, ne kadar sulayacagımdan emin olamadım bir türlü.. Nisan ayı uyanma ve sulamaya başlangıç tarihi olarak okumuştum.. Ancak daha evvel fazla su ile öldürdüğüm pleispilos nelii'den sonra bunlara yaklaşırken elim titremeye başlıyor..

Çok hassas suyu hiç sevmiyorlar .Lithopslarda sulama gerçekten çok az sisleme olacak sadece ,bende biraz kayıp verdikten sonra anladım tam olarak.

Eski 18-04-2014, 15:44   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili Seabert,

Lithopsların sulama düzenini ayarlamak gerçekten başlarda baya zorluyor insanı. Bu zamana kadar çoğumuzun yetiştirdiği bitkilerden çok farklı oldukları için onların isteklerini anlamakta zorlanabiliyoruz hepimiz. Hele sizinkiler yetişkin lithops olmadıkları için daha fazla dikkat istiyorlar.

Benim lithopslardan edindiğim tecrübeye göre iki büyük düşmanları var bu bitkilerin. İlki fazla su, bitki epidermisinde gözle görülmeyecek çatlaklara sebep olup ölmesine sebep oluyor. Sizin puf diye sönenler oldukça küçük lithopslar oldukları için sudan patlayıp bir gecede kurumuşlar. İkinci düşmanları ise küf, özellikle gövdenin kökle birleştiği yerin uzun süre nemli kalmaması gerek. Lav taşları da o yüzden lithopsların dibine konuluyor. Dipte toprakla teması azaltarak hava sirkulasyonuna imkan sağlamak için.

Saksılarını değiştirmekle ve sulamamakla çok iyi yapmışsınız. Şimdi bir kaç gün öylece bırakın bence. Sonra çok az su verirsiniz ve toprağı iyice kurur gibi olmadan sulamazsınız. Lithopsları gübreleme konusu biraz tartışmalı, bazı yerlerde iyi olmadığı yazıyor ama ikinciye toprak değiştirmektense sularken bir fungusit eşliğinde sulamayı öneririm. Gübre küf tehlikesini arttırıyor çünkü. Onun dışında şimdilik iyi duruyorlar, inşallah da sağlıkla büyümeye devam ederler.

Selamlar, sevgiler...

YeniBON ve Seabert74 beğendi.
Eski 21-04-2014, 08:23   #57
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Çok teşekkürler sevgili Esin..

İçime su serptiniz ... Şimdi daha sogukkanlı olarak ilgileneceğim onlarla.. Umarım gelişmelerini görür ve sizinle de paylaşabilirim, teşekkürler
sevgiler

hilalll ve -Esin- beğendi.
Eski 14-05-2014, 17:41   #58
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Aldığım zaman üzerlerinde tohum keseleri ile gelen Lithops Lesliei ve Pseudotruncatella ssp volkii türlerinde 20 mart tarihinde ekim yapmıştım. Şuan en büyüğü bir nohut kadar.Elimde bir miktar daha tohum kaldı onları eylül ayında ekmeyi düşünüyorum.

Eklenen Resimler

rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 14:49   #59
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Fotograf yüklemek istiyorum nasıl yapabilirim

yalper beğendi.
Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 15:00   #60
Ağaç Dostu

Şu linkte ihtiyacınız olan bilgiler var.
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024