agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni233Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2009, 20:53   #331
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Pekin'de bir parkta görmüştüm lotusu. Saksımdaki suyun rengi, o göletteki suyun rengine döndü sanki. İki güne bir , 3-4 litre suyu boşaltıp, taze su ilave ediyorum. Adana'da hava oldukça sıcak. Lotus çok faydalanıyor bu durumdan. Soğuklar başlamadan yaprak sayısı artsa, umutlarım da artacak.
Ben de orkide gübresini deneyeyim. Denenmiş ne de olsa
Teşekkürler paylaşım için...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2009, 21:10   #332
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Amonyum nitrat için zaten algların aşırı gelişmesi nedeniyle doğal dengeyi bozuyor diyerek yasak gelmişti ...

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 09:22   #333
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Bugün benim de lotus tohumlarım gelecek beyaz lotus. Ben tüm gece okudum forumu ama yorgunluktan anlayamadım bazı noktaları. Tohumu zımpara işleminden sonra kilde mi, su da mı çimlendireceğiz? Sonrasında saksıyı 25 cm yeşil kil 25 cm su ile doldurup filizi içine mi atacağız yoksa çimlenme yaptığı kille 2. bir saksının (su dolu) içine mi yerleştireceğiz kafam karıştı. direkt su da mı çimlendireyim killi toprakta mı? yardım lütfen...

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 09:42   #334
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sebnem34,
Tohumu zımparalamak çok zor. Maket bıçağı ile küçük bir delik açmaya çalış, ancak içinceki açık kahve yumuşak bölümü zedeleme, sadece kabuğu del. Benim kişisel deneyime göre delik ne kadar büyükse, o kadar erken çimleniyor ve su içindeki filizlenmeden geçen sürenin kısa olması bakterilerden oluşan tohum kaybına engel oluyor.
Tohumu ısladığın kap, lotusu yerleştireceğin kabtaki planladığın su seviyesi ile aynı olsun. İlk yaprak hangi boyda ise ardından gelen yapraklarda aynı boyda oluyormuş. Kabı bol güneş alan, sıcak bir yerde tutmak lazım. Bu mevsim lotusa başlamak için çok uygun değil aslında. Nisan- Mayıs aylarında başlasan daha iyi olur desem de ben de 1 ay önce yeni tohum çimlendirmeye başladım. Umarım havalar iyice soğumadan biraz gelişir ve kışı atlatır.
Çimlenen lotus filizi çok hızla büyüyor. Her gün su değiştirerek ikinci yaprağı da verip, ikinci yaprak boyu biraz uzayınca killi toprağa alabilirsin. 2 saksı içiçe olması şart değil. Ancak olur a saksı değiştirmeyi planlıyor isen teorik olarak bol delikli bir kaba dikebilirsin filizi. Ben yoğurt kovasını delerek, killi toprağa biraz yanmış gübre karışımıyla hazırladığım toprağa diktim. Onu da büyük bir saksının içine yerleştirdim. 2 tohum çimlendirmiştim, ikisinin de üçer yaprağı var şimdi.
İlk denemem başarısız olmuştu. Bu ikinci deneme, bu da olmazsa bahara yedek tohumlarla yeniden deneyeceğim.

Eski 28-10-2009, 10:10   #335
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Sn. Maki01 teşekkür ederim paylaşımınız için. Suya bu çimlenme sırasında bakteriyi önlemek için oksijenli su ya da roa plus damlatmayı düşünüyorum sizce nasıl olur?

Eski 28-10-2009, 10:26   #336
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ben ilk denememde ROA Natura kullanmıştım. Daha doğrusu kontrol grubu oluşturmak amaçlı Bir ROA'lı , bir de ROA'sız çimlendirme denemesi yaptım. ROA'lı olan suyu hiç değiştirmedim. Diğerini her gün değiştirdim. Her iki tohumumda uzun süre çimlenmedi, delikler çok küçüktü. Sabırsızlık acemilik derken kabuklarını tamamen soydum. Sadece suda beklettiğim tohum çimlendi. ROA'lı suda beklettiğim çimlenemeden öldü. Evet, ROA bakterisiz ortamı sağladı ama suyu değiştirmediğim için oksijen yetersiz kaldı. Baharda ROA ile günlük su değişimi yaparak bir daha deneyeceğim. Ben damlatın derim , ancak suyu muhakkak tazeleyin ve filizlendikten sonra yaprak oluşuncaya kadar ROA kullanmayın. Şu an açan tek yaprağım olduğu için denemeye çekiniyorum ama ikinci yaprakta sadece yaprağa ROA fısfıslamayı deneyeceğim. Direkt suya uyguladığımda su yüzeyinde yağ birikimi oldu. Emin değilim ama ROA bu durumda yaprağı yakıyor diye düşünüyorum.

Eski 28-10-2009, 10:33   #337
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Değerli görüşleriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkürler Sn. Maki01. Uygulayacağım mutlaka.

Eski 30-10-2009, 23:43   #338
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
merhaba , bir arkadaşım 1 adet mavi lotus tohumu gönderdi , çimlendirmek için en uygun dönem ne zaman? çimlenmede soğuklara hassas olduğunu okudum.Bu aylarda denemek çok mu riskli olur.Bilgilendirirseniz sevinirim .Sabırsız tarafımdaki şeytan dene diye dürtüyor, iki tane olsa kesin denerdim. cevaplar için şimdiden teşekkürler.

ahmet salih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 00:20   #339
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Baharı beklemenizi öneririm. Soğuklarla birlikte 2 lotusumdan biri öldü. Diğeri de iyi durumda değil.

Eski 31-10-2009, 01:31   #340
Yeni Üye

CaN_BaKıR's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Bu aylarda tropik nilüfer türlerinden lotusu yetiştirmek için akvaryum ısıtıcısı kullanmanızı öneririm... Isıtıcılar termostatlı oldukları için su ısısını nilüferin istediği ısıya sabitleme imkanınız olacaktır...

Aksi taktirde bu mevsimde filizlendirmeniz açan yapraklarında çürümesine neden olacağı gibi tohumuda bozacaktır..

CaN_BaKıR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 02:18   #341
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Ahmet bey ,
nasılsa tohumunuz bayatlamaz , bahara deneyin .
Mavi Nil lotusu tek sizde var (olacak ), lütfen onu riske atmayın ,
yoksa kimden tohum isteyeceğiz sonra

Eski 02-11-2009, 16:08   #342
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Teşekkürler arkadaşlar,Baharı beklemek gerektiğini anladım.sn;Volare İnşallah tohum verdiği günleri görebilirsek birinci tohum sizin .

Eski 02-11-2009, 21:56   #343
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Arkadaşlar hemen yanlışımı düzelteyim. Sn;Volare'nin( Mavi Nil lotusu tek sizde var) .yazısı üzerine hemen arkadaşımı arayıp mavi lotusu nereden bulduğunu sordum,Ben yanlış anlamışım aynı pakette gelen sardunya tohumları mavi sardunyaymış,lotusun rengini bilmiyor.Sn ;volare lotus ne renk çıkar bilmiyorum, ama size mavi sardunya tohumu ayırdım.yanlışlık için özür dilerim.

Eski 02-11-2009, 22:21   #344
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Mühim değil,
sağlık olsın , mavi sardunya da olur , maviye bayılırım .
Böğürtlen fidelerimle birlikte gönderirsiniz

Eski 02-11-2009, 23:22   #345
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Böğürtlenleri daldırma yaptım,baharda böğürtlen fideleriniz hazır olur, Mavi sardunya tohumları zaten hazır. tabi gönderirim ,Bitkilerimiz zamanla çocuklarımız gibi oluyor,onların sizin gibi seven,çalışkan, güvenilir ellere gitmesi,beni mutlu eder.

Eski 04-11-2009, 11:41   #346
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Arkadaşlar 3 tohumdan 1' i çimlendi. yaklaşık 4 gün sürdü. İzlenimlerimi paylaşmak istedim. 1. tohum büyük ve sıcak suda kaldı, suyunu değiştirmedim sadece her gün bir miktar alarak sıcak su ilave ettim. 2. gün kabuk şişti, 3. gün gelişme yok ve akşamında şişen kabuğu ben çıkardım. Ertesi gün yani 4. gün geldiğinde su açık kahve olmuş ve 1 cm lik bir dal çıkmıştı hemen şişen 2. tohuma uyguladım bugün sonuc alacağım bakalım umuyorum. Kabuğunu çıkarmadığım suyunu sürekli bulutlandırdı bu akşam onada operasyon planlıyorum. Gördüğüm kadarı ile tohumlar yardımı ve temiz olmayan suyu tercih ediyorlar ve plastik kaplar yanyana ise çimlenmiyor birbirlerini bekliyorlar. Kapları ayrı mekanlara koyunca kendi planlamalarına başladılar çok ilginç. 3 ayrı kabın yerlerini birbirlerini görmeyecek şekilde değiştirince 1 tanesi çimlendi. Çimlenmeden önce su açık kahve oluyor. Yardımı da dediğim gibi seviyorlar Şu an 2. yaprağı bekleyerek kap değiştireceğim fakat killi toprak bulamadım ve yapacaklarımı tam anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim evde sadece köklendirici torf toprak, perlit, kestane ağacı toprağı ve eski beklemiş toprak var ne yapmalıyım? 2.5 lt pet şişede şu an çimlenen nasıl bir saksı boyu ve çapı seçmeliyim...Toprak ne kadar olmalı?

Eski 04-11-2009, 12:03   #347
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Sevgili sebnem34,

Ben Volare'den kopya çekerek, aktardan kil alıp bahçe toprağına karıştırdım. Toprağın ne kadar olacağı kullanacağınız saksı ile de ilgili ama başlıkta en az 25-30 cm. olması öneriliyor. Başlık içinde arama yaparsanız, daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Güle güle büyütün.

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 12:09   #348
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Teşekkürler DefneD. Ben hiç bir aktarda bulamadım. Anlamak istediğim 2 yaprak olan lotus tamamı suda mı kalacak yeni saksıda, yoksa yaprak dışarda mı olacak kafam karıştı...

Eski 24-02-2010, 11:16   #349
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
zen gardenden aldığım lotus tohumlarını zımparalayıp hazırladıktan sonra üç tohumun herbirini ayrı ayrı kavanozlara koyup ısıtıcı yerleştirip ısısını yirmialtı dereceye ayarladığım akvaryuma kavanozlarla beraber yerleştirdim.tohumlarla beraber gelen broşürde aynı ortama yerleştirilen tohumların çimlenmemesi gibi bir durumla karşılaşılabileceği ile ilgili bir bilgi olduğu için ayrı ayrı kavanozlara yerleştirdim.

Eklenen Resimler

Açelya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 11:18   #350
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

yirmi dört saat sonra tohumların etrafında kahverengi bulutumsu bir tabaka oluştu

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.
Eski 24-02-2010, 11:25   #351
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

kavanozun içindeki suyu ısı farkı yaratmamaya dikkat ederek değiştirdim ve tekrar akvaryuma yerleştirdim yirmidört saat sonra ilk tohum çimlendi

Eski 24-02-2010, 11:28   #352
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

çimlenen tohumlar inanılmaz bir hızla büyüyorlar. tohumları akvaryuma yerleştirdiğimden beri oniki gün geçti. akvaryumdan dışarıya uzandılar.

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.
Eski 26-02-2010, 13:08   #353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
merhaba sayın AÇELYA

Kusuruma bakmayın sizin lotus çimlendirme işleminize geç katıldığım için, resimlerinize bakıyorum herşey yolunda gözüküyor harika, lotus toprağı için verdiğim karışımı uyguladınızmı? bundan sonraki gelişimi çok önemli dikkatli olmak lazım en nazik döneminde, gelişimini takip etmem için zamanınız olursa gün aşırı veya haftalık bilgilendirirseniz sevinirim.

Sizinle aşağı yukarı aynı tarihlerde bende 40 adet lotusu çimlendirdim

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 13:56   #354
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bizim ağustos ayında çimlendirdiğimiz lotusların yaprakları kurudu .
Geçen gün , kontrol edip suyu ve dipteki kili dökmeye karar verdim .
Lotuslarımız hayatta , havanın ısınmasını bekliyorlar meğerse .
Suyunu değiştirip yosunları temizledim .
Bakalım bu sene bize ne sürprizler yapacaklar

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2010, 21:48   #355
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

mil toprak ve aktardan aldığım kili karıştırarak ektim tohumları şu anda bir sorun yok gibi gözüküyor.üçünçü yapraklarını çıkartmaya başladılar fotolatını eklerim en kısa zamanda

Eski 28-02-2010, 18:53   #356
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

Çok hızlı gelişmeye devam ediyorlar.Bu kadarını bende beklemiyordum açıkçası.Umarım bir sorun olmadan çiçek açtıklarını görebilirim.

Eklenen Resimler

canannuman beğendi.
Eski 03-03-2010, 20:59   #357
Ağaç Dostu

Merhaba sayın AÇELYA

Bu hızlı gelişim 10-15 gün sonra yavaşlayacak, havaların ısınması ile gece sıcaklıkları +20 derece ve üstü olduğu zaman akvaryum ortamından alıp saksı ortamına almanız lazım, bir daha ki seneye nasip olursa ilk çiçeğini verecek inşallah, acele etmeyin gelişimini düzenli olarak hafta veya 10 günde bir verin ben sizi yönlendiririm. Saygılarımla...

Eski 15-03-2010, 19:48   #358
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

epeydir fırsat bulamadım yazmak için. lotusların yapraklarında bozulmalar sebebi konusunda yardımcı olurmusunuz sayın nuri mürvet , ne yapabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 15-03-2010, 21:33   #359
Ağaç Dostu

Merhaba sayın AÇELYA

Yapraklarının bu hale gelmesi normal olabilir bu ilk yaprakları esas saksı içerisindeki gelişim önemli ona dikkat edin. Lotusunuz saksı içersinde kökleri toprağı yakalamışsa sorun yok, hiç merak etmeyin.

Lotusunuz ışık çiçeğidir, yeterli güneş ışığını alması lazım (En az 6 saat) gelişimi için çok önemli artık havalar ısınıyor sizin orada havalar daha da sıcaktır.

Akvaryum ortamının ısısını 2 derece düşürün, su seviyeside saksı boyunu 10cm geçecek kadar düşürün en geç 10-15 gün içerisinde saksıya almanız lazım.

Işık geçirmeyen kova veya saksınızı hazırlayın, yarıya kadar lotus toprağı koyun üzerine saksı veya kovanın 3-4 parmak aşağısına kadar su doldurun bekleyin

yardımcı olması için size fotoğraf gönderiyorum

Name:  lotus (Nelumbo) 3 rizom ve üreme kolları ile kökleri.jpg
Views: 5650
Size:  61.7 KB
Lotusun rizom yapısı ve üreme kollarının kök yapısı, tohumdan köklendikten sonra üreme kollarınla gelişir daha sonra patates gibi uzunlamasına rizom oluşturur, bu bölümleri ayırarak çoğaltılabilir.

Name:  lotus (Nelumbo) 0 1.jpg
Views: 3142
Size:  68.6 KB
Örnek olsun diye; ağzı geniş saksı veya kova da olabilir

canannuman ve Muda beğendi.

Düzenleyen Nuri Murvet : 18-03-2010 saat 22:39 Neden: harf hatası
Eski 15-03-2010, 21:44   #360
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

merhaba teşekkür ederim. bir an için panik olmuştum.yarın kök gelişimlerini kontrol ederim,sanırım daha fazla güneş aln bir yere taşımam lazım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024