agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2010, 02:56   #1
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
240 lt paludaryum (2010 yapımı)

Fotoğraf:

240 litrelik akvaryumumu (40*60*100 cm) Haziran 2009'da tayin nedeniyle bozmuştum. Tayin çıktı, taşınma işlemlerimiz biteli aylar oldu ve bu süre içerisinde 3 tane küçük akvaryum kurdum.

240 litrelik akvaryum, üşengeçliğimden dolayı aylardır boş boş durmaktaydı. Birkaç gündür uğraşıyoruz. Yakında güzel bir şeyler ortaya çıkaracağız sanırım. Çoğul konuştum, bizim Cavit'le (Cavit ER) bu işi hallediyoruz. Sağolsun, yardımlarını ve desteklerini esirgemedi. Geçenlerde aydınlatma tesisatı için telefon ettim kendisine (elektrikten zerre kadar anlamam) ve sağolsun geldi. Bugün de taban malzemesinin ve akvaryumun temizlenmesinde (ve taşınmasında) yardım etmek için geldi. Akvaryumun boş ağırlığı bile -afedersiniz- eşek ölüsü gibi ağır. Aydınlatma tesisatı Cavit'in eseridir.

Tank, akvaryum odasında aynen bu haldeydi (leş gibi) birkaç gün öncesine kadar:

İlk iş, dandik akvaryum kapağındaki aydınlatma düzeneğini söküp attık komple. Sera marka bir florasan ve Philips marka bir florasan vardı. Sera marka florasanı İSAK'ın düzenlediği yarışmada kazanmıştım. Kapağı bir güzel temizledik, gariban işi reflektör (alüminyum folyo ;D) yapıştırdık ve 2,5 TL'ye aldığımız Tekfen marka 60 cm'lik florasanları (4 adet) bağladık (fotoğrafta bacakları görünen muhterem, Cavit'tir ;D):

4 adet florasan var. İkisi sağa doğru, ikisi sola doğru... Bunları iki ayrı anahtarla bağladık ki istersem dördünü de yakabileyim, istersem sadece ikisini yakabileyim. Bunu şundan dolayı düşündük, cüce vatozların arpası bu sıralar biraz fazla gelmiş sanırım, çok afedersiniz, epey bir cilveleşiyorlar. ;D Malum, romantik balık oldukları için loş ortamlar gerekiyor ve florasanların sadece ikisini kullanmak gerekebilir bazen. Bundan dolayı, önlü arkalı olan florasanların (aşağıdaki fotoğraf ilk halidir) sonradan değiştirdik ve sağlı sollu yaptık:

Akvaryumu sildik, tertemiz ettik. Daha sonra, alt kısma torf ekledik. Üstüne de Cavit'in getirdiği elyafı koyduk. Elyafın üstüne de dere kumu serdik. Cavit'e "Yahu böyle fotoğrafımı çekme, sosyeteye beni rezil etme!" dedimse de dinletemedim, ama yüzüm fotoğrafta görünmedi (malumunuz, tatildeyiz ve saç sakal birbirine karışmış haldeyim ;D):

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 02:57   #2
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Ön kısma Aquaclay ekledim, aslında rengine uyuz oluyorum, çünkü hiç doğal görünmüyor, ama bir deneyeyim dedim:

Şu hale getirdik:

Paludaryumun ana hatları bitti. Su doldurduk. Ufak bir doğa gezisi yaptık ve bizim buradaki Karasu'dan çeşitli yosunlar ve kayalar topladık. Dekorasyonu hallettik, filtre ve ısıtıcıyı taktık, akvaryumu çalıştırmaya başladık. Birkaç saat sonra da genç lepisteslerden 8 tanesini bu akvaryuma bıraktım, rahatları gayet iyi.

İlk önce doğa gezintimizden bazı fotoğraflar paylaşayım.

Bu, Karasu'daki şelalenin minik bir parçası ve buradaki yosunlar paludaryum için son derece uygun:

Eski 04-02-2010, 02:57   #3
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Java yosununa çok benziyorlar, daha önceki paludaryum çalışmalarımda bunlardan kullanmıştım:

Bu da ben:

Gelelim diğer ayrıntılara...

"Ada" olacak bölgeyi düzenledik, ve burayı kayalarla yükselttim, temeli oldukça sağlam oldu:

Baraj, su tutmaya başladı sonunda ;D:

Eski 04-02-2010, 02:58   #4
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Yosunlu kayaları, adacık üzerine özenle yerleştirdik:

Filtre ve ısıtıcıyı takıp çalıştırmaya başladıktan sonra, diğer akvaryumlarımdan söktüğüm bazı bitkileri (Vallisneria americana ve Cryptocoryne wendtii) paludaryumda uygun yerlere diktim:

Sonunda şöyle bir görüntü elde etmiş olduk:

Eski 04-02-2010, 02:58   #5
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Adacıktan bir görünüm, paludaryuma su bu adacıktaki yosunların üzerinden süzülerek giriyor, adacığın altında da cüze vatozların yuvası olacak muhtemelen:

Adamızın su altından ve su üstünden aynı anda görünümü:

Sekiz adet genç lepistesi buraya saldım gitti, adanın karşı kıyısından bir görüntü:

Bitti mi? Bitmedi, bitmez. Zaten bu paludaryumu bitmemesi için kurdum. İzlemeye devam edin, her an bir şeyler ekleyebilir ya da çıkartabilirim.

Daha sonra filtrede ufak bir sorun çıktığı için lepistesleri eski akvaryumlarına geri bıraktım. Filtredeki sorunu birkaç gün içinde çözeceğim kısmetse, yedek parçalar yolda. Aslında filtre şu anda çalışıyor, ama mili eskidiği için arada bir saçmalıyor.

Eski 04-02-2010, 02:59   #6
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Bunlar da bugünkü bazı fotoğraflar:

Bir adacık daha yapmak üzereyim, bunun da alt tarafı cüce vatozlara yuva olacak şekilde ayarlanıyor:

Öteki akvaryumlarımdan güllerin ve elodeaların bazılarını bu paludaryuma diktim:

Balıkları nasıl olsa diğer akvaryuma geri aktardım. Bu hafta taban malzemesini yükselteceğim. Ve Japon şemsiyesi gibi yarı sucul bitkiler ekleyeceğim.

Bu paludaryumun arka kısmını başta Japon şemsiyesi olmak üzere çeşitli yarı sucul bitkilerie dolduracağım. Belki birkaç bambu da olabilir. Sol taraf sazlık olacak, güller ortada olacak, sol tarafta ise Cryptocoryne wendtii bitkileri yakında her tarafı sararlar. Belki ileride aydınlatma sistemini biraz daha güçlendirip şu narin taban bitkilerinden dikebilirim en ön kısma.

Elma salyangozları kesinlikle buraya aktarılacak. Yumurta bırakabilecekleri çok fazla karasal alan olacak. Cüce vatozlar da kesinlikle burada olacak. İki bölge (adacıkların altlarındaki mağaralar) onların yuva yapması için çok uygun. Sanırım bu akvaryuma endler balıklarımı salacağım. Sayıları çok fazla, küçük akvaryumlar onlara yetersiz geliyor artık.

Ebat (cm): 40*60 (y)*100 cm

Kapasite (litre): Tank kapasitesi 240 lt, ama paludaryum tarzında olduğu için 100 litre civarında su var.

Şu anda çeşitli bitkiler ve birkaç gammarus var.

Malzemeler: Atman 3336 dış filtre, Tekfen marka 4 adet 60 cm'lik beyaz florasan var. Isıtıcıyı şimdilik çıkardım, 20-22 C civarında bir sıcaklık var, balık olmadığı için bu şimdilik sorun oluşturmuyor. Tabanda torf var, torfun üstünde elyaf var, elyafın üzerinde dere kumu var, biraz lav kırığı ve ön kısımda da Aquaclay var. Balıkları eklemeden önce taban malzemesini biraz daha kalınlaştırmayı düşünüyorum.

Akvaryum Bakımı: Herhangi bir bakım yapılmıyor şimdilik, şu sıralar bitkiler dışında canlı olmadığı için çok fazla bakım yapılmıyor.

Önerilerinizi, görüşlerinizi, katkılarınızı beklerim.

Eski 04-02-2010, 17:49   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Gerçekten harika ya, bende hevesleniyorum ama..

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 18:02   #8
Ağaçsever

taner üçer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Ellrinize sağlık Onur bey,
Çok güzel bir paludaryum olacak gibi duruyor. Tüm tabanı cüce saz ile kaplayıp endlerlerinize komşu kiraz karides eklemeyi düşünmezmisiniz? Bitkilerin yeşillğini onlar kadar vurgulayan çok az canlı gördüm. Tabi bu benim düşüncem. Eğer isterseniz havalar ısındığında size biraz karides desteğinde bulunabilirim.

Tekrar ellerinize sağlık
Taner Üçer

taner üçer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 18:02   #9
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Ellerinize sağlık gayet güzel ve ayrıntılı anlatmışsınız.Dizayn sonucu görüntü de iyi.Tek sorum olacak.Akvaryumu Tam değilde neden yarıya kadar kısmını su doldurdunuz?merak ettim.Bende de 3 akvaryum var.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 23:53   #10
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Sağolun arkadaşlar.

Taner Bey, karidese elbette hayır demem. Ancak kargoyla canlı bir halde ulaşırlar mı ki?

@bahtiyar02, hocam bu bir paludaryum. Bundan dolayı karasal alanları da olması gerekiyor.

Paludaryum konusuyla ilgili olarak Mayıs 2007'de Agaclar.net'in e-dergisinde bir yazım paylaşılmıştı:

http://www.agaclar.net/dergi/mayis07.html

Eski 05-02-2010, 10:11   #11
Ağaçsever

taner üçer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Havalar ısındığında nisan sonu gibi yollayabilirim. Bende bunları Hataydan bir arkadaştan almıştım. Kargo ile pet şişede yollamıştı. Hiç kayıp yoktu. Şimdi inanılmaz çoğaldılar. Java moss ların arasında birsürü yavru var. Siz sisteminizi oturtun bu arada havalarda ısınır problem olmadan elinize ulaşır.

Taner Üçer

taner üçer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2010, 13:23   #12
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Tamam o halde. Havalar ısındığında hatırlatırım hocam, sağolun.

Eski 09-02-2010, 23:10   #13
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın Onur bey 2. mesajınızdaki 4. resimde karasuda bulduğunuz yosunların bulunduğu resimde java yosunun sağ üst tarafında çok azda olsa koyu yeşil renkte bir yosun türü daha var aslında tam olarak yosun da sayılmaz o bitki ciğer yosunu diye anılır ve ıslak zeminleri onun kadar hızlı saran bir çeşit daha görmedim umarım sizde tanıyorsunuzdur bu bitkiyi yoksa ne kaçırdığınızı bir bilseniz.
Ha bu arada tekrar gidip toplama şansınız varsa bende isterim, umarım unutmazsınız beni de.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2010, 01:36   #14
Yeni Üye

aoktem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2010
Onur bey,
selamlar; harkulade bir başlangıç olmuş ilgiyle takip ediyorum.

aoktem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 20:21   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Bunu taşımak istesek peki ne yapacağız, öneriniz var mı?

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024