agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Subtropikal İklim Meyveleri (http://www.agaclar.net/forum/subtropikal-iklim-meyveleri/)
-   -   Nar (Punica granatum) (http://www.agaclar.net/forum/subtropikal-iklim-meyveleri/1177.htm)

s_e_n_o_l 07-04-2011 19:55

selam arkadaşlar.ben aranıza yeni katıldım.120 dekar bir nar bahçesi tesis ettim.sulama ile ilgili sorunlarım var.bilgi ve tecrübeniz var ise yardımcı olursanız sevinirim.yeni dikilmiş bir nar fidanının bir günlük su ihtiyacı kaç litredir.damlama sulama ile sulayacağım.veya şöyle söyleyeyim.3-4 günde bir sulama yapmayı planlıyorum.her sulamada her fidana kaç litre su vermem lazım.. saygılarımla

ggne 27-04-2011 20:50

Nar ağacım

Merhaba

3 yıl önce taşındığım evin bahcesinde nar ağacı var 3 yıldır çiçek açıyor ama sonra dökülüyor hiç nar vermiyor ne yapabilirim ağacı 1 metreden kesip (gövde kalınlığı 5-6 cm) erik aşılayabilirmiyim teşekkürler...

barisceker 27-04-2011 21:46

Bolu

Merhaba,
Boluda yaşıyorum merkezde rakım 726 burada nar yetiştirmem mümkün olur mu?Yetişirse hangi tür uygun olur?Bilgilerinizi bekliyorum..

zitgti 09-06-2011 19:28

Merhaba,
Nar yetiştiriciligiyle ilgilenen kişiler varmı yoksa konu yanlızlıgamı terk edilmiş.son yazılana cevap verilmemiş pm ilemi cevaplıyorsunuz?

Ayhan Davutoglu 31-01-2012 10:25

Nar Agaci kisin meyve verirmi

Arkadaslar ben yeni hemde yep yeni bir üyeyim
bir sorum var ama kiminle paylasabilecegimi bilmiyorum.
Ben avrupaya bir nar agaci götürdüm ve üzerinde hatta narlari vardi.
kisin burada soguk olur diye saksisiyla beraber iceri aldim ve
birde ne göreyim CICEK ve yeni Dallar vermeye basladi.
Heyecandan ne yapacagimi bilemedim
ama ne yazikki o cicekler birer birer düser oldu.
Simdi nar agacinin kendi kendini tozlanma (döllenme) yaparak
meyve verdigini internetten ögrendim.
Ama ben bu tozlanmayi nasil yapicam BILEMIYORUM.

Bilen Duyan haberi olan varmi :(

tesekkür ederim
Ayhan

üzüm 31-01-2012 12:45

Sayın Davutoglu,

Kudret Narı ile Nar ağacı farklı bitkilerdir.

Nar (Punica granatum) başlığında ve yine 'Subtropikal İklim Meyveleri' başlığı altında çeşitli Nar türleri ile bilgi bulabilirsiniz.

Bendeki narlarda çiçeğini bırakın tek bir yaprak yok; şimdilerde uyku dönemindeler -bahara yapraklanacaklar.

Ayhan Davutoglu 28-03-2012 18:38

Sayin "üzüm"

Nar ve kudret nari arasindaki farki bilmiyorum.
Benim dikkatimi ceken, bodrumdan aldigim saksili nar avrupada kis günü neden
yaprak ve cicek versin.

Gerci gülleri bu arada teker teker düstüler. ... yani meyve vermiyecegi belli oldu artik.

ilginiz icin tesekkürler.

Şener KÖKSAL 01-04-2012 12:23

Merhaba Ayhan Bey, tüm bitkiler uygun iklim koşullarında yani yeterli sıcaklık ve su ihtiyacı karşılandığında yaşam gelişimlerini sürdürürler. Evinizda kış sezonunda uykuya geçmesi gereken nar fidanı uygun sıcaklığı bulunca yaz sezonunda göstermesi gereken gelişimi evde gerçekleştirmiş. Kağalı mekanlarda yetişen meyve ağaçlarında genelde meyve olgunlaşmadan dökülür.

ahanda 02-05-2012 13:19

Konu yalnızlığa terk edilmiş. Bende nar sevdam yüzünden geldiğim ve son sayfasına kadar keyifle okuduğum başlıkta. Şimdi soğuk rüzgarlar esiyor. :)

mehmet 33 24-05-2012 21:55

merhabalar ben 9 dönüm arazi üzerine kurulmak üzere hicaz narı fizibilite raporu hazırlamaya çalışıyorum babamı bu bahçeyi kurmaya ikna etmek için güncel bir rapora ihtiyacım var arazimiz mersinin silifke ilçesinde köy içince olup kuyusu mevcuttur. damlama sistemi maliyeti ve sertifikalı fidan maliyeti ortalama olarak kaç tl olur. bilgilendirirseniz çok sevinirim

bozkır 22-08-2012 15:56

Nar Yetiştiriciliği

Nar yetiştirme konusunda bilgi verecek kimse var mı?

Bekber 30-08-2012 09:31

ggne isimli uyenin yasadigi ayni problemi biz de yasiyoruz. Bodrumdaki bahcemizde bir nar calimiz var. 20 yildir da tek bir meyve vermedi. muhtesem cicek aciyor hah bu sene olacak diyoruz ama cicekler meyvaya donusmeden dusuyor. yanindaki cam agacindan olabilir mi diye dusunduk. bu sene transfer etmeyi de dusunduk. ama yazik olur diye kiyamiyoruz. tum onerilere acigiz! tesekkurler. Bikem

tk646 30-08-2012 14:24

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar selam.

Bu nar ağacı konusunda yapılabilecekler neler ve ne zaman acaba?

Yeni taşındığım evimin bahçesinde . 1Aydır suluyorum üstlerden tazeledi epeyce ama çok dağınık gibi ne zaman ve nasıl budamalıyım Budamalımıyım?

Birde yakın fotoda üstünde minik oluşumlar var ağacı karınca sarmış durumda onlarlı yiyor gibiler onlar nedir acaba?

Çok soru sordum dimi :(

Bekber 30-08-2012 14:36

Nariniz boceklenmis. Govdeyi kuvvetlendirin ki asalaklardan etkilenmesin. Bunu icin topeagini capalayip aksam bol su verin. toprak cok kuru gozukuyor. hortumu dibine yatirin suyu cok az acin ve topragin iyice cekmesini bekleyin. acele etmeyin. bocekleri de ev sabunu (beyaz sabun) bir tasa rendeleyip suyla kopurtun ve elinizle taze yapraklardakileri alin. Govde guclendikce bocekler gidecektir.

Ne olur biri de benim cicek verip meyva vermeyen narima yardimci olsun :(

dermana 30-08-2012 23:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tk646 (Mesaj 1013343)
Arkadaşlar selam.

Bu nar ağacı konusunda yapılabilecekler neler ve ne zaman acaba?

Yeni taşındığım evimin bahçesinde . 1Aydır suluyorum üstlerden tazeledi epeyce ama çok dağınık gibi ne zaman ve nasıl budamalıyım Budamalımıyım?

Birde yakın fotoda üstünde minik oluşumlar var ağacı karınca sarmış durumda onlarlı yiyor gibiler onlar nedir acaba?

Çok soru sordum dimi :(

narlarınızda yaprak biti var.

üzüm 31-08-2012 15:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bekber (Mesaj 1013227)
ggne isimli uyenin yasadigi ayni problemi biz de yasiyoruz. Bodrumdaki bahcemizde bir nar calimiz var. 20 yildir da tek bir meyve vermedi. muhtesem cicek aciyor hah bu sene olacak diyoruz ama cicekler meyvaya donusmeden dusuyor. yanindaki cam agacindan olabilir mi diye dusunduk. bu sene transfer etmeyi de dusunduk. ama yazik olur diye kiyamiyoruz. tum onerilere acigiz! tesekkurler. Bikem

Sayın Bekber,

Ağacınız peyzaj düzenlemelerinde kullanılan meyve vermeyen nar -süs narı olabilir mi? Yanılmıyorsam süs narlarının çiçekleri biraz daha büyük oluyor.

Bekber 04-09-2012 14:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi üzüm (Mesaj 1013784)
Sayın Bekber,

Ağacınız peyzaj düzenlemelerinde kullanılan meyve vermeyen nar -süs narı olabilir mi? Yanılmıyorsam süs narlarının çiçekleri biraz daha büyük oluyor.

Oncelikle yanitiniz icin cok tesekkur ederim. Cep telefonundan zar zor baglaniyorum o yuzden biraz gec gordum, ve oneriniz cok buyuk bir olasilik! Ciceklerini diger narlarla karsilastirma sansim olmadi, ancak 22 senedir nar vermeyip ciceklerini ihtisamli bir sekilde acip dokmesine (ki bizim bulundugumuz yarim adada bir cok meyva veren nar var) anlam verebilmemizi sagliyor.

Bu durumda meyva alabilmemiz icin yapilacabilecek bir sey var mi? Asi tutar mi? 4'u saglam ve kalin toplam 7 govde saydim, onumuzdeki ilkbahar bunlardan 2sini rahatlikla asilayabilirim, eger sizce degerse, yoksa bunu boyle kabul edip, ciceklerini seyredip yakinina bir de meyve veren dikmek de mumkun :)

Simdiden cok tesekkurler,

Bikem

serdar1 30-09-2012 06:54

Hatay narı

2 Eklenti(ler)
Geçen yıl -18 e kadar düşen hava soğukluğu nedeniyle Hatay narım kısmen zarar gördü .Bu yl kuruyan üst dalları nedeniyle mahsulde azalma oldu ama bu sefer narlar daha iri.

Lonicera 05-01-2013 14:50

1 Eklenti(ler)
Geçenlerde Köy TV' i izlerken Keben Narı diye bir nar tanıtıldı. Neredeyse 1.5 kg. ağırlığa ulaşabilen bu nar piyasada da rahatlıkla pazarlanabiliyormuş. Tatlı - mayhoş arası lezzete sahip narıdan yapılan nar ekşisi ise dillere destanmış. Silifkede yetiştirilen bu nar çeşidini bilen, gören, tadan var mı ?

athena -asena 30-05-2013 20:10

Bahçemdeki nar ağacım 2 senedir çiçek açıyor ama sonra dökülüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

serdar1 19-10-2013 18:28

1 Eklenti(ler)
Bu yilki nar hasadından, ilk olan narlar bu gün toplandı. Haftaya geri kalanları toplayacağım.

fındıkçı74 22-10-2013 21:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 (Mesaj 1209445)
Bu yilki nar hasadından, ilk olan narlar bu gün toplandı. Haftaya geri kalanları toplayacağım.

Bu narlar devedişi narımı?

serdar1 23-10-2013 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 (Mesaj 1210573)
Bu narlar devedişi narımı?

Cinsini bilmiyorum 1979-80 yılında Hatay plakalı kamyonetten pazar yerine gelen araçtan tanesi 25 krş aldığım narın çekirdeklerini ekerek yetiştirdim .Aynı nardan hem kırmızı kabuklu hem bu beyaz kabuklu nar yetiştirdim. İkisi de aşısız ama iri narları var.Bu çok tatlı diğer kırmızı kabuklusu çok az ekşi ama oldukça tatlı köydeki evin önündeki bahçemde.

Aysis 24-10-2013 09:51

Benim yazlığımda cekirdeksiz bir nar var. Her sene Üzeri kıpkırmızı çiçekleniyor. Ben de bu yıl çok narımız olacak diye seviniyorum. Ama ne yazık bütün çiçekler dökülüyor. Yaz sonuna doğru açan bazı çiçekler nara dönüşüyor. Her yıl bekleye bekleye 20 sene oldu sonuç ayni. Bundan bes veya altı sene önce komşum çok eksi ve çekırdeklı olan narında benim nardan kabuk aşı yaptı bu yıl meyveleri öyle çok ki neredeyse dalları kırılacak. Iki ağaç arasında bes metre mesafe var. Nasıl oluyor da o ağaç böyle meyve tutuyor da benimki tutmuyor.
Bir bilen varsa yazsın

serdar1 24-10-2013 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysis (Mesaj 1211015)
Benim yazlığımda cekirdeksiz bir nar var. Her sene Üzeri kıpkırmızı çiçekleniyor. Ben de bu yıl çok narımız olacak diye seviniyorum. Ama ne yazık bütün çiçekler dökülüyor. Yaz sonuna doğru açan bazı çiçekler nara dönüşüyor. Her yıl bekleye bekleye 20 sene oldu sonuç ayni. Bundan bes veya altı sene önce komşum çok eksi ve çekırdeklı olan narında benim nardan kabuk aşı yaptı bu yıl meyveleri öyle çok ki neredeyse dalları kırılacak. Iki ağaç arasında bes metre mesafe var. Nasıl oluyor da o ağaç böyle meyve tutuyor da benimki tutmuyor.
Bir bilen varsa yazsın

Potasyumlu gübre ile aralık ve şubat ayında iki sefer gübre ve iyice yanmış hayvan gübresini etrafını kazarak belleyerek toprağa karıştırıp bol sulama yap, benim nar ağacımda uzun yıllar meyve vermemişti.
Bunları denedikten sonra artık hiç gübre vermesem de bol nar veriyor.

dussokagi 08-01-2014 17:27

merhaba geçen pazardan tatlı nar aldım 2 tanesi 1 kg geçiyor onların çekirdeklerini saksılara dikip çimlenmesini sağlasam pazardan aldığım meyve gibi meyvesi olurmu aşı yapmak lazım mı

serdar1 09-01-2014 09:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi (Mesaj 1239376)
merhaba geçen pazardan tatlı nar aldım 2 tanesi 1 kg geçiyor onların çekirdeklerini saksılara dikip çimlenmesini sağlasam pazardan aldığım meyve gibi meyvesi olurmu aşı yapmak lazım mı

Büyük ihtimal olacaktır ama meyve vermesi için 9-10 yılı geçmesi gerekecektir. Aşısız ağaçlar geç meyveye yatıyor.

meh12 09-01-2014 10:03

Nar aşı ile çoğaltılan bir tür değildir .Çelikten çoğaltılarak dikim yapılır .çekirdekten çıkan yüzde yüz aynı özelliği taşımayabilir.

serdar1 11-01-2014 11:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meh12 (Mesaj 1239525)
Nar aşı ile çoğaltılan bir tür değildir .Çelikten çoğaltılarak dikim yapılır .çekirdekten çıkan yüzde yüz aynı özelliği taşımayabilir.

Aşı ile de çoğaltılıyor benim kabuk altı çoban aşı ile büyüyen 2 adet nar ağacım var.

Aysis 11-01-2014 20:28

Evet aşı ile çoğaltmak mümkün. Benim çekirdeksiz ve çok az meyve veren narım dan komşunun ekşi ve bol çekirdekli narına aşı yaptık. İnanmazsınız nasıl güzel oldu. Şimdi aşı dalı 8-10 yaşında eski anaç kısmı kestiler aşı ağacı kapladı.

Benim ağaç meyveyi nazlanarak veriyor. O ağaçtan nar toplamaya bıkıyorlar. Kör talihim. :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024