agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2008, 18:13   #1
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Siyah incir

Siyah incir eskiden daha yaygındı, son zamanlarda batı Anadoluda ve az bulunmaktadır.

Yetiştirme teknik ve özellikleri için, bilen arkadaşlar ! Sıra sizde,

Düzenleyen nariçi : 27-12-2008 saat 08:07 Neden: imla-düzeltme
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 18:47   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
İncir çelikle en kolay üretilen meyvelerdendir. Her hangi bir dalı kesip bir kaç çentik atın toprağa gömün. Çelik alımı yaprağını döktükden sonra Kasım gibi başlayıp mart sonuna kadar yapabilirsiniz.

mazda_ozan beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 19:12   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Siyah incir Patlıcan inciri midir?
Benim bildiğim bir de Kavak inciri var ki onu tüm incirlere es geçerim. Forumda aradım ancak Kavak inciri hakkında çok bir şey bulamadım.
Kavak inciri Daha çok damla şeklinde olur içi beyaz dışı da koyu mor patlıcanımsı bir rengi vardır. İncir reçelini bizim buralarda bir tek ondan yaparlar. Ceviz büyüklüğünü geçmez. Üzeri çatlak olur (yazılı denir). Bu incir dayanıksız olduğundan ticari değeri olamıyor. Sanırsam bundan dolayı da pek üretilmiyor . İstanbulun kuzey bölgesinde özelikle kavaklarda yetişir. Endemik midir onu da bilmem.

Bilgisi olan arkadaşların paylaşımları ricası ile.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 20:13   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sevgili praecox

Yazılı kavak bende var, pek bakım gerektirmiyor, fazla dallanıp çok yer kapladığı için budamaktan başka birşey yapmıyorum.

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 21:52   #5
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Siyah incir çeliğini önceki kış saksıda köklendirdim. Geçen baharda bahçeye diktim. Bu yıl yapraklar fena değil ama sürgün boyu 15 cm ancak var. Toprak killi kum yazın su kaybı çok oluyor suluyorum ama yine de sulamayı takiben akşam sanki sulanmamış gibi toprak kuruyor. Bakalım ne olacak. Henüz meyvesini görmedim, çelik aldığım ağaçda henüz küçüktü ve meyve mevsiminde görmediğimden bilmiyorum.

Boyu yarım metre, yapraklar dökülmeye durdu, güz inciri imiş yeni gördüm bakalım soğuk vurmadan siyahlaşacak mı.

Düzenleyen nariçi : 23-11-2008 saat 22:37 Neden: Bir incir meyvesi gördüm.
Eski 23-11-2008, 21:57   #6
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Çanakkale Bursa Siyahı için uygun değil.

Merhaba,

Siyah İncir ile Çanakkale, Bayramiçte tanıştım. Alara Firmasından sertifikalı 350 adet Bursa Siyahı adı ile satın alıp bahçe tesis ettim.

Ancak bahçemin bulunduğu iklim uygun gelmemiş olacak ki çoğu kurudu. Bazıları(45) adedi kurumadı ama her sene iki avucumun büyüklüğünde yaprak açmasına rağmen kış aylarında toprak üstünde kalan kısımları yine kuruyor. Bu yedinci sene ve hiç büyüyebilen yok.

Ziraatçilere sordum, Alaraya danıştım ve bu konuda Bursada bulunan ve en çok Bursa Siyahı çeşidi inciri yetiştiren, Çağlayan, Ovaakça ve birkaç değişik köy gezip bilgi topladım. Sonunda bu işin olmayacağına kanaat getirdim.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 23:01   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ben çocukluğumda çiçek ağzından ballar akan simsiyah incirler görürdüm. Şimdi hiç yok. Diğer taraftan marketlerde hepsi aynı standartta siyah incirler görüyoruz, bunlar nerede üretiliyor, bilen var mı?

Eski 26-12-2008, 23:18   #8
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bizim evin arkasında(Silifke) kocaman bir siyah incir ağacı var ve sahibi ilgilenmiyor. O da garibim kilolarca meyve veriyor bal damlata damlata, kimse de yiyemiyor sahipli diye. Sahibi toplamıyor, o eve nadiren uğruyor.

Ama ben incecik kabuklu, yassı, açık sarı inciri tercih ederim.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 23:33   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ağız veya damak tadı belkide estetik zevk özeldir elbet, ama mitolojik veya fi tarihli hikayeler kara incir üzerinedir.

Eski 27-12-2008, 03:13   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Sayın Oğuz Karsan,
Ben de aynen sizin gibi Bursa Alara Çiftliğinden denemek üzere iki adet Bursa Siyahı fidanı satınalmıştım.(Daha önce de Alara dan yüzlerce başka fidanlar getirtip diktirmiştim).Maalesef Bursa Siyahı diye sattıkları İncir fidanları kurudu.İlgililerle,yetkililerle müteaddit defalar yaptığım telefon görüşmeleri ,mailleşmeler vs.
fotğraflar gönderdim.Nafile!
Sonuçta bana, (susuz bıraktığınızdan fidanlar kurumuş olabilir efendim.)Dediler ,çıktılar işin içinden.Oysa susuz bırakmamız imkansız çünki Otomatik Damlama ile sulandılar.
Fakat geçen sene ,Bursa dan başka bir satıcıdan Bursa karası getirtip diktirdim.Tuttu.Bu yaz ancak meyve verebilir,umarım.Size de kalem verebilirim.İnşallah.
İyi günler...

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 20:54   #11
Yeni Üye

Anubis's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Sayın Oğuz Karsan ve Sayın Yolac,
Alara Tarım ile ilgili duyduğum sayısız vukuat olduğundan aslında yazdıklarınız piyasadaki olumsuz şöhretlerine tamamen uyuyor ne yazıkki...
Ancak konumuz onlar olmadığından geçelim. Acaba fidanlarınızı açık köklü mü almıştınız? açık köklü fidanlarda özellikle nakil ve dikim sırasında köklerin nemini kaybedip zayıflaması ile sanırım böyle kurumalar oluyor.
Ben de Bursa bölgesinde bu sene 100 adet kadar Bursa siyahı dikimi yapmayı planlıyorum. toprak olarak fazla seçici ve nazlı olmadığını biliriz genelde. o yüzden sizin fidanların kuruması açıkçası cesaretimi kırdı.
Acaba sorunları çözebildinizmi? kurumalar engellenemedimi?
Çanakkalede belki rüzgar sebebiyle yeterli performans alamamışsınızdır diye düşünüyorum.
bol verimler dilerim sizlere

Anubis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 23:20   #12
Ağaç Dostu

Sayın Anubis,
Ben dünyanın ve Türkiye nin her tarafından muhtelif fidanlar getirtiyorum amatörce.Benim Alaradan aldığım incir fidanlarının kurumasında ;gösterdikleri duyarsızlığı anlayamıyorum!Bilmeden ''yok efendim susuz bırakmışsınızdır da ondan kurumuştur.''ifadesini kabul edemiyorum.Alaradan aldığım Bursa karası incir fidanlarının hepsi açık kök idi.Oysa Yalova
Pazarından yine açık kök Bursa karası aldım(alaranın yarı fiyatına) 2008 baharında diktim.Bu sene eylülde birkaç adet harika incirlerinden yedik.Bilmiyorum belki de biraz şansa iyi cins çıkmış olabilir.
Size önerim ,Bursa karasını satınalmadan önce İnegöl yolunda Kestel ve civarındaki fidanlıkları bir gezdikten sonra karar vermenizdir.
Umarım,herşey gönlünüzce olur kardeşim.

Eski 10-01-2009, 00:12   #13
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Siyah incir deyince kavak incirini anlarım, yazılı olmayana yumruk kadar da olsa prim vermem.
Belki de çocukluğumdan beri onu görüp yediğimdendir.
Beyaz incir deyince de bir normal büyüklükte, yine kabuğunda kavak kadar olmasa da çatlamalar olan inciri, ikinci olarak da sultanselim incirini bilirim.
Sultanselim iri, bayağı iri olur, hala bir yerlerde kalmış mıdır acaba?
Korkarım, kaybolan değerlerimizden biri bu incir.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 00:16   #14
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
1000 yıl görmesem aramam şu inciri ama mesajları alt alta okuyunca hayret canım çekti.

Tariş nefis bir kutuda , ambalajı gayet şık, yumuşacık kuru incir sunmuş piyasaya gördünüz mü?

Yaşadığım yerde heryer incir ama bu kutudaki tada bayıldım, Aydın inciriymiş cinsi, denemenizi tavsiye ederim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 22:57   #15
Ağaç Dostu

Sayın berduray,
Lütfen sonbaharda Bursa Karası denen incirden (mutlaka tadmışsınızdır) Bursa civarında yetişenlerden tekrar tadıp düşüncelerinizi bizlerle paylaşırmısınız.

Eski 11-01-2009, 00:43   #16
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bursa'dan yollayıp tattıracak ahbaplar varsa seve seve

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 17:00   #17
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Bursa Siyahı incir çeşidi için, Çanakkale soğuk kalıyor.

Merhaba.

Sn. Anubis

Alıntı:
Acaba sorunları çözebildinizmi? kurumalar engellenemedimi?
Çanakkalede belki rüzgar sebebiyle yeterli performans alamamışsınızdır diye düşünüyorum.
Malesef bütün araştırmalarım ve denemelerim sonuçsuz kaldı. Bursa Siyahı denen İncir çeşidini Çanakkale, Bayramiçte büyütmeyi başaramadım. İklim biraz sert geldi galiba.

Sizin şansınızın daha fazla olduğuna eminim. Gemlik körfezine bakan ve Mudanyanın denize bakan tarafındaysanız, Fidanlarınız mutlaka tutacaktır ve büyüyecektir. Eğer bilgi almak isterseniz, bu konu ile ilgili bilgi alabileceğiniz en uygun bölge Ovaakça, Çağlayan köyleri.

Başarılı üretimler yapacağınıza inanıyorum.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 18:28   #18
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Merhaba arkadaşlar;
Geçen Haziran ayında aldığım zeytinliğin içinde, bahsettiğiniz Bursa Karası incir ağaçları da var. Aldığım yer, Sn. Oğuz Bey' in de belirttiği gibi, Gemlik körfezine bakan tarafta, Kurşunlu nun üst tarafları, Bursa' dan da Çağlayan köyünün üstü, Gündoğdu köyünde.
Diyebilirim ki; Bursa siyah incirinin anavatanı,
Gündoğdu köyü ile Dürdane köyünün arasında ki bölge, oldukça verimli ve en tutulan incir bölgesi, Gündoğdu köyünde ki arkadaşların söylediğine göre tabii.
Geçen senenin ürününü, bahçenin eski sahibine bıraktım, hakkıdır diye. Aslında incir konusunda pek bilgi verecek düzeyde olduğuma da inanmıyorum ama devamlı okuyorum. Bu sene ki üründen dileyen arkadaşlara da gönderebilirim.
Fidan konusunda ise; Kestel de satılıyor fakat gene arkadaşların dediklerine göre herkes kendi ağaçlarından çelikle üreterek bahçe kuruyor. Dip sürgünleri ya da uç sürgünlerinden alınan fidanlar arasında tercih yapmak gerekiyor ama Sn. Selahattin hoca nın söylediğine göre uç sürgünlerden almak daha verimli oluyormuş. Baharda deneyeceğiz. Gelişmeleri de tekrar görüşürüz.

tufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 12:56   #19
Yeni Üye

awilas's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
1000 yıl görmesem aramam şu inciri ama mesajları alt alta okuyunca hayret canım çekti.

Tariş nefis bir kutuda , ambalajı gayet şık, yumuşacık kuru incir sunmuş piyasaya gördünüz mü?

Yaşadığım yerde heryer incir ama bu kutudaki tada bayıldım, Aydın inciriymiş cinsi, denemenizi tavsiye ederim.
evet arkadasım her yerin zevki agız tadı baskadır ama bursa siyah inciri endemik bir bitkidir ... tatmak istersen gel buyur istersen adresini ver göndereyim.. baska bölgelerde yetistirme cabaları Tarsus haric sonucsuz kalmıstır.. tarsustada aynı lezeeti bulasağını zanetmiyorum.bu yıl gidip bizzat test edecegim. ayrıca biz dedelerimizden incirin dip sügününden üretilecegini ögrendik ama benim tecrübelerimle uç dallardan alınan çeliklerle üretimiyle olusan agaclarda dip sürgünü yok denecek kadar az oluyor. biz siyah incirin pazarlamasını cok zor yapıyoruz recellik incir piyasası olusunca son iki yıldır biraz fiyat gördü allaha sükür kazanıyoruz.. eski dönemlerde ihracat yapan sirketlerin tekelinde 50 -60 kurusa bol zamanında 10 -15 gün mahsül veriyorduk. endemik bir bitki oldugu için adaptasyonlarının nasıl olacagını uludag yamaclarında denedim gec oldunlasma meyve catlaması ve meyvenin siyah mor rengini tam alamadığını gözlemledim ama uygun ortam olursa ****** yetisebilir...ama lezzet farkı nasıl olur bilmiyorum. bir de fotografını göndereyim.. salıcakla kalın

Eklenen Resimler

nkutsay ve mazda_ozan beğendi.
awilas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 17:51   #20
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Merhaba awilas, siteye ve bu sayfaya hoşgeldiniz. Eğer övdüğünüz incirin sürgünlerinden birkaç çelik gönderirseniz deneriz. Selam.

Eski 12-02-2009, 18:42   #21
Yeni Üye

awilas's Avatar

ne demek agacları budadım ama sizin için tekrar budarım resimdeki ürünü topladıgım agactan göndereyim... adresinizi vermemiz yeterlidir. isteyen arkadaslar adreslerini göndersinler...bir de çeliklerin uzunlukları ne kadar olmalı..???

Eski 13-02-2009, 09:35   #22
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Biz bu yıl 2 adet Siyah inciri Bursa Güzeli adı altında diktik. Fidancımız adını öyle söyledi. Kış inciri olarakda biliniyormuş. bakalım sonuç ne olacak.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 10:40   #23
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın awilas, özelinize adresimi yazdım.

Eski 13-02-2009, 12:08   #24
Yeni Üye

awilas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Biz bu yıl 2 adet Siyah inciri Bursa Güzeli adı altında diktik. Fidancımız adını öyle söyledi. Kış inciri olarakda biliniyormuş. bakalım sonuç ne olacak.
hayırlı olsun bulundugunuz bölgeyi tam olarak bilmiyorum ama olgunlasmamıs meyvasından recel yapılan olgunlasan meyvası yenmeyen bol bol kücük sinek üreten incirlerden bölgenizde olması gerekiyor yoksa ürün alamazsınız çünkü siyah incir kendine verimsiz bir bitkidir ve bizim erkek incir olarak tabir ettigimiz diger çesite ihtiyac duyar

Eski 13-02-2009, 12:37   #25
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi awilas Mesajı Göster
hayırlı olsun bulundugunuz bölgeyi tam olarak bilmiyorum ama olgunlasmamıs meyvasından recel yapılan olgunlasan meyvası yenmeyen bol bol kücük sinek üreten incirlerden bölgenizde olması gerekiyor yoksa ürün alamazsınız çünkü siyah incir kendine verimsiz bir bitkidir ve bizim erkek incir olarak tabir ettigimiz diger çesite ihtiyac duyar

Bölgemiz İzmirin Tire ilçesi. Biz o erkek incire ilek diyoruz. Onu ipe dizip incir ağaçlarına halka şeklinde asıyoruz. ****** bu işi sarı kurutmalık incirler için yapıyorduk. Bunun içinde yapacağız demektir. Teşekkürler.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 19:17   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2008
incir ağacının dibinden bir sürü filizler çıkıyor. bunun bir çaresi var mı kesmek çok zaman alıyor

sadeniz2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 22:03   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Siyah incir ve Ankara;

Sn. Karsan Çanakkake'de iklim nedeniyle sorunlar yaşamış.

Üç arkadaş Alara'dan bahçemizde çeşit ve farklı tad olması isteğiyle birer siyah incir alıp 2 hafta önce diktik.

Yarın bahçeye gittiğgmde incirime (yanından her geçtığimde) kusura bakma diyecem

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 12:26   #28
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Kendi işimle ilgili olarak bir bilgi de ben aktarayım o halde

Ülkemizin dünyada üretimde birinci olduğu meyveler içinde Siyah İncir'de bulunmaktadır. Bu incir özellikle ihracatta değerlendirilen iç piyasaya daha az giren bir çeşittir. Dondurulmuş olarak ya da taze olarak ihrac edilir. Verimliliği konusu çok enteresan bilmeyenler için bir gözden 6 kere meyve toplanabilir. Yani aynı ağacı 5-6 kez hasat edersiniz. Bursa için hasat dönemi Ağustos 15-Ekim 15 arasıdır. Bursa toprak yapısı, iklim özellikleri ve diğer birçok yönden yetiştirmeye çok uygun bölge olduğundan aynı çeşidi farklı bölgelerde aynı şekilde yetiştirmek imkansız denebilir. Ege bölgesi tamamen beyaz incir dediğimiz kuru gıda sanayisinde kullanılan incir yetiştiriciliğine müsaittir. Siyah incir tadımlık yetiştirilebilir.
Herkesin bilgi edinebileceği ve ziyaret edebileceği ulaşımı kolay köylerden birisi Bursa-Dürdane Köyü'dür. Bursa-İstanbul yolu üzerinde Bursa'dan gidenler için Demirtaş kavşağından sonra çıkılan yokuşun bittiği yerde sol tarafa bakılınca gözükür. İStanbul'dan gelenler için Gemlik'ten sonra Kurtul köyünü takiben çıkılan yokuş bitince sağda kalan köydür. Yol üstünde olup incir üretiminde oldukça iddialı bir köydür.
Selamlar

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 12:35   #29
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Siyah incir köklü çeliğinden olan varsa göndersin.

Eski 31-03-2009, 12:38   #30
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Ne kadar ihtiyacınız var temin etmeye çalışırım

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024