agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 5 Gönderen happygarden
  • 3 Gönderen happygarden
  • 1 Gönderen happygarden
  • 4 Gönderen happygarden
  • 1 Gönderen happygarden
  • 1 Gönderen 1cicek
  • 1 Gönderen 1cicek

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2015, 14:53   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Vermikompost Günlüğüm

Küçük bir kırmızı solucan nüfusuyla bir başlangıç yaptım bakalım hayırlısı. Şu an kaplarında onbeşinci günündeler. Resimleri akşam PC den göndericem, telefondan olmadı.
bu ilk resim küçük kapları, yüz solucan olarak geldiler fakat yeni kutuya aktarırken birçok kokona rastladım

Eklenen Resimler

Düzenleyen happygarden : 29-05-2015 saat 17:06
happygarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 17:10   #2
Ağaçsever

Dünya için küçük ama benim için büyük bir buluşma ilk kozayı gördüm

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2015, 20:25   #3
Ağaçsever

Mtutkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2015
Kullandığınız kapları nereden temin ettiniz?

Mtutkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 21:42   #4
Ağaçsever

Kaplar ucuz komodin çekmeceleri. Toptancilardan aldım onsekiz lira. İşime yaramayan ara sürgü plastikleri attım sadece bir katını bıraktım ona da malzeme felan koyuyorum mesela yumurta kabukları, mini tırmık vs..

Lonicera beğendi.
Eski 06-06-2015, 17:10   #5
Ağaçsever

Solucanların kalsiyum ihtiyacı ve kutudaki asidin nötrleşmesi için yumurta kabuklarını un haline getirilerek verilmesi tavsiye ediliyor , şimdi onu uyguladım küçük solucan çiftliğime . Miktar konusunda bilgim yok üzerine tuz serper gibi serptim.

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2015, 17:22   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi happygarden Mesajı Göster
Solucanların kalsiyum ihtiyacı ve kutudaki asidin nötrleşmesi için yumurta kabuklarını un haline getirilerek verilmesi tavsiye ediliyor , şimdi onu uyguladım küçük solucan çiftliğime . Miktar konusunda bilgim yok üzerine tuz serper gibi serptim.
sıcaklık derecesi yüksek değil mi ??? 17 - 22 arasında olması gerekiyor

veyselnet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 19:15   #7
Ağaçsever

evet yüksek bazen 25,8 e kadarda çıkabiliyor, ama hemen yüzeyin altında okadar sıcak olduğunu sanmıyorum o yüzden çok sıkıntı etmedim . kutu camekanlı balkonda duruyor ve herzaman camı açık tutamıyorum, birde taban delik sayısı az çoğaltmam lazım , ayrıca içiçe geçme işini şimdilik askıya alıp kutuyu yukarı aldımki tabandan hava alsın. kapak olarakta ekim viyolü kullanmaya başladım hertarafı delikli hemde çok ışık almıyor yüzeyde gezebiliyorlar gündüzleri. bakalım havalar dahada ısınınca gözlemeye devam ederim sıcaklığı.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 06-07-2015, 08:10   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2015
Güzel yapmışsınız elinize sağlık,
Bende deneme amaçlı 4000 kadar solucan almıştım hala uğraşıyorum umarım iyi sonuçlar alırız.

happygarden beğendi.
1cicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 08:20   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi happygarden Mesajı Göster
Küçük bir kırmızı solucan nüfusuyla bir başlangıç yaptım bakalım hayırlısı. Şu an kaplarında onbeşinci günündeler. Resimleri akşam PC den göndericem, telefondan olmadı.
bu ilk resim küçük kapları, yüz solucan olarak geldiler fakat yeni kutuya aktarırken birçok kokona rastladım
Muz kabukları koymuşsunuz üreme oranlarında artış yaptığını ve solucanların muz kabuklarına bayıldığını duymuştum.
Galiba kokona artışı ondan olsa gerek.

happygarden beğendi.
1cicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2015, 00:13   #10
Ağaçsever

Evet sayın 1cicek sürekli yeni yavrular görüyorum , kap üçüncü ayında dolunca bakarız birlikte

Eski 15-07-2015, 09:24   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Sayın Happygarden başarılar dilerim. Ne ile beliyorsunuz? Sebze, meyve artıkları mı, gübre mi?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 14:50   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Sayın Happygarden başarılar dilerim. Ne ile beliyorsunuz? Sebze, meyve artıkları mı, gübre mi?
*** sayın kerkenez, çay posası , meyve sebze atıkları ve hazır gübre yemiyle besledim şimdiye kadar ama çoğaldılar keratalar artık ilgilenemiyorum. Konyadan ilgilenen varsa teslim edebilirim. Eşiniz dostunuz varsa haber edin

Eski 09-10-2015, 18:13   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
1cicek
Güzel yapmışsınız elinize sağlık,
Bende deneme amaçlı 4000 kadar solucan almıştım hala uğraşıyorum umarım iyi sonuçlar alırız.
demişsiniz
ben 2014 aralık ayı başında 2.000 adet ile başladım bu gün itibari ile 15.000.000 (15milyon) solucan var. yem olayını çözerseniz her şey yolunda gidecektir. keza yılda ortalama 16 at artıyorlar

sayın happygarden
mamanız çok nemli hatta çok fazla sulu. gazete kağıdı talaş **** karton ilave edip suyunu almalısınız. lakin direk sistem içine bunları ilave etmeyin. yoksa ısı artışı 55-60 dereceleribulur ve solucanlar ölür. ben şu şekilde yapıyorum meyve sebze artıklarını bir varilde topluyorum. içerisine büyükbaş hayvan gübresi kağıt çay posası yaprak çim yumurta kabuğu ve saman **** ot karıştırıp 2 ay bekletiyorum. ayrıca 2 günde bir karıştırıyorum. daha sonra varildekileri döküp havalandırıyorum. yani nemi alıyorum. elinize alıp sıkınca parmaklarınızın arasından su akmamalı. **** 1-2 damla akabilir. birde kabınızı plastikten değilde ağaçtan yaparsanız daha iyi olur. ağaç doğası gereği fazla suyu emer. ve ağaç hava alır.
ben su anda aylık 500kg gübre alıyorum. herkese tavsiye ederim.

thebadcat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 10:14   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2015
solucan başlangıç

Merhabalar...
Bende solucan gübresi üretmeye yeni başladım. Bir aydır gayet güzel gidiyor. Şu internet sitelerinde satılan solucan kutularında yapıyorum ve mama olarak fermente edilmiş gübre kullanıyorum. Haliyle bunu çok seviyorlar. Fakat aynı zamanda pazar atıklarından kompostta yapıyorum ve solucanlara bunu vermek istiyorum. Ya da artık buna alıştırmak istiyorum. İlk bir deneme yaptım fakat çok fazla sevmediler sanki. Yarısı kompost diğer yarısını fermente gübre koymuştum. Yalnız gübreyi yedikten sonra ancak komposta yöneldiler.
Kompostla deneme yapan varmı acaba. Direk meyve sebze artıklarıylada yaptım ama haliyle zaman daha çok uzadı. Kompostu hem zamanı kısaltmak hemde böyle denemek için kullanıyorum.

Bu konuda söyleyecekleri olan varsa buyursun bekliyorum

Kolay gelsin.

SeV-NuR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2015, 12:48   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2015
Ben de solucan gübresi üretmeye başlamak istiyorum. Solucam gönderebilecek var mı? Kargoyu ben karşılarım

abdullahsngl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 21:40   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2016
Kabukları un haline getirebiliyor mu o değirmen ? Ben bu işlemi mikserle baraşamadım kaba parçalara çevirebildim sadece ?

eiseniafetida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024