agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen elkteknikr

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2013, 17:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
solucan kulelerimin faydası olacak mı?

Herkese selamlar bu forum sayesinde artık bende solucancı oldum.

Bahçemde domates biber ve ağaçlar var.Ama 3-4 yıl önce diktiğim ve bakımlarını doğru dürüst yapmadığım nar fidanların gelişimi pek iyi değil.inşaalah yaptığım solucan kulelerin faydası olur ve topraktaki solucan sayısı artar ve solucan gübresi de artıp hem domateslerim hem de fidanlarımın ağaçlarımın gelişimi artar bakalım ne olacak.

Daha önce ektiğim domatesler külleme, meyve altı çürüklüğü ,meyve bozukluğu gibi bir sürü hastalık yapıyordu.Biberlerde pek bir hastalık rastlamadım iyidi genelde ticari olmasa da kahvaltılığımız çıkıyordu.

Benim merakım şu solucan kulelerim gerçekten toprağın yapısının değiştirip verimli hale getirecek mi acaba?Bunu zaman gösterecek.Ama kulelerin içine solucan yetersizliğinden solucan atamadım.Kendi kendilerine gelmelerini bekliyorum.Gelirler herhalde.

toplamda 2si arka bahçeme 1ni ön bahçeme yaptım. Hiç birine solucan atamadım solucan yok.var da solucan gübremi üretmek için bahçeden topladığım 70-80 tane ayrı kapalı kapta besliyorum.Onları atamazdım.çoğalmalarını bekliyorum.

Çiftleşme halkaları oluşmuş çoğunda.Yağmur yağsa çıkıp solucan arayacaktım ama yağmur da bir türlü yağmadı mübarek.
Ama insanın mutfak artıklarından, ağaç dallarından yapraklardan kompost veya solucan gübresi yapması çok iyi bir geri kazanım bence herkes yaparak hem toprağını hem devletini koruması lazım bence hatta devletin solucanları bedava vermesi gerekir.

Eklenen Resimler

elkteknikr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2016, 23:19   #2
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
babaannem eskiden meyve kabuklarını, çay posalarını ve bitkisel atıkları olabildiğince toprağa gömerdi ve bahçemiz hiç solucansız kalmazdı.Kule ile uğraşmayın bence.

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 03:38   #3
Yeni Üye

Gürkan Yeniçeri's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2009
Toprak çıplak. Malçlamayı düşünüyor musunuz?
Toprakdaki mikroorganizmaların ve mantar misellerinin gelişeceği bir ortam yok. Malçlasanız daha iyi olur bence. Hem sebze hem ağaçlar için işe yarar.

Solucan kuleleriniz iyi olacak merak etmeyin. Benim her ağacımın altında vardır bir tane. Hatta bazı ağaçlar buradaki besinin farkına varmış ve içini kök sarmış durumda.

Gürkan Yeniçeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kompost üretiyorum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024