agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Kum Zambağı (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/6930.htm)

TURKPRINC3SS 21-12-2007 10:52

Kum Zambağı

Bildiğimiz gibi,kum zamgağı türünün tehlikede olduğu gerekcesiyle koruma altına alınmış.Mersin'de,eskiden kum zambağının çok olduğu bölgelerde artık çok az var.Ben de o bölgelerde dolaşırken,söküldüklerini farkettim,kişisel zevkler için...Minicik bir soğan buldum çıkarılmış kurumuş,getirdim diktim saksıya kıyamayıp.Büyüdü,açtı ve çok güzel çiçekler verdi.Kokuları muhteşem.Sonra tohumlarını aldım tabi :rolleyes:

GLCN 21-12-2007 11:08

Çok güzel peki bakımı nasıl toprağamı ektiniz yoksa kuma mı?

memet 21-12-2007 11:58

Bu başlıkta kum zambağının görüntüleri de var.

Arzu Kasapoğlu 21-12-2007 13:07

Merhaba Turkprınc3ss,

Konuyla ilgili bir mesajında bu çiçeği odanda büyüteceğini söylemiştin. Evde mi bakıyorsun bu çiçeğe ve deniz kumunda mı yaşıyor?

Altar 21-12-2007 17:08

Kum zambağı

2 Eklenti(ler)
Kum zambağını haziran ayında iskenderun'da görüntüleme fırsatı bulmuştum.
Direk güneş altında ve deniz kumu içindeler.

Eklenti 26741

Eklenti 26742

TURKPRINC3SS 23-12-2007 21:40

Kusura bakmayın Ankara'ya yeni geldiğim için yeni cevap yazabildim :rolleyes: Kendi kumundan almıştım bir kovayla,deniz kumu değil.Mersinde sajhil genişliği çok fazla ve gerilere kadar kum var ve sanırım tuzlu değil.Oradan kumundan da aldım ve onda büyütüyorum :) Ama herhangi bi ince,yıkanmış temiz kum olur sanırım.Ve muhteşem kokuısuna değer :)

Azize 30-12-2007 17:47

Bartın'ın İnkum beldesinde kum zambakları var. Çoğu kimse ne olduklarının ne kadar değerli olduklarının farkında değil.Kokuları insanı şaşırtıyor.Belki de belediye bile umursamıyor onları.Çünkü hiçbir uyarı ya da bilgi yazısı görmedim.

karinca70 01-01-2008 23:15

Bu yaz Lara'da plajlarda plaj işletmecisinden izin alarak 3-4 öbek kum zambağını kumu ellerimle kazarak çıkardım. Kum olduğu için ve soğan/kökler derinde olduğu için beni hayli yordu. Ancak yorgunluğuma değdi; 20-30 soğanı kökleri ve gövdeleri ve hatta çiçekleriyle almış oldum. 4-5 tanesini arkadaşımın balkonuna ektim, 3 tanesi balkonumda kutuda bekliyor; kalanları kışın -15 derece gören memleketteki bahçeye ektim (ektikten sonra çiçek vermeye devam etti).

TURKPRINC3SS 02-01-2008 16:39

Çok şanslısınız bir sürü soğanınız olmuş,ama galiba memlşekete ektikleriniz o kadar şanslı değil :(

Emre Albayrak 02-01-2008 17:51

Kilyos taraflarında bolca var kum zambağı. Ama yazın denize giren ve sahili kullanan insanlar yüzünden canım zambaklar heba oluyorlar.

Harun Parlak 02-01-2008 17:58

Sadece denize girenler olsa çok iyi üzerinde traktörler dolaşıyor.

izzeterisen 11-02-2008 19:37

Selamlar hepinize
Muğla'nın Ortaca İlçesinde Sarıgerme palajında üzerleri çiğneniyor
Ortaca belediyesi Sarısu tesislerinin düzenlemelerinde ise o mıntıkada tamamen yok edildi.

Dalaman Sahilinde ise kum alıcıları tarafından tahrip ediliyor
Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca koruma altında, kanunlarca tabii
Ama yöremde düzenlenen hep festivallerin adında "Çevre" var ama sahili yağmalamak amaçlı kurulan derneklerin de ilgisi olan yerel gazetelere bunu haber olarak hazırlamışsam da yanınlanmadı, belirttiğim nedenden olduğunu sanıyorum.

ÖÇKK'na durumu bildirdim . ilgime teşekkür ettiler sadece ama hereket yok
Tema Vakfının görevlileri ile festivalde görüştüm, alanları gösterdim.
Haziran 2007 den beri gelip ilgileneceklerdi , birlikte gezecektik.olmadı

Bize düşen onları söküp balkona ekmek değil, korunması için elimizden gelen gayret göstermek, Bir vatandaş olarak bu bitkiyi en azından başkalarına tanıtabiliriz

Herkese teşekkürler

lemis 11-02-2008 22:08

kum zambağı

merhaba, aynı, sözünü ettiğiniz zambak Çeşme, Ilica, şantiye evleri önündeki
büyük kumsalda da mevcut ama gittikçe azalmakta. Keşke o birkaç metrekareyi koruma altına alabilsek, en azından ordan soğan çıkartmayı önlesek, zamanla zambaklar yine çoğalacak. Bu ege nin ve karadeniz in endemik bir zambak türüdür. Azalmasın, çoğalsın.

fevziye 12-02-2008 11:26

Merhaba arkadaşlar. Kum zambaklarının çiçek açması için herhangi bir şey yapılıyor mu? Ayrıca vitamin filan vermemiz gerekiyor mu?

ayhat 12-02-2008 12:57

Sn fevziye ben kuma gömdüm heveslel bekliyorum, bakalım bir hareketlenme olursa hemen resim ekleyeceğim

fevziye 15-02-2008 18:58

Sn. ayhat, teşekkürler. Ben de sizin gibi kuma gömdüm, inşallah yazın bol bol çiçek görürüz.

Harun Parlak 15-02-2008 19:01

Kum nemli olsun malum kışın neml doğal ortamı.

ayhat 16-02-2008 09:16

Teşekkürler Sn Tekin;
Nemli tutuyorum kumunu. Hevesle bekliyorum. resimlerini ekleyeceğim ama açınca :)

Oğuzhan 16-02-2008 13:21

Tam açma zamanı deniz kenarına gitmek lazım.:)

Harun Parlak 16-02-2008 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan (Mesaj 204994)
Tam açma zamanı deniz kenarına gitmek lazım.:)

Sanırım siz başka bir bitkiden bahsediyorsunuz KUM zambağı Temmuzdan önce açtığını hiç görmedim.
Diğer zambaklar NİSAN MAYIS gibi açıyor ama kum zambağını görmedim belki iklim değişikliğinden olabilir.

Oğuzhan 16-02-2008 14:11

Yok yanlış anlaşıldı galiba aynı bitkiden bahsediyorum.Çiçek açtığı zaman deniz kenarına gitmek istediğimi ifade edecektim.

İklimsiz 16-02-2008 19:00

1 Eklenti(ler)
Sayın Tekin'in göndermiş olduğu kum zambağı soğanlarının bugünkü durumu.

Soğanlar deniz kumu içersinde, saksılar kalorifer peteği yakınındalar. Havalar ısındığında saksılarını büyütüp güney balkonuma çıkarmayı düşünüyorum.

Önerilerinizi bekliyorum.

Harun Parlak 16-02-2008 19:10

Aslında uykuya devam etselerdi iyi olurdu ama şimdi o sıcakda uyanmaya başlamıştır.
Havalar ısınanakadar orada kalsın yalnız saksılar biraz ufak mümkünse daha derin ve geniş saksıya koyarsanız iyi olur.
Hem kökler derinlik istiyor hem yavru yapmaya başlayınca saksıda sıkışık kalır.

İklimsiz 16-02-2008 19:19

Teşekkürler Tekin bey, büyük saksı uyarınızı dikkate alıp gerekeni yapacağım.

Harun Parlak 16-02-2008 19:39

1 Eklenti(ler)
geçtiğimiz yaz dan bir resim

fevziye 17-02-2008 12:26

Sn. Tekin, açınca gerçekten harikalar. Ben de saksı derinliği konusunda tereddüde düşmüştüm. Yine de büyük boy saksıya ekmem iyi olmuş sanırım. Benimkiler daha uyanmadılar, serin yerde tutmaya devam mı edeyim?

Harun Parlak 17-02-2008 12:50

Benimkiler ve doğadakiler şu an kar altında duruyor bahra uyanıp austosda çiçek açacaklar inşallah.

Arzu Kasapoğlu 17-02-2008 14:37

Benimkileri dere kumuna çok az toprak karıştırp öyle diktim. Bir defa da gübre verdim. Şu an balkonda duruyorlar.

ayhat 18-02-2008 11:24

Ben büyük bir kovaya ektim, bir hareketlenme yok, balkonda duruyorlar ama üzerlerine yağış gelmiyor, kar yağdığı zaman ve ya yağmur onlarıda ıslatıyorum, inşallah açtığını görürüm.

rana58 26-02-2008 15:12

Kum zambakları koruma altında ve Datça'da özellikle Knidos ve Palamutbükün'de yillardır her yaz görüyorum ve her sene sonbaharda tohumlarını toplayıp benzer toprakta yetiştirmeye çalıştım. Ancak yeşillendiyse de yumru ve çiçek yapmadı. Geçen sene yol genişletme çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan soğanların birkaç tanesini alıp beklentisiz normal torf içine ekip balkona bıraktım , üzerine kalın bir kar da düştü ama şimdi yapraklar kalın sağlıklı ve yaklaşık onar santim oldular,umarım güzel kokulu çiçeklerini de görürüm

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024