agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Kum Zambağı (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/6930.htm)

ayhat 27-02-2008 08:39

Sn. Tekin hiç bir hareketlenme yok ne yapayım bakmam gerekirmi ki soğanlara.

Balıkcı 27-02-2008 17:46

Peki kum zambağıdeniz suyu ile veya biraz sulandırarak:p sulu deniz suyu ile sulasam nasıl olur?:dilli:

Harun Parlak 27-02-2008 17:48

Toprak **** kumlu toprak bu aylarda kesinlikle nemli olması lazım zaten sıcaklar başlayınca uyanmaya başlarlar.

Balıkcı 27-02-2008 17:51

Hocam, toprak nemli de deniz suyu diyorum...:p:p:p

Harun Parlak 27-02-2008 17:53

Gerek yok deniz suyuna

rana58 05-03-2008 13:41

3 Eklenti(ler)
Datça'daki yol çalışması ve açığa çıkan soğanlar ve İstanbul'daki soğanın bugünki hali

İklimsiz 05-03-2008 14:57

:eek: bitkinin ismini yazmak için dondurma çubuğu. Aklıma gelmemesine ve bu zamana kadar attıklarıma yandım şimdi :o

Ayrıca kum zambağınıza en kısa zamanda çiçekler diliyorum. Sadece iki tane mi kurtarabildiniz?

fevziye 05-03-2008 18:24

Datça'daki o kum zambaklarını kurtaracak kimse yok mu? Baksanıza birde üzerlerinde bir sürü tomurcukları var. :rolleyes: Şimdi Datça'da olmak vardı :rolleyes:

izzeterisen 08-03-2008 18:26

Selamlar,
Bende evime diktim kum zambakları ama benim aldığım yer, Dalaman sahilinde kum alındığı zaman açığa çıkan yumrulardı.
Hepimiz birlik olsak ta topladıklarımızı götürüp geri diksek?

fevziye 17-03-2008 08:03

1 Eklenti(ler)
Tekin bey merhaba! Kum zambaklarımın resmini ekliyorum, gelişmeleri normal mi?

ayhat 17-03-2008 09:31

SN. Fevziye,
Maşallah benimkilerde de hareketlenme var ama daha o kadar bile olamadılar. Bol güneş alıyor sanırım sizinkiler. İnşallah bende görürüm böyle olduklarını.

fevziye 17-03-2008 11:56

İnşallah sn. Ayhat. Benimkiler balkonda ve sabahtan öğlene kadar güneş alıyorlar.

ayhat 19-03-2008 14:54

Ya ben biraz derine gömmüşüm sanırım çok naz yaptılar bana.

ayhat 25-04-2008 13:49

Kum zambaklarında gelişmeler nasıl, benimkiler daha yeni yeni filizleniyor, çok küçükler henüz:)

izzeterisen 25-04-2008 17:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fevziye (Mesaj 215351)
Tekin bey merhaba! Kum zambaklarımın resmini ekliyorum, gelişmeleri normal mi?

Anormal bir durum görünmüyor. Benim bahçeye diktiklerim de aynı durumda, yeni yaprak çıkarıyorlar.

ayhat 16-06-2008 16:01

:( Kum zambaklarınız ne durumda benimkiler çok yavaş ilerliyor :(

İklimsiz 16-06-2008 16:16

Benimkiler de...

Arzu Kasapoğlu 16-06-2008 16:19

Ben kumu değişip toprağa ekmeyi düşünüyorum.

ayhat 17-06-2008 08:48

Toprakta olur mu acaba? Bendekiler de hiç tomurcuk falan yok.

İklimsiz 17-06-2008 11:51

Bir tanesini deniz kenarına, doğal ortamına götürüp, dikip gelişimleri konusunda kıyaslama yapmayı düşünüyorum.

izzeterisen 17-06-2008 15:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz (Mesaj 249454)
Bir tanesini deniz kenarına, doğal ortamına götürüp, dikip gelişimleri konusunda kıyaslama yapmayı düşünüyorum.

Herkes kum zambaklarını götürüp deniz kenarına dikelim mi?

İklimsiz 17-06-2008 15:35

Balkonda gelişimi yavaş olduğu için, kıyaslama yapmak açısından bir tanesini götürüp deniz kenarına dikmek istiyorum. Deniz mevsimi de açıldığı için sık sık gidip gözlemlemem mümkün :)

Denizden uzak yaşayanlar nasıl yapacaklar:p

ayhat 17-06-2008 17:05

Deniz kenarına dikmeyi bende çok isterim ama insanlarımızın bu konularda hassas olmadığını düşündüğümden daha iyi koruyabileceğimi düşünüyorum, yoksa bende üzüüyorum doğal ortamlarında olmadıkları için.

Sebahattin Sargın 17-06-2008 18:01

Kum zambağına ilk olarak Sakarya/Karasuda rastlamıştım, deniz kenarında idi. Çok güzellerdi, harika kokuları vardı. Bu yaz tekrar gidersem resimlerini çekip bol bol koklayacağım. Bence doğal ortamlarında olmaları en iyisi, öteki türlü saksılarda zavallıcıklara eziyet ediyoruz.

Sevgiler ;)

rana58 08-10-2008 14:21

kum zambağı

69 numaralı mesajda bahsettiğim zambak soğanlarının İstanbul macerasının son hali. Sonuç benim için de sürpriz oldu, çünkü eylül ayında Palamutbükü'ne gittiğimde hepsi açmıştı burdakilerin ise yaprakları bile kalmamıştı.

rana58 09-10-2008 09:33

1 Eklenti(ler)
resim

Arzu Kasapoğlu 09-10-2008 10:05

Siz kuma değil toprağa dikmişsiniz.

Bizimkiler kumda olduğu için açmadı herhalde.

hfz 17-01-2009 16:14

Sahillerimizi bembeyaz ve mis kokulu kum zambaklarıyla süslemeye gene var mısınız?
Caretta caretta'lardan sonra, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kum zambakları, sahillerimizin süsüdür.
Kum zambakları da tıpkı Caretta caretta yavruları gibi kumdan çıkarlar.
Sahillerimizin yağmalanarak betonlaşması, soğanlarının yerlerinden sökülerek götürülmesi,nesillerinin nerdeyse tükenmesine yol açmıştır.

Anamur sahillerinde de bir iki yer dışında, nerdeyse tüketmişler, kum zambaklarını.

Sınırlı sayıda da olsa; her yıl Ağustos ayından itibaren bir iki ay sahillerimizi süslemeye devam ediyor, o nazlı güzeller.

İşte o zambakların tohumlarını geçen yıl toplayıp, birkaç arkadaş ekmiştik Taşlık- Mamure Kalesi arasındaki sahile. Onlar büyümeye başladılar bile.

Bu yıl da yine o tohumlar toplanıldı ve büyük bir sabırsızlıkla ekilmeyi bekliyorlar.

İlk ekimimizi 28 Ocak'da İskele - Dragon Parkı'nın sahilinde yaptık ve çok güzel oldu.
Şimdi ikinci etkinliğimizi daha çok sayıda doğasever dostumuzla paylaşmak istiyoruz.

Eğer hava şartları uygun olursa, 18 Ocak Pazar günü, saat 14.00 de, Bozyazı Öğretmenevi'nin sahilinde
'Kum Zambakları tohumları'nı hep birlikte ekelim mi ?

Bu arada ilk etkinliğimizde, İstanbul'dan Sayın Cemal Beşkardeş'den çok anlamlı bir şiir gelmişti.
Bu "akrostişli" şiiri de sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Bir Aşk Hikâyesinin Şiiri :
CARETTA CARETTA ile KUM ZAMBAĞI

Asırlarca süren doğanın evrimleri,
Çağlar boyunca uygarlığın izleri,
Enginlerin masmavi ufukları,
Dağların yemyeşil yamaçları,
Suların menevişli dalgaları,
Esen rüzgârların gizemli fısıltıları,
Vadilerde nehirlerin çoşkulu akışları,
Güzellikler içindeki güzelliği,
İnsanların tükettiği doğadaki zenginliği,
Çeşitliliği ve nice yılların getirdiği,
Evrimin sırlarındaki çözülmezliği,
Leyleklerin kırlangıçların göçerliği,
İnsanların bitmez tükenmez merakı...

KUM ZAMBAKlarının ipeksi beyazı
Tenine dokunduğunda insanın
Ellerinde nasıl bir his uyanırsa
Nârin bir tül perde gibi açılıveren
Yıldızlı gecelerin ardından gelen
Işıklı sabahların altunî güneşinde
Leylâ'sına kavuşan Mecnun misâli
Denizden çıkıp sevgilisi KUM ZAMBAĞINA
Islak dudağını dayayan anaç Caretta Caretta için
Zaman durdu, deniz bitti, ama AŞKI sonsuza dek sürecek...

Yazan: Mehmet Cemâl Beşkardeş,
Tarabya-İstanbul, 24.12.2008

Anamur Çevre - Doğa ve Turizm Derneği ( AÇED ) adına
Sevgi Çeliktenyıldız

Önemli Not: Yerel Basından, daha geniş bir katılım olması ve geniş bir kitleye duyurulması için, destek istiyoruz.

AÇED web-sayfası: www.anamurced.org

AÇED internet gazetesi: www.anamurnet.net

AÇED e-posta: anamurced@hotmail.com

kaktüs 28-04-2009 17:07

Bozcaada'nın eşsiz deniz manzarasına bir zamanlar kum zambakları da eşlik ederdi. Ağustos'ta kum tepelerini kokuları sarardı. Denizin turkuazına gelin başı gibi yayılmış kum zambakları pek de yakışırdı. Şimdi ise... Artık orada yoklar...

Bozcaada anakaradan koptuğu için midir, yoksa benzer iklim ve koşullarda olduğundan mıdır nedir Bozcaada'nın tam karşısında bulunan küçücük bir alanda kum zambakları hayatta kalmayı başarmış. Bir tek kum tepesindeler... Arkalarında bir çöplük... Üstlerine sık sık, denizden erişte toplamaya gelen traktörler basar.. Kimi zaman yıkılmış kum öbeğinin kenarında soğanı açığa çıkmış kum zambakları görürüm. Alırım 1 sene yetiştiririm yaraları iyileşir köklenir ve sahilin başka bir kesimine yeniden dikerim.. İkinci bir kum zambağı öbeği oluşturmaya başladım bile.. Gene bir misafir soğanım var... Gene ezilmiş basılmış yaralanmış... Bakalım iyileştirebilecek miyim?

hozat 05-05-2009 23:01

kum zambağinı yaşatmak

Sevgili Kaktüs,

kum zambağı ile ilgili mesajınızdan çok etkilendim. DOĞA adına size teşekkür ediyorum.

benim de Bodrum,da 4 soğanım var ikisi toprakta ikisi saksıda .Toprakta olanlar daha iyi durumdalar ,çiçek açıp tohum da döküyorlar .Tohumlarından üretmeye çalıştım ama incecik kalıp büyümediler.

Acaba butohumları ziyan etmemek için nasıl bir yol izleyeyim.Bilginizden yararlanmak istiyorum
bol zambaklı günler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024