agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Yumrulu Begonya (Begonia tuberhybrida, Begonia tuberosa) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/5719.htm)

mustafaazizoglu 05-04-2018 12:25

Yumruları saksıya değil de doğrudan bahçeye diksem nasıl sonuç alırım acaba? Bahçenin orta bölümünü rengarenk begonyalarla kaplamak istiyorum.

acakmak79 07-05-2018 09:39

sevgili çiçeksever arkadaşlar,
uzun süredir buraya kimseler uğramıyor sanırım ama benim bir sorunum var. uğrayan olursa belki bana yardımcı olur umuduyla buyrun;
çiçekçiden aldığım muhteşem açmış rengarenk katmerli begonyalarımı saksılarıma ekerken etrafındaki fazla toprağı ve (bence köklendirmek için kullanılan ve işlevsiz olduğunu düşündüğüm) yoğun lifleri ayırdım.
yazlığımın bahçesine bıraktım, sonraki hafta sonu gittiğimde çiçekler kahverengiye dönmüştü.
sizce sulanırken çiçeklere su mu geldi, durduğu yere çok mu güneş geldi yoksa ben o işe yaramaz diye düşündüğüm lifleri ayırırken köklere zarar mı verdim???
lütfen bana yardım edin, nasıl kurtarırım begonyalarımı??

Batı Rüzgarı 07-05-2018 10:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acakmak79 (Mesaj 1539520)
sevgili çiçeksever arkadaşlar,
uzun süredir buraya kimseler uğramıyor sanırım ama benim bir sorunum var. uğrayan olursa belki bana yardımcı olur umuduyla buyrun;
çiçekçiden aldığım muhteşem açmış rengarenk katmerli begonyalarımı saksılarıma ekerken etrafındaki fazla toprağı ve (bence köklendirmek için kullanılan ve işlevsiz olduğunu düşündüğüm) yoğun lifleri ayırdım.
yazlığımın bahçesine bıraktım, sonraki hafta sonu gittiğimde çiçekler kahverengiye dönmüştü.
sizce sulanırken çiçeklere su mu geldi, durduğu yere çok mu güneş geldi yoksa ben o işe yaramaz diye düşündüğüm lifleri ayırırken köklere zarar mı verdim???
lütfen bana yardım edin, nasıl kurtarırım begonyalarımı??

Bu bitkiye hiç sahip olmadım. güzel çiçeğine rağmen yapımarketlerinde görüp almadım da... çünkü bildiğim kadarıyla ilgi isteyen bir çiçek...
hava akımı su dengesi güneşi ısısı gibi bir sürü parametre var. herhangi birinden olmuş olablir.
benim de yeni aldığım canan sardunyayı toprağı ile birlikte fazla deşmeden yeni saksıya almıştım. sardunya havale geçirdi resmen. köklerini temelli açıp o sargılı bezi kesip attım. baya da bi budadım. şimdi pek bir iyileşme belirtisi göstermedi ama umutluyum bakalım...
demek isterim ki bu tür şeyler hep olabilir. özellikle satış esnasında doruk noktasına ulaşmış bitkiler ani değişikliklere olumsuz tepki verebiliyor.
size tavsiyem bitki hakkında bu sayfları gezip iyice bir bilgi sahibi olup bitkinize bu şekilde bakmanız.

acakmak79 08-05-2018 07:22

Teşekkür ederim Batı Rüzgarı, beni cevapsız bırakmadığınız için ;)
Bütün sayfaları okumuştum zaten ama benimki gibi bir probleme rastlamadım burda.
Bu arada gerçekten çiçekçiden alınca çiçeğimizi nasıl ekmeli kendi saksımıza, dokunsak bi türlü dokunmasak bi türlü, bilemedim valla ya...

Dumlupınar 06-06-2018 12:15

3 Eklenti(ler)
Bu yumrulu begonyayı geçtiğimiz aylarda Burhaniye'de seradan almıştık.Begonya coşmuş.Yapraklar görünmeyecek kadar...

sardunya18 07-06-2018 11:20

2 Eklenti(ler)
Sayın dumlupınar ne güzel olmuş maşallah nazar değmesin .
O zaman bunlarda yumrulu begonya açık renk olan aldığımda durumu iyi değildi toparlandı .Güney cephe kapalı balkonda duruyorlar ama bir cam sürekli açık

çiçeksever 07-06-2018 12:47

2 Eklenti(ler)
Bence sizinkiler Toran Begonya.
Yumrulu begonya böyle olması lazım.

kılıcım 16-06-2018 17:27

1 Eklenti(ler)
Merhaba annem bu bitkiye begonya dedi ancak netten ve buradan baktığım kadarıyla pek benzemiyor. Bir de size sormak istedim:confused: Bir de bitkinin yaprakları çevresinden başlayarak içe doğru kuruyor neden olabilir, susuz bıraktığımı pek düşünmüyorum?

Gül Batur 16-06-2018 23:02

Evet bittiniz begonya güle güle büyütün .

kılıcım 17-06-2018 02:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur (Mesaj 1543008)
Evet bittiniz begonya güle güle büyütün .

Bana mı diyorsunuz acaba?

soganlibitkiler 07-09-2018 09:30

selam arkadaşlar yutube kanalımda begonyalarla ilgili vidyom var iyi seyirler abone olursanız sevinirm.

taydin66 16-10-2018 13:31

çürüme

Beegonyamın toprak seviyesi ile sapın birleştiği yerde çürüme başladı. Bu neden olur

y.ozge.y 16-10-2018 15:51

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Bütün yaz efsane çiçek açan begonyamın son hali fotoğraftaki gibidir.
İlk yapraklar çıkmaya, büyümeye çabalarken kenarlarından hemen kurumaya başlıyor. En son bugün en uzun dalı kenarlarından solmuş elimde kaldı resmen. Doğum günü hediyesi gelen çiçeğimi kurtarmam için yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler,

Batuhan Yılmaz 10-03-2020 01:11

Merhaba arkadaşlar gelin damat çiçeği denilen begonya türü ile yumrulu begonya aynı mıdır acaba?

Ezel hifa 14-08-2020 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar (Mesaj 1542394)
Bu yumrulu begonyayı geçtiğimiz aylarda Burhaniye'de seradan almıştık.Begonya coşmuş.Yapraklar görünmeyecek kadar...

Merhaba çok güzel kök satiyormusunuz

megbilgi 17-03-2022 12:03

Begonia Tuberhybrida ( Gül Begonya ) tohumları sitemize eklenmiştir.
F1 tohum olarak sera üretiminde kullanılan çeşitlerdendir.
.
Tohumları ekerken sadece çimlendirme torfu kullanın.
.
https://cicektohumlari.com.tr/urun-kategori/begonya/
.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024