agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Yumrulu Begonya (Begonia tuberhybrida, Begonia tuberosa) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/5719.htm)

yeha 24-12-2014 07:33

kimse bana yardımcı olmayacak mı :(

yeha 06-01-2015 07:36

lütfen yardımcı olun yeni aldığım begonyalar geleli iki hafta oldu kapalı tomurcukları halen acmadı ve çiçekleri de tomurcukları da kurumaya başladı ne yapmam lazım neden satın aldığım çiçekler eve gelince bozuluyo :(

Muda 06-01-2015 11:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeha (Mesaj 1342469)
kimse bana yardımcı olmayacak mı :(

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeha (Mesaj 1345416)
lütfen yardımcı olun yeni aldığım begonyalar geleli iki hafta oldu kapalı tomurcukları halen acmadı ve çiçekleri de tomurcukları da kurumaya başladı ne yapmam lazım neden satın aldığım çiçekler eve gelince bozuluyo :(

Sayın Yeha;

Bitkilerin dinlenme dönemindeyiz. Aldığınız bitkiler en iyi ortamda en iyi şartlarda size verildi. Beğendiniz aldınız. Ancak her çıkışın bir inişi var. Bitki için de aynı. Sizin onlara geldikleri ortamdan daha iyi bakmanız gerekiyor. O da mümkün değil. Satıldıkları ortamda bir şok geçiriyorlar. Duraklama dönemi geliyor. Ne kadar dururlarsa orada daha fazla zarar görüyorlar. Eve gelince farklı bir ortam. Begonyalar ışığı, suyu gübreyi seviyorlar. Muhtemelen siz çok sevdiğiniz için ev içerisine aldınız. Gerekli ışığı mevsim itibari ile de alamıyor. Açmasını istiyorsanız güneşin yakmayacağı ama bol ışık görebileceği bir yere alın. Yeterli gelmez ise zaman ile daha ışıklı, güneşli yere alın. Suyuna dikkat edin. Torfa dikili oldukları için kuruduğu zaman küçülüyor. Kökleri hava alıyor. Su yeteri kadar durmuyor. Bitki ölmeye başlıyor. Bendeki bitkilerden bir tanesinin köküne baktığım zaman köklendirmek için bir madde ile kapattıklarını gördüm. Bitkinin çiçekleri bitip dinlenme dönemine girdiği zaman bu bez gibi şeyi çıkarıp rahat büyecek hale getirip daha büyük saksıya iyi bir toprak ve gübre ile dikmek gerekiyor. Bu şekilde yeniden güçlenecek ve sürekli çiçeklerini açabilecek. Susuz kalmaya dayanamıyorlar.

Siz baştan itibaren konuları okursanız yaptığınız hataların ne olduğunu anlarsınız. Kamil bey çok güzel konuyu özetlemiş.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 1341695)
Begonyanız çürümüş gibi durmuyor, sağlıklı. Ancak ışık azlığı (kısa günler) ve biraz da besin yetersizliği-ve/veya dengesizliği var gibi görünüyor.Çünkü bunlar Torf içine dikilmişlerdir, torf da besin olmaz devamlı azar azar besin takviyesi yapılmalıdır.

Muhtemelen kısa günler nedeniyle dinlenme devresine de girmiştir. kısa günlerde YUMRu yapar. Serin (10 -15 oC arası) havadar bir yerde muhafaza edin. sulamayı azaltın, mersin için şubat -mart gibi saksı değişimi uygun olabilir veya yumruyu tekrar dikebilirsiniz. Kolay gelsin

yeha 06-01-2015 12:02

teşekkür ederim sanırım çiçeklerinin kuruyup dökülmesini engellemek mümkün değil çiçekleri tamamen döküldüğünde dediğiniz işlemleri yapacağım başka care yok sanırım şu an,
onları her zaman çiçekli görmek istiyorum telaşım bu yüzden daha ben doyamadan çiçekleri dökülüyor ve uzuuun bi süre açmıyorlar o da benim yanlışlarımdan sanırım :)

yeha 06-01-2015 12:16

'Muhtemelen siz çok sevdiğiniz için ev içerisine aldınız' demişsiniz dışarıya mı almalıyım acaba balkonda üşümez mi?

Bir sorum daha var forumu okuduktan sonra sıvı gübre aldım şimdi bunu yeni aldıgım çiçekli begonyalara vereyim mi bir de diğer çiçeksiz olan var dinlenme döneminde sanırım ama o da minik yapraklar çıkarıyor ona da vermem gerekir mi ?

Muda 06-01-2015 13:05

Kastettiğim oda içerisinde güneş ışığının olmadığı yerdeler. Öncelikle sabah veya akşam güneşinin geldiği pencere kenarına alın. Burada on gün kadar kaldıktan sonra daha güneşli bir yere alırsınız. Bendeki begonyalar sürekli olarak çiçek açtılar. Eskiler açtıktan öldükten sonra yerine yenileri geldi. Şu anda sadece bir tanesinde çiçek var.

Yeni aldığınıza sıvı gübreden azar azar verin. Küçük yapraklar çıkardıklarına göre eskiler de yeniden büyümeye başlamışlar. Mersin iklim olarak müsait. İsterseniz birkaç tanesini bir gün önceden su vererek daha büyük saksıya alın. Ancak kamil bey bu işi profesyonel olarak yapıyor. Öncelikle onun söylediklerini dikkate alın.

yeha 06-01-2015 13:27

çok teşekkür ediyorum sağolun

melikeyeliz 05-02-2015 13:29

1 Eklenti(ler)
merhaba ben bu çiçeği geçen yaz almıştım şimdi kocaman oldu yazın tamamen çiçek kaplıydı şu an baya seyreldi. bu begonyamı nasıl çoğaltabilirim

Laleci_03 05-02-2015 14:01

Merhaba Sn. Melikeyeliz,
Begonyanızı çelik ile kolayca çoğaltabilirsiniz. Bir dalını dipten keserek alın, doğrudan toprağa dikin, toprak havadar olmalı, çok sıkıştırmayın, sulayın. En geç 2-3 haftada köklenirler :rolleyes:
Kolay gelsin...

melikeyeliz 06-02-2015 11:19

@Laleci_03 çok teşekkür ederim hemen yapıcam :)

akçabardak 21-03-2015 14:14

Merhaba arkadaşlar,
Geçen seneden iki minik yumrulu begonyam olmuştu, ne hikmetse ben onları bir türlü yaşatamıyorum ve bir tanesi öldü gitti :(

Diğeri yaşam savaşı veriyordu, tam atılmak üzereyken toprağını eşeledim ki bir tane nohut büyüklüğünde bir yumru, tekrar toprağın içine aldım ve uyuku dönemine girmesi için serin bir yere aldım.
Kış boyunca hiç su vermedim, bu gün artık su vermemi düşünerek toprağın içine bir kez daha baktım ama yumru kurumaya yüz tutmuş, toprağın içine alıp bolca suladım ama ilk defa yetiştireceğim için canlanır mı bilemiyorum.

Yetiştiren arkadaşlar sizce yumrular kış uykusunda böyle buruşuk mu olurlar. Teşekkürler.

yeha 10-04-2015 07:14

4 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar, begonyamın yapraklarında kuruma var, bu bir hastalık mıdır, ne yapabilirim?

Eklenti 545961

Eklenti 545962

Eklenti 545963

Eklenti 545964

kgursan 11-04-2015 18:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeha (Mesaj 1369773)
Merhaba arkadaşlar, begonyamın yapraklarında kuruma var, bu bir hastalık mıdır, ne yapabilirim?

Eklenti 545961

Eklenti 545962

Eklenti 545963

Eklenti 545964

Bu bir yaprak hastalığı-enfeksiyonu. olanağınız var ise Captan gibi veya daha spesifik bir Fungusit ilacı ile ilaçlayın.

yeha 13-04-2015 07:39

Teşekkür ederim sayın kgursan

yeha 13-04-2015 07:47

ev yapımı mantar ilaçları başlığındaki tariflerden uygulasam işe yarar mı ?

kgursan 15-04-2015 20:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeha (Mesaj 1370497)
ev yapımı mantar ilaçları başlığındaki tariflerden uygulasam işe yarar mı ?

Bunlardan Fungusit olarak kullanılanlar varsa deneyin. Sonucu bilemiyeceğim. Kolay gelsin

yeha 11-05-2015 12:16

3 Eklenti(ler)
Merhabalar şimdiye kadar yoğunluktan kendimi tanıtıp sohbet etme fırsatı bulamadım. Mersinde yaşıyorum bir çiçekle başladım ve artık kendimi durduramıyorum, hele ki sizin güzel çiçeklerinizi görünce...

Geçen gün yine dayanamayıp marketten iki tane begonya aldım. Şimdi bunların saksılarını büyütmeyi düşünüyorum fakat köklerinde kağıt gibi bir şey var onları cıkarmalı mıyım?

Eklenti 552045

Eklenti 552046

Eklenti 552047

yeşilaşk 21-05-2015 21:44

Onları çıkarmanıza gerek yokki.Zamanında fidelenirken o kağıt içinde fidelendiler.Artık büyük saksıdalar benim begonyalarımdada vardı onlardan ama saksıyı çıkardığınızda köklerin o kağıdı aşdığını göreceksiniz.

Vicia Ervilia 22-05-2015 00:01

Az önce kuruyan çiçeklerini toplamak için elimi attığım begonyamın bir dalını kırdım. üstünde çiçekleri de var. Suya koydum. Ben ne yapayım şimdi? Gitti mi güzelim çiçeğim? Gerisi duruyor.. Ayrıca geri çiçek açarlar mı kuruduklarında? Çelikle çoğalırsa ben dikeyim toprağa geri :(

Jakin 22-05-2015 00:56

Çelikle rahatlıkla çoğalabilir begonya sevgili Vicia Ervilia. Hatta yapraktan bile çoğaltılıyormuş menekşe gibi. Üzülmeyin yeni minik bir begonyanız daha olur işte, ne güzel!

Vicia Ervilia 22-05-2015 01:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jakin (Mesaj 1380996)
Çelikle rahatlıkla çoğalabilir begonya sevgili Vicia Ervilia. Hatta yapraktan bile çoğaltılıyormuş menekşe gibi. Üzülmeyin yeni minik bir begonyanız daha olur işte, ne güzel!

Suda köklendirmeme gerek var mı? sokuşturim mi saksıya hemen :D Çok sevndim bu habere...

kgursan 23-05-2015 20:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jakin (Mesaj 1380996)

Begonyanın cinsi de önemli çelikden çoğama için. Örneğin, çilli begonya (Yaprakları çilli) çelikden rahat çoğalır, Rex begonya yapraklardan kökleniri Ama yumrulu begonyalar çelikden ZOR kökleniyorlar, çürüme yapıyorlar.

hobiciakvarist 19-06-2015 11:42

Merhaba,

Geçenlerde bana 3 saksı begonya hediye edildi. Begonya'ların saksısında "non-stop" yazıyor, sanırım rhizom/tuber tarzı bir begonya. Sanırım yeni alınmış, zira torf'a benzer bir toprağı vardı. Begonya'lar az sulanması gerektiğini okumuştum bu nedenle toprağı kurudukça su ekliyordum. Dün bir de baktım toprak sanki küçülmüş, kabından daha küçük hale gelmiş saksı ile toprak arasında boşluk var.

Bu durum sanırım toprak çok kuruyunca oluyor ve bende bol suladım biraz ama hala toprak genişlemedi tekrar. Daha fazla da sularsam bitkiyi çürütmekten korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?

yeha 19-06-2015 20:24

5 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar, yine ben ve bakmayı beceremediğim begonyalarım... ilk aldığımda resimlerini paylaştığım begonyalarım çok kötü halde, yaprakları kurur gibi oluyor yumuşayıp çürüyor, çiçekleri açmadan kuruyor, gövdesindeki kalın dallar yumuşayıp kendini bırakmış durumda,

Lütfen yardım edin çiçeklerim ölmesin. Sabah güneşi alan devamlı aydınlık ve havadar pencerenin önündeler sıvı besin de veriyorum

Nasıl kurtarabilirim???

Eklenti 560377

Eklenti 560378

Eklenti 560379

Eklenti 560380

Eklenti 560381

YeniGine 20-06-2015 01:00

Sayın yeha benimde yumrulu begonyam vardı çürüttüm maalesef. :( Çok anlamam; anlayan bilen arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaktırlar size. Ama şöyle ilk bakışta sanki kök zordaymış, fazla sulanmış, toprağı sıkmış hava almak istiyor gibi geldi bana... :(

yeha 20-06-2015 12:38

Teşekkür ederim sayin YeniGine topragi cok gevsek aslinda cok da sulamamaya calistim ama keyfi cok yerindeydi birkac gun icinde bu hale geldi sari begonyamin su an sadece kökü kaldi umarim bunlari da kaybetmem yoksa begonyadan vazgecicem :(

B e t ü l 20-06-2015 12:55

Belki yanılıyorumdur ama saksınızın altında delik omayabilir. Bu saksılardan görmüştüm. Alt tabanında delik olmadığından almamıştım.

hobiciakvarist 20-06-2015 23:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1388982)
Merhaba,

Geçenlerde bana 3 saksı begonya hediye edildi. Begonya'ların saksısında "non-stop" yazıyor, sanırım rhizom/tuber tarzı bir begonya. Sanırım yeni alınmış, zira torf'a benzer bir toprağı vardı. Begonya'lar az sulanması gerektiğini okumuştum bu nedenle toprağı kurudukça su ekliyordum. Dün bir de baktım toprak sanki küçülmüş, kabından daha küçük hale gelmiş saksı ile toprak arasında boşluk var.

Bu durum sanırım toprak çok kuruyunca oluyor ve bende bol suladım biraz ama hala toprak genişlemedi tekrar. Daha fazla da sularsam bitkiyi çürütmekten korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?

yok mu bir çözüm bilen?

kgursan 21-06-2015 00:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1388982)
Merhaba,

Torfa dikilmiş, susuz kalmış ve torf kurumuş. Torf kuruduktan sonra su çekmeeez, verdiğiniz su akar gider ama torf yine susuz-kurudur...

Torfa su çektirmek için; saksıyı 3-4 saat su havuzunda bırakmak, sonra çıkarıp suyun süzülmesini sağlamak gerek.

yeha 21-06-2015 11:37

Betül hanim saksinin altinda delik var ama ic kisimda yani distan ayri bir tabagi yok ve sanirim kırmızı olani kaybediyorum kökü çürümüş, cok suladim sanirim :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024