agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Kardelen (Galanthus sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/2240.htm)

hince 01-11-2006 22:18

Kardelen (Galanthus sp.)

Arkadaşlar kardelen hakkında bilgi almak istiyorum. Bilginizi paylaştıgınız için teşekkür ederim şimdiden.

Hasan Lalezar 15-12-2006 22:30

KARDELEN (Galanthus)

Baharın ilk müjdecisi olan kardelenlerin anavatanı Anadoludur.Yetiştirmesi gayet kolaydır. Ancak soğanları kurursa tutmaz. Onun için başlangıçta hazır yetişmiş almalı,daha sonra usulüne uygun olarak çoğaltmalıdır.

Bitki çiçekleri bittikten sonra yaprakları henüz yeşilken dikkatlice sökülür.Kökleri ayrılır ve bekletmeden dikilir.

Kardelen yarı gölge ve nemli topraktan hoşlanır.Çimlerin arasına ve ağaç altlarına dikilebilir.
http://www.humeyraozdamar.net/

beyaz orkide 16-01-2008 10:30

1 Eklenti(ler)
Benim kardelenim bu yılda bana merhaba dedi sevincimi paylasmak ıstedım sızlerle

fevziye 16-01-2008 13:35

Beyaz orkide gözünüz aydın. Ne yazık ki ben çiçeklendirmeyi başaramadım.

beyaz orkide 16-01-2008 16:40

Acele etmeyin normal şartlarda subatta cıceklenıyor zaten daha zaman var.

şükran ünal 01-03-2008 18:25

4 Eklenti(ler)
Bahçemizde açan kardelenlerden birkaç fotoğraf.

denizakvaryumu 06-03-2008 10:41

"Kardelenler çoğaltılırken yapraklarının solmasını beklemeden, daha yeşillerken çıkarılmalı, bölünmeli ve hemen yeni yerlerine ekilmelidir. Ticari satılanların dışında diğer soğanlar gibi topraktan çıkarıp, saklayıp ertesi yıla ekiyim diyemezsiniz, kural bu!!!"

Melike Şahiner

.

ibrahim37 06-03-2008 16:52

1 Eklenti(ler)
Anlaşılan Şukran hanımın soğanların talibi çok...
Buda benim saksıdaki kardelenlerim geçen hafta çekmiştim.
Galanthus plicatus byzantinus.

NİDA 19-03-2008 09:54

1 Eklenti(ler)
buda benim kardelenim, gerçi artık çiçekleri solmak üzere

abk 19-03-2008 10:04

Çocukluğumun bahçesinde açan ilk çiçekti kardelenler. Beyaz, boynu bükük, narin çiçekleri ve harika kokusuna bayılırdım. Biz "akçebardak" derdik ona. Kardelen adını yıllar sonra öğrendim.

ardabora 19-03-2008 20:07

Sevgili abk,biz de akçebardak deriz buna,trakyalılar böyle diyor...ben de yıllar sonra kardelen olduğunu öğrendim.:(

Benim de kardelenlerim var ama resimlerini çekemedim..üüüühühü :( Şimdi bazılarının yavruları oldu,onları nasıl muhafaza edeceğimi bilmiyorum.

Silivri'nin Kurfallı köyünde tren istasyonun etrafı kardelen doludur.çocukluğumuzda gelip geçerken onlara bakmaya doyamazdık.

dah-lia 20-03-2008 08:57

kardelen

1 Eklenti(ler)
bunlarda benim Eklenti 32632 kardelenlerim galanthus elwesii

ismetkenar 24-03-2008 22:33

Kardelen ve Terslale

3 Eklenti(ler)
Selamünaleyküüüm kardelenseverler.
Bunlarda benim kardelen ve terslale lerim.
Yeni yerlerine soğan ve ayırma halinde gecikmeli ekim yapabilmiştim.
Gösterişli olmasa da kardelen ve terslalelerin fotoğraflarını çekebildim.
Eklemeye çalışacağım.
Kardelen tohumları olgunlaştığında toplayıp sayılarını daha da arttırmaya çalışacağım.

moso 17-04-2008 21:39

Bunlar da İbradı da çekilmiş kardelen fotoğrafı... Kendi doğal ortamında çekilmiştir. Gazeteci bir abimizin çekmişti..

http://img396.imageshack.us/img396/443/11jz8.jpg

ibni-avvam 29-04-2008 22:29

bunlarda benim

bunlarda benim kardelenlerim

http://www.agaclar.net/galeri/files/9640-kardelen03.jpg

http://www.agaclar.net/galeri/files/9640-kardelen04.jpg

Anjel 17-09-2008 02:21

merhabalar. ben yaklaşık 8 senedir kardelen yetiştirmek istiyorum. 2 defa da girişimde bulundum ama başarısız oldum. ilki ankaradaydı. yaprakları fln vardı ama çiçek açmadı. öteki ise istanbuldaydı, yaprakları vardı yine, sapı fln da çıktı ama yine de o melek gibi beyaz çiçeğini göremedim ardından da bir daha çıkmadı.

bu forumu görünce yine kardelen yetiştirme sevdam ateşlendi. arada bir çiçekçilere kardelen soğanı olup olmadığını sorduğumda bana kasımda gelir cevabını verdiler hep. o yüzden hazır vakti yaklaşmaya başlamışken bende araştırmamı yapayım istedim.

ben hala istanbuldayım. ve bahçemiz fln yok ne yazıkki. sitede oturduğum içinde kafama göre oraya buraya çiçek dikemeyeceğimi biliyorum. sonunda gidip koparmaları muhtemel çünkü gereksiz sıkı kurallar var. ama balkonda yetiştirmeme kimse karışamaz sonuçta.

güzel bir kardelene sahip olmak için neler yapmam gerekir? daha önce hiç çiçek yetiştirebilmişliğim yoktur bu yüzden toprağın ne kadar derinin dikmek gerektiğinden tutun ne sıklıkla sulamak gerektiğine kadar hiç birşey bilmiyorum.

beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. çünkü kardelen çiçeklerine aşırı bir sevgi duyuyorum. internetten resimler, hikayeler ve şiirler topluyorum, yine de yetiştirmekten hiç birşey anlamıyorum.

şimdiden teşekkürler

Anjel (Kardelen)

denizakvaryumu 17-09-2008 07:35

Bauhausda kışlık soğanların içinde kardelen soğanları mevcut.

Anjel 19-09-2008 23:58

teşekkür ederim
peki hangi mevsimde ekilmesi gerektği ya da ne sıklıkla sulanması gerektiğine dair bir bilgisi olan var mı?

çiçeksever 22-09-2008 16:37

15 gün önce Mısır Çarşısından 0,5 Ytl den 4 tane aldım.Bu sene deneme yapacağım.

zerrinsrt 18-11-2008 10:57

Kardelenleri bu mevsim sökmek uygun mu? Benimkilerde 2 cm sürgün var.

cevreizcisi 18-11-2008 12:36

soğanlı bitkileri genelde yeşermeye başladığı zamanlarda sökmemek en doğru davranış olacaktır.Ama toprağı ile çıkarabilir ve kısa sürede tekrar ekerseniz sorun teşkil etmez.Ben bu şekilde yaptım ve olumlu sonuç aldım.Ama sadece soğanı çıkarrısanız kesin birşey diyemem.

şükran ünal 18-11-2008 12:44

Sevgili arkadaşlar, kardelenlere bakmak için hafta sonu fırsatım olmadı ( annemin rahatsızlığıyla ilgilendik) Ama unutmadığımı bilmenizi isterim. Bir kere söz verdik yerine öyle ya da böyle getirmek boynumuzun borcu...

Sevgili zerrinsrt, bence siz onları sökmeyin kendi haline bırakın. Üzerlerine kar yağdığında onlar da biraz gelişmini frenleyeceklerdir.

zerrinsrt 18-11-2008 13:57

Kardelenlerim 9 yıldır aynı yerdeler. Onları bu mevsim unutuyorum bile.Bana sizler hatırlattınız. Birkaç kök gönderebilirmiyim diye bakmıştım.Yeşerdiklerini gördüm. Sanırım seneye bende birkaç arkadaşa gönderebileceğim.
Özel bir bakım istemiyorlar. Çok sıkıştılar.Önerileriz için teşekkürler.

zerrinsrt 18-11-2008 16:53

Umarım cevreizcisi.Elimdeki bitkileri paylaşmaktan mutluluk duyarım.
Pek çoğunun yerel isimlerini biliyorum. Bu nedenle bazen bitkiyi tanımam zaman alıyor.Site sayesinde pekçok şey gibi çiçek isimlerinide öğreniyorum.

cevreizcisi 18-11-2008 22:19

Evet ,bir çok bitki türü yöresel ifadelerle anıldığı ve sitelerde de latince isimleri veya farklı isimlerle söylendiği için bilemeyebiliyoruz.Ancak resimlerini görünce aaa bu çiçek bende varmış diyebiliyoruz.Artık bir nebzede olsa bazı şeyleri burada yavaş yavaş öğreneceğiz.

altinediz 18-11-2008 22:24

Evet size hak veriyorum sayın cevreizcisi. Ben mesleğim olmasına karşın halen bir çok şey öğreniyorum. Uzun bir müddettir giremiyor **** seyerek giriyordum. Sağlıklı bir şekilde paylaşım yapamıyor ve paylaşımlardan yararlanamıyordum. Fakat sanıyorum ki bundan sonra daha çok vakit ayırabilecek ve paylaşım yapabileceğim. Dolayısı ile hem öğrenecek hemde bilgiler sunabileceğimi umuyorum.

cevreizcisi 19-11-2008 20:24

Ben gün ,içinde dinlenme saatlerinde sık sık girip kontrol etmeye çalışıyorum ama bazen bakıyorum kaç gün olmuş bir konu ile ilgili yazılalı ben daha önce farkedememişim.Forumu sağlıklı kullanmayı da öğreneceğiz elbette o zaman daha kolay olacak.Mümkün olduğunca yazdıklarımı kontrol etmeye çalışıyorum ama arada hata yapıyor olabiliriz.

cevreizcisi 24-11-2008 15:54

Biraz şans işte ,aslında dağlara çıkmak lazım .Oralarda kesin bulunur

kgursan 29-01-2009 22:58

Değerli Kardelen (Galanthus) severler. Yanlış bir noktayı düzeltmek istiyorum. Kardelenin anayurdu Toros yaylaları Akseki, Alanya vb. dağlardır. Her yıl milyonlarca (En son hatırladığım 6 milyon adet toplama kontenjanı vardı) kardelen soğanı yaylalarımızdan sökülüp ihraç edilir.Normal alanlarda soğanları çoğaltmak oldukça zordur.iklim ve toprak uygun olmalıdır. Bu bilgiden sonra Yanlışınız şurada: Kardelen soğanları Nisan-Mayıs da sökülür, gölgede elekli kasalarda kurutulur, Temmuz-Ağustos aylarında genellikle Hollanda ya oradan ABD ye ihraç edilir. Eylül-Ekim gibi de toprağa dikilir, Ocak-Şubat da karların arasından çiçeklerini gösterir. sıcağı sevmez.

Nariel 05-02-2009 22:45

1 Eklenti(ler)
Geçen yıl kardelenlerin çiçeklenme zamanında 4 tane kardelen sökmüştüm çiçekli halde. Minik bir saksıya dikmiştim. Çiçekleri geçip birkaç adet tohum kapsülü oluşturdu ve olgunlaşınca bu kapsülleri aldım. 7-8 adet tohumum olmuştu.
Yaprakları iyice kuruyunca soğanları yerlerinden söküp, temizleyip, peçeteye sarıp Silifke'nin aşırı sıcak yazında ama gölge bir yerde beklettim. Bu sonbaharda ise yeniden saksıya diktim. Şimdi çok sağlıklı büyüdüler ve tomurcuklandılar, yakında fotoğrafını eklerim.
Tohumlardan da birkaçını soğanları ektiğim sırada ekmiştim ama onlar çıkmadı, acaba başka bir işlem mi gerekiyordu tohumları yetiştirmek için?
Kardelenlerimin ilk halleri:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024