agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Soğanlı bitki koleksiyonları için yöntemler, malzemeler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/21565.htm)

ibrahim37 22-06-2010 00:29

Soğanlı bitki koleksiyonları için yöntemler, malzemeler

2 Eklenti(ler)
Bende yapmaya çalıştığım veya yapmayı hedeflediğim kolleksiyon tarzından bir kaç kare ekleyerek bir fikir vermeye çalışayım.
File saksılardan yapılmış çok basit bir örneğin fotoğraflarını ekleyerek başlamak istiyorum. Aynı benim yaptığım tarzda yapılmış sadece dışında tahta kullanılmış ben 40 cm lik bordür kullanıyorum.

ibrahim37 22-06-2010 00:53

2 Eklenti(ler)
Bu iş için toprak saksılarda çok güzel. İngilterenin kuzeyinden yazın ve kışın olmadığı (her zaman yağışlı) bir iklim şartlarında kurulan bir kolleksiyondan. Bu iklim şartlarında açık alanda soğanlıların yetişmesi imkansız olduğu için ancak sera tarzında kapalı ortamda yetiştitilebiliyor!

ibrahim37 22-06-2010 01:41

3 Eklenti(ler)
Bir kaç karede kuzey ülkelerinden (kışın sert olduğu) eklemek istiyorum.
Yine birçoğu açık alanda yetişmiyor. Kışın yüksek don yazın yağmura karşı koruma gerekiyor!
Oysa ülkemiz bu bitkilerin anavatanı ve bir çoğu hiç bir müdahale gerekmeden açık alanda kolaylıkla yetişebiliyor.
Bu arada zaman zaman kendi çalışmalarımdam karelerde eklemeye çalışacağım.

Halil Solak 22-06-2010 18:37

İbrahim bey, eklediğiniz resimler gerçekten çok güzel ve ilham verici. umarım hayallerinizdeki koleksiyona sahip olursunuz. ancak bu resimlerdeki koleksiyonlar çok profesyonel koleksiyonlar. yeni başlayan arkadaşlarımız için belki korkutucu gelebilir.
hele ki toprak saksıların çabuk yıpranması vede maliyetleri düşünülürse. anladığım kadarıyla görsel ağırlıklı koleksiyonlar bunlar, daha çok sergi amaçlı gibi. keşke bu büyüklükte koleksiyonlar türkiyede de olsa.

ibrahim37 24-06-2010 00:46

1 Eklenti(ler)
Sayın hs edirne, lokal düşünüp kasmayım şöyle biraz daha global düşünün. Sizde bu heves varken iki yıla kalmaz o rakamı fazlasıyla aşacağınızdan eminim! En iyisi siz yanına bir sıfır daha koyup doya doya keyfini çıkarın derim :D
Bu arada sizin için en uygun saksıyı buldum!.

ibrahim37 24-06-2010 00:54

Bunlarda benim kullandığım gömme sepetler. Genişliği 13cm. ve 20cm olmak üzere iki boyda.
Yukarıda fotoğrafını eklediğim kolleksiyonların ikisinde bu saksılar kullanılmış.

http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/21481.htm

Halil Solak 24-06-2010 08:36

İbrahim bey, iyi dilekleriniz için teşekkürler. 10 yılda ancak yaklaşık 100 tür topladım. 1000 türü hayal etmesi ise ne güzel !. birde bu kare saksı işi aklıma yatmaya başladı alana daha fazla saksı koyabilmek için güzel bir fikir. değerlendirmeye alacağım mutlaka. sadece aklımdaki proje maliyeti olmayan bir koleksiyondur. yani yapmak isteyen herkezin yapabileceği bişeyler.

ibrahim37 24-06-2010 12:50

1 Eklenti(ler)
Halil bey yani böyle bir şeymi! maliyeti sıfır ama el emeğim çok fazla.
Bunlarda benim ilk etapta yaptığım saksılarım..

nurcanaybay 24-06-2010 13:50

File saksılardan yapılmış çok basit bir örneğin fotoğraflarını ekleyerek başlamak istiyorum. Aynı benim yaptığım tarzda yapılmış sadece dışında tahta kullanılmış ben 40 cm lik bordür kullanıyorum.[/QUOTE]

İbrahim bey ;
bu uygulama benim de ilgimi çekti ,paylaştığınız için teşekkür ederim.
Öğrenmek istediğim bir iki nokta var.
Saksıların alt yüzeyine toprak ya da mıcır türü bir malzeme yerleştiriliyor mu ?

Yardımcı olursanız memnun olurum.

ibrahim37 24-06-2010 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 663518)
File saksılardan yapılmış çok basit bir örneğin fotoğraflarını ekleyerek başlamak istiyorum. Aynı benim yaptığım tarzda yapılmış sadece dışında tahta kullanılmış ben 40 cm lik bordür kullanıyorum.

İbrahim bey ;
bu uygulama benim de ilgimi çekti ,paylaştığınız için teşekkür ederim.
Öğrenmek istediğim bir iki nokta var.
Saksıların alt yüzeyine toprak ya da mıcır türü bir malzeme yerleştiriliyor mu ?

Yardımcı olursanız memnun olurum.[/QUOTE]

Nurcan hanım, saksıların içten alt kısmını kastediyorsanız mıcıra gerek yok. Saksıların her tarafı süzgeç şeklinde olduğu için su tutma gibi bir problem olma ihtimali yok.
Eğer saksıları dizildiği zemini kastediyorsanız, ben zemine bahçede bulunan toprağıma bir mıktar mıcır ve bir miktarda humuslu toprak ilave ederek hazırlıyorum. Bu karışımıda saksıları dizmeden önde zemine düzgün bir şekilde yayıyorum.
Yanlız saksıları birbirine sufırlamıyorum aralarında 2-3 parmak kum için boşluk bırakıyorum. İşlem sonunda saksıları tamamen kum ve mıcırla kapatıyorum.

nurcanaybay 24-06-2010 20:29

İbrahim bey ;
saksıların altında ki zemini kastetmiştim ,kum olarak sanırım dere kumu kullanıyorsunuz dur.
Bilgiler için teşekkür ederim.

Sn.Nazlı hilal;
kağıt çiçeğini göremedim ,tekrar bakacağım .Teşekkürler

ibrahim37 24-06-2010 21:02

Normal inşaatlarda kullanılan kumdan. Bildiğim kadarıyla inşaatlardakide dere kumu.
Deniz kumu tuzlu olabilir! belki birkaç defa yıkanırsa oda kullanılabilir!

nazlı hilal 24-06-2010 23:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 663673)
İbrahim bey ;
saksıların altında ki zemini kastetmiştim ,kum olarak sanırım dere kumu kullanıyorsunuz dur.
Bilgiler için teşekkür ederim.

Sn.Nazlı hilal;
kağıt çiçeğini göremedim ,tekrar bakacağım .Teşekkürler

bahçe sayfamda 103 nolu resimde üçüncü sırada elimle tuttuğum lila çiçek...

FIRUZAN 24-06-2010 23:07

Sayın ibrahim37 merhaba
Sayın Kgursan ve lilum'fdan aldığım liiyum soğanlarımı sizinki gibi saksılara dikip bahceme sıralandırmal isterim.
Saksılarınızın sadece altı mı delik yoksa sepet saksı gibi heryeri mi delik
teşekkürler

ibrahim37 25-06-2010 09:27

Sn. fıruzan benim saksıların her tarafı süzgeç gibi.

nurcanaybay 25-06-2010 12:59

Sn.Nazlı Hilal ;
soğanlı kağıt çiçeğine baktım ,hiç görmemiştim.Teşekkür ederim.

nazlı hilal 25-06-2010 15:17

Sn.nurcanaybay, kağıt çiçeğinin soğanlarının resimini çekip burayada koyacağım;)

nurcanaybay 25-06-2010 16:02

Memnun olurum ,sayeniz de bir soğanlı çiçeği daha öğrenmiş olacağım.Teşekkürler

Halil Solak 25-06-2010 22:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 (Mesaj 663492)
Halil bey yani böyle bir şeymi! maliyeti sıfır ama el emeğim çok fazla.
Bunlarda benim ilk etapta yaptığım saksılarım..

işte tamda bu dur. mükemmel. evet el emeği gerektiriyor. ama verdiğiniz emeğe fazlasıyla değiyordur.

Halil Solak 27-06-2010 21:05

http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/21547.htm

kendi koleksiyonum yapım aşamaları. ancak bi problemden dolayı resim yükleyemedim.

galanth 28-06-2010 14:15

Saksı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 (Mesaj 663930)
Sn. fıruzan benim saksıların her tarafı süzgeç gibi.

İbrahim bey,

Saksılarınızı nerden aldınız?Bizde bulabilirmiyiz?

Saygılar,
İsmet

k_donmez 28-06-2010 14:45

Değerli arkadaşlar süzgeç saksıları Bauhaus'un havuz malzemeleri bölümünde gördüm. Fiyatları da gayet uygundu.

Halil Solak 30-06-2010 14:29

ben saksılarımı yoğurt kovaları ve diğer yiyecek kaplarından yapıyorum. aşağıdaki bağlantıda yapım aşamalarıyla bir yoğurt kabının saksıya dönüşümü var.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21547

ancak bir konuda çok problem yaşıyorum. saksı etiketlerini (yani türlerin adı yazılı olan etiketleri) nasıl yapıyorsunuz? hangi malzemeleri kulanıyorsunuz. ben birçok yöntem denedim en fazla 3 4 ay da bir yenilemek zorunda kalıyorum.

FIRUZAN 30-06-2010 22:39

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=517

Ben soğanlı bitkilerim için bu süzgeçleri aldım, lilium soğanlarımı bahçeme dikeceğim.Tabii kavun içi olanı fazla derin değil ama daha derine koyacağım.Bu arada inşaat kumlarını bulamadım varda kum gibi iri çakıl şeklinde değil deniz kenarından alsam iki üç gün suda bekletsem olmaz mı?Teşekkürler

ibrahim37 01-07-2010 06:44

Sayın fıruzan Turuncu olanın delikleri iyi fakat derin değil! Bunlar aynı amaç için yapılmadığından kolay olmayabilir. Birde ben lilium yetiştirmiyorum. Ben özellikle daha küçük boyutlu soğanlıları yetiştiriyorum. (ağırlıklı olarak crocus, colchicum ve benzer istekleri olan soğanlılar) bunlarında çiçek boyları 10-15 cm civarında ancak liliumlar bazen 50cm - 100cm boylara çıkıyor bu kaplar yeterli gelirmi emin değilim. Birde lilium yetiştirenlerin fikrini alsak diye düşünüyorum! Belki onların daha farklı bir yöntemi vardır! Kum yıkandıktan sonra sorun çıkarmaz.

FIRUZAN 01-07-2010 09:41

Tabii haklısınız lilium soğanları daha derine dikiliyor ben toprağa bunları gömeceğim yani amacım soğanlarım bir yerde dursun yerini bileyim diye yani toprağın altında kalacak etrafına da taş dizeceğim daire şeklinde üstüne basmayalım.

nurcanaybay 01-07-2010 11:49

ancak bir konuda çok problem yaşıyorum. saksı etiketlerini (yani türlerin adı yazılı olan etiketleri) nasıl yapıyorsunuz? hangi malzemeleri kulanıyorsunuz. ben birçok yöntem denedim en fazla 3 4 ay da bir yenilemek zorunda kalıyorum.[/QUOTE]

Bunun için satılan ,sert plastikten yapılmış ,kuşunkalemle yazı yazılabilen
malzemeler var.
Ev de de yapabilisiniz ,fotoğraf eklemeye çalışacağım.

nurcanaybay 01-07-2010 11:55

1 Eklenti(ler)
Saksı etiketi için ,şeffaf pet şişeler den bu şekil de kesip kullanabilisiniz.

nurcanaybay 01-07-2010 12:02

1 Eklenti(ler)
Ya da böyle ...

Halil Solak 01-07-2010 12:02

sn. nurcanaybay, ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. ancak türün ismini asetat kalemi ile yazmışsınız. bu kalemın yazısı 1 gun bile dayanmıyor. güneşte kalıca hemen uçup gidiyor. ben üzerine yağlı boya ile yazmayı denedim pek hoş durmuyor. kurşun kalemle yazılabilen malzemeler var demişsiniz. bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim. kurşun kalem yazısı çok uzun bir süre güneşten ve yağmurdan etklienmeden durabiliyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024