agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen nurcanaybay
  • 1 Gönderen Kharel
  • 1 Gönderen Halil Solak
  • 1 Gönderen ibrahim37
  • 1 Gönderen çiğdem42

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2010, 13:50   #1
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Soğanların topraktan sökümü

Herkese merhaba
Her yıl lalelerimi sökerken çok sorun yaşıyorum. Çünkü ne kadar dikkat edersem edeyim soğanları çıkarırken illa ki zarar verdiklerim oluyor. Soğanları dikerken veya ekerken sağlıklı bir şekilde sökebilmek için kullandığınız ne teknikler var? Varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla Arda

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 13:56   #2
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Bazı arkadaşlar sepet içine dikip toprağa gömüyorlar.Söküm zamanın da sepeti ile birlikte kolayca çıkarıyorlar.

mutlu_inan beğendi.
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 17:19   #3
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Mantıklıymış, ancak acaba verime bir etkisi olur mu? Yani sepet çürümesi ya da sepet aralıklarının yetersizliğinden drenaj sorunu olabilir mi?

mutlu_inan beğendi.
Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 18:27   #4
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Galeri: 17
bahçe toprağınızın kalitesi ile orantılı bir durum. ama yinede en kullanılan yöntemdir. bir çok kişi de çamaşır mandalı sepeti kullanıyor bu iş için hem kolay bulunan hemde uygun fiyatlı bir malzeme.

mutlu_inan beğendi.
Halil Solak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 23:41   #5
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 797
Halil bey bende her tarafı delikli daire şeklindeki sepetlerin olabileceğini düşünüyorum ama yinede emin değilim çükü bu sepetler bu amaç için düşünülmemiş gümeşte kalan kısımları yanıp parçalanabilir. Ayrıca delikler büyük olduğu için soğanlar saksının altlarından kaçabilir ve aşere ve böceklerde deliklerden içeriye kolaylıkla geçebilir.

Ben 13 cm ve 20 cm lik hidroponik sepetler kullanıyorum delikler çok küçük bitkinin eğer ihtiyacı varsa bütün kökleri deliklerden dışarı çıkıyor ancak hiç bir şekilde solucan böcek ve benzeri haşereler içeriye giremiyor. Gözenekler sık olduğu için soğanlarda saksının altında birikiyor daha derine kaçamıyorlar. Saksıların hepsi yuvarlak ve saksıları yanyana dizerken birbirine sıfırlamıyorum aralarında iki üç parmak boşluk bırakıyorum. Saksıları dizmeden öncede zemine humuslu direnajı yüksek a kalite toprak serpiyorum. Saksıların altından çıkan kökler bu toprağı kullanmasına karşılık soğanlar yüksekte ve saksının içinde kalıyor. Bundan sonrada saksıların aralarını tamamen kum ve çakılla dolduruyorum. Yani bütün saksıların etrafları kumdan bariyerle çevrilmiş oluyor. Bu kum bir mahsen gibi yazın en sıcak dönemlerinde bile soğanların serinde kalmasını sağlıyor. Sepetlerin içindeki toprak ise humuslu ve kumlu veya saksı içindeki türün isteğine göre değişken toprak kullanıyorum. Saksıların üzerlerinide aynı şekilde serin kalıp nemini koruması, otlanmaması, toprağın sertleşmemesi, toplayamadığım tohumların kendilerine saklanacak yer bulması ve aynı zamanda dekorasyon amaçlı olarak tamamen kum ve çakılla kaplıyorum. Bazı yerlerinide taşlarla dekore etmeye çalışıyorum.

Buda yetmesse yazın saksı aralarında çıkan sedum benzeri yeşillikleri ekstra serinlik için yaz boyunca bırakıyorum. Ayrıca bu şekilde düzenlenmiş iki ocağımda tam gün güneş gören bahçenin en yüksek kesiminde ve etrafı bordürlerle çevrilmiş durumda.

Ben bu şartlar altında yaz kış herhangi bir müdahale etmeden ve soğanları çıkarmadan yetiştirmeyi düşünüyorum. Ancak soğanları fazla çoğalan saksıları rahatlatıp tekrar aynı saksıyla kendi yerine yerleştirmeyi düşünüyorum.

ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 18:17   #6
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Sayın ibrahim37,
Çok sayıdaki (bana göre) soğanımı bahçeden çıkarmak zorunda kaldım. Önce topraklarını silkeledim. Bir müddet gölge ama rüzgarlı yerde beklettim. Şimdi kum dolu kovanın içinde bekliyorlar.
Sizin yönteminiz bana pratik geldi. Ancak yazdığınız '' hidroponik sepetler '' i anlamadım. Bir resmini koyar mısınız? Saygılarımla.

arıkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 00:31   #7
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 797
Sayın arıkuşu benim bahsettiğim saksılar plastikçilerde satılan makarna süzgeçleri gibi ancak saksı olarak düşünüldüğünden ölçüleri ve materyali bu amaca uygun olarak yapılmış ve çok basit bir saksı fakat ben türkiyede bulamadım ve bir miktar özel olarak getirtmiştim. Birde fotoğrafını ekliyorum.
Elbette bu bir kural değil herkes kendi imkan, iklim ve yetiştirme şekline göre farklı saksılarda kullanabilir.

Eklenen Resimler

mutlu_inan beğendi.
ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 11:47   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Soğanlı çiçekler için Eskişer banio yapı markette bulduğum sepet.

Name:  sepet (1).jpg
Views: 277
Size:  54.2 KB

Name:  sepet (2).jpg
Views: 212
Size:  54.8 KB

Soğanlı çiçekler için Eskişer banio yapı markette bulduğum sepetler.
Ölçüler: 27x27xderinlik11,5 cm

mutlu_inan beğendi.
çiğdem42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024