agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Lilium candidum üretimi, bakımı, hastalık ve zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/12928.htm)

şubat 28-05-2013 19:07

yardım...

2 Eklenti(ler)
Eklenti 411286
Eklenti 411287
Bahçenin bir kenarında kendi halinde duran bu çiçek,
bembeyaz ve hoş kokulu çiçek açınca dikkatimi çekti.
sitede biraz araştırdım Lilium Candidum benziyor sanki.
çiçekleri artık soldu ve dökülmeye başladı ve ben anca şimdi foto çekip bir bilene sorayım dedim :)
şimdi bu lilium mudur?
yanındaki küçükler boy atmamışlar,
bakımsızlıktan mıdır? yoksa onlar başka bir çiçek midir ?
ben bunları seneye daha güzel hale getirmek için neler yapabilirim?
okuduklarımdan anladığım
çiçekliyi tohuma bırakabilirim,
çiçeksiz olanı sarıp sarmalayıp yeni yavrular oluşturabilirim,
kökünü kazıp sağanlarını alıp tekrar düzgün bir şekilde ekebilirim,
bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Not:biz kiracıyız, o yüzden bahçesinde çiçekten haberi yok demeyin,
kiracı kendine yetecek kadar çiçek bakar sadece :(

kgursan 28-05-2013 19:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şubat (Mesaj 1162252)
Eklenti 411286
Eklenti 411287
Bahçenin bir kenarında kendi halinde duran bu çiçek,
bembeyaz ve hoş kokulu çiçek açınca dikkatimi çekti.
sitede biraz araştırdım Lilium Candidum benziyor sanki.
çiçekleri artık soldu ve dökülmeye başladı ve ben anca şimdi foto çekip bir bilene sorayım dedim :)
şimdi bu lilium mudur?
yanındaki küçükler boy atmamışlar,
bakımsızlıktan mıdır? yoksa onlar başka bir çiçek midir ?
ben bunları seneye daha güzel hale getirmek için neler yapabilirim?
okuduklarımdan anladığım
çiçekliyi tohuma bırakabilirim,
çiçeksiz olanı sarıp sarmalayıp yeni yavrular oluşturabilirim,
kökünü kazıp sağanlarını alıp tekrar düzgün bir şekilde ekebilirim,
bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Not:biz kiracıyız, o yüzden bahçesinde çiçekten haberi yok demeyin,
kiracı kendine yetecek kadar çiçek bakar sadece :(

Bu bitki lilium ama lilium candidum değil.

şubat 28-05-2013 20:06

Çok sağolun cevabınız için,
şimdi lilium candidum için okuduğum bilgiler bunun için geçerli değil mi demek oluyor bu,
bulduğum bütün bilgileri kopyala yapıştır yapıyordum bilgisayara bir ara okuyup düzenlemek için, şimdi bu çiçek için başka araştırma mı yapmam lazım...
sonuçta aynı tür değil mi ?
kusura bakmayın fazla bilgim yok çiçekler hakkında,
hatta bana kalsa sadece zambak derdim ben ona...

Hülya 10-06-2013 01:24

1 Eklenti(ler)
Açmaya başladı güzel çiçekleri.

Benol Hazaroğlu 12-06-2013 11:28

Sayın kgursan,

Sizden aldığım casablankalar bu sene çok cılız sap verdiler. İyice sararınca söküp bahçeye almıştım ve de kış mevsimi sulamamıştım.
Gübreli toprağa gömmüştüm.
Sorum ana soğan toprakta kaybolur mu? Ayni sene arkadaşımada 2 sipariş vermiştim sizden onunkiler saksıdaydı şu anda onda da 5 tane zayıf çiçek sapları çıkmış.
Eski gür çiçek sapları bu sene oluşmadı. Nedeni ne olabilir acaba?

kgursan 12-06-2013 22:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu (Mesaj 1168840)
Sayın kgursan,

Sizden aldığım casablankalar bu sene çok cılız sap verdiler. İyice sararınca söküp bahçeye almıştım ve de kış mevsimi sulamamıştım.
Gübreli toprağa gömmüştüm.
Sorum ana soğan toprakta kaybolur mu? Ayni sene arkadaşımada 2 sipariş vermiştim sizden onunkiler saksıdaydı şu anda onda da 5 tane zayıf çiçek sapları çıkmış.
Eski gür çiçek sapları bu sene oluşmadı. Nedeni ne olabilir acaba?

benol hanım, ana soğan çürüdüyse kaybolabilir. Belki de kuru kaldığı için bozulmuş olabilir. arkadaşınızın soğanları yavru yapmış ve çıkan saplar yavruların sapı olabilir. Yavru olduğu için cılız gelirler. Bu bitkide soğan kendini çabuk yiyor. Muhtemelen beslenme koşulları ve kök gelişmesi ile ilgili olmalı.
kolay gelsin

Benol Hazaroğlu 13-06-2013 08:59

Sayın kgursan,

Çok teşekkür ederim muhtemelen dediğiniz gibi toprakta kuru kaldı ve kayboldu.
Özelden mesaj kutum kapalı. Cacablankam mutlak olsun istiyorum.
Sizden temin etmem mümkün mü?

sarigoz 13-06-2013 18:56

3 Eklenti(ler)
Merhaba Mis zambak( Lilium Candidum) severler.
Benim 2.ci yilindalar.Gecen seneye nazaran daha ufak olmalarina ragmen,guzelliklerini sergilediler..

absurde 19-06-2013 16:06

1 Eklenti(ler)
iyi günler bende marketten bir lilyum soğanı alıp saksıya ektim. çiçek açtıktan sonra çiçekler yapraklarını döktü ve kurumaya başladı. bu aşamadan sonra tam olarak gelecek yıla ömrünü uzatmam ve saklamak için ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verir misiniz. ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler.

şubat 20-06-2013 10:46

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,
birkaç mesaj yukarıdaki lilyumum kurudu ve onları kopardım.

toprağı hafif kazıdım bunları gördüm.
şimdi bunları ne yapmam lazım?
çıkarmak için çok mu geç kaldım?
yerlerinde olduğu gibi kalsalar daha iyi mi olur?
yardımcı olursanız çok sevinirim, yanlış birşey yapmak istemiyorum...
Eklenti 419128

edelvays58 20-06-2013 20:40

Arkadaşlar, resimdeki lilium hangi türden acaba. Kokulu

1 Eklenti(ler)
Eklenti 419389

kgursan 21-06-2013 21:06

oriental,melez

edelvays58 21-06-2013 21:53

teşekkür ederim sayın kgursan.

anemonanemon 22-06-2013 20:28

merhaba, gecen sene koctastan lılyum almıştım fakat bu sene cok zayıf çıktılar ve sadece ıkı tanesınde tomurcuk var. ne yapabılırım cınsınden **** bakımından olabılırmı?arkadasların lılyumlarını gordum sayfanızda 10 12 tomurcukları var. yardımcı olabılırsenız sevınırım

kgursan 22-06-2013 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anemonanemon (Mesaj 1172847)
merhaba, gecen sene koctastan lılyum almıştım fakat bu sene cok zayıf çıktılar ve sadece ıkı tanesınde tomurcuk var. ne yapabılırım cınsınden **** bakımından olabılırmı?arkadasların lılyumlarını gordum sayfanızda 10 12 tomurcukları var. yardımcı olabılırsenız sevınırım

Soğanı küçülmüştür, 10 çiçeği olanlar hem cinsinden, hem de soğanlarının iri olmasından kaynaklanır.

anemonanemon 22-06-2013 23:03

soğanları buyuktu ama, tek bır tane tomurcuk var ve cok ınce zayıflar. dıgerlerının cınsı nedır?

kgursan 23-06-2013 21:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anemonanemon (Mesaj 1172904)
soğanları buyuktu ama, tek bır tane tomurcuk var ve cok ınce zayıflar. dıgerlerının cınsı nedır?

Pardon. anlaşamadık. ilk yıl çok çiçek verebilir, ikinci yıl iyi beslenememiştir, çiçek sayısı azalır, sürgünler cılızlaşır. olay beslenme, ışık, güneş vs. ile ilgilidir. Kolay gelsin.

absurde 24-06-2013 10:55

iyi günler daha öncede sorduğum soruya cevap alamadığım için burada yenilemek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. marketten bir lilyum soğanı alıp saksıya ektim. çiçek açtıktan sonra çiçekler yapraklarını döktü ve kurumaya başladı. bu aşamadan sonra tam olarak gelecek yıla ömrünü uzatmam ve saklamak için ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verir misiniz.

kgursan 24-06-2013 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi absurde (Mesaj 1173288)
iyi günler daha öncede sorduğum soruya cevap alamadığım için burada yenilemek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. marketten bir lilyum soğanı alıp saksıya ektim. çiçek açtıktan sonra çiçekler yapraklarını döktü ve kurumaya başladı. bu aşamadan sonra tam olarak gelecek yıla ömrünü uzatmam ve saklamak için ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verir misiniz.

Şu an yaprakları yeşildir,yeşil yaprak olduğu sürece sulama , gübreleme, ışık vb normal bakım işlerini yapıyoruz, Yani besliyoruz. Yapraklar sararamaya başlayınca suyu ve gübreyi kesip toprak içinde (saksı içinde) kurumasını sağlayın. sonra dışarıya doğaya atıp ilkbaharı (nisan ayını) bekliyorsunuz. Nisanda sürgünler uzamaya başlayınca tekrar bakım yapıyoruz.
Kolay gelsin

heloise 04-08-2013 22:27

Arkadaslar bu cilli kavunici zambaklari nereden edinebiliriz?

Gokben76 10-09-2013 10:56

Arkadaşlar,canım çiçeğin daha açmadanölüyor.Çok üzülüyorum Tomurcuklar açmadançürüyor Eve gelel 2-3 haft oldu Çok güzeldi.yerini mi sevmedi acaba?

Mebk 27-10-2013 09:22

1 Eklenti(ler)
Bir hafta önce aldığımda böyleydi.. Çok güzel açtı
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382862088

Sonra ben fazla sulayınca böyle oldu:(
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382861846

Nasıl bakım yapabilirim iki gundur sulamayı bıraktım geri düzelirmi acaba

Mebk 27-10-2013 09:28

Diğer hali:)
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382862449

beyazzambak34 27-10-2013 15:14

arkadaşlar kolay gelsin herkese. foruma yeni üyeyim.4 , 5 yıldır deneme yanılma yöntemiyle İstanbul da balkonda çiçek yetiştirmeye çalışıyorum. Ama 1 yıldan beri net te araştırıyorum. formunuza üye olduktan sonra bilgilerimin daha da artacağına şüphem kalmadı. balkonumda kaktüs, kırmızı kokulu karanfil, ve lilium candidum yetiştirmeye çalışıyorum. bir sonraki mesajımda fotoları yüklerim. kolay gelsin..

burak_skry 06-11-2013 03:06

2 Eklenti(ler)
geçen sene aldığım ve çok güzel çiçeklenen lilium soğanımı bir iki hafta önce diktim ama bugün kontrol ettiğimde çürüdüğünü gördüm çok üzüldüm:(

bayram ziyaretinde halamdan aldığım mis zambağı soğanlarımda durağan bir görünüm sergiliyor bakalım kış sonunda ne durumda olucaklar.

doktor2005 07-12-2013 11:04

Lilyum Çiçeği hastalığı

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar Lilyum(zambak)çiçeği çiçek açmadan çiçeklerinin yaprakları kurudu malesef. Saksının altına baktığımda köklerinin saksının altında ki deliklerden çıktığını gördüm.Marketten satın aldıktan sonra saksıyı değiştirmedim.Acaba saksımı küçük geldi de çiçekleri açmadan kurudu?

kgursan 07-12-2013 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doktor2005 (Mesaj 1227451)
Arkadaşlar Lilyum(zambak)çiçeği çiçek açmadan çiçeklerinin yaprakları kurudu malesef. Saksının altına baktığımda köklerinin saksının altında ki deliklerden çıktığını gördüm.Marketten satın aldıktan sonra saksıyı değiştirmedim.Acaba saksımı küçük geldi de çiçekleri açmadan kurudu?

1.Oda içinde ışık azlığı ve havalandırma yetersizliği nedeniyle çiçekleri solmuş olabilir,
2. Saksının altındaki saksının içinde su biriktiyse ve saksı altından çıkan köklersu içinde kaldıysa da sararma-kuruma yapabilir.

öneri: suyu azaltın, bitkiyi bol ışıklı ve havadar bir yere koyun. Dışarısı da olabilir

kgursan 07-12-2013 16:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mebk (Mesaj 1211962)
Bir hafta önce aldığımda böyleydi.. Çok güzel açtı
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382862088

Sonra ben fazla sulayınca böyle oldu:(
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1382861846

Nasıl bakım yapabilirim iki gundur sulamayı bıraktım geri düzelirmi acaba

Etrafındaki naylonu kaldırın ki hava sirkülasyonu olsun bitkinin arasında, sulamayı da haftada bir yapsanız yeter, bol ışık alan bir yere koyun, eğer çiçekleri geçti ise dışarıya da koyabilirsiniz.

doktor2005 09-12-2013 14:54

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bu da sağlık ocağı polikliniğinde ki zambak çiçeğim.Bu çiçekleri marketten almıştım.Çok güzel açmasına rağmen hiç kokusu yok.Oysa ki zambak çok güzel kokar diye biliyorum.Koku vermesi için yapılabilecek bir şey varmı acaba?

kgursan 09-12-2013 18:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doktor2005 (Mesaj 1228071)
Arkadaşlar bu da sağlık ocağı polikliniğinde ki zambak çiçeğim.Bu çiçekleri marketten almıştım.Çok güzel açmasına rağmen hiç kokusu yok.Oysa ki zambak çok güzel kokar diye biliyorum.Koku vermesi için yapılabilecek bir şey varmı acaba?

Bu kokan cinslerinden değil de ondan. Kokulu olan lilium cinsleri: Lilium candidum (beyaz mis zambak), Oriental melezleri ve bilmediğim bir kaç türü daha.

Sizin çiçeğiniz asiatic melez denilen türlerden bir çeşit olup, kokusuzdur. Bunların çiçeklerinde "nektar" (buharlaşırken koku veren madde) salgılayan kanallar yoktur.

hatice p. 28-03-2014 10:53

Migrostan henüz tomurcuklanmamış lilyum fidesi aldım, evde büyüdü tomurcukları göründü, ama tomurcuklarının içi boş, tepesinden kessem yeni tomurcuk verirmi diye düşünüyorum?
Bir bilene soralım?

nAzz... 09-04-2014 00:25

1 Eklenti(ler)
merhabalar,
aldığımda salonumu kokusuyla saran lilyumlarım soldu :(
balkona çıkardım, saksısını değiştirdim fakat ortama uyumunu sağlayamadım sanırım. galiba aynı dal üzerinden çiçek açmıyor.
şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim. iyice kurumasını mı bekleyeyim soğanını kullanabilmek için? ziyan olsun istemiyorum.
yoksa çıkartıp saklamalı mıyım?
bir de yeni lilyum soğanları aldım, şu an saksıya diksem verimli olur mu? bir de dikince sulamalı mıyım sanki bi yerlerde sulamamam gerektiğini okumuştum. ve saksıyı nasıl bir ortama koymalıyım?
solan lilyumlarım :(
Eklenti 481982

Lilium 09-04-2014 00:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hatice p. (Mesaj 1264391)
Migrostan henüz tomurcuklanmamış lilyum fidesi aldım, evde büyüdü tomurcukları göründü, ama tomurcuklarının içi boş, tepesinden kessem yeni tomurcuk verirmi diye düşünüyorum?
Bir bilene soralım?

Tomurcukları varsa içi boş değildir, bunlar büyür gelişir ve çiçek açarlar,

keserseniz yeni tomurcuk vermezler ama soğanın gelişimine yardımcı olursunuz, bir sonraki sene daha iyi çiçek açarlar.

Lilium 09-04-2014 00:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nAzz... (Mesaj 1268604)
merhabalar,
aldığımda salonumu kokusuyla saran lilyumlarım soldu :(
balkona çıkardım, saksısını değiştirdim fakat ortama uyumunu sağlayamadım sanırım. galiba aynı dal üzerinden çiçek açmıyor.
şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim. iyice kurumasını mı bekleyeyim soğanını kullanabilmek için? ziyan olsun istemiyorum.
yoksa çıkartıp saklamalı mıyım?
bir de yeni lilyum soğanları aldım, şu an saksıya diksem verimli olur mu? bir de dikince sulamalı mıyım sanki bi yerlerde sulamamam gerektiğini okumuştum. ve saksıyı nasıl bir ortama koymalıyım?
solan lilyumlarım :(
Eklenti 481982

Zamansız yer değişimi yapmışsınız, soğanlı bitkiler yeşil dönemde saksı değişikliği yapılmaz ve bu değişimle birlikte yeşil aksam ölür, fazla sulama yaparsanız soğanı da öldürürsünüz.
Aynı dal üzerinde tekrar çiçek açmaz, o dal ölmüştür artık, saksıyı öylece bırakınız sulamayınız ara ara çok az nemlendirin fazla sulamayla soğanı öldürmediyseniz seneye çiçek açacaktır.

Yani aldığınız soğanları hemen ekiniz yeşil yaprak çıkarıncaya kadar çok az nemlendiriniz daha sonra su miktarını biraz arttırabilirsiniz dikkat etmeniz gereken husus saksı toprağınız süzek olmalı.

nAzz... 18-04-2014 18:12

sayın lilium çok teşekkür ederim. verdiğiniz bilgiler doğrultusunda işlem yaptım, beklemedeyim ;)

serdarca06 20-05-2014 23:41

sayın lilium mis zambagının alt yapraklarının bordo olmasının sebebi nedir. bu normal mi. mis zambaklarım gayet güzel gelişimini tamamladı fakat alt yapraklar bordo rendgini aldı.

filizzzz 24-07-2014 16:24

4 Eklenti(ler)
benim lilliumum gelişmiyor ve yaprakları lekeli bazılarıda sararıyor neden olabilir acaba yardımcı olurmusunuz:confused:

kgursan 25-07-2014 17:10

Gölgede kalmış

filizzzz 02-08-2014 14:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 1309056)
Gölgede kalmış

pek gölge değil öğleden akşama kadar güneş görüyor güneye bakan cam önünde

turkanatalay 08-08-2014 21:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi filizzzz (Mesaj 1308797)
benim lilliumum gelişmiyor ve yaprakları lekeli bazılarıda sararıyor neden olabilir acaba yardımcı olurmusunuz:confused:

Benim de lilium casablanca bu şekilde oldu ve açmadan kurudu. Diğer lilium türleri ile aynı yerdeydi.(mestre polyanna...vs)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024