agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/11620.htm)

kulmurat 20-07-2015 16:10

Merhaba, sarı ve büyük yapraklı yoncayı ankara'dan nereden temin edebilirim?

murattyildizz 25-07-2015 15:46

Bu da benim

1 Eklenti(ler)
Bakım bilgilerini öğrenmişken konuda bir fofoğrafta ben paylaşayım dedim..:p..

murattyildizz 14-11-2015 21:41

Oxalis triangularis..

2 Eklenti(ler)
Keyfimiz yerinde..

Dr.ALISIR 23-01-2016 06:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evsever (Mesaj 982104)
çok teşekkür ederim ama çok uzak :( ben avrupa yakasındayım

evet cok guzel ve ilginc bir cicek.bendede var amma hizli buyumuyor. ne yapa bilirim yardim edin.

Mutlu Kutlu 23-01-2016 07:19

Dengeli bitki besinlerini belirli aralıklarla kullanın, büyümesi ve gelişmesi çok hızlanır. Ama bilinçli kullanmak lazım bitki besinlerini.

Birde tam kuytu olan yerler ve tam güneş alan yerler iyi değil, az güneş alan ve aydınlık yerlerde daha mutlu olur.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dr.ALISIR (Mesaj 1435073)
evet cok guzel ve ilginc bir cicek.bendede var amma hizli buyumuyor. ne yapa bilirim yardim edin.

akçabardak 24-01-2016 21:38

1 Eklenti(ler)
Oxalis triangularis

İki yıl boyunca uyku çiçeğim bir türlü canlanamadı, 3-5 yaprak çıkartıyor ve
cılız cılız 2-3 çiçek sapı çıkartıp cansız şekilde çiçekler açıyor sonra tamamen
kuruyor.
Aklına estikçe bir yapraklanıyor, bir kayboluyor, derdini bir türlü anlayamadım.

Kök çürüklüğü mü var acaba diye toprağına baktım 4-5 tane yumru geliştirmiş,
yumrular oldukça sağlıklı görünüyor, yumruları tekrar toprağa gömdüm.

Umarım baharla birlikte yeniden uyanır ve daha güzel gelişim gösterir.

Eklenti 593324

a_fan_of_barca 29-01-2016 01:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1435464)
Oxalis triangularis

İki yıl boyunca uyku çiçeğim bir türlü canlanamadı, 3-5 yaprak çıkartıyor ve
cılız cılız 2-3 çiçek sapı çıkartıp cansız şekilde çiçekler açıyor sonra tamamen
kuruyor.
Aklına estikçe bir yapraklanıyor, bir kayboluyor, derdini bir türlü anlayamadım.

Kök çürüklüğü mü var acaba diye toprağına baktım 4-5 tane yumru geliştirmiş,
yumrular oldukça sağlıklı görünüyor, yumruları tekrar toprağa gömdüm.

Umarım baharla birlikte yeniden uyanır ve daha güzel gelişim gösterir.

Eklenti 593324

Bu bitkinin böyle yapmaması lazım. Bir yerlerde yanlış giden bir şeyler var. Ya yazın aşırı sıcakta ve güneşte, kışınsa aşırı soğukta kalıyor, ya sulama düzeninde sorun var, ya da toprağı gerektiği gibi değil. Yoksa bu bitki kolay-kolay zorluk çıkaran bir tür değil :) Bakımında bir hata olmalı. Bakım bilgilerini bir daha gözden geçirip uygulamanızı öneririm, çok kısa sürede kaydadeğer gelişmeler gözlemleyeceksiniz

Eklediğiniz resim için de teşekkür ederim, uzun zamandır bu bitkinin rizomlarının ve ya saksısının değiştirilme aşamalarının resimlerini görmek istiyordum, rizomlarının nasıl olduğunu merak ediyordum, çünkü aldığımdan beri saksı değişimi yapmadım ben

akçabardak 29-01-2016 17:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca (Mesaj 1436223)
Bu bitkinin böyle yapmaması lazım. Bir yerlerde yanlış giden bir şeyler var. Ya yazın aşırı sıcakta ve güneşte, kışınsa aşırı soğukta kalıyor, ya sulama düzeninde sorun var, ya da toprağı gerektiği gibi değil. Yoksa bu bitki kolay-kolay zorluk çıkaran bir tür değil :) Bakımında bir hata olmalı. Bakım bilgilerini bir daha gözden geçirip uygulamanızı öneririm, çok kısa sürede kaydadeğer gelişmeler gözlemleyeceksiniz

Eklediğiniz resim için de teşekkür ederim, uzun zamandır bu bitkinin rizomlarının ve ya saksısının değiştirilme aşamalarının resimlerini görmek istiyordum, rizomlarının nasıl olduğunu merak ediyordum, çünkü aldığımdan beri saksı değişimi yapmadım ben

Sn. a_fan_of_barca ben de anlayamadım isteklerini, yazın sürekli yarı gölgede balkonda duruyor, kışın ise eve alıyorum, suyunu da kurudukça veriyorum ama besin takviyesi hiç yapılmadı.

Dediğiniz gibi bakım bilgilerini tekrar gözden geçireyim, rizomlarını yeni toprağa geçirdim bakalım durum ne olacak.

Evet fotoğrafı görmek isteyenler için iyi olur düşüncesiyle ekledim, rizomlarını ben de çok merak ediyordum, ben de ilk defa görmüş oldum.

eceyıldız 31-01-2016 12:17

Uyku çiçeğim.

1 Eklenti(ler)
Dolu bizi epey hırpaladı

Muda 02-02-2016 13:29

Tesadüfen başka bir şey ararken oxalis tuberosanın yendiği ile ilgili bir bilgi gördüm. Tabi bir kısım işlemlerden geçiyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Oxalis_tuberosa

Yumruların renkleri de çok farklı. Arama motorlarından görsellerde aratınca çıkıyor.

Çiçek renkleri de farklı. Her bir çeşit üzerine tıkladığınızda o konuda görsel olarak da bilgi sahibi oluyorsunuz.

Pacific Bulb Society | Oxalis

Mücevher Çalısı 02-02-2016 13:32

Oxalis corniculata - Boynuzlu Ekşi Tırfıl

2 Eklenti(ler)
Kader Çiçeği (Sempervivum sp) saksısında kendiliğinden çıkan Tırfıl:p

Eklenti 594298

Adı Boynuzlu Ekşi Tırfıl (Oxalis corniculata) olsa gerek...

Eklenti 594287

Çok tatlı minik yapraklarının arasından sarı çiçek açıyor;)

Muda 02-02-2016 13:50

Sn. Mücevher çalısı;

Kendiliğinden çıkanlar o kadar yayılıcı ve istilacı olabiliyor ki kendisinden başka bitki barındırmayabiliyor. Ben de benzerini yok edinceye kadar çok uğraşmıştım. Siz onu saksıda ayrı bir yere alın isterseniz.

Mücevher Çalısı 02-02-2016 16:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1437146)
Sn. Mücevher çalısı;

Kendiliğinden çıkanlar o kadar yayılıcı ve istilacı olabiliyor ki kendisinden başka bitki barındırmayabiliyor. Ben de benzerini yok edinceye kadar çok uğraşmıştım. Siz onu saksıda ayrı bir yere alın isterseniz.

Daha önce ben de çok karşılaştım yabani yoncalarla. Hatta değişik çeşitlerini görsem, çayır-bayır nerede bulsam kökleyip eve getiriyorum. Çiçek muamelesi yapıyorum onlara ama olmuyor, nedense bende barınmıyorlar:(

Şimdilik çok tatlı bu, yumul yumul duruyor saksıda. Yayılıp ev sahibesini rahatsız ederse bakarız bir çaresine:p

Uyarınız için teşekkür ederim;)

tabus 12-02-2016 18:29

rizomlarının nasıl olduğunu merak ediyordum, çünkü aldığımdan beri saksı değişimi yapmadım ben[/QUOTE]

Oxalis toprak altı depo organları:Pacific Bulb Society | Oxalis storage organs

Oxalis triangularis, yazın 27-28 C derecenin üzerindeki sıcaklıkta uykuya (dormansi periyodu) yatar. Eğer bu dönemde uykuya bırakılmmışsa kışın, ilkbahar öncesi mutlaka uykuya teşvik edilmelidir..
Şöyle bir uğramıştım..Kolay gelsin

Binbirçeşit 28-02-2016 09:14

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bişey sorcam benim saksıda bişeyler çıktı.uyku otu yani süs yoncasına çok benziyo temennim inşallah ondandır.çünkü yıllar önce çok severek buyyutup baktıgım bir çiçekti kendisi.sonra iş seyahet vs hepsini kaybetmiştim birdahada alıp büyütmemiştim.sizce bu ondanmıdır.?

çiçeksever 29-02-2016 14:09

Yabani ot olabilir. Ona çok benziyor. Benim bazı saksılarda geçen sene çıkmıştı.

nikon_ 29-02-2016 15:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1437143)
Kader Çiçeği (Sempervivum sp) saksısında kendiliğinden çıkan Tırfıl:p

Adı Boynuzlu Ekşi Tırfıl (Oxalis corniculata) olsa gerek...

Çok tatlı minik yapraklarının arasından sarı çiçek açıyor;)

Sayın Mücevher Çalısı, Sayın Muda'nın size yaptığı uyarının aynısını ben de yapmak istiyorum. Bu bitki o kadar arsız, o kadar istilacı ki, siz ne olduğunu anlamadan her yeri saracaktır. Açan her bir çiçek tohum kapsülü oluşturuyor ve onlar da olgunlaştıktan sonra patlayarak tohumları çok uzaklara bile taşınmasını sağlıyor. Ben bir kez bulaşmıştım, her yeri istila edince tamamını söküp attım ama, aradan bir yıldan fazla geçmesine rağmen hala saksılarda çıkmaya devam ediyorlar. Duvarlarda pencerelerde tohumları yapışık görüyorum zaman zaman ;) Çok geçmeden önleminizi alın derim ;)

http://www.agaclar.net/forum/1138406-post434.htm

öz.g.e.e 20-04-2016 20:34

uyku çiçeği

Arkadaşlar geçen gün uyku çiçeği fidesi aldim ektim.ama yaprağında çürümeler başladı sizce neden?

sevgihoca 21-04-2016 19:08

Sevgili Özgee,yapraklar kurusa bile sulamaya devem edin,dipten gene verecektir.Güneş direk üzerine gelmesin.Aydınlık bir cam önü iyi olur.

lfkaya 30-04-2016 22:35

Arkadaşlar Mor Olanının Tohumunu Nereden Bulabilirim İnternet ten Araştırdım Ama Bulamadım

İlknur44 14-05-2016 11:46

Selam benimde yaprakları yeşil çiçeği pembe uyku çiçeğim var.
Çiçekleri sadece mayıstamı açıyor.

gtanirtr 20-12-2016 14:36

yoncamda pas hastalığı

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,
Bir ay kadar önce yalova'dan getirttiğim yoncamda pas hastalığı olduğunu düşündüğüm bir hastalık oluştu ne yapmalıyım bir anda tüm yaprakları sardı

ULDUZ 20-12-2016 21:39

Merhaba gtanirtr bence hastalikli tum yapraklari kopar. Korkma bir sey olmaz yeniden yaprak verir cunki yumrulu bitki kendisi. Ustadlar ne deyer bilmem amma ben kendi deneyimimi soyleyim sonbahar sonu havalar iyice sogudugunda alt yapraklar bozulur bende hepsini keser quru serin yere alirim. Ta ki bahara kadar. Bu arada suda vermem asla. Baharda disari cikartip arada sirada sularim cok gur bir sekilde gelisir. Tum yazda uzeri cicekden gecilmez. Fotosunuda ekliyorum.http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...bdb477e013.jpg

Отправлено с моего HUAWEI Y511-U10 через Tapatalk

tabus 20-01-2017 18:43

2 Eklenti(ler)
HALEN ÇİÇEKTELER..SONRA o.NAMAQUANSE GELECEK

tabus 21-01-2017 20:39

1 Eklenti(ler)
Oxalis namaquana

ikbalefe 15-02-2017 09:28

Artık benimde bir mor yapraklı bir uyku çiçeğim var. O kadar mutluyum ki. Şuan sadece dört tane yaprağı var. Aylardır arıyorum Ankarada bulamadım. Antalyadan bir arkadaşım gönderdi. İşallah bende resimlerini ekleyeceğim güzel kelebeğimin :)

a_fan_of_barca 07-05-2017 16:25

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca (Mesaj 1392666)
Merhaba, artık bir çok yabancı sitede mor oxalis'in yapraktan da çoğaltıla bilindiğini okuyorum. Acaba deneyen ya da bununla ilgili bir bilgisi olan var mı ?...

Denendi ve kanıtlandı;) İşe yarıyormuş:D Birinci resimde yaprak çeliği ve dipten verdiği ilk yeni yaprağı görüyorsunuz. İkinci resim yaprak çeliğinden çıkan yaprağın yakın çekimi. Görüntülü kalitesi pek iyi değil, maalesef.

TreeKing 09-06-2017 07:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca (Mesaj 1506054)
Denendi ve kanıtlandı;) İşe yarıyormuş:D Birinci resimde yaprak çeliği ve dipten verdiği ilk yeni yaprağı görüyorsunuz. İkinci resim yaprak çeliğinden çıkan yaprağın yakın çekimi. Görüntülü kalitesi pek iyi değil, maalesef.

Bunun için çeliği ne yapmak gerek?

a_fan_of_barca 13-06-2017 02:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing (Mesaj 1510253)
Bunun için çeliği ne yapmak gerek?

Herhangi bir yaprağı çekerek dipten kopmasını sağlayarak yaprak çeliği almak en garantili yol bence. Daha sonra alınmış yaprağı fazla bekletmeden toprağa dikip sulamak yeterli. Köklenme süresince ilk birkaç gün boyunca yaprak eğik durabilir. Köklenme olduktan sonra düzelir. Köklenme olması için toprağı daima nemli tutmaya çalışın. Ya da isterseniz yaprağı ilk önce suda köklendirip sonra da toprağa dikebilirsiniz.
Benim denememde çok küçük bir yaprak kullanmıştım ve direk toprağa dikmiştim. İlk yaprak 2-3 ay sonra topraktan başgösterdi. İkinci bir yaprak hala çıkarmadı. Anne yaprak ve yavrusu öylece duruyorlardı hiç bir yeni gelişme olmadan ve ben de bu gün saksı değişimi yapmaya karar verdim. Yeni saksıya alırken gördüklerime çok şaşırdım - yaprak çeliğinin dibinde 2 tane küçük yumru oluşmuş. Yumru oluşmuşsa iş tamam demektir, mutlaka yakında yeni yapraklar verip büyümeye devam edecektir.

insirah:) 12-11-2017 09:33

Arkadaşlar çiçeklerinizin güzellikleri seyrede seyrede en sonunda bende üye oldum �� benimde bir uyku çiçeğim var yapraklarını derinden çekerek almıştım tam 8 yaprağım vardı ama şimdi sadece 1 koca yaprak kaldı diğerleri sizlere ömür ... o tek yapragada gözüm gibi bakıyorum en aydınlık camın önünde duruyor 3 aydır ama hiç yeni yaprak çıkarmadı acaba ekerken çok derine mi ektim diye kaygılanıyorum ! İki parmak derine ekim yapmıştım acaba yanlışmı yaptım ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024