agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Süs Yoncası, Uyku çiçeği (Oxalis sp.) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/11620.htm)

Erdogan 10-09-2012 20:26

@kelebek çalısı, çiçekçiden aldığım bitkilerin saksısında oxalisler yetişiyor çok minikler. çok zayıf yapraklar çıkıyor. sizce bunlarda yumru mu var yoksa önceden var olan tohumlar mı çıkıyor? onları ayırmak isterim ama ölebilirler. ne yapmamı tavsiye edersiniz ?

Seyfi Dağdeviren 10-09-2012 21:13

sayın merdOgan size gödereceğim resimdekinin aynısıdır.Güle güle büyütün.

Erdogan 10-09-2012 21:38

Sayın Seyfi Dağdeviren, çok sağolun gerçekten beni çok sevindirdiniz :)

kelebek çalısı 10-09-2012 22:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merd0gan (Mesaj 1017219)
@kelebek çalısı, çiçekçiden aldığım bitkilerin saksısında oxalisler yetişiyor çok minikler. çok zayıf yapraklar çıkıyor. sizce bunlarda yumru mu var yoksa önceden var olan tohumlar mı çıkıyor? onları ayırmak isterim ama ölebilirler. ne yapmamı tavsiye edersiniz ?

Tahmin ediyorum ki minik soğanlı olabilirler. Önümüzdeki sene sizin için bahçeden yabani olarak kabul ettiğim istilacı sarı çiçekli Oxalis pes caprae soğanlarının boy boy ve çeşitli fotoğraflarını eklemek niyetindeyim.

Bu arada neden bir fotoğrafını eklemiyorsunuz? Mümkünse nasıl bir şeyden söz ettiğinizi görmek faydalı olabilir. Ayrıca aynı saksının içinde kalmalarında bence bir sakınca yok.

Erdogan 10-09-2012 23:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1017289)
Tahmin ediyorum ki minik soğanlı olabilirler. Önümüzdeki sene sizin için bahçeden yabani olarak kabul ettiğim istilacı sarı çiçekli Oxalis pes caprae soğanlarının boy boy ve çeşitli fotoğraflarını eklemek niyetindeyim.

Bu arada neden bir fotoğrafını eklemiyorsunuz? Mümkünse nasıl bir şeyden söz ettiğinizi görmek faydalı olabilir. Ayrıca aynı saksının içinde kalmalarında bence bir sakınca yok.

yarın bir kaç fotosunu çekmeye çalışayım. 2 hafta önce falan Salon eğreltisi almıştım onun saksısından çıktı. aldığımda yoktu sonradan aydınlığı görünce dibinden çıktılar sanırım. bir kaç tane minik dal var sadece.

kelebek çalısı 10-09-2012 23:31

1 Eklenti(ler)
Bahara kadar beklememek adına bir illustrasyonunu buldum net üzerinden. Kök yapısını, soğanların ilk başta oluşan havuç formundaki ve şeffaf olan kök yapısına sağlı sollu olarak nasıl tutunarak meydana geldiğini ve bu yolla çoğaldığını bu illustrasyon çok güzel anlatıyor.

İşte yaşam döngüsü, (sol baştaki bitki farklıdır, dikkate almayınız)

Eklenti 330821

Erdogan 10-09-2012 23:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1017296)
Bahara kadar beklememek adına bir illustrasyonunu buldum net üzerinden. Kök yapısını, soğanların ilk başta oluşan havuç formundaki ve şeffaf olan kök yapısına sağlı sollu olarak nasıl tutunarak meydana geldiğini ve bu yolla çoğaldığını bu illustrasyon çok güzel anlatıyor.

İşte yaşam döngüsü, (sol baştaki bitki farklıdır, dikkate almayınız)

Eklenti 330821

zamanla soğanlar yokoluyor gibi resimde. oxalislerin farklı türleri var. bazısı kısa küçük havuç gibi köklü, kimisi soğan şeklinde. gördüğüm ilginç bitkilerden biri.

kelebek çalısı 11-09-2012 00:15

Soğanları topraktan çıkarıp, yok etmediğiniz müddetçe çoğalıyorlar ne yazık ki...Keşke yok olsalardı :(

Söz konusu baharda yol kenarlarında ve dağda, tepede açan oxalis tarlalarını seyre dalmak olsa, keyfine doyum olmaz. Ama bahçenizi istila ettiler mi bir daha kurtulmanız çok zor.

gilan 11-09-2012 00:27

Yok olmasınlar sevgili kelebek çalısı :)
Bir gün bahçemi aldığımda nerede bulacağımı bilebiliyorum böyle en azından. ;)

Erdogan 11-09-2012 14:45

3 Eklenti(ler)
Saksıdan çıkan oxalisler bunlar :

bir tanesini köküyle çıkarmaya çalıştım kendinden büyük örümcek ağı gibi sert baya güçlü kökleri çıktı. yumru soğan falan göremedim. sanırım istilacı bu oxalis :) saksıya yayılmış vaziyette her dal kökler vasıtasıyla birbirine bağlı.

kelebek çalısı 12-09-2012 01:25

Sn. merd0gan,

Benim bilgilerimin dışında kalan bir kök yapısını tarif etmişsiniz. En azından bu kadar cansız bir ottan bu kadar güçlü bir kök yapısı olabileceğini hayal edemedim diyebilirim.

Keşke bıraksaydınız bakalım gelişecekler miydi. Mesela normalde bahçemde yabani olarak çıkan bir oxalisi olduğu gibi bırakırsam ve yaz mevsimi ile birlikte bitki kuruyup gittiğinde muhakkak ki toprak altında birden çok yavrulamış soğanını eğer toprağı kazarsam bulmam gerekir. Yani aslında üstte yer alan illustrasyonda da en son çizimde bitki kuruyunca yok oluyor ama yanlardan üreyen soğanlar toprak altında bir sonraki sezona hazırlanıyor.

iris41 12-09-2012 07:48

Süs yoncaları bahar yagmurlarıyla coşuyor zaten ilk bahar ve erken yaz en cafcaflı anları yazın kuraklıkla kurumaları gerekiyor biz iyi baktıgımızdan kuruma olmuyor cılız kalıyor bitki sogan oluşumuda azalıyor .
Mor oxalisisler bende böyle şu sıra tek tük yaprak kaldı .siteden bir arkadaş atlama yaptıgını yazmıştı ben senelerdir şahit olmadım .
Eski yumrular zamanla ölüyor gencleştirmek gerekiyor yanlardan cıkan ufak yumruları bölerek cogaltılıyor suyu fazla sevmesede ilk baharda bolca sulanmalılar .
Mor oxalisisler güneşe fazla dayanmıyor hemen yaprak yanıgı oluyor.
Birde gübreyi sevmedigini biliyorum yazın verilen gübre ölümle sonuclanıyor bende deepileri böyle kaybettim cok güzellerdi :(

iris41 12-09-2012 07:54

Beyaz yoncayı bulacagım diye istanbulun altını üstüne getirdim yok yok :) en sonunda tesadüfen buldum 2 yumru aldım .
Düşünüyorumda kimine degersiz gelen kimine bulunmaz nimet :)
Cok olunca dikkat istilacı deniyor az olunca cok nadir bu bitkilerin bizden cektigi nedir böyle :)

Erdogan 12-09-2012 12:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1017634)
Sn. merd0gan,

Benim bilgilerimin dışında kalan bir kök yapısını tarif etmişsiniz. En azından bu kadar cansız bir ottan bu kadar güçlü bir kök yapısı olabileceğini hayal edemedim diyebilirim.

Keşke bıraksaydınız bakalım gelişecekler miydi. Mesela normalde bahçemde yabani olarak çıkan bir oxalisi olduğu gibi bırakırsam ve yaz mevsimi ile birlikte bitki kuruyup gittiğinde muhakkak ki toprak altında birden çok yavrulamış soğanını eğer toprağı kazarsam bulmam gerekir. Yani aslında üstte yer alan illustrasyonda da en son çizimde bitki kuruyunca yok oluyor ama yanlardan üreyen soğanlar toprak altında bir sonraki sezona hazırlanıyor.

Hepsini koparmadim. Saksida var hala. Denemek icin bir tanesini pet bardaga koydum ama cok ince oldugundan hemen bukuldu. Kokler belki egreltinin kokune yapismis olabilir. Ince tel gibi dayanikli kokler vardi.

Erdogan 12-09-2012 12:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iris41 (Mesaj 1017672)
Beyaz yoncayı bulacagım diye istanbulun altını üstüne getirdim yok yok :) en sonunda tesadüfen buldum 2 yumru aldım .
Düşünüyorumda kimine degersiz gelen kimine bulunmaz nimet :)
Cok olunca dikkat istilacı deniyor az olunca cok nadir bu bitkilerin bizden cektigi nedir böyle :)

Ben de aradim ama bulamamistim. Onceleri Besiktas'ta gorurdum yol ortalarinda kenarlardaki suslerde falan.

Erdogan 22-09-2012 21:19

Seyfi Dağdeviren Hocam çok teşekkür ederim gönderdiğiniz beyaz oxalis elime geçti :)

tiya 26-09-2012 11:15

Bordo oxalisleri beyaz olanlarla aynı saksıya ekmiştim. Bordo tüm yaz süresince, şimdi bile, hem yaprak hem çiçek olarak gelişti. İlginç olan bordo oxalis pembe çiçek verirken şimdi beyaz çiçek açıyor

neyran 26-09-2012 12:43

aradığım mor oxalisimi sonunda bir internet sitesinde buldum..Daha önce bu siteden aloe vera bir başka bitki daha almıştım..yalova'dan istanbula ulaştırılmıştı ve çiçekler gayet sağlıklıydı ancak bu çiçek paramparça dökülmüş olarak elime geldi.bulabildiğim bir kaç soğanı ekebildim sadece..çok üzgünüm şu an..sizce tutar mı..nasıl sulamam ve nasıl bir ortamda tutmam lazım..

Erdogan 26-09-2012 14:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi neyran (Mesaj 1023727)
aradığım mor oxalisimi sonunda bir internet sitesinde buldum..Daha önce bu siteden aloe vera bir başka bitki daha almıştım..yalova'dan istanbula ulaştırılmıştı ve çiçekler gayet sağlıklıydı ancak bu çiçek paramparça dökülmüş olarak elime geldi.bulabildiğim bir kaç soğanı ekebildim sadece..çok üzgünüm şu an..sizce tutar mı..nasıl sulamam ve nasıl bir ortamda tutmam lazım..

soğanlara zarar gelmediyse bişey olmaz. gevşek toprak yeterli. direk güneş altında kalmasın bence. bahçede diğer bitkilerin altında ara ara güneş ışığı alacak yerlerde çok güzel gelişim gösteriyorlar. 1-2 saat güneş alması lazım. aydınlık yerleri çok seviyorlar. toprağın biraz gevşek olması lazım. çok sulamayın bence. toprak kuruduğu zaman azar azar haftada bir verebilirsiniz.

mor oxalis derken mor geniş yapraklı mı ? yoksa mor çiçek mi açıyor ?

Erdogan 26-09-2012 14:28

aslında ben de bazı sorunlar yaşıyorum şu sıralar. oxalisi elimde başka toprak olmadığı için çiçekçiden aldığım paket şeklinde sanırım torf , ona ekmiştim. yanlız yaprakları pek güzel çıkmıyor. sönük yeşil şeklinde çıkıyor ve beklediğim gibi gelişme göstermiyor. torfun çiçekler için iyi olduğunu sanmıyorum. çok yetersiz. ama istanbulda heryerin bina olduğu yerde nasıl organik toprak bulurum onu bilmiyorum :/

diğer bir oxalisimde yaprak ve dallarda minik minik beyaz bit gibi oluşumlara rastladım bunu nasıl yok edebilirim ? bütün yaprakları kopardım dibinden. yeni çıkanlar inşallah sağlıklı çıkar.

neyran 26-09-2012 14:29

CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..MOR YAPRAKLI OXALİS.UFAK UFAK SOĞANLARI KALMIŞTI ONLARI EKTİM VE SULADIM BALKONDA FAZLA GÜNEŞ GÖRMEYEN BİR YERE ALDIM..iNŞALLAH TUTAR..

Erdogan 26-09-2012 14:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tiya (Mesaj 1023681)
Bordo oxalisleri beyaz olanlarla aynı saksıya ekmiştim. Bordo tüm yaz süresince, şimdi bile, hem yaprak hem çiçek olarak gelişti. İlginç olan bordo oxalis pembe çiçek verirken şimdi beyaz çiçek açıyor

belki beyazlardan etkilenmişlerdir :)

Erdogan 26-09-2012 17:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi neyran (Mesaj 1023767)
CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..MOR YAPRAKLI OXALİS.UFAK UFAK SOĞANLARI KALMIŞTI ONLARI EKTİM VE SULADIM BALKONDA FAZLA GÜNEŞ GÖRMEYEN BİR YERE ALDIM..iNŞALLAH TUTAR..

soğanlar çok derinde olmasın yoksa yeni dal çıkarmaları gecikebilir. toprağın 2-3 parmak altı ideal. çok gölgeyi sevmezler, aydınlık olmalı fakat güneş yakmamalı. çok sıcağı da sevmiyorlar tecrübe ettiğim kadarıyla. toprağın iyi drenaj olması gerekiyor, yani toprak ıslak ve nemli olmamalı orta düzey ideal. tecrübe ettiklerim bunlar :) inşallah güzel gelişir sizin oxalisler. yerini ve toprağı sevdimi inanılmaz hızlı gelişim gösteriyorlar. hergün dal sürgün çiçek falan çıkarırlar.

iris41 26-09-2012 20:59

Sevgili merd0gan bahce topragı bulamassan sihirli toprak al sardunyalar icin olanı ,ben kullanıyorum cok memnunum .
Bu aylarda yaprak dökmesi normal dinlenme dönemine giriyorlar ;)
yumruları yeni ekecekseniz yaprak bırakmayın hepsini kesin zaten ekildikten sonra hepsini döküp yeniden cıkartıyor alışma dönemi .

Seyfi Dağdeviren 26-09-2012 21:39

Sayın merdOgan,Oxalise kavuşmana sevindim.Ptt ile gönderdiğimin akibetini merak ediyorum.Güle güle büyütmen dileğimdir.

Erdogan 26-09-2012 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seyfi Dağdeviren (Mesaj 1024001)
Sayın merdOgan,Oxalise kavuşmana sevindim.Ptt ile gönderdiğimin akibetini merak ediyorum.Güle güle büyütmen dileğimdir.

Seyfi Hocam çok sağol tekrardan. ptt den haber yok hala. mektup falan ulaşmadı malesef :/ gelirse büyük ihtimal çürümüş olacağını sanıyorum koku falan yapmaz inşallah zarfta :)

Erdogan 26-09-2012 23:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iris41 (Mesaj 1023965)
Sevgili merd0gan bahce topragı bulamassan sihirli toprak al sardunyalar icin olanı ,ben kullanıyorum cok memnunum .
Bu aylarda yaprak dökmesi normal dinlenme dönemine giriyorlar ;)
yumruları yeni ekecekseniz yaprak bırakmayın hepsini kesin zaten ekildikten sonra hepsini döküp yeniden cıkartıyor alışma dönemi .

yaprak dökme değil de tam yeşil değil. kirli ve gri yeşil gibiler üzerlerinde koyu morumsu benekler var. yumrular da dediğiniz gibi yapraksız dikmiştim sonra bir sürü yaprak çıkardı ama bahsettiğim gibi canlı yeşil değillerdi. çıkardım baktım toprak ufalanmış bi acayipti. yumrular sanki küçülmüş ve biraz kurumuş gibiydi. yaprak çıkardıkça yumru küçülüyor mu yoksa ? :)

iris41 27-09-2012 06:01

Aksine saglıklı yumru gelişiyor yandan ve üzerinde kücük yumrular oluşuyor ;)
yumrunun kücülüp büzüşmesi hayra alamet degil .
Mor yapraklı yoncanız yoksa alacakaranlık arkadaşımızda görmüştüm cok saglıklılardı .

tiya 27-09-2012 07:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merd0gan (Mesaj 1023768)
belki beyazlardan etkilenmişlerdir :)

Güneş görmeyen ama aydınlık, kapalı sayılacak bir alandalar. Yaprak rengi bile değişip, yeşil oldu. Yeter ki yaşasınlar, renkler çok da önemli değil. :D

Erdogan 27-09-2012 12:38

torflara karşı bi antipatim oluştu iyice. tekrardan çıkarıp diktim. kendi haline bırakayım en iyisi. yapraklar normal yonca gibi klasik pembe çiçek açan bahçe oxalislerinden - oxalis articulata - yaprakların arka tarafları morlaşıyo üstleri kirli yeşil nedense. sıvı gübre alayım en iyisi. böyle hazır ürünlerden hazzetmem ama başka çare yok ..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024