agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2539Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2010, 10:24   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-12-2007
Galeri: 25
Ama henüz toprak altında uyuyorlar,siz bir ay sonra görün

Hulusi Karasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 14:24   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
hulusi bey sizi tebrik ederim.bahçenizdeki hastalıklara karşı nasıl mücadele ediyorsunuz dahlilar hakkında biraz daha ayrınıtılı bilgi verirmisiniz.
teşekkürler.

serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 14:33   #363
Ağaç Dostu

Ben her zamn deneyimsel bilgiden yanayım hulusi bey, benimkiler çıkmaya başladı bu yıl farklı olarak özenle topraklarını hazırladım(( ince dere kumu elenmiş toprak torf ve koyun gübresi ama bu karışımdada toprakta su çabuk süzülüyor) geçen yıl sırf topraga ekmiştim. bu yıl çelikten yetiştirmeyi deneyecegim,

Düzenleyen serdarca06 : 03-05-2010 saat 15:14
Eski 03-05-2010, 16:28   #364
Ağaç Dostu

Sayın serdarca çelikle çoğaltma yapacağınızı yazmışsınız;çelikle çoğaltma evet oluyor fakat o sene çiçek açmıyor bi dahaki sene ektiğinizde çiçek açmaya başlıyorlar bilginiz olsun.Ben daha yeni ektim bizim memleket soğuk hıdırılezden sonra bile ayın on beşine kadar kırağı yakabiliyor bu sene Allah nasip ederse 8-10 bin yumru almayı hedefliyorum 35 renk ve çeşit mevcut olacak inşallah haziran ayının sonuna doğru tekrar resimlerini yayınlayacağım.Torf ben kulanmıyorum nasıl bir yapıya sahiptir suyu tutarmı çabuk geçirir bilmiyorum,size tavsiyem havalar iyice ısınıp bizleri bunaltana kadar 3-4 gün de bir su vermenizdir çok sıcaklarda her gün sabah veya akşam serinliğinde sulamanızdır iyi günlerde kullanın selamlar saygılar.

Eski 03-05-2010, 17:53   #365
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Hulusi Karasu

Sizden temin ettiğim 4 kök dahlianın hepsi de sürgün verdi ve çabuk gelişiyorlar. Bu hafta fotoğraflarını paylaşırım.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 09:42   #366
Ağaç Dostu

sayın hulusi karasu
çelikten üretimi siz nasıl yapıyorsunuz. Hormon kullanıyormusunuz IBA gibi.Çeliklerinizi ne zaman alıyorsunuz bizim memlekette de havalar sizin orası gibi. On gün sonra çelikleri almayı düşünüyorum havalar böyle giderse.

İYİ GÜNLER

Eski 08-05-2010, 21:59   #367
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Hulusi Karasu'nun gönderdiği 4 dahlia toprak üstüne çıktıktan sonra çok hızlı gelişmeye başladılar. Boyları 20-50 cm arasında. Bir tanesinde ana sürgünün bulunduğu noktadaki uç karararak bozuldu. Yaprak diplerinden yeni sürgünler çıkmaya başladı. Ana sürgün bozulunca çiçek alınabiliyor mu?

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2010, 07:41   #368
Ağaç Dostu

Kemal bey maaşallah sizinkiler epey yol almış malum benimkileri ben yeni ektim tek tük çıkmaya başladılar,kararana gelince merak etmeyin o kendini toparlar ve çiçek açar yanlız görüntü açısından kararan ve kuruyan kısmı keserseniz daha iyi olur sanırım,iyi günler selamlar saygılar.

Eski 12-05-2010, 15:58   #369
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hulusi Karasu Mesajı Göster
Sayın serdarca çelikle çoğaltma yapacağınızı yazmışsınız;çelikle çoğaltma evet oluyor fakat o sene çiçek açmıyor bi dahaki sene ektiğinizde çiçek açmaya başlıyorlar bilginiz olsun.Ben daha yeni ektim bizim memleket soğuk hıdırılezden sonra bile ayın on beşine kadar kırağı yakabiliyor bu sene Allah nasip ederse 8-10 bin yumru almayı hedefliyorum 35 renk ve çeşit mevcut olacak inşallah haziran ayının sonuna doğru tekrar resimlerini yayınlayacağım.Torf ben kulanmıyorum nasıl bir yapıya sahiptir suyu tutarmı çabuk geçirir bilmiyorum,size tavsiyem havalar iyice ısınıp bizleri bunaltana kadar 3-4 gün de bir su vermenizdir çok sıcaklarda her gün sabah veya akşam serinliğinde sulamanızdır iyi günlerde kullanın selamlar saygılar.
Sevgili Hulusi bey sizden gelen soğanlar çok güzel gelişiyor .Boyları 4 karışı geçti . Her gün sabah erken sulama yapıyorum . Saat 3çe kadar güneş alan bir yerde duruyorlar.Çelikle çoğaltmayı biraz anlatırmısınız ? soğanlı bir bitkinin tohumdan çoğalması tamam da çelikle nasıl olduğunu çok merak ettim .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 22:34   #370
Ağaç Dostu

Merhaba;çelikle çoğaltmayı bildiğim kadarıyla anlatayım,Yıldız çiçeğinin sürgünlerinden en kalınını ana gövde olarak bırakın yanın da daha cılız olan sürgünlerden varsa o sürgün 10-15cm"ye geldiğinde serin bir havada keskin bir bıçakla bir kerede kesin ve kestiğiniz gibi hemen fazla güneş almayan ve çokta gölge olmayan bir yerde yumaşak gübreli ve nemli bir toprağa ilk yaprak kısmına kadar sokarak ve dibini sıkıştırarak aktarın biraz su verin ve yerinden hiç oynatmamaya özen gösterin sürgün bir kaç gün baygın olabilir,1 haftaya kadar kendini toparlarsa bilinki köklenmeye başlamıştır bu şekilde hiç ellemeden suyunu verin taki hasat zamanına kadar.Unutmayın ki söktüğünüzde yumruları yer fıstığı büyüklüğünde olacaktır,o sene çiçek açmaz bir daha ki seneye ektiğinizde çiçek açar hepinize iyi çalışmalar,selamlar saygılar.

Emine Akman ve BerfuÇ beğendi.

Düzenleyen Hulusi Karasu : 12-05-2010 saat 22:37 Neden: yazım hatası
Eski 13-05-2010, 12:40   #371
Yeni Üye

haluk58's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2010
teşşekkür

sayın hulusi bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

dahlia konusunda sizin gibi iyi ustalarımızdan öğreneceğimiz daha çok

bilgilere ihtiyacımız var hayırlı günler dilerim sivaslı haluk

haluk58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2010, 17:30   #372
Ağaç Dostu

Bildiğim kadarıyla bilgilerimi sizlerle paylaşmaya hazırım,selamlar saygılar.

Eski 21-05-2010, 19:45   #373
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Hulusi Karasu'nun dahliaları hızlı gelişiyorlar. Birisi 80 cm'yi geçti, diğerleri 70 ve 40 cm. civarında. Bunlar batı cephede öğleden sonra ve daha az güneş alıyor. Güney cephedeki 2 tane ise 30 cm civarındalar. Tam gün güneş alıyorlar. Bu gelişimleriyle ve kalın gövde yapılarıyla zapt etmemiz zor olacak. Ortada yer alan ana sürgünü karararak kuruyan dahlia. Yan sürgünler gelişiyor.

Sayın Hulusi Karasu, bir kökten bir tek çiçek mi çıkıyor? Hangi ayda çiçek oluşur ve ne kadar süre ile çiçekler canlı kalır?

Eklenen Resimler

Emine Akman beğendi.
Eski 23-05-2010, 17:47   #374
Ağaç Dostu

Kemal bey merhaba Dahlialarınızı gördüm,fakat yakınına destek çubuğu dikmemişsiniz,sizden ricam yumrulara zarar vermeden 2m.uzunluğunda destek sırukları dikmeniz lazım sırıkları diktikten sonrada her 50 cm"de bir bir ip yardımıyla çiçeğin gövdesini sırığa bağlamanızdır.Bir kökten bir kaçtane sürgün verebilir bunlarda en kalın olanı bitki toprak yüzeyine çıkmaya başladıktan sonra 1,5-2 ay içerisinde çiçek açmaya başlar,diğer sürgünlerde çiçek açar fakat kalın olan kadar çiçekleri iri olmaya bilir,çiçek açma dönemine gelince çiçeklendikten sonra bulunduğunuz yerin iklimine göre aralık ve hatta ılıman bir iklime sahipseniz ocak ayına kadar çiçek açarlar,iyi günlerde kullanın selamlar saygılar.

Emine Akman beğendi.
Eski 23-05-2010, 18:11   #375
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Hulusi Bey
Bilgiler için teşekkür ederim. Bitki şu anda diri ve sağlıklı. Yerlerinin belli olması için kısa çubuklar koymuştum. Duvara monte edeceğim iplerle veya sırıklarla destek sağlayacağım.
Ayrıca soldakinin ucunda tomurcuk olduğunu sandığım bir görüntü alıyorum. Biraz daha belirginleşince buraya ekleyeceğim.

Eski 23-05-2010, 18:16   #376
Ağaçsever

Kevser's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009

yıldız çiçeği tohumu niyetine ekmiştim. henüz bu kadar oldular. herkesin soğandan yetiştirdiğini okuyunca bilgi ihtiyacı hissettim. acaba bu da yıldız çiçeği mi?

Kevser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 20:07   #377
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Yıldız çiçeği tohumdan çok kolay yetişiyor , aynı yıl çiçekleniyor . Bir yandanda rizom oluşturup bir sene sonra daha güçlü olarak ortaya çıkıyor .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 20:56   #378
Ağaçsever

Kevser's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
teşekkür ederim sayın Oyaman. çiçeklenince yeni fotolarını da paylaşırım o zaman. bir de rizom oluşturuyorken kış girişinde toprağından çıkartmasam iyi olacak sanırım.

Kevser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 16:32   #379
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Hulusi Karasu'nun dahliaları hızlı gelişiyorlar. Birisi 80 cm'yi geçti, diğerleri 70 ve 40 cm. civarında. Bunlar batı cephede öğleden sonra ve daha az güneş alıyor. Güney cephedeki 2 tane ise 30 cm civarındalar. Tam gün güneş alıyorlar. Bu gelişimleriyle ve kalın gövde yapılarıyla zapt etmemiz zor olacak. Ortada yer alan ana sürgünü karararak kuruyan dahlia. Yan sürgünler gelişiyor.

Sayın Hulusi Karasu, bir kökten bir tek çiçek mi çıkıyor? Hangi ayda çiçek oluşur ve ne kadar süre ile çiçekler canlı kalır?
Merhaba Kemal;bir kök ten bir kaçtane gövde oluşabilir bunlardan en kalın olanının çiçekleri diğerlerine nazaran daha iri olacaktır ve sürekli çiçek açarlar çiçeklerin bir kısmı diğerleri açmaya devam ederler çiçek açma zamanları bitki toprak yüzeyine ve yaklaşık 1m. yüksekliğe ulaştığında yani 1,5-2 ay içersinde çiçek açarlar çiçekleri iklime göre Aralık Ocak ayına kadar devam eder,selamlar saygılar.

Emine Akman beğendi.
Eski 25-05-2010, 13:25   #380
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Hulusi bey merhaba.

Benim dahlialar henüz bu kadar oldular (mart sonunda çıkmaya başlamışlardı).
Bu şekilde kısa olmaları normal'mi? yoksa dip yapraklarını alayım'mı?

Sn. dönmez'e, 2 metrelik destek sırıkları dikmesini önermişsiniz. Dahlialar'ın uzun ve kısa çeşitleri varmı?

Çünki benim aldığım paketin üzerinde'ki dahlia resiminin görüntüsü, öyle uzun değil'di ve arkasında 75 cm kadar boylanabilirler yazıyordu.

Uzun boylu olan bitki domates (ben dikmedim, kendiliğinden çıktı). Dahlialar yere yakın, çilek gibi olanlar (4 tane).

Eklenen Resimler

Düzenleyen ayazkentli : 25-05-2010 saat 13:30 Neden: not ilavesi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 13:32   #381
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Hulusi bey merhaba.

Benim dahlialar henüz bu kadar oldular (mart sonunda çıkmaya başlamışlardı).
Bu şekilde kısa olmaları normal'mi? yoksa dip yapraklarını alayım'mı?

Sn. dönmez'e, 2 metrelik destek sırıkları dikmesini önermişsiniz. Dahlialar'ın uzun ve kısa çeşitleri varmı?

Çünki benim aldığım paketin üzerinde'ki dahlia resiminin görüntüsü, öyle uzun değil'di ve arkasında 75 cm kadar boylanabilirler yazıyordu.

Uzun boylu olan bitki domates (ben dikmedim, kendiliğinden çıktı). Dahlialar yere yakın, çilek gibi olanlar (4 tane).
Sayın ayazkentli sizinkiler bodur cinsi,dediğiniz gibi 75 cm civarında boylanırlar ve ufak çiçek açarlar destek sırığına gelince diksenizde olur dikmesenizde,destek sırığı dikipte bağlarsanız derli toplu görünürler dikmezseniz bitki çiçeklendikçe yayılır karar sizin selamlar saygılar.

Eski 31-05-2010, 10:37   #382
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hulusi Karasu Mesajı Göster
Merhaba;çelikle çoğaltmayı bildiğim kadarıyla anlatayım,Yıldız çiçeğinin sürgünlerinden en kalınını ana gövde olarak bırakın yanın da daha cılız olan sürgünlerden varsa o sürgün 10-15cm"ye geldiğinde serin bir havada keskin bir bıçakla bir kerede kesin ve kestiğiniz gibi hemen fazla güneş almayan ve çokta gölge olmayan bir yerde yumaşak gübreli ve nemli bir toprağa ilk yaprak kısmına kadar sokarak ve dibini sıkıştırarak aktarın biraz su verin ve yerinden hiç oynatmamaya özen gösterin sürgün bir kaç gün baygın olabilir,1 haftaya kadar kendini toparlarsa bilinki köklenmeye başlamıştır bu şekilde hiç ellemeden suyunu verin taki hasat zamanına kadar.Unutmayın ki söktüğünüzde yumruları yer fıstığı büyüklüğünde olacaktır,o sene çiçek açmaz bir daha ki seneye ektiğinizde çiçek açar hepinize iyi çalışmalar,selamlar saygılar.

dahlilardan aldıgım çelikler tutmadı hulusi bey söylediginiz gibi yaptım ama tutmadı

Eski 03-06-2010, 00:43   #383
Ağaç Dostu

üzgünüm ama bir daha denemelisiniz,selamlar saygılar.

Eski 10-06-2010, 13:29   #384
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Hulusi Karasu'dan gelen Dahlia'lar batı cephede, öğleden sonra devamlı güneş aldıkları bölgede daha güzel geliştiler. Artık çiçekleri de var. Bu çiçeklerin belalısı da salyangozlar. Bolca odun külü atıyorum. Belki de çiçeklere de faydası oldu.

Eklenen Resimler

Emine Akman beğendi.
Eski 11-06-2010, 02:03   #385
Ağaç Dostu

Kemal bey maşalah sizinkiler çiçek vermeye bile başlamışlar benimkilerde hala toprak yüzeyine çıkmayan 25-30 tane var hepsi çıksınlar ve otlarınıda temizleyeyim resimlerini sizlerle paylaşacağım.Salyongozlara gelince bitkinin en altan 1-2 sıra yaprağını kırın zira salyongozlar topraktan geliyorlar faydasını görürsünüz selamlar saygılar.

Eski 11-06-2010, 17:44   #386
Yeni Üye

Nurdan Öz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Dahlia

Hayırlı günler dilerim.
Mart ayında aldığım dahlia soğanlarını ektim. Şimdi büyüdüler ve yapraklarında şekil bozukluğu ve beyaz lekeler var. Bunun nedeni ve çaresi ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Nurdan Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 10:00   #387
/

Giriş Tarihi: 14-06-2010
topraktan kaynaklanan mantar hastalığı.
bakıroksikolürür içeren mantar ilacı kullanabilirsiniz.

binbir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 11:38   #388
Yeni Üye

Nurdan Öz's Avatar

Teşekkür ederim sayın binbir.

Eski 14-06-2010, 12:19   #389
Yeni Üye

Nurdan Öz's Avatar

Merhaba diğer bazı çiçeklerimin yapraklarında da az da olsa bu problem var önerdiğiniz ilacı, bu çiçeklerimde de kullanabilir miyim?

Eski 14-06-2010, 18:59   #390
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Hulusi Karasu

İlk çiçek kırmızı renkte ve yalınkat olarak açtı. Böyle yalınkat mı kalacak, yoksa daha sonra katmerlenecek mi?

Eklenen Resimler

Etiketler
dahlia, geliştirilmesi, üretimi, yıldız çiçeği

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024