agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2014, 16:39   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
#492 mesajdan berri bayağı gelişti sizce nezaman olgunlaşır ?
Olgunlaştığında tohum kapsülü kendiliğinden açılıyor.

YeniGine ve salihcan beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 16:50   #542
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Sıklameni şaşırtmak gerekiyor mu?
Bu konuda ilk defa bir denemede bulundum.Tohum kapsülünün çatlamasıyla etrafa saçılan tohumlardan çıkmış tek yapraklı minik sıklamenleri gördüğümde bulundukları yerden alarak teker teker minik saksılara yerleştirdim.

Şaşırtmanın özellikle şart olduğunu zannetmiyorum. Doğada çimlendikleri yerde büyüyerek sonunda çiçeklendiklerine şahit oluyoruz. Ben bu işlemi yapmak zorundaydım çünkü kedilerin genellikle üzerinde uyumayı sevdiği bir alanda filizlenmişlerdi.

abk ve YeniGine beğendi.
Eski 18-01-2014, 17:21   #543
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Yanlış hatırlamıyorsam, Cyclamen tohumlarını karıncalar çok sever ve çeker.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 20:51   #544
Yeni Üye

irme's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2013
Cyclamen Nizam Sorunu.

Arkadaşlar merhaba!
Cyclamen hakkına şunu merak ediyorum; çiçekçilerde ya da yapı marketlerde gördüğümüz bitkilerin, çiçeklerinin bazıları çok düzenli oluyor, yani çiçekler ortada ve yapraklar hemen onları çevreliyor. Yani birbirine karışma olmuyor. Hatta yapraklar bile aşırı düzenli oluyor.

1-Diyelim ki ben aralık ayında bir cyclamen aldım ve yazın uykuya geçti, yaprakları, çiçekleri bitti. Sonbaharda tekrar canlanmaya başlayınca bitkiyi aynı düzene nasıl sokabilirim? Acaba çiçekleri bir lastik içinde toparlayıp, yaprakların arasına karışmasını engelliyor olabilirler mi? Ya da ona benzer bir yöntem?(Seralarda iken, bitkinin tepeden suni ışık alarak bu nizama getirildiğini de duydum)

2-Çiçeklerin yaprakları (renkli olan kısım) çılgınca nizamlı bir şekilde yukarıya dönük olması gerekirken kimisi aşağı dönük, yana yatmış ya da biçimsizce kıvrılmış olabiliyor. Renkli olan kısmın tüm yapraklarının yukarıya kalkmasını nasıl sağlayabiliriz. Yani bu kaliteyi çiçeğimize nasıl verebiliriz.

Örnek olarak 2 resim gönderiyorum. İki soruyu da anlayacaksınız resimlerde.

Eklenen Resimler

irme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 02:03   #545
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Yanlış hatırlamıyorsam, Cyclamen tohumlarını karıncalar çok sever ve çeker.
Haklısınız. Karıncaların tohumların dışını saran ve 'elaiosome' olarak adlandırılan yapıya gösterdikleri ilgiden dolayı tohumları taşımaları söz konusu.

Bu ilişkiyi Sn. jineop açtığı şu başlıkta bizlerle paylaşmıştı. Cyclamen tohumları da bu tür tohumlardan.

labradorit beğendi.
Eski 19-01-2014, 19:36   #546
Ağaçsever

labradorit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Galeri: 8
Benim cyclamenler havalar iyi gidince iyice coştular. Bakalım ne olacak?

labradorit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 21:44   #547
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Bebek kırmızı siklamenlerimi küçük saksılara aldım. Burada biraz daha büyüsünler sonra asıl saksılarına geçirmeye karar verdim.

Bu iş hoşuma gitti. Beyaz ve fuşya renkli iki siklemen aldım kısmetse seneye onlarında tohumları olursa ayni şekilde çoğaltmayı düşünüyorum.

Name:  Resim 715-800.jpg
Views: 1610
Size:  58.2 KB

Name:  Resim 716-800.jpg
Views: 1808
Size:  43.8 KB

Name:  Resim 717-800.jpg
Views: 1605
Size:  44.1 KB

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 22:03   #548
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
arkadaslar birsey sormak istiyorum tohumdan üretilen cyclamenler tek bir yapraktan 1 yumru mu oluyor acaba bilgisi olan varsa cvp yazarsa sevinirim.
ben hepsini ayni yere ekmisim eger ki tek bir yapraktan 1 yumru olusuyorsa hemen onlari teker teker baska saksilara ekeyim.
sevgilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 18:18   #549
Ağaçsever

labradorit's Avatar

Sizce benim siklamenler ne cins? Beyaz olan muhtemelen "cyclamen persicum". Lila: "cyclamen cilicium" olabilir. Pembe de "cyclamen europaeum" heralde?! Gerçi fotoğraflarda pek anlaşılmıyorlar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen labradorit : 22-01-2014 saat 18:20 Neden: Ekleme yapıldı. İmla düzeltildi.
Eski 22-01-2014, 18:30   #550
Ağaçsever

labradorit's Avatar

MEGEP'in "Cyclamen Yetiştiriciliği" dosyasına aşağıdaki buradan ulaşabilirsiniz.

-Esin- beğendi.
Eski 26-01-2014, 11:23   #551
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

arkadaslar yardimci olursaniz sevinirim ben tohumlari ayni yere ekmistim simdi büyüdüler tek bir yapraktan mi yumru olusuyor yoksa hepsi bir arada olunca mi yumru olusuyor?

eger tek bir yapraktan olusuyorsa tek tek ayri saksilara almam gerekiyor.
lütfen yardimci olun tsk ederim sevgilerimle

Eski 26-01-2014, 11:38   #552
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
arkadaslar yardimci olursaniz sevinirim ben tohumlari ayni yere ekmistim simdi büyüdüler tek bir yapraktan mi yumru olusuyor yoksa hepsi bir arada olunca mi yumru olusuyor?

eger tek bir yapraktan olusuyorsa tek tek ayri saksilara almam gerekiyor.
lütfen yardimci olun tsk ederim sevgilerimle
Tek bir yapraktan derken neyi kastediyorsunuz net anlayamıyorum ama her bir tohum çimlendiğinde toprak üzerinde gördüğünüz o tek yaprağın dibinde minicik bir yumru oluşumu başladığını görebilirsiniz.

Bu da demek oluyor ki her bir tohum zamanla tek bir yumru ve tek bir bitkiye dönüşüyor.

Sizin merak ettiğiniz konu acaba bu muydu?

shenile beğendi.
Eski 26-01-2014, 12:10   #553
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn kelebek calisi evt aynen bunu kast etmistim kusura bakmayin kendimi nasil ifade edecegimi bilemedigim icin böyle yazdim türkcem de pek iyi olmadigindan dolayi kendimi ifade edemedim kusuruma bakmayin.

evt tek yapragin dibinde bir yumru olusumu var onlar demekki 1 tane yapraktan 1 yumru oluyor.
o zaman hic vakit kaybetmeden onlari teker teker plastik bardagi alayim büyüyene kadar.

yardimci oldugunuz icin size cok tsk ederim sn kelebek calisi.

saygilarimla

Eski 17-03-2014, 14:56   #554
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Son saksı kaldığı için marketin en karanlık köşesine terk edilen sıklamenim aldığımda rengi uçuk pembeydi ama gün ışığını iliklerine kadar hapsedip, güzel bir güneş aldıktan sonra böyle bir renkle sürpriz yaptı bana

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 16:18   #555
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Cyclamenin tohumlarını almak için tıpkı diğer bitkiler gibi çiçeklerin tamamen solmasını mı bekliyoruz?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 18:40   #556
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2014
karınca sorunu

hediye olarak gelen Siklamen (Cyclamen) çiçeğini suladığımda saksı deliklerinden karıncalar çıktığını fark ettim. muhtemelen saksı içerisinde karınca yuvası var. böyle bir durumla karşılaşan bir arkadaş var mı? bitki üzerinde çiçek olduğu için saksı toprağını değiştirmek konusunda tereddütlerim var. karıncaları uzaklaştırmak için pudra, tebeşir tozu ve limon gibi önlemler saksı içinde yuva yapmış karıncaları uzaklaştırmak için işe yarar mı? alakanıza teşekkürler.
not: saksının durumu da iç açıcı değil çok yumuşak adi plastikten yapılmış ve üzerinde çatlaklar var.

hira beğendi.
çekimser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 19:24   #557
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Cyclamenin tohumlarını almak için tıpkı diğer bitkiler gibi çiçeklerin tamamen solmasını mı bekliyoruz?
Hem çiçeğinin hem de çiçek sapının kuruması gerek. Çiçeği düşse bile sapı koparmayın, tohumların olgunlaşması uzun zaman alıyor.

hira beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 19:29   #558
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çekimser Mesajı Göster
hediye olarak gelen Siklamen (Cyclamen) çiçeğini suladığımda saksı deliklerinden karıncalar çıktığını fark ettim. muhtemelen saksı içerisinde karınca yuvası var. böyle bir durumla karşılaşan bir arkadaş var mı? bitki üzerinde çiçek olduğu için saksı toprağını değiştirmek konusunda tereddütlerim var. karıncaları uzaklaştırmak için pudra, tebeşir tozu ve limon gibi önlemler saksı içinde yuva yapmış karıncaları uzaklaştırmak için işe yarar mı? alakanıza teşekkürler.
not: saksının durumu da iç açıcı değil çok yumuşak adi plastikten yapılmış ve üzerinde çatlaklar var.
Saksınızdan birkaç karınca çıkması saksıda yuvaları var demek değildir sayın çekimser. Suyu döktüğünüzde zaten karınca saksıdan çıkar, başka bişey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Saksıdan memnun değilseniz toprağını dağıtmadan olduğu gibi bitkiyi çıkarın ve başka bir saksıya yerleştirin. Kolaylıklar dilerim...

Eski 27-03-2014, 19:37   #559
Ağaç Dostu

Yavaş yavaş havalar ısınıyor, siklamenlerin en coşkulu zamanlarının son demleri. Balkonumuzdaki siklamenimizin de bu güzelliği geçmeden sizle paylaşmak istedim

Name:  IMG_78332.jpg
Views: 1997
Size:  69.8 KB

Name:  IMG_75972.jpg
Views: 1989
Size:  53.5 KB

Name:  IMG_75992.jpg
Views: 1879
Size:  24.8 KB

Name:  IMG_76002.jpg
Views: 1967
Size:  29.2 KB

Name:  IMG_77752.jpg
Views: 1932
Size:  63.4 KB

Eski 27-03-2014, 20:01   #560
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Saksınızdan birkaç karınca çıkması saksıda yuvaları var demek değildir sayın çekimser. Suyu döktüğünüzde zaten karınca saksıdan çıkar, başka bişey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Saksıdan memnun değilseniz toprağını dağıtmadan olduğu gibi bitkiyi çıkarın ve başka bir saksıya yerleştirin. Kolaylıklar dilerim...
alakanıza teşekkür ederim esin hanım. çıkan karınca sayısı baya vardı soğanı çürütmekten korktuğum için sulama yapmıyorum. birkaç gün içerisinde toprak kuruduktan sonra tekrar sulama yapıp karınca sayısına bakacağım. aslında çiçek benim değil bir arkadaşımın. kendisi hastanede yatıyorken hediye olarak gönderilmiş. çok sayıda karınca tarafından istila edilince ilgilenmem için bana gönderdi. ilk geldiğinde dibi çok kuruydu sulama yapıp yapraklarını temizleyince biraz kendine geldi ama itiraf etmek gerekirse çok sağlıklı görünmüyor. susuz kaldığı için mi karıncalar yüzünden mi kapalı alanda kaldığı için mi bu halde bilmiyorum. diğer yetiştiricilerin çiçekleri ile karşılaştırınca bir şeylerin yolunda gitmediği belli oluyor.

çekimser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 20:24   #561
Ağaç Dostu

Karıncaların saksıya yuva yapmaları hiç şahit olduğum bir şey değil ki zaten karınca yuvaları çok geniş alana yayılır, saksıda olması pek olası değil ancak orda karıncaların yiyeceği birşeyler varsa yoğun bir şekilde gelmiş olabilirler. Bitkide tohum oluşumları var mı? Tohum için de aslında erken bir zaman ama siz bir kontrol edin, tohum keseleri varsa kesip alın. Siklamen tohumları karıncalar için bir magnet gibidir. Hala karınca görürseniz toprağa tarçın ve nane dökebilirsiniz.

Siklamen toprağının kurumasından hiç hoşlanmaz, toprak sürekli nemli kalmalı. Yumruyu çürütmemek için suyu sadece saksı kenarından dökün, yeni çıkan yaprakların ve tomurcukların olduğu alanın üstünden su dökmeyin. Ayrıca hava akımı olan, serin ve direk güneş ışığı görmeyen bir yerde tutun bitkiyi. Bir süre sonra toparlayacaktır ama çok fazla gelişme göstermeyebilir çünkü zaten mayıs ayı siklamenler için uyku döneminin başlangıcı. Çiçekleri ve yaprakları bitecektir. Ağustos ayında yumrusundan tekrar yaprak sürmeye başlar.

yağmur beğendi.
Eski 27-03-2014, 22:11   #562
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Karıncalar sıklemenin tohumlarını seviyorlarmış. Onları aşırmaya geliyorlardır.

YeniGine beğendi.

Düzenleyen yağmur : 01-04-2014 saat 12:17 Neden: yazım hatası
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 23:34   #563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2013
Merhaba arkadaşlar 2 adet siklamen soğanı edindim. Bunları nasıl muhafaza etmeliyim, ne zaman dikmeliyim/ Topraktan ayırmalı mıyım? Soğanlar tamamen yapraksız.

ÖZGÜRİX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 00:52   #564
Ağaç Dostu

Merhaba Özgürix,
Öncelikle siklamenin soğanı yoktur, yumrusu vardır. Sizin elinizdekiler soğansa başka bir bitki almışsınız. Her halükarda bunlar karanlık, serin ve kuru bir ortamda saklanır. Toprakta kalabilirler yalnız su dökmeyin ve saksıyı serin bir yere taşıyın.

YeniGine ve ÖZGÜRİX beğendi.
Eski 01-04-2014, 11:53   #565
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Galeri: 1
Exclamation Sıklamen 3 renk

Bu Sıklamen çiçeğinden bendede 3 renk var. Sarısı pek bulunmuyor sanırsam. Beyaz olanın içinde bi yumru var tohum galiba ? Onun açmasını bekleyeyimmi ? Yoksa kesip kurutayımmı ?

Büyük resimler. (Daha NET)
PEMBE
BEYAZ
MOR

Eklenen Resimler

efeege, kokett ve edacan beğendi.

Düzenleyen aliakrep : 01-04-2014 saat 13:50
aliakrep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 09:05   #566
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Tüm kış capcanlı seyrettiğim sıklamenlerim havaların ısınmasıyla beraber kendini bıraktı. 3taneydiler. 2 tanesinde hiç yaprak bile kalmadı. Bir tanesinin sadece çiçekleri soldu yaprakları gayet iyi durumda.

Şimdi bu yaprakları bitenler yaz sonuna doğru yeniden yapraklanırlar mı. Yoksa yazı yeşil mi geçirmeleri gerekiyordu ölmüşler mi, kafamda biraz soru işareti oluştu. Bir de toprak değişimi yapmak istiyorum bunun için uygun zaman nedir. Tabi eğer ölmediler ve sadece dinlenme dönemine girdilerse..

YeniGine beğendi.
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 14:26   #567
Ağaç Dostu

GuneSunar's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Bilgi

Öncelikle herkese merhabalar,

Benim bu yavru siklamenim için bir kaç sorum olacaktı.

1. Ne kadar aralıklarla su vermeliyim?
2. Ev içi mi yoksa dışarıda mı kalması uygundur?
3. Güneş görmeli mi, yoksa gölgede mi kalmalı?
4. Eğer güneş gören bir yerde ise max ne kadar güneş görmeli?

Sevgilerimle.

Eklenen Resimler

GuneSunar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 12:50   #568
Ağaçsever

edacan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2013
Galeri: 1
benim sıklamenim de bu durumda şu an minik olanı yaz sonu kaybettim

Eklenen Resimler

edacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 13:14   #569
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Tüm kış capcanlı seyrettiğim sıklamenlerim havaların ısınmasıyla beraber kendini bıraktı. 3taneydiler. 2 tanesinde hiç yaprak bile kalmadı. Bir tanesinin sadece çiçekleri soldu yaprakları gayet iyi durumda.

Şimdi bu yaprakları bitenler yaz sonuna doğru yeniden yapraklanırlar mı. Yoksa yazı yeşil mi geçirmeleri gerekiyordu ölmüşler mi, kafamda biraz soru işareti oluştu. Bir de toprak değişimi yapmak istiyorum bunun için uygun zaman nedir. Tabi eğer ölmediler ve sadece dinlenme dönemine girdilerse..
Sevgili kokett,

Siklamenler havaların ısınmasıyla uyku dönemine girerler ve yazı toprak altında yumru halinde geçirirler, üstlerinde hiç yaprağı kalmaz. Aslında şu an havalar siklamenin dayanamayacağı kadar ısınmadı ama sizinki biraz güneş altında kaldıysa uyku dönemine erken girmiş olabilir. Bence emin olmak için yapraksız kalanların yumrularını bir kontrol edin herhangi bir yumuşama, çürüme var mı diye. Toprak değişimi uyku döneminde yapılır. Yumrularınız sağlamsa yaz sonu-eylül başı gibi sulamaya başlayın, yapraklanacaklardır.

kokett ve edacan beğendi.
Eski 05-04-2014, 13:38   #570
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GuneSunar Mesajı Göster
Öncelikle herkese merhabalar,

Benim bu yavru siklamenim için bir kaç sorum olacaktı.

1. Ne kadar aralıklarla su vermeliyim?
2. Ev içi mi yoksa dışarıda mı kalması uygundur?
3. Güneş görmeli mi, yoksa gölgede mi kalmalı?
4. Eğer güneş gören bir yerde ise max ne kadar güneş görmeli?

Sevgilerimle.
Merhaba GüneSunar,

Tohumdan siklamen yetiştirmedim (Çiçek açacak boya gelmesi en az bir yılı bulur diye okumuştum) ama genel olarak sorularınızı cevaplandırabilirim.
Toprağı ne çok sulu ne de kuru olmalı. Her zaman hafif nemli seviyede kalmalı. Bitki gölgede durmalı, direk güneş ışığı almamalı fakat aydınlık bir ortamda olmalı. Normalde havadar bir yerde kalması önerilir çünkü nemli toprakta yetiştiğinden mantar enfeksiyonlarına çok açık bir bitkidir. Fakat siz bahar başında fide büyüteceğiniz için serin bir yerde kalması dışarda kalmasından daha önemli. Benim tavsiyem toprağı bir fungusitle ilaçlayın, evin serin ve aydınlık bir köşesinde dursun. Kolaylıklar dilerim.

GuneSunar beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024