agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni998Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2012, 13:54   #451
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayın kgursan, ilginize çok teşekkürler.Kararan kısımdan kopardım (zaten kopacaktı) yeniden diktim.Birkaç gündür bozulma falan yok.Siz daldan yetiştirilmiyor demişsiniz. Belki kök kısmı kurtarabilirim.Yapacak bir şey yok maalesef .Artık cicekçiden yeni begonya beğenmem lazım demek ki .Sağlık olsun.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 15:47   #452
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Ben Begonia volcano yazdığımda arama motorunda sonuca ulaşabiliyorum. Bir tür hibrid begonyaya verilmiş adı yansıtıyor 'volcano'. Katmerli türleri olabildiği gibi yalın kat açan türleri de mevcutmuş ancak yumrulu bir tür müdür, incelemek istedim ama detaylarına ulaşamadım ve bu nedenle bilemiyorum ancak mevsim kışa dönmeye başladığından artık sulama konusunda yazın olduğu kadar cömert davranmamalı, iki sulama arasındaki zamanda toprağının kurumasını beklemelisiniz.
Ben kelimeleri Türkçe okunuşuyla yazmışım O yüzden sonuç çıkmamış. Henüz bakmadım ama yumrulu bence. Peki sizi dinliyorum susuz bırakıp kurutmuyorum, kendileri kuruyup uykuya geçerse gerekeni yaparım. Çiçeklide olsalar gübre vermiyorum, umarım hatalı birşey yapmam. Sayın Kelebek Çalısı ilginize teşekkürler...

Canan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 18:10   #453
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
bu da benim<çilli<begonyam
ben çocukken anneminde vardı bu cins begonyası tadına bayılırdım.hafif ekşimsi tadı var deneyin.

heroflera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 22:03   #454
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Gül begonyayı yapraktan köklendirmeyi başardım. Bir deneyeyim ne kaybederimki dedim. İki tane köklendirdim birini bir ay kadar oldu dikeli, bakalım sonuç ne olacak beraberce bekleyip görücez.

Name:  GB1.jpg
Views: 4567
Size:  16.5 KB

Name:  GB2.jpg
Views: 5720
Size:  23.7 KB

Bunu bir ay oldu dikeli,sanırım toprağın içinde yumru oluşturuyor.

Name:  GB3.jpg
Views: 3300
Size:  35.9 KB

aheste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 07:47   #455
Ağaç Dostu

Canan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aheste Mesajı Göster
Gül begonyayı yapraktan köklendirmeyi başardım. Bir deneyeyim ne kaybederimki dedim. İki tane köklendirdim birini bir ay kadar oldu dikeli, bakalım sonuç ne olacak beraberce bekleyip görücez.

Eklenti 343867

Eklenti 343868

Eklenti 343869
Sayın Aheste iyi bildiğimden değil ama büyük ihtimalle ikisi de yumru oluşturacak.
Yumru oluşturmadan ektiğiniz yaprak, toprak üstünde çürüsede vazgeçmeyin ondan. Diğerinin bardakta yumru ve yeni yapraklar verme ihtimali var. Gloxinia (Bardak Menekşe) -ki o da yumrulu- başlığında yapraktan yetiştirme konusunda
çok güzel örnekler var. Kolay gelsin...

aheste ve dağçiçeği beğendi.
Canan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 18:31   #456
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayın Aheste ,birkaç tane yapraktan kökendirme çalısmam oldu fakat hüsranla sonuçlandı. Sizin köklendirdiğiniz yaprağı görünce umutlandım.Acaba nasıl bir yol izlediğinizi anlatabilirmisiniz?

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 09:27   #457
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Baumax dan 3 saksı üzeri bolca çiçekli begonya aldım.Ama burada yazılanları okuyunca biraz kafam karıştı. kapalı balkonuma koyduğum bu çiçeklerimin kış boyu çiçekli kalacağını düşünürken yaz çiçeği olduğunu görünce üzüldüm.Aldığım soğanlı cins begonyalarım kapalı ,ısısı 15 derecenin altına düşmeyecek balkonumda çiçekli kalırlar mı?

perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 15:51   #458
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Sayın Aheste ,birkaç tane yapraktan kökendirme çalısmam oldu fakat hüsranla sonuçlandı. Sizin köklendirdiğiniz yaprağı görünce umutlandım.Acaba nasıl bir yol izlediğinizi anlatabilirmisiniz?
Sayın Dağçiçeği, mesajınızı yeni gördüm. Çok ta özen göstermedim aslında, yaprakları keskin bir bıçakla kestim ve cam bardak kullandım. Pet bardaklarda pek başarılı olamıyorum. Sadece bu kadar. Annemin turuncu çiçeklisi vardı ondan denedim ama başarılı olamadım.

dağçiçeği beğendi.
Eski 23-11-2012, 09:59   #459
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Sayın aheste sizin gibi ne kaybım olur dedim.Söylediklerinizi dikkate alarak cam bardağa ısladım.Bekliyorum.Bir arkadaşımız marketten aldığı gül begonyaların ömrünün uzun sürmediğini yazmış. Korkarak da olsa dayanamadım aldım.Şu an balkondalar gece ısı 7-8 derece, ne kadar soğuya dayanır?.Bilgiler var ama tecrübelerinizi dikkate almak ve çiçeğimi yaşatmak istiyorum.Selamlar.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 11:34   #460
Ağaç Dostu

aheste's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayseldeniz Mesajı Göster
Sayın aheste sizin gibi ne kaybım olur dedim.Söylediklerinizi dikkate alarak cam bardağa ısladım.Bekliyorum.Bir arkadaşımız marketten aldığı gül begonyaların ömrünün uzun sürmediğini yazmış. Korkarak da olsa dayanamadım aldım.Şu an balkondalar gece ısı 7-8 derece, ne kadar soğuya dayanır?.Bilgiler var ama tecrübelerinizi dikkate almak ve çiçeğimi yaşatmak istiyorum.Selamlar.
Şu anlarda artık gül begonyalar geçmek üzereler, benimkiler iyice boyunlarını büktüler. Onlar topak üzerinde kaybolsalar bile yumrusu toprak altında durur. Kışın sulamayın toprağı kuru olsun birde dışarıda olmasın don tutmasın yeter, baharda tekrar patlar. Henüz benimkilerde dışarıda. Selamlar.

Eski 23-11-2012, 11:40   #461
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aheste Mesajı Göster
Gül begonyayı yapraktan köklendirmeyi

Sayın Aheste sonuçları paylaşmanız dileğiyle, bende değişik bir begonya türünü ( çilli begonya sayfasında var ) yapraktan dikmek suretiyle çoğaltmıştım şimdi yavruları hızla büyüyor.

bu mesaj;
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
birde benim işyerimde olan ve adını bilmediğim bir begonya türü var. çiçek detaylarını da resimlerime ekledim. adı konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

yapraktan çok kolay üretilebilen bir begonya türü..

aheste ve hulyaaydemir beğendi.
bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 12:42   #462
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
begonya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn turkan., begonya tohumları genellikle Ocak-Mart arası ekilir ve sıcaklık sabit ve 24-25 oC olmalıdır bunun altındaki sıcaklıklarda çimlenmez.
kgursan annem begonyaları ölücek diye aklı çıkıyor herkes hayran çiçeklerine ben tohumlarından denedım ama olmadı sızden cok rıca edıyorum bu sene gıne begonya fıdesı uretın ve mumkunse bana sımdıden ayırın her rengınden 10 tane alıcam anneme yedeklemem lazım yumru aldım ama hıc bırı canlı degıl ve katsız cıktı resimlerinide eklerım sızden aldıklarım suan hala cıcekte ve cok canlı sız nasıl urettınız o fidelerı hepsı tuttu cok canlıydılar bu sene ucuncu sene hala canlılar begonya fidelerını beklıycez ıyı gunler dılerım

nihalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 00:30   #463
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Dün, ilk kez elime geçti... Yumrulu Begonya mı oluyor?

Name:  PC210028a.jpg
Views: 3089
Size:  27.8 KB

Tika, adneser, Sudenur ve 2 kişi beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 00:47   #464
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sigara paketleri için özür diliyorum... Yeni farkettim. (Allah'tan Sayın Malina da sigara kullanıyor.)

Eski 21-12-2012, 10:57   #465
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Sevgili YeniGine,sizin bitkiniz sanırım Non-Stop Begonya.
Bende üç saksı vardı.Küf hastalığına yakalandılar,budadım,ilaçladım ama hepsini kaybettim.
Umarım sizinki sağlıklı bir şekilde büyür.

YeniGine beğendi.
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 16:23   #466
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihalll Mesajı Göster
kgursan annem begonyaları ölücek diye aklı çıkıyor herkes hayran çiçeklerine ben tohumlarından denedım ama olmadı sızden cok rıca edıyorum bu sene gıne begonya fıdesı uretın ve mumkunse bana sımdıden ayırın her rengınden 10 tane alıcam anneme yedeklemem lazım yumru aldım ama hıc bırı canlı degıl ve katsız cıktı resimlerinide eklerım sızden aldıklarım suan hala cıcekte ve cok canlı sız nasıl urettınız o fidelerı hepsı tuttu cok canlıydılar bu sene ucuncu sene hala canlılar begonya fidelerını beklıycez ıyı gunler dılerım
Sn nihall., Onlar tohumdan üretme. Ocak ayı başında tohumlar ekiliyor ve ortam sıcaklığı 24-25 oC , 21 oC da çimlenmiyor!?!! Çimlenen tohumlar küçük viyollere alınıyor ve sonra bir daha büyük viyole aktarılıyor. Fazla su sevmiyorlar.susuzluğa dayanıklı. İşin sırrı Tohumların çimlendirilirken 24 oC sıcaklık ve karanlık.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 00:58   #467
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tika Mesajı Göster
Sevgili YeniGine,sizin bitkiniz sanırım Non-Stop Begonya.
Bende üç saksı vardı.Küf hastalığına yakalandılar,budadım,ilaçladım ama hepsini kaybettim.
Umarım sizinki sağlıklı bir şekilde büyür.
Sevgili Tika teşekkür ediyorum. Bildiğim çilli, şeker begonya idi, bu begonyayı aldıktan sonra yumrulusunun da olduğunu öğrendim. Sorunca non stop begonyayı da duydum. Ve bakımı nasıldır, ne yapmak, nerede tutmak gerekir hiçbir bilgim de yok. İnşallah bilen bir arkadaş yardımcı olur bana.
Zira kaybetmek istemiyorum non stop begonyamı.

Eski 07-04-2013, 13:24   #468
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Merhaba Begonya sever arkadaslar..
Bu yil Non stop Pembeli sogan edindim.Gecen senenin begonya yumrulari uyanmaya basladilar.5-6 cm kadar oldular.Gecen yildan kalan 2 ad var,onlar hala uykuda.
Digerlerin Masallahi var..Artik ciceklendiklerinde,fotograflari eklerim..Bol Begonyali gunler dilegi ile..

YeniGine beğendi.
sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 13:51   #469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
benımde gecen seneden begonyam var .toprakta bır hareketlenme var mınık bır yaprak gordum fakat oyle duruyor ne buyuyor ne bısey acaba topragın ıcındemı durması lazım anlayamadım yardımcı olurmusunuz

nursah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 22:11   #470
Ağaçsever

glorya's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Bu da benim aşkım begonyam Resimleri akşam çektiğim için biraz mat. ama yarın canlı renklerini koyarım. Küçücük bir yapraktan tutturdum. Yapraktan tutmaz dediler ama başardım. İlk bir yıl pek büyümedi hatta hiç bile diyebilirim. Sonra yerini değiştirdim ve son hali bu

Eklenen Resimler

glorya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 00:40   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nursah Mesajı Göster
benımde gecen seneden begonyam var .toprakta bır hareketlenme var mınık bır yaprak gordum fakat oyle duruyor ne buyuyor ne bısey acaba topragın ıcındemı durması lazım anlayamadım yardımcı olurmusunuz
Filizlenme gördüyeseniz, zamanla filizlenme yaprağa dönüşecektir. Biraz bekleyiniz. Ya da dilerseniz filizlenmeye başlayan yaprağın bir fotoğrafını buraya ekleyebilirsiniz. Böylece genel durum hakkında daha iyi fikir sahibi olur ve size de daha aydınlatıcı bilgi sunabiliriz.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 21:12   #472
Ağaç Dostu

Anzac's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2012
Tüm sayfaları okudum ama bir konuya cevap bulamadım. Begonyanın yapraklarına su püskürtmek iyi midir?
Bugün ben de bir adet aldım ve aldığım serada begonyaların tamamı yaprakları da dahil resmen yıkanmıştı. Yapraklara su püskürtmek veya yıkamak iyi gelir mi acaba?

Anzac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 00:07   #473
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın Anzac; verdiğim linkten faydalanabileceğinizi düşünüyorum. Saygılar.
Begonya hastalıkları

Anzac beğendi.
Eski 15-04-2013, 00:11   #474
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Yapraktan köklendirilen begonyalar ilk yıl çiçek verir mi acaba? soğanlılar ya souçta, ben biraz gecikir diye düşünüyorum...

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 13:29   #475
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
yumrulu begonyayı çok seviyorum kaç defa aldım gayet iyi baktım. tek sorun köklerinde yumru oluşmuyor aldığımda da kontrol ediyorum yumrusu olmuyor. bu yüzdende bi dahaki seneye çıkmıyorlar. nedendir acaba? ya da yumru oluşması için ne yapmak gerek. koçtaştan aldım her defasında ama yumru yoktu,oluşmadıda. :S

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 18:41   #476
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-salkım Mesajı Göster
yumrulu begonyayı çok seviyorum kaç defa aldım gayet iyi baktım. tek sorun köklerinde yumru oluşmuyor aldığımda da kontrol ediyorum yumrusu olmuyor. bu yüzdende bi dahaki seneye çıkmıyorlar. nedendir acaba? ya da yumru oluşması için ne yapmak gerek. koçtaştan aldım her defasında ama yumru yoktu,oluşmadıda. :S
Yumrulu begonyalarda yumru oluşumu sonbaharda ( Kısa günlerde) olur. Bitki kışa girerken toprak içinde yumru oluşturup hayatını devam ettirmek ister.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 09:59   #477
Ağaçsever

glorya's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Yapraktan köklendirilen begonyalar ilk yıl çiçek verir mi acaba? soğanlılar ya souçta, ben biraz gecikir diye düşünüyorum...
Ben yapraktan tutturdum,bırakın çiçek açmayı, ilk yıl hiç gelişme göstermedi, Ancak ertesi sene gelişti kısa zamanda da çiçek açtı.

glorya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 20:38   #478
Ağaç Dostu

Anzac's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2012
Bu da benin sarı begonyam...

Eklenen Resimler

Anzac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 22:49   #479
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Merhaba arkadaslar.
Ben begonyalari hic yaprak ustu islatmiyorum.Tuylu olduklari icin,curume ihtimali var.Ya da boyle bir sey.Pasa cadiri veya fil kulagi ,tuysuz oldugu icin belki su puskurtulebilir...Bildigim kadar ile.
Herkeze bol begonyali gunler

İremsıla ve YeniGine beğendi.
sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 12:39   #480
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Merhabalar

Name:  DSCN4246.JPG
Views: 2327
Size:  69.3 KB
Annemin kuzeye bakan penceresi her yıl böyle görünüyor.Sabah güneşi de alıyor.
Name:  DSCN6783.JPG
Views: 2601
Size:  67.9 KB
Ben de dün içerideki begonyalarımı dışarı çıkardım.
Name:  DSCN6782.jpg
Views: 2421
Size:  29.2 KB
Bu da yakın çekim,Yaprağın önünde yeni patlayanlar görünüyor.

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024