agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni812Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2008, 13:15   #61
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Teşşekkür ederim Nurbahar ve Dal... Benim de bitanesi çok küçük kaldı, diğerinin şimdilik gelişimi iyi...Daha toparlanır belki...Hemen kırmayın umutlarınızı...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 21:53   #62
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Benim mor kallamın bugünkü durumu.Kırmızı olanı çok geç kaldı daha yeni topraktan çıkıyor.Sorun nedir acaba

Eklenen Resimler

kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2008, 20:47   #63
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Koyu Yeşil'in taa İzmir'den gönderdiği Gala(cala-gala konusunda kararsızım) fideleri son derece keyifli dev yapraklar vermeye devam ediyorlar. Oldukça büyük boy saksıya dikmiştim fideleri. Üzerinde 6-7 kocaman yapraklar vardı, geçen geceki fırtınada bir kaç yaprağı zarar görmüştü, koparmak zorunda kaldım, bir çok yeni yaprak çıkmaya çalışıyor.

Sizlere sorum şu; Ben bu çiçeği saksıda mı yetiştirmeliyim? Kuytu bir köşeye diksem kışın zarar görür mü? Yaz kış hep yapraklı mı kalır bu çiçek?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 15:59   #64
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Demek saksıda oluyo ha. Kendimi bildim bileli avlumuzda var bu çiçek. Şimdi ağaçların gölgesinde kaldı birkaç yıldır açmıyor. İlk işim tatile gittiğimde soğanlarından alıp saksıya dikmek olacak.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 18:53   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sevgili Koyu Yeşil'in taa İzmir'den gönderdiği Gala(cala-gala konusunda kararsızım) fideleri son derece keyifli dev yapraklar vermeye devam ediyorlar. Oldukça büyük boy saksıya dikmiştim fideleri. Üzerinde 6-7 kocaman yapraklar vardı, geçen geceki fırtınada bir kaç yaprağı zarar görmüştü, koparmak zorunda kaldım, bir çok yeni yaprak çıkmaya çalışıyor.

Sizlere sorum şu; Ben bu çiçeği saksıda mı yetiştirmeliyim? Kuytu bir köşeye diksem kışın zarar görür mü? Yaz kış hep yapraklı mı kalır bu çiçek?
Benim bahçemde kuytu bir köşede yıllardır yaşıyor. Soğuk kışlarda yaprakları ölsede baharda yeni yapraklar veriyor.
Ama en büyük düşmanı ot yolmaya çağırdığım yardımcılar, hep onu yılanyastığı zannedip yoluyorlar.
Zaten o kısa zamanda yavrular verecektir.
Bence yavrularını ayırıp dene sevgili limon

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 19:59   #66
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok sağolun Ferda Hanım. Aynı saksıda iki kök var, bir kökünü ayırıp dikeceğim. Çiçek açmasa bile yaprakları çok gösterişli. Sevgiler.

Eski 10-03-2009, 11:11   #67
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Ben de 10 gün önce praktikerden aldığım kırmızı gala soğanını ektim. 10 gündür bir hareket yok bakalım ne zaman çıkacak küçük hanım?

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 20:20   #68
Ağaç Dostu

limon's Avatar

İstanbul'lu arkadaşlarımızın ilgisini çekebilir. Bugün Metro marketten 2 küsür liraya iki değişik renkte Kalla soğanı aldım. Pakette 1 adet soğan var.

Eski 19-03-2009, 11:32   #69
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bahar geliyorya, maşallah bi hareket bi hareket...
Ben de geçen sonbaharda 1 Eylülde sayın Tummuivam dan aldığım 10 adet iri çiçekli gallalarımı dikmiştim.

Çok güzel filizlendiler, hatta birisi çiçek bile açtı, ancak bu sene bir ay önce bahçeye gittiğimde yaprakların çürümüş olduğunu gördüm, kar ve soğuğa dayanamamış olmalılar.

Halen umutluyum, havalar ısındığında yeniden yapraklanır diye düşünüyorum, bu arada kırmızı, pembe, koyu pembe, sarı, turuncu ve küçük çiçekli beyaz galla soğanlarım oldu, onları sevgili Güler gibi saksıda yetiştirmek istiyorum.

Şimdilik küçük saksılara diktim, çok az nemlendirdim, şeffaf bir poşetle bağlayıp hava delikleri açtım, ısı ve ışık alması için.

Filizlenme başlayıncaya kadar Mersin'deki balkonumda kendi haline bırakmaya karar verdim, daha sonra esas saksılarına alacağım.

Daha önce Galla yetiştiren arkadaşlarımdan tavsiyelerini bekliyorum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 10:51   #70
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Şubatın ilk haftasında ektiğim kırmızı gala soğanımı kontrol etmek istedim. Bu zamana kadar yaprak vermesi gerekiyordu. Saksı toprağını döktüm. Ne yazık ki soğanı çürümüş ....

Çok üzgünüm çok.

Eski 20-03-2009, 17:17   #71
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Meraklı, ben de şimdi benimkileri merak ettim, yarın toprağı bir kurcalıyayım bakayım ne alemde, ben de bu ayın başlarında dikmiştim soğanı.

Eski 20-03-2009, 18:28   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Aynı sorunu lalelerimde yaşadım .Hepsi eridi. Pembe galam hiç köklenmeden duruyor ve kokmaya başladı ama diğerleri köklendi. Devamlı kontrol ediyorum.Meraktan deliricem bir büyüse : )))

buzmavisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 09:54   #73
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Kötü haber, kırmızı galla soğanım hem çimlenmiş hem de çürümeye başlamış.
Bu sabah merak edip toprağı karıştırdım, soğanı çıkarıp kontrol ettiğimde gördüm ki, yumuşamış, çürümeye başlayan kısımlarını temizleyip, toprağını değiştirdim, perlit ilaveli bir torfta olması sanırım çürümeyi başlatmış.
Şimdi yeniden sağlıklı filiz vermesini bekliyorum, yumrunun yarısı çürüktü, sağlam olan yerden çimlenme başlamıştı.

Galla soğanı diken arkadaşlara tavsiyem, toprağı kesinlikle ıslak tutmayın, gerektiğinde üstünden biraz fısfısla nemlendirin yeter.

Eski 21-03-2009, 14:51   #74
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Alıntı:
Rizomları yaz sonuna doğru ayrılarak humuslu toprakla doldurulmuş bir saksıya dikilir. Üzerinde yaprağı olabilir. Önceleri az sulanır. Bitki büyümeye başlayınca artırılır.
Saksıda yetişebilir. Yahut humuslu toprağa bahçeye de dikilebilir. Bahar ve yaz boyunca çiçekleri geçene kadar toprağı hep ıslak tutulmalıdır. Daha sonra suyu azaltılır.
Yetiştirmede sulama ile ilgili benim bulduğum bilgiler bunlar ama ilk dikildiğinde ne yapmak gerektiği yazılmamış. Yine de, suyu ilk dikimde kontrollu tutmakta yarar var galiba.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 23:06   #75
Ağaçsever

muhacir07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Yarın,ağaçlarnet'ten siparişle aldığım kırmızı ve pembe calla soğnlarımı saksıya ekmeyi düşünüyorum.2 soğanı da aynı saksıya eksem gelişmelerinde bir problem olur mu acaba?Calla yetiştiren arkadaşlar;ekeceğim bu soğanları ne sıklıkta sulamam uygun olur?Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

muhacir07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 08:18   #76
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Sayın Adalet Yağcı;
Umarım sizin soğanlarınız sağlam kalabilmiştir. Aldığım soğan çürüyünce praktikerden bir tane daha aldım, bu sefer pembe. Ama eve dönüp saksımı hazırlayıp paketi açtığımda yeni aldığım soğanın da küflü olduğunu gördüm. Artık bu iş inada bindi dedim. Ertesi gün tekrar gittim aldığım soğanı değiştirdim. Görevli çok ilgilendi, tek tek paketleri kontrol etti bu arada rafta küflenmiş soğanları ayıkladı.

Nihayetinde yeni bir soğanla eve döndüm. Bakalım bunun akibeti ne olacak?

Eski 24-03-2009, 08:51   #77
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Meraklı, ben de soğanımın çürüdüğünü görünce dayanamayıp bir tane daha kırmızı aldım, bahçede açmış çiçeklerin duruşunu hayal ettiğimde her şeye değer diye düşünüyorum.

Yeni aldığım soğan eskisenden çok daha iriydi, neredeyse iki katı irilikte, aynı marka soğan neden böyle oluyor anlayamadım, ama soğan sanki biraz küflenmiş gibiydi, dikimden sonra çok az su verdim, toprağın nemli kalmasına yetecek kadar, tekrar su vermeyeceğim, ancak fısfıs yaparım, bakalım bu sefer başarıyı yakalayabilecekmiyiz.

Sayın Muhacir07, başlığı baştan okursanız ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz, siz de yaşadığınız tecrübeleri buradan paylaşırsanız hepimiz faydalanırız.

Eski 24-03-2009, 11:47   #78
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Adalet Hanım; ne kadar zamanda yaprak verir sizce?

Eski 24-03-2009, 12:46   #79
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Kötü haber, kırmızı galla soğanım hem çimlenmiş hem de çürümeye başlamış.
Bu sabah merak edip toprağı karıştırdım, soğanı çıkarıp kontrol ettiğimde gördüm ki, yumuşamış, çürümeye başlayan kısımlarını temizleyip, toprağını değiştirdim, perlit ilaveli bir torfta olması sanırım çürümeyi başlatmış.
Şimdi yeniden sağlıklı filiz vermesini bekliyorum, yumrunun yarısı çürüktü, sağlam olan yerden çimlenme başlamıştı.

Galla soğanı diken arkadaşlara tavsiyem, toprağı kesinlikle ıslak tutmayın, gerektiğinde üstünden biraz fısfısla nemlendirin yeter.
Sn.Adalet Yağcının başına gelenlerden sonra bende gala soğanlarımı kontrol ettim.Hepsi son derece sağlıklı , sürgün verenleride mevcut.Ben %50 torf %50 bahçe toprağı karışımına ekmiştim.Direk torfa ekilirse çürüme riski çok fazla oluyor.Herkese bol galalı günler dilerim.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 14:15   #80
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Meraklı, benim geçen sonbaharda bahçeme diktiğim Gallalarım, 30 derecede 20 günde çimlenmişlerdi, ancak bu aldıklarımız biraz daha naif görünüyorlar, çok dikkat etmeliyiz soğanın çürümemesi için.
çürüyen kırmızı Galla soğanı tam olarak çimlenmemişti, ama soğana baktığımda filizler belli olmuştu, yani yine de yirmi gün diyelim.

Sayın Tolgahann, aman ihmal etmeyin, nazlanmayı seviyor bunlar.

Eski 24-03-2009, 18:17   #81
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Selam.
İstanbulda beyaz Galla yetiştirmek kolay sadece dona maruz kalmasın yeterli suyu oldukca seviyor .
ben kışın formu bozuldugu icin söktügüm saksideki galanın bu sene yavruladıgını gördüm toprakta kalan kökleri sayesinde tekrar cıkmış.
renklileri deniyorum sürekli eriyor bozuluyor sanırım sera ortamında özel şartlarda yetiştiginden istanbul icin uygun olmuyor siyah olarak satılan koyu bordoları 2 yıldır alıyorum cicegi acmış olarak ne yazıkki 15 20 gün sonra tamemen ölüyor.
renklileri yetiştiren varmı aramızda ?
selamlar saygılar

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 18:56   #82
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Benim galla çiçeğimin son günlerde yaprakları hafif sarardı. En dış kısımdaki yaprak ve sapına bakınca erimiş olduğunu gördüm, yumuşak kısım köke doğru devam ediyor. İç kısımdaki yapraklar sağlıklı.

Yağmurların çok olması neden olabilir mi? Kasım ayından beri plastik saksıda duruyor, soğuk hava da buna neden olabilir mi?

Saksıdan çıkarıp köküne bakma konusunda tereddütüm var, şimdilik yağmur almayacağı bir yere koydum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 19:58   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
gala tohumu

Gala tohumunu hiç duymamıştım. Hep soğanla yetiştirdim ama bir de tohumu varmış.Buğün Amerikadan geldi. Ekicem bakalım neler olacak...

http://img208.imageshack.us/img208/8458/dsc00819g.jpg

buzmavisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2009, 20:41   #84
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Benim galla çiçeğimin son günlerde yaprakları hafif sarardı. En dış kısımdaki yaprak ve sapına bakınca erimiş olduğunu gördüm, yumuşak kısım köke doğru devam ediyor. İç kısımdaki yapraklar sağlıklı.

Yağmurların çok olması neden olabilir mi? Kasım ayından beri plastik saksıda duruyor, soğuk hava da buna neden olabilir mi?

Saksıdan çıkarıp köküne bakma konusunda tereddütüm var, şimdilik yağmur almayacağı bir yere koydum. Ne yapmamı önerirsiniz?
Sn.Nurbahar galanız renkli mi?

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 06:54   #85
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Dayanıklı olsun diye beyaz almıştım.

Eski 25-03-2009, 13:02   #86
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Selam.
beyaz Gala hakında pratik bir kac bilgi vereyim.
suyu seviyor kapalı ortamı sevmiyor evde yetiştirecekler bodur ve gücsüz ciceklere sahip olucak geniş saksılara dikin fide 2ci yılında formunu buluyor güneşi seviyor benim baklonumda kışım iceri alıyorum dondan korumanız gerekiyor kışı soguk gecen illerimiz icin gecerli .
kışım donan ana bitkiyi kesin ve bekleyin ilk baharda daha sık bol yavru size merhaba diyecek
saygılarımla
Abdullah
İstanbul

Eski 25-03-2009, 15:54   #87
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Sn. İris41.

Sanırım yazdığınız gibi soğuktan etkilendi, toprakta olsaydı belki daha çok korunacaktı ama plastik saksıda bekliyordu. Birkaç gün daha bekleyip kesip kesmemeye karar vereyim çünkü içinden çıkan sürgünler şimdilik sağlıklı.

Galla gölgeyi sever diye biliyordum.

Eski 25-03-2009, 17:30   #88
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Nurbahar hanım galanız tamamen erimemişse kesmek gerekmiyor .
o yeşerecektir .
benim galalar kış haric yıllardır balkonda güneşi bol bol görüyor bir sorunla karşılaşmadım.
güneşi sevmeyen **** sıcaga dayanıksız cicek ve calı türleri genelde soguk iklim bitkileri yanılıyormuyum _?
Saygılarımla

Eski 07-04-2009, 15:39   #89
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sanırım yerlerini çok sevdiler

Eklenen Resimler

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 16:22   #90
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Galla gölgeyi sever diye biliyordum.
Sevgili Kiraz, ben de dün bütün gün galla ne sever diye araştırıp durdum. Kimi kaynak tam güneş derken kimi kaynak yarıgölge diyordu. Ben de bunları okudukça habire bir balkondan bir pencere önüne kadar kaç kere yer değiştirdim Sonunda ikisinin ortasına karar verip, güneşle yarıgölge arasında bir yere aldım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Sanırım yerlerini çok sevdiler
Gallalarını bu kadar güzel yetiştiren Nurcan Hanımdan doğrusunu öğrenelim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024