agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5314Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2009, 19:29   #541
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
İyi ki not almışsınız sayın kgursan. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum, zamanlama bundan daha iyi olamazdı benim için. Ancak soğanın filizlendiğini görünce hazırda bulunan saksılara dikmek zorunda kaldım. Önerilenden biraz daha büyük oldu saksı ama toprak karışımını doğru hazırlamışım. Geriye beklemek kaldı

Melezleme olmasını hiç istemiyorum aslında. Eğer yetiştirmeyi başarabilirsem ayrı yerlerde bulunmasına dikkat ederim. Teşekkürler sevgili Mutlu Kutlu...
Crinumlar çok zarifmiş. Yurt dışında olan ya da ithal edebilecek arkadaşlarımız ilgilense ne güzel olur

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 19:57   #542
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Bu tür kokulu arkadaşlar . Kokusunu çok beğendim. Amarilis bellodonna adı, bahçe için çok uygundur.-15 dereceye kadar da dayanıklı.Çok çabuk da çoğalıyor.

Eklenen Resimler

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 00:24   #543
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Mutlu Bey Crinum'u not aldım Çok güzelmiş.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 16:27   #544
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
İyi ki not almışsınız sayın kgursan. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum, zamanlama bundan daha iyi olamazdı benim için. Ancak soğanın filizlendiğini görünce hazırda bulunan saksılara dikmek zorunda kaldım. Önerilenden biraz daha büyük oldu saksı ama toprak karışımını doğru hazırlamışım. Geriye beklemek kaldı
Sn maki 01.,Notların devamı:
Büyüme başlayıncaya kadar (Temmuz-ağustos) ılık yerde kalacak,
1.Yapraklar çıkmaya başlayınca saksılar güneşli yere alınacak,
2.Yapraklar çıktıktan sonra her hafta gübrelenecekmiş,
3. Don lardan önce saksılar içeri alınacak,
4. Saksı yana yatırılarak kurutulacak ve serin yerde 2 ay DİNLENSİN miş,
5. Saksılar 3 yılda bir değiştirin, ancak her yıl üstteki 2-3 cm toprağı değiştirin.

Özetle:
a) Zengin, gübreli toprak,
b)Büyüme esnasında bol su ve bol gübre,
c)VE Kuru şartlarda 10 oC da 2 AY DİNLENME periyodu.

Sanırım Adana için uygun. Kolay gelsin.

Denizardacan beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2009, 17:52   #545
Ağaç Dostu.

Hippeastrum ve Amaryllis (A.belladana)

/I]Sn Maki 01 için notları karıştırırken Hippeastrum ile amaryllis in farklı türler olduğunu fakat söylemde genellikle hippeastrum dan amarylles olarak bahsedildiğini , ben de bu hatayı yaptığımı gördüm ve düzeltiyorum. Sn maki 01, için derlediğim bilgiler Amaryllis için değil Hippeastrum için dir ve sn Maki 01'in soğanları hippeastrum olduğu belirtilmektedir.

Kısaca verdiğim bilgiler doğru yere gitti ama isimler yanlıştır, Amaryllis değil Hippeastrum olacaktır. Okuduğum bazı mesajlarda da yine kavram, isim karışıklığı olduğu görülüyor.

Bu iki bitki türünün karşılaştırılması ve farkları:

Hippeastrum ve Amaryllis

1. Orjin : Güney Amerika , Güney Afrika,
2. Çiçek sap : İçi boş , İçi dolu, sert,
3. Sapta çiçek : 2-6 adet , 8-12 ad.
4. Koku : çiçekleri Kokusuz , Çiçekleri Kokulu
5. Tohum rengi : Siyah , Yeşil,
6. Çiçek oluşumu: Düzenli ve her 4 yaprakta 1 çiç., Yılda 1 kez çiçek,
7. Yavru sayısı : Alternanslı yıllarda az sayıda, her yıl devamlı, çok.

Hippeastrum; Amaryllidaceae familyasına bağlı, tropic ve sub-tropic bir bitkidir. Ilıman iklimlerde de yetişir, Batı Avrupa ve İskandinav ülkelerinde 18-23 oC aralığında toprak ısıtması yapılarak Yılda 7-11 ay arasında bir periyod da yetiştirilmektedir.

Hollanda da yapılan kültüründe, çiçekleri Aralık-Nisan arasında açacak şekilde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bitkinin çiçeklenmesi için soğanın bir süre dinlenmesi gerekir.Güney Amerikada yıllık yetişir ve devamlı olarak yaprak verir ancak her 4 yaprakta bir çiçek tomurcuğu oluşturur. Devmlı büyüyen bitki yazın kurak ve yüksek sıcaklık koşullarında yaprakları sener (Solar) ve bitki dinlenmeye girer.

Avrupada dinlenme periyodu yapay olarak sağlanır. Yetiştirilen soğanlar topraktan çıkarılmadadn 1 ay önce sulama kesilir, 4 hafta kadar hiç su verilmez böylece yaprakların senmesi (solması) sağlanır.

Hippeastrum da çiçeklenme için ışık etkili değildir.

Çiçeklenme periyodu, bitkilerin ne zaman kurutulup, soldurulduğuna ve soğanlara depoda sıcaklık uygulamasına bağlıdır. Çiçek sayısı ve performansı (Kalitesi ) soğanın iriliği ve yaşına bağlıdır. İri ve yaşlı soğanlar daha iyi çiçekler verir.

Hippeastrum da çiçek, büyüme periyodu boyunca her 4 yaprakta bir devamlı olarark oluşur. Büyüme noktası her 4 yaprak çıkardıktan sonra çatlar ve çiçek primordiası oluşur. Üç tam scale den sonra 4. scale yarım olur ve çiçek tomurcuğu bunun dibinde oluşur.

Hippestrum da melezler 3 tip de bulunur;
a) İri çiçekli tipler ; Kırmızı, pembe, kavun içi, renklerde olur.
b) Gracilis tipleri; Sapları kısa, hafif trompet şekilli olur.
c) Christmas <Joy tipi; Parlak kırmızı dır.

Kaynak: Forcing of flower bulbs. Holland.

Eski 15-11-2009, 18:19   #546
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Kamil bey amarilis bellodonna acaba hangi türe giriyor.Kokulu bir tür ve eylül gibi açıyor.

Eski 15-11-2009, 18:51   #547
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Kamil bey amarilis bellodonna acaba hangi türe giriyor.Kokulu bir tür ve eylül gibi açıyor.
A.belladona ; Adı üstünde amariylles. Çiçekleri kokulu , sapı sağlam anavatanı Güney afrika. Sorun şurada: Hippeastrum un da amaryllis diye bilinmesi yanlış. Hippeastrum amaralydaceae familyasında ama A.belladona dan her yönüyle çok farklı. Yukarıdaki mesaj da açıkladığım gibi.

Eski 27-11-2009, 15:37   #548
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sayın kgurkan bey bizim elimizdekiler sanırım yazdıklarınızdan Hippeastrum oluyor kokusuz dogrumu

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2009, 16:34   #549
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu çiçeğin soğanları saksıda kalırsa çürürmü? Torak yüzeyinde ki yaprakları çürüdü ya da kurudu! Ne yapmam gerekir?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2009, 20:04   #550
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Bahara tekrar yaprak çıkartırlar. Soğan saksıda kalırsa çürümez. Benim soğanlar açık arazide yıllardır kalıyor ve her bahar tekrar çiçek açıyorlar. Kış boyunca çok az sulayın.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2009, 16:51   #551
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Sayın kgurkan bey bizim elimizdekiler sanırım yazdıklarınızdan Hippeastrum oluyor kokusuz dogrumu
Kokusuz ise hippeastrumdur. Çiçekleri gösterişlidir. Güney Amerika orjinli olup devamlı yaprak yapar. çiçeklenmesi için bir dönem (1 ay kadar) kurak kalması gerekir.

Eski 18-12-2009, 11:48   #552
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Geçen sene tohum toplamıştım biraz acaba nezaman toprakla buluşturmam uygundur.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 12:00   #553
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Evde sera ortamı oluşturup hemen dikebilirsiniz aslında, 1 ay önce birkaç tane dikip deneme yapmıştım uygun ısıyı sağlayınca çimlendiler. Kapaklı şeffaf kapları kullanabilirsiniz.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 13:49   #554
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Amaryllis hippeastrum'um ilk sürgününü balkonda verdi ancak gelişmesi çok çok yavaştı. Salona aldıktan sonra hızla büyümeye başladı. Sevgili Orkun'un da yazdığı gibi düşük ısılarda gelişmeleri çok yavaş oluyor.

Name:  100_1664.jpg
Views: 1154
Size:  35.8 KB

Denizardacan beğendi.
Eski 19-12-2009, 09:34   #555
Ağaç Dostu

Goncagül's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Sayın Maki, bu bir çiçek tomurcuğu olabilir mi? Çıkan sürgün yaprak gibi ince mi? Yoksa kapalı kapsül gibi mi?

Goncagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 11:49   #556
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın Safranbolu78, teşekkür ediyorum uyarınız için.

3 günde iyice belirgenleşmiş, çiçeğe gebe bir tomurcuk bu ) Soğanından ayrı bir noktada yeni bir yaprak ucu belirmiş.

Sayın kgursan,

"Hippeastrum da çiçek, büyüme periyodu boyunca her 4 yaprakta bir devamlı olarark oluşur. Büyüme noktası her 4 yaprak çıkardıktan sonra çatlar ve çiçek primordiası oluşur. Üç tam scale den sonra 4. scale yarım olur ve çiçek tomurcuğu bunun dibinde oluşur."

Önce yaprak, sonra çiçek beklediğim için yaprak demiştim. 18-23 derece arası bir sıcaklıkla toprak ısıtılmasından söz ediliyor. Evim kaloriferli. Bu durumda peteklere yakın bir yerde olması uygun mudur?

Hem güneş ışığı hem de peteklerden faydalanma imkanım yok. Kalorifer peteklerinin bulunduğu bölge aydınlık ama direkt güneş ışığı almıyor.

İkinci soru ise güneş ışığı. İnternette yabancı sitelerden edindiğim bilgilere göre direkt güneş görmeyen ama aydınlık bir yerde gelişebileceği idi. Doğru mudur?

Tomurcuk olduğunu anlamamla birlikte bakımı ile ilgili sorular uçuşuyor kafamda.

Soğanlı bitkilerin potasyum ihtiyacı ile ilgili. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama potasyum oranı yüksek NPK ile gübrelenmesi. Toprak harcını dere kumu, keçi gübresi, bahçe toprağı ve coopeat karışımıyla hazırlamıştım. 12-36-12, 20-20-20, 12-5-40 oranlarından oluşan kimyasal gübrelerim var. Bugüne kadar hiç kimyasal gübre vermedim.

Son soru
Potasyum oranı yüksek olandan vermeli miyim?

Son desem de gerçekten son bir soru daha Sulama rejimi ne olmalı?

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bugün:

Name:  100_1665.jpg
Views: 1224
Size:  42.1 KB

Denizardacan beğendi.
Eski 19-12-2009, 20:15   #557
Ağaç Dostu

Goncagül's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sayın Safranbolu78, teşekkür ediyorum uyarınız için.

3 günde iyice belirgenleşmiş, çiçeğe gebe bir tomurcuk bu ) Soğanından ayrı bir noktada yeni bir yaprak ucu belirmiş.
Bugün:

Eklenti 118499
Sayın Maki, ben teşekkür ederim ne demek. Size bir küçük bilgi daha vereyim. O yandan çıkan küçük yaprak soğanın yavruladığını gösteriyor. İyi günlerde büyütmeniz dileğiyle.

Goncagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 19:08   #558
Ağaç Dostu.

Sn maki 01., Yukarıda da belirttiğim gibi çiçek tomurcuğu için dinlenme gerekiyor (Susuz kuru 1 ay kadar) sonra çiçek. Sulama için hafif sulama ama fazla su akacak, Potasyum ağırlıklı veya 202020 dengeli gübreler kullanılabilir fakat doz -miktarı iyi ayarlayın. Sulama suyuna tahminen 1 litreye 1 tatlı kaşığı civarı?? Yaklaşık 1lt su/5-10 grgübre yeterli olabilir. (Bu genel bilgi, tecrübem değil) Aydınlık ılık yer uygundur. Kalörifere yaklaşması gerekmez. iyi de olmaz çünkü çabuk kurutur, fazla sıcak olur. Odada cam önü yeterli olur. Nemli, ılık tropikal orman ortamı!! Kolay gelsin.
Arada sırada odayı havalandırın onlarda havalansın

Bu arada toprak ısıtma seralar için geçerli evde gerekmez.

Düzenleyen kgursan : 20-12-2009 saat 19:10 Neden: Noksan bilgi
Eski 20-12-2009, 20:06   #559
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
arkadaşlar bende amarillys soğanlarımı eylülde saksıdan cıkarmıştım şimdi ocak ayı başında dikmeyi düşünüyorum.. dogru mu acaba??

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 08:11   #560
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Amaryllis soğanlarımın hepsini de Sonbaharda bahçeye dikmiştim, yanlış bir uygulama mı yaptım acaba?
Bana gelen soğanların bir kısmı da açık alandan gelmişti, Amaryllis Lion hariç, bundan sonra soğanı yerinden söküp kapalı alana alabilir miyim(gerekiyorsa)?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 13:49   #561
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok teşekkür ediyorum sayın kgursan.

Amaryllis'im hızla büyüyor. Tomurcuğun ardından çiçek sapı uzamaya başladı

Son iki günüm internette bilgi toplamakla geçti. Bu ve bu site yetiştirme, gübreleme ve bakım konusunda oldukça faydalı bilgiler vermiş. .

Eski 21-12-2009, 17:14   #562
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Amaryllis

Kısa ipuçları:

*Dikim Zamanı: Ekim'den Nisan sonuna kadar.

*Çiçek açma zamanı: Aralık sonundan Haziran sonuna kadar.

*Çiçeklenme periyodu: 7-10 hafta.

*Büyük soğanlar daha fazla çiçek üretir.

* Soğanları daima 4.4 ile 10 derece arasındaki serin ortamda saklayınız. ( 40 - 50 Fahrenayt)

Amaryllis- Türünün Eşsiz Örneği

Tüm soğanlı çiçekler arasında amaryllis yetiştirilmesi en kolay türdür.Geniş bir zaman dilimine yayarak içerde ya da dışarda başarıyla yetiştirilebilir. Güney amerika'nın tropik bölgesi orijinli olan amaryllis , botanikte Hippeastrum adıyla bilinir. Büyük çiçekleri; kolayca yetiştirilerek çiçek açması; amaryllisi popüler bir çiçek haline getirmiş ve dünya çapında yetiştirme talebi artmıştır. Kırmızın tonları, pembe, beyaz, somon ve oranj gibi renklerin yanısıra, çizgili çok renkli, pembe tonlarının karışımı veya kırmızı beyaz renkleriyle güzel türleri vardır.

Dikime Hazırlık

Soğanlar dikilmeden önce tabanı ve kökleri ılık suda bir kaç saat bekletilir. Soğanları hemen dikmeyecekseniz 4.4 ile 10 derece arasındaki serin ortamda saklamayı unutmayınız.

Dikim

Soğanlar, hazır karışım olarak satılan, gübreli saksı kompostlarına dikilir. Soğanlar, köklerini zedelememeye dikkat ederek boyuna kadar olan kısmı saksı karışımı içinde kalacak çekilde dikin. Toprağı hafifçe bastırın ve uygun bir yere yerleştirin.

Konumu ve Sulama

Soğanları, ılık, direkt ışık alan bölgeye ya da saksıya dikin. Gövdenin gelişebilmesi, sürgün verebilmesi için ısı gereklidir. İdeal sıcaklık 20 , 21 derecedir. Sürgün verinceye kadar az sulayın, yaprak ve tomurcuk vermeye başladığında suyu göreceli olarak arttırın. Bu aşamada gövde hızla uzayacak ve yetişkin boya geldiğinde çiçek gelişecektir.

Çiçeklenme Periyodu

Genel kural olarak soğanlar 7 - 10 haftada çiçeklenir. Bu süre kış aylarında bahara göre daha uzun olacaktır. Bunu akılda tutarak dikim programınızı, Ekim - Nisan arasına yayınız. Bahçenizde ya da evinizde nefis renkli çiçeklerin sürekli bulunmasını istiyorsanız iki hafta arayla dikim yapın.

Çiçeklenme Sonrası Bakım

Çiçeklenme Sonrası

Çiçekleri bittikten sonra yeniden çiçek verebilir. Eski çiçekleri sapın ucundan kesin. Sap solmaya, egilmeye başlayınca soğanın boyun kısmından sapı kesin.

Yaprakların Büyümesi ve Gelişim

Yaprakların iyice gelişip büyüyebilmesi için,tüm yaz boyunca ya da en az 5-6 ay normal sulamaya ve gübrelemeye devam edin. Normal olarak erken sonbaharda, yapraklar sararmaya başlayınca soğanın tepesinden 5 cm kalacak şekilde kesin ve soğanı topraktan çıkarın.

Soğanları Saklama

Soğanları temizleyin. Daha sonra buzdolabının sebzelik gözü gibi serin ( 4.4 ile 10 derece arası ) karanlık bir yerde en az altı hafta süreyle saklayın. Uyarı: Amaryllis soğanlarını, içinde elma olan bir buzdolabında saklamayınız, sterilize olacaktır.

Yeniden Dikim

Soğanları 6 hafta serinlettikten sonra istediğiniz zaman dikebilirsiniz. Çiçekleri görmek istediğiniz zamandan 8 hafta önce soğanları dikin.

Kaynak: http://www.amaryllis.com/pac.htm

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen maki01 : 21-12-2009 saat 19:25
Eski 21-12-2009, 17:20   #563
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

İlk çevirim
Bir önceki mesajımda yer alan linklerden birini çevirebildim, ilk kez botanikle ilgili çeviri yapmam nedeniyle terimlerde hata yapmış olabilirim.

Diğer linkte ise gübreleme ile ilgili öğrendiğim bilgiler şunlar:

* Soğanları dikerken NPK 14-14-14 kompoze gübre kullanabiliriz. Ancak soğanla gübreli toprağın temas etmemesi gerekiyor. Bu nedenle saksı harcının alt kısmında gübreli karışım kullanmak uygun olacak.

* Sürgün verdikten sonra NPK 20-20-20 gübreyi düzenli kullanabiliriz.

Ben de yakında "amaryllis bana neler ettin" demeye başlayacağım )

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen maki01 : 21-12-2009 saat 17:40 Neden: harf
Eski 21-12-2009, 21:17   #564
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Amarilis soğanının nasıl yetiştirldiğine dair video :http://www.ehow.com/video_5361866_ke...-blooming.html

Eski 22-12-2009, 08:23   #565
Ağaçsever

gülyabani's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Sayın maki01 verdiğniz bilgiler çok aydınlatıcı çok teşekkürler. Hocam100 den aldığım amarilislerim den ikisi gelişmeye başladı verdiğiniz bilgilerle daha da iyi olacaklar sanırım.

gülyabani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 15:22   #566
Ağaç Dostu

Emel Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2008
A h ah ah ben amaryllisim açacak diye beklerken taze yaprakları çürümeye başladı. 5 tanenin hepside. Hemde içeride oldukları halde. Acaba birşey mi oldu hastalık falanmı kaptılar. Sıcak ortamdalar sularını tam veriyorum daha ne yapmam lazım acaba.Bana bilgi verirseniz çok sevinirim

Emel Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 19:01   #567
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Fazla mı suladınız acaba. Fazla su istemiyor amarylisler. Toprağın hafif nemli olması yeterli.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 19:36   #568
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emel Yılmaz Mesajı Göster
A h ah ah ben amaryllisim açacak diye beklerken taze yaprakları çürümeye başladı. 5 tanenin hepside. Hemde içeride oldukları halde. Acaba birşey mi oldu hastalık falanmı kaptılar. Sıcak ortamdalar sularını tam veriyorum daha ne yapmam lazım acaba.Bana bilgi verirseniz çok sevinirim
Değerli arkadaşım amaryllis lerin soğanları dikerken 3/2 toprak dışında olur birde soğanına su değmesini, sıcak ve nemli ortamı hiç sevmez bunlara dikkat etmeliyiz.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2009, 12:07   #569
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

4 günde çiçek sapı bir karış oldu. İnanılmaz bir hızla büyümeye devam ediyor

Name:  100_1689.jpg
Views: 1052
Size:  44.2 KB

Denizardacan beğendi.
Eski 23-12-2009, 15:12   #570
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
benim amaryalislerimde hala bi kıpırtı yok. sitede okudugum kadarıyla kışın 1 aylık dinlenme periyodunda hiç sulanmaması gerekiyormuş. ben haftada 2 kere suluyorum. acaba ara ara suladıgım için mi bi kıpırtı yok?

serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024