agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2010, 04:34   #61
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumartesi70 Mesajı Göster
Nergislerim ekimde yapraklanmaya başladı.Mevsime kanıp erken mi uyandılar acaba,yoksa normal midir? Zamansız uyandılarsa ölürler mi?
Demekki erken çiçek açacak. Don olursa zarar görür ama ölmezler.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 15:11   #62
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Kendi melez türlerimizi yapmamız çok mu zor?

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 20:58   #63
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kharel Mesajı Göster
Kendi melez türlerimizi yapmamız çok mu zor?
Belki zor değil ama; Bilgi, beceri, sabır ve uzun bir zaman gerektirir. Ayrıca senelerce uğraştan sonra elde ettiğiniz melezi birileri kolayca çoğaltıp, sahiplenebilir. Türkiye de Islahın gelişemeyişinde bu durum çok önemli olmuştur. Islahçı hakları, Royalty vs. anlayışı bizde gelişmemiş ve de kanunlarla korunmamıştır. Bazı sebze türleri, buğday,ayçiçeği,pancar türleri dışında ıslaha pek giren yoktur.

Eski 31-10-2010, 22:04   #64
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Cevabınız için teşekkür ederim.
Kendim bazı soğanlı bitki türlerinde bu sene böyle bir deneme yapacağım.

Eski 22-11-2010, 09:46   #65
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
geçen sene bir yapı marketten saksıya dikilmiş ve yeşil yapraklı halde lilium reinesse almıştım. saksının üzerindeki etikette çiçekler geçtikten ve sapları sarardıktan sonra sapları kesip, saksıyı aydınlık olmayan bir yere alın; sonbaharda tekrar suladığınızda tekrar açacaktır diyordu.(tüm soğanlı bitkilerde olduğu gibi).
Ben de öyle yaptım. ben her sene soğanlarımı saksıdan çıkartıp kuru ve karanlık bir köşede bekletirim. ilk defa geçen sene böyle yapmadım.
bu seneeee sürprizzzz.
soğanlar yok.
saksıda yok olmuşlar.
lilium reinesse ilk defa yetiştirdiğim bir çiçekti. o yüzden talimatlara harfiyen uydum. şimdi keşke bildiğimi yapsaydım diyorum. ama soğanların yok olduğuna ilk defa tanık oluyorum. Bu neden olmuştur?

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 09:51   #66
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Soğan çürükleri varmı ya da bir soğan parçası varmı yoksa başkası almış olabilir mi?

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 10:06   #67
Ağaçsever

thisisme's Avatar

başkasının alması mümkün değil. soğan parçası da bulamadım. soğanları sırra kadem bastı.

Eski 22-11-2010, 11:12   #68
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

tek mantıklı açıklama çürüme gibi gözüküyor.
soğanlar çürüyünce gerçekten yokolabiliyorlar.

Eski 22-11-2010, 13:58   #69
Ağaçsever

thisisme's Avatar

evet, sanırım çürüdü. neden ve nasıl çürüdü anlayamadım. bir daha saksıda soğan bekletmiycem demek ki ben bu yöntemi beceremiyorum.

Eski 22-11-2010, 16:33   #70
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thisisme Mesajı Göster
evet, sanırım çürüdü. neden ve nasıl çürüdü anlayamadım. bir daha saksıda soğan bekletmiycem demek ki ben bu yöntemi beceremiyorum.
Çürüme tehlikesine karşı önlemler şunlardır:

-Sağlıklı gözükmeyen,lekeli,küflü,kof şüphelendiğiniz soğanları sağlıklı soğanlarla aynı yere ekmekten kaçınılmalı...
-Çiçek soğanlarınızın yaprakları mayıs-haziran gibi sararmaya başladığı zaman bunu susuz kaldıklarına yorumlayıp bol bol su verip,kuruma dönemine giren soğanlarınızı çamurlaşan toprakta bırakmamalı..Baharda açan soğanların suyunu en geç mayıs 15-haziran başı gibi kesmelidir.

Soğanları saksıda bekletmemek,çıkarmak size daha pahalıya malolabilir..Bu kez de saklama koşullarını bilmezseniz soğanlarınız yok olur.En güzeli;mayıs 15'te suyu kesip temmuz sonuna kadar saksıda bir güzel kurumalarını bekleyip,istiyorsanız ondan sonra çıkarmaktır..Çiçek soğanları,özellikle lale iyice olgunlaşıp kurumadan sökülürse temmuz ağustostaki yaz sıcaklarına dayanamaz ve koflaşıverirler..

Cymbelina beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 09:43   #71
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Bu soğanları Eminönündan çiğdem soğanı diye aldım. Ama çiğdem soğanına benzemiyorlar gibi satıcı bana çiğdem soğanı diye ne soğanı sattı acaba. Bunlar ne soğanı?

Name:  24022011.jpg
Views: 1347
Size:  40.7 KB

Name:  24022011(001).jpg
Views: 1724
Size:  67.0 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 11:18   #72
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Sevgili Günebakan, Çiğdem soğanı değil çiğdem soğanı küçük muskat kadar olur bunlar, Nergis gibi ama çiçek sapı da vermemiş bir şey demek güç

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 11:22   #73
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Nergis de değil sanırım Allium türü.

Eski 24-02-2011, 11:29   #74
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
günebakan kardeş kesinlikle çiğdem değil,bendede vardı adını bilmiyorum çiçek falan açmaz ama çok çoğalır.

Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 11:52   #75
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Eminönü çiçekçilerini yıllarca dolaştım..
Sağlıklı dürüstçe bilgi vererek satış yaptıklarına tanık olmadım olsa bile ben denk gelmedim..
Herşey paranızı alana kadar..Ötesi ..ya kısmet..Ne çıkarsa bahtınıza..Ne umdum değil,ne buldum dersiniz.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 12:12   #76
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Sağolun arkadaşlar bu ikinci alışım Eminönünde bir daha da asla soğan almam. Demek ki bekleyip göreceğiz. Ne çıkarsa bahtımıza

Eski 24-02-2011, 13:51   #77
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
İris olabilir mi acaba ?

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 13:57   #78
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
2-3 gün önce yeni filizlenmeye başlayan bir soğanlı var ve ne tür olduğunu bilmiyorum.

Bu noktaya ektiğim soğanlar, koçtaş'tan aldığım küçük-sarı nergiz soğanı paketinde'ki soğanlar'dı.

Bazı arkadaşlarımız hatırlayacaktır, önce'ki hafta nergiz başlığına bir fotoğraf eklemiştim ve soğanlıları iyi tanıyan arkadaşlarımız, bunun nergiz olmadığını, sümbül olduğunu söylemişler'di.

Galiba bu yeni çıkan'da farklı bir tür olsa gerek. Yaprakları ne nergiz'e, ne'de sümbül'e benzemiyor. Çok ince ve ortalarında uzunlamasına beyaz bir çizgi var.
Soğanlı bir tür olduğuna eminim, çünki nergiz soğanı torbasında'ki soğanların üçünü buraya ekmiştim.

Üçgeni oluşturan soğanlılar.

S: Sümbül.
N: Nergiz.
?: Bilinmiyor.

Eklenen Resimler

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 14:08   #79
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Sanırım çiğdem sayın ayazkentli.

Eski 24-02-2011, 14:38   #80
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Teşekkür ederim sevgili kharel.

Demek'ki benim nergiz torbasına, karışık tür soğan doldurmuş'lar. Aslında bir yanda'da iyi oldu. Mesela çiğdem'im yoktu. Umarım henüz çıkmayan 3 tane diğer soğanın hepsi farklı tür olurlar.

Hiç değilse diğer tür'leri, ayrı ayrı alma derdim kalmaz.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 16:51   #81
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Bu soğanları Eminönündan çiğdem soğanı diye aldım. Ama çiğdem soğanına benzemiyorlar gibi satıcı bana çiğdem soğanı diye ne soğanı sattı acaba. Bunlar ne soğanı?

Eklenti 194005

Eklenti 194006
Bunlar Dutch iris soğan ve bitkileri, Mavi çiçek açacak (Sarı veya beyaz da açabilir) Mezarlık süseninin soğanlı türü.

Eski 27-02-2011, 22:17   #82
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Teşekkürler Sayın Kgursan yine de çiçek açacakmış

Eski 27-02-2011, 22:25   #83
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Güne bakan evet çiçeğiniz kamil beyin dediği gibi iris.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 00:48   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Merhaba sayın kgursan..adana'da ciftcilikle ugrasıyorum,hobi olarak soganlı bitki yetistirmeyi seviyorum..İzninizle bazı sorularım olacak

1-nergizlerimin ciceklenme donemi bitmek uzere yapraktan uygulayacagım potasyum veya micro element karısımlarını bitkinin soganını buyutme acısından faydası olur mu.

2-Nergis soganlarından daha fazla yavru alabilmek icin veya yavruların daha iri olması icin nasıl bir zorlama yapılabilir?

3-Babamın çim merakından dolayı nergis ektigim yeri degistirme şansım yok,fungsit icin soganlara borda bulamacı ile ilaçlamak yeterli bir tedbir midir?

4-Hollan'da menseli aldıgım 2 renkli (sarı kırmızı gul biçiminde ve iğne uçlu bazı laleler yavru vermiyorlar acaba iklim ve soguklama ile ilgili bir durum mu soz konusu??Butun lale cinslerinden yavru almak mumkun mudur?(satın aldıgımız soganlarla)

5-Eminonunden aldıgım nergis soganlarının %20'lik bir kısmı cicek acıyor sadece bir kısmı da cicek tomurcuğunu oluşturuyor ve yeşil tomurcuk açmadan dışı kahverengiye donup kuruyor,bu ne eksiliginden olabilir??

nergis sevenlerle paylasmak istedigim bayagı genis nergis turlerini iceren pdf formatında bir katalog var...17mb boyutlarında..attachment goremedim nasıl paylasabilirim acaba saygılar...

daffodil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 20:25   #85
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
lilium çeşidi hk.

Merhaba
Hafta sonu yapı markete gittiğimde dayanamayıp bahçe bölüme girdim ve resimlediğim soğanı aldım.Bu mevsimde ekilebileceği yazıyordu ama onlara pek inanmıyorum açıkcası.Tabi yine de diktim.Soğanın altına biraz çakıl taşı koydum gerisi torf.
Balkonda mı dursun balkonum büyük rügar almıyor 3 tarafı kapalı,yoksa evin kalorifersiz ışık alan bir yere mi yerleştir meliyim ?Teşekkürler

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 21:14   #86
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Firuzan hanım çiçeği normal olarak ekmişsiniz.Çok soğukta durmasın.Soğuklar geçince dışarı alabilirsiniz.Ayrı saksılara ekseydiniz daha iyi olurdu.Zira daha iri çiçek elde ederdiniz.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 21:58   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2011
Bu yılki nergislerim..Sayın Kgursan cevap bekliyorum,saygılar...

Eklenen Resimler

daffodil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 23:49   #88
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi daffodil Mesajı Göster
Merhaba sayın kgursan..adana'da ciftcilikle ugrasıyorum,hobi olarak soganlı bitki yetistirmeyi seviyorum..İzninizle bazı sorularım olacak

1-nergizlerimin ciceklenme donemi bitmek uzere yapraktan uygulayacagım potasyum veya micro element karısımlarını bitkinin soganını buyutme acısından faydası olur mu.

2-Nergis soganlarından daha fazla yavru alabilmek icin veya yavruların daha iri olması icin nasıl bir zorlama yapılabilir?

3-Babamın çim merakından dolayı nergis ektigim yeri degistirme şansım yok,fungsit icin soganlara borda bulamacı ile ilaçlamak yeterli bir tedbir midir?

4-Hollan'da menseli aldıgım 2 renkli (sarı kırmızı gul biçiminde ve iğne uçlu bazı laleler yavru vermiyorlar acaba iklim ve soguklama ile ilgili bir durum mu soz konusu??Butun lale cinslerinden yavru almak mumkun mudur?(satın aldıgımız soganlarla)

5-Eminonunden aldıgım nergis soganlarının %20'lik bir kısmı cicek acıyor sadece bir kısmı da cicek tomurcuğunu oluşturuyor ve yeşil tomurcuk açmadan dışı kahverengiye donup kuruyor,bu ne eksiliginden olabilir??

nergis sevenlerle paylasmak istedigim bayagı genis nergis turlerini iceren pdf formatında bir katalog var...17mb boyutlarında..attachment goremedim nasıl paylasabilirim acaba saygılar...
Sn.,Daffodil., 1. Her türlü gübreleme bitkilere faydalı olur. Burada önemli olan yaprakların uzun süre yeşil kalıp soğanı beslemesidir, sararmaya başlayınca suyun kesilmesidir.
2. İklim uygun ise kendisi yavrular, ama Adana sıcak bu nedenle yavru büyütemiyebilir çünki sıcak çabuk gelir, bitki çabuk sararır dolayısıyla az fotosentez, az besin, az yavru, küçük soğan olur.
3. bence soğanları 2-3 yılda bir sökün yavrular doğal iklim koşullarında gelişsin. Yalovada ölmüyorlar.
4. Lalelerin irileşmesi ve yavru büyütmesi çeşitlere göre değişik olabilir ama asıl neden "SICAK İKLİM" dir. lale sıcak sevmez, belli süre de soğuk alması gerekir.
5. Eminönünden alınan soğanlar hasta olabilir, dikim uygun zamanda yapılmamış olabilir, soğanın içindeki çiçek taslağı UYGUN OLMAYAN DEPOLAMA koşulları (aşırı sıcak, etilen vs.) nedeniyle ölmüş veya gelişmemiş olabilir vs.

Katalogların nasıl yüklendiğini ben de bilmiyorum. Kolay gelsin.

Eski 08-03-2011, 23:52   #89
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Merhaba
Hafta sonu yapı markete gittiğimde dayanamayıp bahçe bölüme girdim ve resimlediğim soğanı aldım.Bu mevsimde ekilebileceği yazıyordu ama onlara pek inanmıyorum açıkcası.Tabi yine de diktim.Soğanın altına biraz çakıl taşı koydum gerisi torf.
Balkonda mı dursun balkonum büyük rügar almıyor 3 tarafı kapalı,yoksa evin kalorifersiz ışık alan bir yere mi yerleştir meliyim ?Teşekkürler
Çok sıcak olmayan, serin bir ortamda kalsın yeter. Sanıyorum Haziranda açarlar.

Eski 09-03-2011, 00:30   #90
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Değişik bir rengi var diye aldım açıkcası.Bakalım kokulu mu olacak merak ediyorum.
Hocam100 ve size cevaplarınız için teşekkür ederim.

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024