agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2011, 14:33   #901
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Çınar ve ıhlamur ağacının yaprakları sayın Meyvelitepe

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2011, 14:49   #902
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tamam, bir sorun olmaz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 20:07   #903
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Galeri: 2
merhaba,

yakın bir zamanda bende kompost yapacağım şu an yeşil malzeme biriktirmeye çalışıyorum. Elimde yeterince kahverengi malzeme var fakat kış günü yeşil malzeme temini çok zor oluyor. Yeterli hacimde karışım elde etmek için elimde kafi yeşil malzeme olmayacak sanırım. Bu durumda azotlu gübre ile takviye yaparak doğru C:N oranını yakalamam gerekecek sanırım.
Ama piyasadaki hangi azotlu gübre türü kullanılmalıdır?
AN (Amonyum Nitrat) mı?
Üre mi?
CAN (Kalsiyum Amonyum Nitrat mı?

avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 09:55   #904
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Yeşil malzeme olarak mutfak artıkların yeterlı gelecektır
pıyasadan almana gerek yok

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 12:28   #905
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Yeşil malzeme olarak mutfak artıkların yeterlı gelecektır
pıyasadan almana gerek yok

Zaten öyle yapıyorum Sayın Safranlı. Tüm yeşil malzemem mutfak atıklarından oluşuyor. Fakat günlük olarak az malzeme çıkıyor. Bir haftadır biriktiriyorum. 350-400lt lik bir kompost karışımı ile başlamayı hedeflersem neredeyse 3 hafta boyunca mutak atığını biriktirmem gerekecek bu gidişle. Ama bu seferde koku probleminden çekiniyorum. Elimde bulunan yeşil malzeme oranında kahverengi malzeme katsam bu seferde kızışmayı sağlayacak yeterli kütle olmaz diye düşünüyorum.

Daha önce belirttiğim gibi kahverengi malzemem yeterince var. Biriktirebildiğim kadar yeşil malzemeyi yukarda bahzettiğim azotlu gübre türlerinden biri ile takviye ederek doğru C:N oranı yakalayıp kompost karışımı hazırlasam diye düşündüm. Ama hangi azorlu gübre en uygundur?

avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2011, 13:39   #906
Ağaç Dostu

sizleri anlıyorum
hangi azot göbresı konusunda bılgım yok
bende merak ettım bılgııs olan arkadaşalrdan ögrenecegiz artık...

Eski 10-02-2012, 17:00   #907
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Kurmayı planladığım badem bahçesi için işlerin ilerlemeye başlamasıyla birlikte birçok konuda araştırmayı hızlandırdım.

Forumda okuduğum, konudan konuya iten bilgi ve deneyimlerden biri olan ve sayın Halil Önen'in EM ( Etkin Mikroorganizlamar) mesajı bende bir çağrışıma birçok soruya neden oldu...

Sayın Önen'in EM, tarla otu, yanmış hayvan gübresi kullanarak yaptığı kompost hakkında bilgi verirken;
Alıntı:
Şimdi elimde 615 kg aşılanmış bir ürünüm oldu.
Yani o da gübre değil mi?
Bununla fidanlarımı dikebilirim, ağaçlarımın taç izinden gübreleyebilim, hatta tarlaya serip sığ bir şekilde sürebilirim.
demişti.

Buradan yola çıkarak sıcak kompost konusunda yazılan mesajların %80'inden fazlasını okudum, küçük çaplı birkaç araştırma da yaptım. Birçok kompost uygulaması benim uygulama yapacağım ölçekten çok daha küçük, kullanılan materyaller haliyle daha zengin...

Fidan dikim aşaması dâhil bu sürece kadar yapılacak olan bazı kritik uygulamaların fidanın sağlığı, gelişimi ve verimi konusunda çok önemli farklar yaratacağına eminim.

Kuracağım badem bahçesi yaklaşık 400 da. civarında olacak. Bozuk orman arazisi niteliğinde ve üzerinde kısmen çalı türünde meşe bulunmakta. Amacım, bu diri örtüyü ocak ve fırınlarda yaktırmadan bir değer üretebilmek.

Yanıt aradığım sorular ise şöyle:
1- Arazi üzerindeki diri örtünün kahverengi ve yeşil aksamını sıcak kompost yapımında kullanabilir miyim? (Yanmış çiftlik gübresi, EM, Leonardit, vb. materyaller eşliğinde)
2-Ayrıca meşenin daha asidik bir kompost yaratacağını göz önüne alırsak, katılacak farklı materyallerle bu oranı dengelemek mümkün olabilir mi?
3- Miktar, 8-10 bin fidan için düşünüldüğünden, kompost ortamının toprak altı seçilmesi doğru mu mudur? (Havalandırma bacalarla, karıştırma JCB iş makinesiyle sağlanabilir)
4- Sayın Önen'in formülünden yola çıkarak (1 ölçek Kompost + 3 ölçek Toprak) elde edeceğim karışım ile fidan çukurunun tamamının doldurulmasında bir sakınca olabilir mi?
Saygılarımla,

Düzenleyen Odeh : 10-02-2012 saat 19:00
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 19:40   #908
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
1- Arazi üzerindeki diri örtünün kahverengi ve yeşil aksamını sıcak kompost yapımında kullanabilir miyim? (Yanmış çiftlik gübresi, EM, Leonardit, vb. materyaller eşliğinde)
Meşelerin odun değeri olanlarını satarsınız. Dal boyutlarında olanlar için bir dal öğütücü alırsanız ufak dalları öğütebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile traktör arkasına takılabilenler de mevcut.

Alıntı:
3- Miktar, 8-10 bin fidan için düşünüldüğünden, kompost ortamının toprak altı seçilmesi doğru mu mudur? (Havalandırma bacalarla, karıştırma JCB iş makinesiyle sağlanabilir)
Sıcak kompost yapacağınızı varsayarak toprak altı seçilmesi bana çok da mantıklı gelmedi. Ama forumdaki üstatlar ne der bilemem.

Hesabınızı iyi yaptınız mı? 10 bin fidan deseniz, her fidan çukuruna diyelim ki 20lt civarında kompost ihtiyacınız olsa, toplamda 250.000lt kompost ihtiyacı var demektir.

Elbetteki arazinizdeki organik maddeleri değerlendirin, ama dikimde yanlış yapmamak adında endüstriyel kompost/organik gübre üreten firmalarla temasa geçip bu ihtiyacı tedarik etseniz sanki hem daha bilimsel hem de daha ucuza gelirmiş gibi geliyor.
Kendiniz yapmaya kalsanız, bir defalık bir işlem için büyük bir yatırım yapacaksınız, belki düzgün de yapamayacaksınız ve bu düzgün olmayan kompostu fidanlarınıza (ki bebekleriniz demek daha doğru) verdiğinizde hastalıklara davetiye çıkaracaksınız.

bildiğim kadarı ile endüstriyel tesislerde organik gübre, kompost yapan firmalar mevcut. İlk dikim için bunları kullansanız?

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 20:07   #909
-

Sayın Çampete,

Maliyet, elde edilebilecek kalite, riskler, kolaylıklar, vb. her boyutuyla sorgulamaya çalışıyorum. Bu aşamada hem temel konuları öğrenmek hem de olası seçenekleri bulma çabasındayım. (Ayrıca bu ticari bir yatırım olacağı için bahçe tesisi süresince elbette profesyonel danışmanlık da alacağım.)

Saygılar,

Eski 10-02-2012, 20:50   #910
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Odeh,

400 da çok büyük bir arazi. Bu arazi üzerinde halihazırda yeşil malzeme ne var blmiyorum ama sıcak kompost yapacaksanız oldukça büyük ölçekli çalışmanız gerekecek ki, bu extradan başka malzemeler bulma, kompost havuzları oluşturma vb. gibi şeyler gerektirir.

Bir alternatif olarak, bu gibi malzemeyi kuvvetli öğütücülerle öğütüp öylece stoklayabilir, baharda fidanlarınızın dibinde malç olarak kullanabilirsiniz. Hem daha zahmetsiz hem de çok yararlı olur. Dal ve odunsu malzemenin dekompoze olması oldukça uzun bir zaman alıyor. Bu zamanı da bu malzemeyi aktif kullanacağınız için kazanmış olursunuz.

Eski 11-02-2012, 18:59   #911
-

Sayın Çamtepe ve sayın MeyveliTepe'nin değerlendirmeleri ve sayin Halil Önen'in sayfalarından edindiğim bilgiler üzerine malç, fidan çukuru hazırlığı ve toprak ıslahı konularında daha sıkı araştırmalar yapıyorum. Çok da isabetli olduğunu söylemek isterim, teşekkür ederim. Sahadan kaldirilacak olan malzeme "malç" olarak değerlendirilmek üzere programlandı...

Fidan çukuru için de hedeflerimi belirledim sayılır. Kimyasal olmadan, tümüyle organik ve zenginleştirici uygulamalar yapılacak.

Birçok kaynak ve veriye ulaştığım gibi yol haritası da iyice netleşti.

Eski 11-02-2012, 20:40   #912
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
2 seneye bir ceviz bahçesi kuracağım size çok özel bir proje anlatacağım her aşamasını detaylı detaylı anlatmayı düşünüyorum bir aşamasıda kompost kullanımı ve yapımı.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 13:13   #913
Ağaç Dostu

Fidan çukuru için de hedeflerimi belirledim sayılır. Kimyasal olmadan, tümüyle organik ve zenginleştirici uygulamalar yapılacak.

Birçok kaynak ve veriye ulaştığım gibi yol haritası da iyice netleşti.[/QUOTE]

Yapacagınız yatırım çok buyuk ..
öncelıkle sizleri tebrık ederım
kafanızda canlandırdıgınız ve planladıgınız tüm işlemleri burada yazmanızı
ve hatta kendı sayfanızı açmanızı önerırım
buradaki dostlar bilgilerini heyecanlae sizlere aktaracaklardır..
bu işlemlerde biraz uzun yolda olsa meyvecılıkte tohumdan ekıp üzerını aşılama
yöntemini çok çok önemseyıp degerlendırmenızı önerırım

Eski 13-02-2012, 18:59   #914
-

Teşekkür ederim sayın Safranlı...
Sayfa açmayı düşünmedim değil, belki bir süre sonra yani dikim sonrası bakım işlerinde de yeterince bilgi sahibi olunca...

Tohumdan başlayamam; hem orman yönetmeliği izin vermiyor hem de sabrım kalmadı artık.

Eski 14-02-2012, 09:06   #915
Ağaç Dostu

hakkınızda hayırlııs olsun
benım 4 dönüm ceviz bahcem var
küçük bir bahce tabi...
biz fidanları alırken en son gittik
komsular önceden aldılar
gidenler hepsı dogal olarak boylu poslu uzun fidanları kaptılar
bize 50-60 cm olan minikler kaldı
Kısmetımız bu deyıp ektık
tabı zamn gecınce bızımkıler hızlandı
abartmıyorum
2 mt boyundakı fıdanlar malum öldü gitti
ben inşaat teknıkerıyım
en önemli şey temeli atmaktır
bu aşama çok önemli
en azında geniz köklü
kısa ve dolgun gözlü fidanlar olmalıdır
birde asla posette fidan alamnızı önermem
minnacık posekkte esir düşürülmüş kökler nasıl verımlı olabılsın...
sizlere kolaylıklar dılerım
memleketımızın yeşermesi canlanması en büyük mutluluktur...

lolla ve Angel Aki beğendi.
Eski 26-02-2012, 11:33   #916
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Komposta yarısı çürümüş, küflenmiş meyve koyulur mu?

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 23:23   #917
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Komposta yarısı çürümüş, küflenmiş meyve koyulur mu?
Kompost oluşumunda kullanılabilir ama olgunlaşmış komposta katmamak gerekir.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 06:26   #918
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Yanıtınız için teşekkür ederim. Tam ifade edememişim. Kompost oluştururken demek istemiştim.

Bu da benim kompost kutum. Eski tahtaları çakarak yaptık. Öndeki kontrplağı çıkarılabilir şekilde tasarladık. Ortasına da üzerinde delikler açılmış boru yerleşttirdik.

Çıkma ayvaları bir kenara yığdırmıştık, çürümeye başlamışlar, üzerlerinde solucanlar vardı. Solucanlarla birlikte içine atıyorum. Mutfak atıklarını (sebze, meyve parçaları), geçen seneden kurumuş otları, yaprakları, 3 sene öncesinden kurumuş çalıları (elle küçük parçalara ayırarak) dolduruyorum.

Eklenen Resimler

Eski 27-02-2012, 07:19   #919
Ağaç Dostu

biraz taze hayvan gübresı katabılırsenız güzel olur

Eski 27-02-2012, 12:32   #920
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yanıtınız için teşekkür ederim. Tam ifade edememişim. Kompost oluştururken demek istemiştim.

Bu da benim kompost kutum. Eski tahtaları çakarak yaptık. Öndeki kontrplağı çıkarılabilir şekilde tasarladık. Ortasına da üzerinde delikler açılmış boru yerleşttirdik.

Çıkma ayvaları bir kenara yığdırmıştık, çürümeye başlamışlar, üzerlerinde solucanlar vardı. Solucanlarla birlikte içine atıyorum. Mutfak atıklarını (sebze, meyve parçaları), geçen seneden kurumuş otları, yaprakları, 3 sene öncesinden kurumuş çalıları (elle küçük parçalara ayırarak) dolduruyorum.
Kurumuş çalıları koyarsanız kompost içinde çürümeleri zaman alır ve kompostunuz gecikir.

Eğer bu şekilde yapmışsanız, kompost hızlandırıcı kullanmalısınız. Örneğin ekşimiş yoğurt suyunu üzerine dökebilisiniz.

Çalı, cırpı koymazsanız kompostunuz 3-4 ay gibi olur.

Kompost yapımında 3 kahverengi 1 yeşil oran önemli. (c/n oranı)

Kompostun koku yapmaması ve sıcak ısı koşulları gerektiriyor.

(bu konularda tecrübe sahibi Epsody usta, 2 birim kahverengi ile 1 birim yeşil oran da uygulanabilir diyor.)

Saygılar

lolla beğendi.
Eski 27-02-2012, 12:45   #921
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:

Solucanları şimdilik azat edin. Sıcak kompostta ısınma başladığında kaçamazlarsa ölürler. Belki de bu gibi çürümekte olan meyveleri sıcak kompost malzemesine koymamalısınız. Onları bir çukurda solucanlarla başbaşa bırakmak daha iyi olabilir. Sıcak kompostta diğer yeşil ve kahverengi malzemelerinizi kullanın.

lolla ve Angel Aki beğendi.
Eski 27-02-2012, 17:11   #922
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Yoğurt suyunu deneyeceğim Halil Bey.

Solucanların çürümeyi hızlandıracağını düşünmüştüm Sayın Meyvelitepe. Bunu yazdığınız iyi oldu. Hayvanların günahına girmeyeyim.

Eski 28-02-2012, 10:02   #923
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2011
merhaba arkadaşlar

bir sorum olacak kompost hazırlama sırasında kahverengi malzeme olarak marangozdan aldığım iri kıyım kırpıntı yı kullanabilir miyim acaba

bursaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 10:21   #924
Ağaç Dostu

Alıntı:
.. Hayvanların günahına girmeyeyim.
Kompost oluşurken ortaya çıkacak ısıdan dolayı solucanlar kendilerine daha uygun yer bulacaktır. Kompost yaptığınız kabın altı açık değil mi?

Eski 28-02-2012, 10:24   #925
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bursaci Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar

bir sorum olacak kompost hazırlama sırasında kahverengi malzeme olarak marangozdan aldığım iri kıyım kırpıntı yı kullanabilir miyim acaba
Olur, ama kompostunuz bir az geç olur. Ot ve çim gibi çabuk çürümez.

Eski 28-02-2012, 11:19   #926
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2011
merhaba Halil bey

kompost ta gübre olarak güvercin gübresi kullanacağım acaba oluşumu hızlandırmak için güvercin gübresi miktarını arttır sam uygun olur mu acaba işe yarar mı

bursaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 12:18   #927
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Kompost oluşurken ortaya çıkacak ısıdan dolayı solucanlar kendilerine daha uygun yer bulacaktır. Kompost yaptığınız kabın altı açık değil mi?
Yanlar ve altı aralıklı tahta döşeli.

Eski 28-02-2012, 13:38   #928
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bursaci Mesajı Göster
merhaba Halil bey

kompost ta gübre olarak güvercin gübresi kullanacağım acaba oluşumu hızlandırmak için güvercin gübresi miktarını arttır sam uygun olur mu acaba işe yarar mı
Tabii olur, 1 birim güvercin gübresi, 1 birim yeşil de olabilir.

Düzenleyen Halil Önen : 28-02-2012 saat 14:18
Eski 28-02-2012, 13:40   #929
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yanlar ve altı aralıklı tahta döşeli.
Kompost kabının altı tamamen açık olmalı.

Eski 06-03-2012, 00:01   #930
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
kompost,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Kompost kabının altı tamamen açık olmalı.
Bahçenin bir köşesinde açılacak çukurda kompost yapılabilir mi?

17mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024