agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen herbil

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2010, 20:43   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Wink Katı ortamda domates, marul ve sarımsak

Siteye epeydir üye olmama rağmen katkıda bulunamamıştım. Şimdi evin balkonunda başladığım topraksız tarım denememi sizlere aktarıp, bu işin uzmanı kişilerin görüşlerini almak istiyorum.

Ortam : Katı ortam, %30 torf + %70 pomza taşı
Sulama periyodu : Sabah 7 den Akşam 8 e kadar her 75 dk da 15 dk sulama , gece 1 de katı ortam kurumasın diye 15 dk lık tek sulama
Drenaj sistemi : 70 lik atık su borusu
Güneş, ışık durumu : Sabah 6 - 9 arası direk güneş, ondan sonra ise balkonun içerisine vuran güneş sayesinde kısmi güneş
Su pompası : Atman 201F
Sulama Sistemi : Bahçe hortumu üzerine delikler açılıp bu deliklere akvaryum hortumu montesi ile oluşturuldu.
Yetiştirilen Bitkiler : 5 kök Anadolu marmande H2274 domates, 8 kök marul, 15-16 kök sarımsak
Besin Eriğiyi : Envor dan temin edildi, 5 lt ye 15 er cc A ve B eklenerek elde edilen toplam 12 lt eriğiyi sistemde dolaşmakta, haftada bir defa eksilen kısım için yeni eriğiy takviye ediliyor.
PH - EC durumu : PH kağıdım henüz elime gelmedi,PH ölçümüne başlayacağım, EC konusuna henüz giremedim. Ucuz yollu bir ec metre temin edersem ölçeceğim.

Sistemi yakından görüp yorum yapmanız için bazı fotoğrafları ekliyorum. Bitkilerin durumları hakkında da yorum yaparsanız sevinirim. Özellikle domateslerin budanması-budanmaması, ipe sardırılması vb. konularda.

gilan beğendi.
herbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 20:43   #2
Ağaçsever

Eski 21-04-2010, 20:53   #3
Ağaçsever

Şunu belirtmeyi unutmuşun, domatesler ile marullar aynı kap içerisinde şu anda. Bu hafta sonu marulları tek başına 1 er tane olacak şekilde başka kaplara alacağım. Ayrıca ilk fotoğrafta avakado da var. O şu anda sadece fideleşme aşamasında. Biraz daha büyüyünce apartmanın bahçesine ekeceğim.

Eski 21-04-2010, 21:51   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Hayırlı olsun,
Bende 10 gün önce durgun su kültürü ile başladım. Evde yerim çok az o yuzden.
Bende sizin gibi EC metresiz başladım ama sanırım EC metresiz olmayacak diye bir EC metre edindim. Kudret Beyden. İlk eriyiği hazırladığımda Ec metrem olmadığı için ölçememiştim. Dün aldığım EC metre ile yaptığım ilk ölçümde 2.4 çıktı. Yanlış okumadıysam zaten Hazırladığım eriyik te 2.4. O zaman demekki benim küçük 6 fide daha EC yi değiştirecek kadar bir emilim gerçekleştirmemiş. Sizinde bir EC metreye ihtiyacınız olucak. Edinseniniz iyi olur.

Şu domateslerin budanması ile ilgili umarım bir cevap gelir. Ykında benimde ihtiyacım olucak.

Size başarılar dilerim.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 08:40   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın herbil, aramıza hoş geldiniz. Gördüğüm kadarıyla sisteme bayağı bir emek vermişsiniz, emeğinize sağlık.

Öncelikle domateslerinizin bulunduğu 3 kg. yoğurt kaseleri bana küçük gibi geldi. Katı ortamda bir kök domates için 7-8 litrelik saksı gerekiyor diye hatırlıyorum. Hele bir de domateslerinizin oturak cinsi olduğunu düşünürsek (netten gördüğüm kadarıyla oturak cinsi) yeterli olmayacakmış gibi görünüyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi, Anadolu marmande H2274 oturak cinsi domates olduğu için koltuk budaması yapmanıza ve ipe almanıza gerek yok.

Domates fideleriniz güzel gelişmiş ama marullarınız yeterli ışık görmüyor sanırım. Çünkü boyları çok uzayıp, yaprakları cılız kalmış. Onları da kendi yerlerine alırsanız toparlanma ihtimalleri artar. Bir de, marula sıcaklarda dikkat edin. Sıcak havada yirmi-yirmi beş gün içinde tohuma kalkıyor.

Bir de sayın hakan Öncü'nün dediği gibi bir ec-metre edinmenizde yarar var.

Hep olumsuz şeyler yazdım gibi görünüyor ama olumsuzlukları baştan görüp önlem alırsanız, sonraki aşamalar daha keyifli olur.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 09:44   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın herbil, aramıza hoş geldiniz. Gördüğüm kadarıyla sisteme bayağı bir emek vermişsiniz, emeğinize sağlık.

Öncelikle domateslerinizin bulunduğu 3 kg. yoğurt kaseleri bana küçük gibi geldi. Katı ortamda bir kök domates için 7-8 litrelik saksı gerekiyor diye hatırlıyorum. Hele bir de domateslerinizin oturak cinsi olduğunu düşünürsek (netten gördüğüm kadarıyla oturak cinsi) yeterli olmayacakmış gibi görünüyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi, Anadolu marmande H2274 oturak cinsi domates olduğu için koltuk budaması yapmanıza ve ipe almanıza gerek yok.

Domates fideleriniz güzel gelişmiş ama marullarınız yeterli ışık görmüyor sanırım. Çünkü boyları çok uzayıp, yaprakları cılız kalmış. Onları da kendi yerlerine alırsanız toparlanma ihtimalleri artar. Bir de, marula sıcaklarda dikkat edin. Sıcak havada yirmi-yirmi beş gün içinde tohuma kalkıyor.

Bir de sayın hakan Öncü'nün dediği gibi bir ec-metre edinmenizde yarar var.

Hep olumsuz şeyler yazdım gibi görünüyor ama olumsuzlukları baştan görüp önlem alırsanız, sonraki aşamalar daha keyifli olur.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Sayın Malbman, cevabınız için teşekkürler,

Marulları hafta sonu yoğurt kaplarına taşıyacağım, mümkün olduğunca güneşe yaklaştıracağım.

Domatesleri de biraz daha boy attıktan sonra 10 lt lik pet su şişelerine taşımayı düşünüyorum. Sanırım bu 10 lt lik pet şişeler yeterli olur.

Eski 01-05-2010, 12:22   #7
Ağaçsever

Domateslerin gelişimleri (Boy atma olarak) iyi giderken, yapraklarında aşağıdaki fotoğraflardaki sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Marul yapraklarında da benzer sorun var. Yaprakların fotoğrafları herşeyi tam olarak tarif ediyordur umarım. Eğer bu konuda konunun uzmanları veya bu tür bir deneyim yaşamış arkadaşlar varsa, sorun hakkında ve ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verebilirlerse sevinirim.
Teşekkürler

Eski 04-05-2010, 09:50   #8
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın Herbil, sebzeleriniz bakteriyel benek hastalığına yakalanmış. Tam olarak olgunlaşmamış dokularda başlayan bu hastalık, pişkin olmayan fidelerde daha kolay etkisini gösteriyor. Yapılması gereken fidelerin derhal ortamdan uzaklaştırılması. Kökleyip atın, dayanıklı çeşitleri yetiştirmeye çalışın.

Hastalığın ortaya çıkması aşırı sulamadan da meydana gelmiş olabilir. 15 dakikada kaç cc su verdiğiniz önemli burada, ölçtünüz mü? Fidenin ihtiyacından fazlasını vermek, faydadan çok zarar vermektedir.

Fideleri kendiniz yetiştirdiniz galiba, fideliklerde rutin olarak fideler hastalıklar için ilaçlanıyor, bu yüzden hastalık önlenebiliyor.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 10:32   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın Herbil, sebzeleriniz bakteriyel benek hastalığına yakalanmış. Tam olarak olgunlaşmamış dokularda başlayan bu hastalık, pişkin olmayan fidelerde daha kolay etkisini gösteriyor. Yapılması gereken fidelerin derhal ortamdan uzaklaştırılması. Kökleyip atın, dayanıklı çeşitleri yetiştirmeye çalışın.

Hastalığın ortaya çıkması aşırı sulamadan da meydana gelmiş olabilir. 15 dakikada kaç cc su verdiğiniz önemli burada, ölçtünüz mü? Fidenin ihtiyacından fazlasını vermek, faydadan çok zarar vermektedir.

Fideleri kendiniz yetiştirdiniz galiba, fideliklerde rutin olarak fideler hastalıklar için ilaçlanıyor, bu yüzden hastalık önlenebiliyor.
Verdiğim su miktarını cc olarak ölçmedim, ama 15 dk boyunca Akvaryum hava hortumu ile beslenmekte. Hortumdan çıkan suyun debisi çok fazla değil.

Fideleri kendim yetiştirdim. ilk mesajda markası, türü yazmakta.

Bu hastalık için ilaç önerisi varmıdır? Yoksa hastalıkla yaprakları ortamdan uzaklaştırmak çözüm olur mu?

Teşekkürler

Eski 15-05-2010, 16:50   #10
Ağaçsever

Sistemin son durumunu merak edebilecek olan arkadaşlara göstermek isterim.

Domatesler çiçek açtı, marullar 1 karış kadar oldular. Önceki mesajımda yazdığım hastalık olduğu söylenen yaprakları koparttım. O günden sonra henüz tekrar hastalık belirtisi ile karşılaşmadım.

Eski 15-05-2010, 16:50   #11
Ağaçsever

fotoğrafların devamı

Eski 15-05-2010, 20:53   #12
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Envor hocam şu kaç cc olayının mantığını ben anlamıyorum durgun suda hattinden fazla su konuluyor ? Fark ne ?

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 20:37   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Envor hocam şu kaç cc olayının mantığını ben anlamıyorum durgun suda hattinden fazla su konuluyor ? Fark ne ?
Aynı şekilde bende tam anlamadım, çünkü topraksız tarımda, hep suyun içerisinde olan köklerden, nft sistemlere, katı ortamlara kadar çok farklı su kullamımlarında bitkiler yetiştirilmekte. Katı ortamda hep su aksa bile bunun ne sakıncası olabilir acaba ?

Eski 16-05-2010, 22:10   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Sn. Herbil,
Bitkileriniz kendilerini bayağı bi toparlamış görünüyor.. Bundan sonra hastalıklara karşı daha direçli olacaklarını düşünüyorum. Yakında hasata başlarsınız.(Ben ilk biberimi dün hasat ettim)

Aşırı sulama konusunda ise benim düşüncem bitkilerin fazla su nedeniyle yeterli hava alamamalarıdır(topraklı tarım misali). Ancak suya yeterli hava verildiği taktirde herhangi bir problem çıkacağını sanmıyorum..

nbugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 23:05   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herbil Mesajı Göster
Aynı şekilde bende tam anlamadım, çünkü topraksız tarımda, hep suyun içerisinde olan köklerden, nft sistemlere, katı ortamlara kadar çok farklı su kullamımlarında bitkiler yetiştirilmekte. Katı ortamda hep su aksa bile bunun ne sakıncası olabilir acaba ?

Suyu havalandırırsanız bir sorun olmaz , ama yeterince havalandırmazsanız sorun olur bu yazdığım kökler için.Ortamda suyun fazla olması demek ortamda istemediğiniz canlıların da fazla olma ihtimalini gündeme getirir bunlar istenmeyen bakteriler, mantarlar olabilir diye düşünüyorum.

nihat_kb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 21:27   #16
Ağaçsever

01/06/2010 tarihi itibariyle balkonumdaki domateslerin durumu aşağıdaki resimlerdeki gibi. Marulları daha fazla büyümeden yedik, taze taze. Sıra domateslerde...

Oturak cinsi olan domateslerim büyüdükçe çok dilimli ve nispeten daha şekilsiz bir hale geliyorlar, bunun beslenme, ışık, besin, ec, ph gibi koşullarla ilişkisi varmıdır acaba.?

Eski 07-06-2010, 16:49   #17
Ağaçsever

Bu domateslerdeki şekil bozukluğu domateslerin cinsi ile mi alakalı, yoksa kullanılan besin çözeltisi ile mi. Bu konu hakkında fikir verebilecek var ise sevinirim.

Eski 08-06-2010, 07:24   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herbil Mesajı Göster
Bu domateslerdeki şekil bozukluğu domateslerin cinsi ile mi alakalı, yoksa kullanılan besin çözeltisi ile mi. Bu konu hakkında fikir verebilecek var ise sevinirim.
Bence şekli gayet güzel görünüyor. Bu domatesinizin cinsiyle alakalı.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 20:42   #19
Ağaçsever

Forumda konu açıp da sisteminin durumu hakkında bilgi verme gereği duymayan arkadaşlara inat olsun diye balkonumdaki domateslerimin son durumlarını aşağıdaki fotoğraflar ile sizlere aktarıyorum. Sistem ve domateslerin durumları hakkında görüş ve önerileriniz var ise bekliyorum.

Eski 20-06-2010, 20:43   #20
Ağaçsever

Bu da yeni çimlenen kavunlar, bakalım ne zamana yetişecek, büyüyecek mi ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024