agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği) (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/)
-   -   Balkonda mini sera yapımı (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/3823.htm)

hizals 28-05-2007 15:04

Mehmet bey ,
Sınıf arkadaşımın çalıştığı bir danışmanlık firması sera konusunda deneyimli. İsterseniz bilgilerini vereyim irtibata geçin.

MSaygin 28-05-2007 15:52

Çok teşekkürler, mesajınızı aldım, arayıp görüşeceğim ilk fırsatta :)

hizals 28-05-2007 16:08

Rica ederim.

ahmet58 22-06-2007 11:24

çok güzel olmuş
naylon komplemi kapanıyor hiç hava almıyormu

ahmet58 22-06-2007 15:29

Sera

Arkadaşlar Küçük Bir Sera Denemesi Yapmak Istiyorum Tohum çimlendirmek Için Saksi Tamamen Kapalimi Olacak Yani Hiç Hava Almayacak Mi Onu Anlamadim Bi Tarif Edermisiniz Arkadaşlar Ben Yeniyim Bu Işlerde Saolun

Selahattin Yılmaz 22-06-2007 16:58

Anlatmak istediğinizi daha açık yazarmısınız bahsettiğinizden bir şey anlamadım doğrusu...

albay 23-06-2007 09:32

Şu an seraya gerek yok ki. Hava zaten sıcak. Seranın mantığı, dışarıdaki güneş ışığının geçip, içerdeki sıcağın dışarı kaçmasını engellemek.

Bu mantıkla içerideki havanın sıcak havanın dışarı kaçmasını maximum ölçüde engelleyebilmek için delik olmamasında faide var. Tohumlar çimlendikten sonra ise mantara karşı gerekli önlemleri almalısın. Çünkü yeterli hava akışı olmayan, rutubetli yerlerde mantar hızla üreyecek ve bitkini öldürecek....

Forumda bir kaç başlıkta görmüştüm örneklerini, arkadaşlar portakal kasasından bile sera yapıyorlar. Arama yaparsan, sende bu başlıkları görebilirsin arkadaşım.

Bu arada, yöneticeler uyarmadan ben küçük bir hatırlarma yapayım; Mesajlarında noktalama işaretlerini kullanırsan ve yazım kurallarına dikkat edersen, anlaşılması daha kolay olur.

MSaygin 02-07-2007 08:11

Teşekkürler,

Naylon tamamen kapanıyor ama naylona üst kısımdan delikler açıyorum biraz hava girmesi için.Ayrıca aralıklarla naylonu açıp içeriyi de kontrol ediyorum, bu arada da bir hava değişimi oluyor.

çete 09-08-2007 18:09

harika bişey yaratmışşınız.tebrikler.benim merak ettiğim kışın marul falan yetişirmi bunlarda..

MSaygin 15-08-2007 07:26

Bilemiyorum, sanırım marul için yeterli olacaktır hacimleri.Bu kış deneyeceğim ben, hem marul hem brokoli, sonucunu yazarım sonra.

çete 17-08-2007 20:06

Bekliyorum hocam daha değişik fikirlerede açığım.Daha ucuza nasıl mal ederiz.Aslında sera vardı aklımda ama buda daha mantıklı böyle bi projeyle 10000.20000 marul ürettiğimizi düşünmek hem zevkli hemde çok güzel kar bırakabilir.tek sorun maliyet nasıl düşer.Hacim konusunda hocalararımız katkıda bulunabilir mutlaka bilgisi olan vardır.başarılarınızın devamını dilerim.

bahtiyar02 29-08-2007 22:56

Balkonumu sera yaptım

5 Eklenti(ler)
merhaba dostlar.......
tabiyat ve hayvan aşkım bana apartmanda yaşadığım halde bu sevgimi eksiltmedi bilakis körükledi.apartmanda 3,katta oturuyorum en büyük balkonumu seraya çevirdim.resimler sanıyorum daha iyi anlatır.sevgiler saygılar

MSaygin 30-08-2007 11:15

Tebrikler bahtiyar02 :)

bahtiyar02 30-08-2007 14:16

çok teşekkür ederim MSaygin dostum.saygılar sevgiler

zenfree 30-08-2007 18:38

Tebrikler... Bitkileriniz çok sağlıklı görünüyor.

şükran ünal 31-08-2007 09:27

Sayın Bahtiyar 02, bitkiler harika görünüyor benimde bu kış tek isteğim 2,5x1.5 mt 2 lik balkonumu camekanlatıp çiçeklerim ve sebzelerimi koymak. çünkü hem salonumuz küçük hemde kuzey batı ya bakıyor.bakalım 10 günlük tatilden dönünce bu işle eşim bizzat ilgilenecek.Çiçeklerinizle sağlıklı mutlu günler diliyorum..

bahtiyar02 31-08-2007 20:54

Çok teşekkür ederim dostlar.şükran ünal dostum aynı kafadayız.umarım dileğiniz gerçekleşir.çiçeklerimden sadece boro renkli yapon çiçeğinden müzdaribim siteye resimleri çekip yardım isteyeceğim.sevgiler saygılar

ajuga 27 18-09-2007 15:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 (Mesaj 148431)
Çok teşekkür ederim dostlar.şükran ünal dostum aynı kafadayız.umarım dileğiniz gerçekleşir.çiçeklerimden sadece boro renkli yapon çiçeğinden müzdaribim siteye resimleri çekip yardım isteyeceğim.sevgiler saygılar

selemlar :bahtiyar 02
Japongülleri açık alan istiyor.Benim japon güllerimdebalkonda ama balkonum açık kapalı değil.Japon güllerinhavadar yer istediği için bozulmuş olabilir

crystal 16-10-2007 12:45

mini sera

2 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar
ben yeni üye oldum. Yazılanlardan oldukça faydalandım. Bende kendime balkonumda küçük bir sera yaptım. (80x110x80cm) .Resimlerini gönderiyorum. Ben şu an maydanoz, dereotu,roka,marul ektim. Bu konuyla ilgili neler yapabilirim sizlerin yardımlarınızı bekliyorum.

sinaninci1 16-10-2007 13:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi crystal (Mesaj 162162)
Merhaba arkadaşlar
ben yeni üye oldum. Yazılanlardan oldukça faydalandım. Bende kendime balkonumda küçük bir sera yaptım. (80x110x80cm) .Resimlerini gönderiyorum. Ben şu an maydanoz, dereotu,roka,marul ektim. Bu konuyla ilgili neler yapabilirim sizlerin yardımlarınızı bekliyorum.

Cok guzel olmus ama ciceklerin altina tahta koyarsaniz yerden sogul almaz.
Daha cabuk sonuc alirsin.

nevsune 16-10-2007 16:13

Merhaba crystal

Bu başlıkta kendinizi tanıtır mısınız lütfen.

mehtap051 17-10-2007 17:03

balkonunuz çok güzel olmuş.çiçeklerde harika.ben daha çok kaktüs seviyorum ve kaktüslerinize bayıldım.gerçi ben çiçek yetiştirmeye yeni başladım.bu site sayesinde benimde bir çiçek bahçem olacak inşallah.

efsung 27-10-2007 22:05

Herkese merhaba
Bende çiçeklerimin kışı geçirmeleri için bir çözüm ararken koçtaşta 4 katlı sera gördüm. Ferforje bir raf ve önden fermuarlı şeffaf naylon ile kapatılıyor. Ama fiyatı tuzluydu. Bende bauhaus dan eşimle montajını yaptığımız 30 ytl’ye metal bir raf aldık. Hani eskiden kullanılan çelik raflar vardı ya onlardan , bazı bakkallarda hala var , genelde gri renkli oluyor ben beyaz rengini aldım.(belki seneye onuda renkli boyarım). Birde 10yada 11 ytl ye 10mlik sera naylonu aldım. Toplam 40 ytlye kendime 4 katlı sera yaptım. Forumda okuduğum bir yerlerde (neresi olduğunu bulamadım) seralar için ısıtıcılar olduğunu yazmıştı bir arkadaşküçük elektrikli bir aparat. Onuda bulabilirsem çok soğuk zamanlarda can çiçeklerimi ısıtırım .
Sevgiyle kalın....

nevsune 27-10-2007 23:58

Sn. efsung
Yaptığınız serayı görüntüleyip bize gösterebilir misiniz?

Yapay güneş ışığı ile ilgili aradığınız başlık bu sanırım.

efsung 28-10-2007 12:24

3 Eklenti(ler)
Fotolarımı ekleyemedim sürekli hata verdi .
Daha havalar tam soğumadığı için sera naylonunu geçirmedim. Geçirdiğimde de rafın üstündeki saksıları alta alıp en üstten naylanı rafın arkasına sıkıştırıcam yanlardanda rafa sıkıştırıp alttanda rafın ayaklarına sıkıştırmayı planlıyorum .Bu aralar birde ısıtma ile ilgili maliyeti düşük çözümler arıyorum bulursam yazarım burdan .Sevgiler :)

nihayet ekleyebildim sevgili nevsune :)))))teşekkürler

nevsune 28-10-2007 13:01

Fotoğrafların büyük boyutta eklenmesinde hata verir. Boyutlarını küçültüp tekrar deneyin isterseniz. Bu konuda yardım isterseniz forumumuzun bu başlığında kolay bir boyutlandırma bilgisi var.

Bu raflı sera konusu, ben dahil bir çok üyemizin işine yarar bir proje olabilir.

efsung 28-10-2007 13:29

Bu arada rafın arka kısmına koruyucular varya hani kalorifer peteklerinin arkasına konan ondan koymayı düşünüyorum hem ısı yalıtımı hemde duvarı nemlendirmemesi için

sapudeaure 28-10-2007 13:48

Arkadaşlar,sıcak ve soğuk olmak üzere buhar makineleri var.Deneyeniniz oldu mu?

Mucip Gürbüz 28-10-2007 14:40

Sevgili sapudeaure merhaba,

Sorduğunuz nemlendiriciyi mantarcılar kullanıyor "aquamystique" kontrollu nem cihazı, aşağıdaki adrese bir bakın.

www.agromantar.com

Selamlar.

nevsune 28-10-2007 15:01

Efsung, projenizi çok sevdim. Küçük saksılar için oldukça kullanışlı.

Bu rafların daha büyük saksılar için olanını bulursam ben de yapmayı düşünürüm. O arkaya konulacak izolasyon plakası da iyi fikir.

Bir sorum olacak kafama takılan, naylonla kapladıktan sonra havalandırma için ne düşünüyorsunuz? Ben cırt-cırt (adını bilemediğim)takılmış küçük pencereler açmayı ve zaman zaman oradan havalandırma yapmayı düşünmüştüm. Belki daha kolayını bilen de vardır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024