agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni97Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2012, 22:14   #1
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Balkon İçin Mini Sera Yapımı

Rüzgarlı bir yerde oturmanın sebzeciklerimize verebilecegi zararı düşünerek , forumda birkac arkadastan da ilham alarak yapımına başladıgım seram.

100cm yükseklik , 80cm en , 40cm derinlik.
agacları 2 cm Kalınlıgına , 6cm enine cıkarıp ,belirledigimiz ölcülere uygun boyları hazırlandıktan sonra birlestirme asamalarını gerceklestiriyoruz. seyyar raflar , icine koyacagımız tohumdan fideye ve uzamıs sebzelerimiz icin belirledigimiz yükseklik ölculerine gelene kadar kullanabilecegimiz bir sera, onler ve ust kapaklıdır, gerektiginde komple kapakları acıp günesin tadını cıkartmaları icin.

fırsat buldukca resimleri paylasmaya calısacagım.
27.02.2012 Resimleri

Eklenen Resimler

Tika, smnvrl ve mavisakal beğendi.
Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 22:19   #2
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

01.03.2012

Toparlanmış iskeletimizi ahşap koruyucu ve renklendirici ile korumaya aldıktan sonra , etrafına hafif kalınca seyfaf naylon gerdirilip üzerinden masif ile civilenerek naylon sabitleniyor , daha sonra kapaklar icin duş kabinlerinde kullanılan pleksi malzemeyi kapak iclerine göre kesip montajladıktan sonra kapaklarımızın camlarıda takılmıs oluyor, bugunluk bu kadar,

Eklenen Resimler

Tika, bountr, no_lina ve 4 kişi beğendi.
Eski 02-03-2012, 22:29   #3
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Ankara'da ısıtmasız ortamda sera içinde bitki korunamıyor. Sardunyalar geçen yıl ev içinde perişan olmuşlardı. Bu yıl korunaklı bir sera uygulaması yaptım. Bu kışın soğukları onları da vurdu. Baharda son hallerini göreceğiz.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 16:02   #4
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Ankara'da ısıtmasız ortamda sera içinde bitki korunamıyor. Sardunyalar geçen yıl ev içinde perişan olmuşlardı. Bu yıl korunaklı bir sera uygulaması yaptım. Bu kışın soğukları onları da vurdu. Baharda son hallerini göreceğiz.
Teşekkürler,
bu sene de iyi kış oldu Maşallah , herşeyde bir hayır vardır, biz elimizden geldigince önlemimizi almaya çalışalım yinede en iyisi.

ben seramın altını kapatmadım, acaba altınıda kapasam mı?

Eski 03-03-2012, 20:03   #5
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Sayın cemheat çok güzel olmuş tebrikler. Altını kapatmanız bence iyi olur. Benim seramın altında sizinki gibi yükseklik/ayak yok. Ben bez dolabımın rafı olan kontrplakları koymuştum. Size tavsiyem kesinlikle strafor koyun, faydası olacaktır..

idurgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 23:15   #6
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemheat Mesajı Göster
Teşekkürler,
bu sene de iyi kış oldu Maşallah , herşeyde bir hayır vardır, biz elimizden geldigince önlemimizi almaya çalışalım yinede en iyisi.

ben seramın altını kapatmadım, acaba altınıda kapasam mı?
Ben zemine 2 cm kalınlıklı sitrofor uyguladım. Buna rağmen problem yaşadım. Zemini koruyacak bir tedbir uygulamalısınız.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 07:39   #7
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Ben zemine 2 cm kalınlıklı sitrofor uyguladım. Buna rağmen problem yaşadım. Zemini koruyacak bir tedbir uygulamalısınız.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idurgun Mesajı Göster
Sayın cemheat çok güzel olmuş tebrikler. Altını kapatmanız bence iyi olur. Benim seramın altında sizinki gibi yükseklik/ayak yok. Ben bez dolabımın rafı olan kontrplakları koymuştum. Size tavsiyem kesinlikle strafor koyun, faydası olacaktır..
Ortak fikir olarak alttan hava akısını kesmekte fayda var , dış cephe mantolamalarında kullanılan sert strafor kullanmak en mantıklısı sanırım,

serayı balkona koyucam , içerisine ışık takmak gerekir mi?

Eski 04-03-2012, 12:11   #8
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Gün ışığı amaçlı mı yoksa ısıtma amaçlı mı? Ben ısıtma amaçlı taktım. İlkten 60Wlık bir tungsten ampul takmıştım ama pek faydası olmayınca 75Wlık ampul taktım. Şimdi ölçtüğümde yaklaşık 2 derecelik ısı artışı sağladı. Bu da bana yeter. Kış mevsiminde sıcaklığın gündüz bile eksilerde olduğu zamanlarda yetmeyeceğini söylemek gerek.

Tika, Cemil B. ve mavisakal beğendi.
idurgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 11:29   #9
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

ısıtma amaçlı düşünmüştüm öncelikle ama çok bir faydası olacagını dusunmuyorum , sonucta balkon , ve kapak birlesim yerlerinde aralıklar var, hava surkulasyonu olması acısından iyi o aralıklar, suan altıda acık henuz strafor koymadım zemine, ortalama kac derecede tutmak lazım icinin sıcaklıgını?

Eski 06-03-2012, 21:31   #10
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Kaktüs ve sukulent için kullandığım, yapı marketlerden edindiğim, portatif seralarda iş görecektir. Ayrıca kutu profilden raflardan ve ithal polietilen uv naylondan oluşan bir çadır hazırlayarak, yeni bir sera oluşturdum. Serada ısıtma yapmasam bile dış ortam ile sera içinde ciddi ısı farkı olduğunu gözlemledim. Sanırım toprak sera içi ısıyı arttırıyor. Toprağın kışın sıcak, yazın ise serin tuttuğunu duymuştum. Bunun etkisini serada göreceksiniz. Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri form bölümünde ayrıntılı fotograflarını görebilirsiniz.

MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 17:19   #11
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MKurtoglu Mesajı Göster
Kaktüs ve sukulent için kullandığım, yapı marketlerden edindiğim, portatif seralarda iş görecektir. Ayrıca kutu profilden raflardan ve ithal polietilen uv naylondan oluşan bir çadır hazırlayarak, yeni bir sera oluşturdum. Serada ısıtma yapmasam bile dış ortam ile sera içinde ciddi ısı farkı olduğunu gözlemledim. Sanırım toprak sera içi ısıyı arttırıyor. Toprağın kışın sıcak, yazın ise serin tuttuğunu duymuştum. Bunun etkisini serada göreceksiniz. Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri form bölümünde ayrıntılı fotograflarını görebilirsiniz.
Link verebilir misiniz

Eski 18-03-2012, 08:12   #12
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Seramın Balkondaki Son Durumu ve ahşap saksılarım :

Eski 24-03-2012, 10:00   #13
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

ahşap saksıların birinde yarılma oldu , müsait bir zamanda ierisini boşaltıp , bakıma almak gerekiyor.

Eski 29-03-2012, 13:34   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2012
Cemheat,
Seranız çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Ben, geçen sene çok mevsimlik dış mekan çiçekleri ni Ankara kışından korumak için küçük bir seracık edinmiştim ama ısıtmadım, işe yaramadı.
Benim bir sorum var: Organik sebze tohumlarım, ve tertemiz toprağım var ve Ankar'da hala hava soğuk, bir an önce tohumlarımı çimlendirmek istiyorum. Naylon kaplı sera içinde tohum çimlendirmek organik üretimime zarar verir mi? Sonuç olarak naylon ısınacak, içerideki hava değişecek, ya da terleme olup, yoğuşacak...

mor tebeşir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 23:49   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2011
Sayın cemheat, çok güzel olmuş.
Acaba ısındırmak için, seranin içini şu bubblewrap denen naylonla döşersek ve maliyeti çok ucuz olan yağlambası (üretim videosu Lebensmittel 5 Fette - Wir bauen eine Öllampe - YouTube .) yerleştirip, bunun üzerini'de kapatan bakırdan bir tas (veya benzer) koysak, işimize yaramazmı?

atax ve mavisakal beğendi.
Toprakhasreti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 22:09   #16
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor tebeşir Mesajı Göster
Cemheat,
Seranız çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Ben, geçen sene çok mevsimlik dış mekan çiçekleri ni Ankara kışından korumak için küçük bir seracık edinmiştim ama ısıtmadım, işe yaramadı.
Benim bir sorum var: Organik sebze tohumlarım, ve tertemiz toprağım var ve Ankar'da hala hava soğuk, bir an önce tohumlarımı çimlendirmek istiyorum. Naylon kaplı sera içinde tohum çimlendirmek organik üretimime zarar verir mi? Sonuç olarak naylon ısınacak, içerideki hava değişecek, ya da terleme olup, yoğuşacak...
Genelde çimlendirme işlemi ev içerisinde gölge biryerde tohumuna göre 17-25 derece arasında bir oda sıcaklıgında çimlendiriliyor
ve bu çimlendirme genelde plastik bardaklarda veya platik viyollerde yapılıyor , hatta buna 10 lu bisküvi plastik kaplarıda dahil.

ager izolasyonu iyi olur ve ısınması saglanırsa haliyle nemlenme yapıp naylon üzerinde terleme yapacaktır.
Seralar bildigim kadarıyla belli aralıkla havalandırılmalılar , en azından ben böle bildigim icin ara sıra havalandırıyorum
birde benim seranın altı acık, bir sekilde hava sirkülasyonu oluyor, benim serayı yaparkenki amacım sıcaklıktan çok rüzgarı önlemekti. ısınması için herhangi bir işlem yapmıyorum şuan ama kışa dogru ısıtıcı özelligi olan lamba kullanmayı ve altını kalın straforla kapatmayı düşünüyorum..

Saygılarımla.

mavisakal beğendi.
Eski 31-03-2012, 22:22   #17
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Toprakhasreti Mesajı Göster
Sayın cemheat, çok güzel olmuş.
Acaba ısındırmak için, seranin içini şu bubblewrap denen naylonla döşersek ve maliyeti çok ucuz olan yağlambası (üretim videosu Lebensmittel 5 Fette - Wir bauen eine Öllampe - YouTube .) yerleştirip, bunun üzerini'de kapatan bakırdan bir tas (veya benzer) koysak, işimize yaramazmı?
benim düşüncem ; muhakkak ısı verecektir , kapalı ortamda sıcaklık olarak dışarıyla içerisi arasında fark olacaktır,

ama çıkartacağı karbondioksit , duman v.b. gibi gaz tarzı şeylerin sera içindeki sebzelere zarar verip vermeyeceğide önemli.

mavisakal beğendi.
Eski 02-04-2012, 14:14   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Bir bilgisayar server dolabı balkon seram oldu. Gerektiğinde çalıştırmak üzere alt bölmeye rezistans yerleştirdim. Ayarlı bir rezistans ve ışık kaynagı mevcur. 3 Bir tarafı camekanlı.

Name:  018.jpg
Views: 12527
Size:  24.9 KB

Name:  020.jpg
Views: 12895
Size:  41.1 KB

Name:  023.jpg
Views: 13538
Size:  37.6 KB

Name:  024.jpg
Views: 12023
Size:  23.0 KB

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 21:22   #19
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Bir bilgisayar server dolabı balkon seram oldu. Gerektiğinde çalıştırmak üzere alt bölmeye rezistans yerleştirdim. Ayarlı bir rezistans ve ışık kaynagı mevcur. 3 Bir tarafı camekanlı.

Eklenti 279073

Eklenti 279074

Eklenti 279075

Eklenti 279076
Süper olmuş , Valla Çok Beğendim.

mavisakal beğendi.
Eski 05-05-2012, 12:37   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster

Eklenti 279073

Eklenti 279074

Eklenti 279075

Eklenti 279076
Tebrikler, cok yaratici olmus

MehmetAslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 10:53   #21
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Yeni sera yapımlarınıda görmek isteriz

Tura beğendi.
Eski 06-12-2012, 23:02   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Yasemine özel mini balkon serası

Kendi tasarımım olan sera için ahşap profilleri Bauhaus'ta kestirdim. Bunları vidayla monte ettikten sonra küçük çiviler kullanarak üstünü muşamba ile kapladım. Açılıp kapanan bölüm için cırt-cırtı tahtaya ve muşambaya çift taraflı bant ile yapıştırdım. Zeminden kalkmaması için alt cırt-cırtı belirli yerlerinden çiviledim. Üst cırt -cırtı da naylona zımbaladım.

Tahtalar 40 TL
Muşamba 6 TL
Cırt-cırt 4 TL
Bant,çivi ve vidalar evde vardı

Eşimin yardımı olmasa bu kadar çabuk ve güzel olmazdı. Onu da belirtmeden geçemeyeceğim

Eklenen Resimler

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 00:19   #23
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Mini seram

Sn Cemil B.,

öncelikle ahşap işçiliğinizi çok beğendim.Gerçekten çok fonksiyonel ve güzel bir sera yapmışsınız.Bende bu aralar yazdan kalan bitkilerimi Manisanın soğuğundan korumak ve yeni bitkiler yetiştirmek için sera yapma uğraşı içerisindeyim.Seramın çalışır son hali resimlerde gözükmektedir.Isıtma işini resimde görülen su bidonunun içerisine akvaryum ısıtıcısı koyarak yapmaya çalıştım.Birde ısı izolasyonu sağlamak için çift cam mantığına uygun olsun diye 2 kat naylon çektim. Naylonlar arasında boşluk bıraktım.

Eklenen Resimler

Tura, justice, SAGEN ve 2 kişi beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 00:23   #24
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Yaptığım elektronik devre ile de sera iç sıcaklığımın istediğim değerlerde kalmasını sağladım .gece 15 derece,gündüz 21 derece .

İlginizi çeker ise ısıtma sistemi için aşağıdaki sayfalarda paylaşımım mevcut.

http://www.agaclar.net/forum/balkon-...i/14832-45.htm
http://www.agaclar.net/forum/balkon-...i/14832-44.htm

Tura, SAGEN, YeniBON ve 1 kişi beğendi.
Eski 08-12-2012, 20:55   #25
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Mini balkon seram

Merhabalar,

Sonunda minik bitkilerime bir sera yapabildik aşağıda fotolarını paylaşıyorum. Sizlere sorum sera içi aydınlatmasını hava karardığı zamanlarda mı yakmam gerekir yani tüm gece yanmalı mı? birde sabahları veya öğlen iki saat kadar naylon penceresini açıp havalandırmam yeterli olur mu acaba?

Şimdiden teşekkürler yanıtlarınız için.

Eklenen Resimler

Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 22:03   #26
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sayın Hülyab;
Ben kendi seramda aydınlatma kullanmadım güneş ışığı ile büyümeye calışıyorlar.havalandırma süresi bence uygun.Aydınlatma olarak doğadaki koşulları taklit etme taraftarıyım 10-14 saat aydınlatma uygun.Fakat aklıma bir şey takıldı aydınlatma için kullandığınız lambalar bitki gelişimi için olan lambalardan mı ? Çeşidi nedir.Seranızda başarılar dilerim çok güzel olmuş.

Eski 09-12-2012, 11:20   #27
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

her türlü yapıcı çözüm odaklı üretici fikirlere ve paylasımlara mutlu oluyorum.
Ellerinize saglık.

smnvrl beğendi.
Eski 11-12-2012, 08:50   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hülyab Mesajı Göster
Merhabalar,

Sonunda minik bitkilerime bir sera yapabildik aşağıda fotolarını paylaşıyorum. Sizlere sorum sera içi aydınlatmasını hava karardığı zamanlarda mı yakmam gerekir yani tüm gece yanmalı mı? birde sabahları veya öğlen iki saat kadar naylon penceresini açıp havalandırmam yeterli olur mu acaba?

Şimdiden teşekkürler yanıtlarınız için.
Sayın Hülyab.

Minik bitkilerimden kasdınız nedir.
Tohumdan yetiştirmek istediğiniz çiçek fidesi gibi şeyler mi? Yoksa maydonoz...tere gibi yeşillikler mi?

Eğer maydonoz, tere vs. şeylerse ışığa gerek yok.
Tohumdan yetiştirmek istediginiz çiçek gibi fidelerse Ankara için erken. Şubat ortalarından önce yapmayın...

Soğuk havalarda seranızı havalandırmayın.

Bu sayfayı inceleyin...bu hususta yararlı bilgiler var.

Kolay gelsin.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 11:37   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Yeni seram

TOHUMLARI ISLATTIM YARINA TORFA EKMEYİ (biber ve domates) PLANLIYORUM AMA GECE GUNDUZ FARKINI YARATACAK ZAMANIM OLMADI ISITICIYI KAPATMAM YETERLİ OLUR MU ?

Eklenen Resimler

mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 14:34   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Akvaryumda sera

Akvaryumda sera calısmam.

Eklenen Resimler

mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki yetiştirme, izolasyon, sera

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024