agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Hıyar (Salatalık) hastalık ve zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/27939.htm)

Selahattin Yılmaz 17-05-2008 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemosan67 (Mesaj 237141)
Selahattin hocam, benim salatalık yaprağımda beyaz benekler olmuş...Bir fikriniz varmı?ne yapsam acaba? Kopartsam mı o yapragı?

Görmeden bir şey diyemiyorum. Diğer yapraklarda bir şey yoksa ve yaprak ayasında sarı sarı dairesel lekeler yoksa korkmayın derim. Ama mutlaka resim koyun ki net bir fikir söyleyebilelim.

cemo 17-05-2008 23:23

Teşekkürler selahattin bey,en kısa zamanda resilemeye çalışacağım

seyma30 18-05-2008 00:31

Cemosan67 aminnnnnnnnn

mesut5 21-05-2008 11:18

Selahattin Bey Merhaba..! Ben bahçeme bir karık sırık salatalığı ekmiştim,büyümelerinde herhangi bir sorun yok.herhangi bir hastalık ve böcek göremedim.Tahminen bir hafta önce çiçek açmışlardı,oldukçada dişi çiçek mevcuttu,bugün yaptığım konroldede yine yeni dişi çiçekler çıkmaya devam etmekteler üste doğru,ancak daha önce çıkan dişi çiçekler meyveye dönüşeceği yerde sararıp dibine düşüyorlar,sanırım yanlış bir uygulama yapıyorum gibi geldi bana,bu konuda tecrübeleriniz ile bana yardımcı olursanız sevinirim...!Saygılar

habibe 21-05-2008 12:37

Selahattin hocam,
Bahçemde ki Salatalık fidelerim kayıp. Ne sapı var ne de kökü ! Birlikte diktiğim domatesler duruyor salata fideleri yok.. Bir sürü Salyangoz türedi bu yıl. Onlar mı yedi ki diyeceğim ama kökünü de yemez değil mi?

lizard 21-05-2008 13:38

2 Eklenti(ler)
Merhaba;
Salatalık fidemde çok güzel salatalıklar çıkmaya başladı. Fakat yaprakların birinde sarı lekeler var diğeri de kenarından kurumuş halde. 4 gündür şehir dışında kaldım ve sevgili kuzenim de gelip sulamamış. Belki sulamamaktan belki de besin kaynaklı sorun olabilir mi acaba?

Selahattin Yılmaz 21-05-2008 21:31

Salatalıklarınız sağlıklı görünüyor hastalıklı bitki görünümü yok. Ölü alanlarda muhtemelen su damlalarının güneşle yakıcı etkisinden kaynaklandığını düşünüyorum fakat yaprak kenarlarındaki kıvrıklık (ilk resimdeki) sanki besin noksanlığı gibi geldi ama tam teşhis koyamadım.

LuNa 22-05-2008 00:12

3 Eklenti(ler)
Selam arkadaslar
Ben bu sene ilk defa balkonumda sebze yetistirmeye basladim, bunlarin arasinda salatalik da var. Bitki gayet saglikli görünüyor ama hala ciceklenme baslamadi biraz gec kalmadimi acaba.
Birde salataliklarin birinde bir iki yapraginda lekelenmeler var bunlar neyden kaynaklaniyor olabilir.

Eklenti 38099

Eklenti 38100

Eklenti 38101

simayozkan 30-05-2008 11:43

Salatalık hastalıkları

1 Eklenti(ler)
arkadaşlar salatalıklarım bu duruma geldi ne yapmam gerekiyor
yaprakların üstünde beyaz beyaz pamukçuk gibi bişeyler oluştu renkleri sararıyor

izzeterisen 30-05-2008 20:34

Hıyarınızda külleme hastalığı var, hastalıklı yaprakları temizledikten sonra 100 litre suya 400 gr. dozunda kükürt 80 WP etliki maddeli ilaçlardan biriyle (Thiovit,Sufrol 80 WP gibi) ilaçlayınız.

LuNa 01-06-2008 23:49

2 Eklenti(ler)
Arkadaslar bugün salatalarimi kontrol ederken su asagidaki görüntüyle karsilastim. Bu konuda acemiyim ilk defa evde hiyar yetistiriyorum, oyüzden bu görüntü beni biraz korkuttu. Resimde cok net görünmüyor. Cicek dibinde minik salatalik gibi ama üzerinde cok sayida sanki yumurtaya benzer kabarciklar var. Bunlar bit yumurtasi olabilirmi, yok bu normalmi.

Eklenti 39312

Eklenti 39313

cemo 02-06-2008 11:58

Korkacak bişey yok luna,hıyarlar böyle oluşuyo sanırım..Benimkide öyle..Büyüdükçe düzgünleşecek sanırım.

LuNa 02-06-2008 13:32

Cevabin icin cok tesekkürler cemo. Yüregime su serptin inanki, rahatladim simdi :)

mesut5 02-06-2008 16:31

Sevgili Luna pek yakın görünmüyor ama bunlar dişi çiçekler sanırım,çiçeklerin bazıları saplı (erkek) diğerleride çok minik salatalık şeklinde olacaklar.Bunlardan (dişilerden)salatalık yiyeceksiniz zaten inşallah..

LuNa 02-06-2008 22:03

Sizin anlattiginiz gibiyse benimkilerde cok sayida erkek cicek var, disi cicek sayisi cok az, bende o yüzden korktum ilk gördügümde :) Digerlerinden farklilar :D

mesut5 03-06-2008 19:21

Anladım bu konularda fetva verecek olan sevgili üstadımız Selahattin Beydir...!

alper2 09-06-2008 12:02

bit bit yine bit..

5 Eklenti(ler)
Merhabalar,
Aranıza bugün katıldım. Bilgisayar Mühendisiyim ve "sıfır" ticari amaçla çocukluktan aklımda kaldığı kadarıyla balkon sebzeciliği yapmaya çalışıyorum. Şimdiye kadar maydanoz, roka, tere, vb meyvesiz ve nereye eksen çıkacak bitkileri yetiştirdikten sonra bu sene ilk defa risk alarak domates ve salatalık yetiştirme girişiminde bulundum. 3 hafta önce İstanbul'daki her aceminin yaptığı gibi Eminönü'ne giderek "çıkma garantili" "bodur" salatalık ve domates fideleri ve satıcının verdiği organik gübreyi aldım. Garantili olsun diye toprağı da Migros'tan alıp 50cm.lik iki saksının birine 4 domates, birine de 4 salatalık fidesi diktim.

Satıcının önerisiyle, saksı başına 2 günde bir akşam güneş batınca 1 lt. su dökerek suladım. İlk iki haftadan sonra domatesin dibinin sürekli ıslak olduğunu görünce suyunu 1/3 oranında azaltarak yaklaşık 700ml vermeye, salatalıkları ise aynen sulamaya devam ettim.

Şimdi sorularım geliyor:
1- Yaklaşık 1 hafta önce salatalıklarımın yaprakları birer birer sararmaya başladı. Yaprakları dikkatli inceleyince altlarında birsürü bit olduğunu gördüm. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle Hacı Şakir bebek sabununu köpürterek yapraklara sıktım. Mevcut böcekler 2 gün sonra öldü ama bu sefer yenileri daha da çoğalarak çıkmaya başladı. Haftasonu "Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar" bölümündeki Tarif 5'i (arapsabnu, sıvıyağ, sarımsak) uyguladım. Ama bu sefer de yapraklar neredeyse tamamen sarardılar. Yeni çiçek açan erkek/dişi salatalıklar bile kurumaya başladılar. İşin kötü yanı bitler halen devam ediyor. Fotoğrafları ekledim. Nerede yanlış yaptım ? Salatalıkları nasıl kurtarabilirim ? Bitleri nasıl durdurabilirim ? Hem domateslere hem de salatalıklara aynı kapalı poşetteki toprağı koyduğum için topraktan gelmiş olmayan bu bitler nereden gelmiş olabilir ? Gözümün önünde kuruyan salatalıklar içimi acıtıyor ..

Resimler: Ekte..

2- Aynı dönemde ektiğim domatesler, birinin cılız kalmasının dışında büyümeye devam ediyor. Sitede çiçeksiz dalların budanması ile ilgili yazıları okudum. Bendeki bütün dallar çiçeksiz. 3 haftalık süreç bunları düşünmek için erken midir ? Çiçek açmasını beklemek dışında yapabileceğim birşeyler var mıdır ? (örn böcek önleyici ilaç ?).

Resimler:
http://img353.imageshack.us/img353/9...esgenelno4.jpg

http://img393.imageshack.us/img393/365/domates1ro6.jpg

http://img144.imageshack.us/img144/8264/domates2ez6.jpg

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Alper

Selahattin Yılmaz 09-06-2008 13:22

Salatalıklarınız ilacın yakıcı etkisine maruz kalmış görünüyor bekleyip ne kadar zarar gördüğünü gözlemlemekten başka çareniz yok maalesef ancak eğer ilaç gövdeye ve yapraklara çok zarar vermediyse bitki kendisni toparlayacaktır.

Domatesleriniz ise fotoğrafların söylediği kadariyle sağlıklı görünüyorlar ancak yerleri çok dar gib geldi bana ilerde bitkiler sorun yaşayabilir.

cigdemozkan 09-06-2008 13:56

külleme hastalığı

neden oluşur acaba

salatalıklarıma çok mu su verdim acaba

ilginiz için teşekkür ederim

alper2 09-06-2008 16:24

Çok teşekkür ederim. Ama yanlış görmediysem salatalıkta halen canlı bitler var (renkleri kararmamış; yeşil veya çok açık kahverengi). Bunları nasıl yokedeceğim ? Bir de bitkiye zarar vermeden başka ilaç yapılabilir mi ? Sitede en zararsız gördüğüm ilacı yapmaya çalıştım ama sanırım o da yakıcı oldu.

Domatesler için herhangi bir koruyucu ilaçlamaya veya gelişim için budama işlemine gerek var mıdır ?

Teşekkürler

bilgeal 09-06-2008 16:50

http://www.agaclar.net/forum/attachm...5&d=1212949128

SELAHATTİN BEYYYYY
BEN SİMDİ BU YAPRAGI KOPARAYIM MII ... KALSIN MI,SAKSIYI BUYUTMELİYİM Mİİ.

limon 09-06-2008 18:04

Sulama yaparken yaprakların ıslanmamasına dikkat etmek gerekiyor diye biliyoruz. Ve sulamanın sabah erken saatlerde yapılmasının mantari hastalıkları önlemekte önemli olduğunu... Akşam saatlerinde yapılan sulamalarda bitkiler ve toprak uzun süre nemli kalacağından mantari hastalıkları tetikler diye de biliyoruz. Bunlar doğru mudur gerçekten?
Yoksa ne kadar dikkat edersek edelim yine de hastalık bizi bulur mu? Komşumun söylediğine göre havadaki nemle bile taşınırmış bu mantar hastalıkları..

bilgeal 09-06-2008 20:31

he valla kopardım gittii ay kıyamıyorum napıımm o benim ilk göz agrım ilk saatalık denemem bi de guzel sekil olmus bisi mi yazmaya calısıyo ne hehehhehehhehe

Selahattin Yılmaz 09-06-2008 20:51

Sevgili bilgeal, sizin mesajınızı görmemişim yaprağınıza yazıcı böcek girmiş çok sorun teşkil etmezdi sadece öyle çizikler oluşurdu ancak bitki yeni yaprak çıkartır sorun olmaz.

Selahattin Yılmaz 09-06-2008 21:06

Cemo yetmedi milletin sebzelerine de mi musallat oldun :D

erasmus 09-06-2008 21:10

Selamlar. Külleme hastalığı civarda bir kaç bitkide ortaya çıkmışsa rüzgarla ve hatta böceklerle bile çok kolaylıkla çevreye yayılır. Hava neminin %60-70 civarında olması ve sıcaklığında 25-27 C civarında seyretmesi bu hızlanmayı en üst seviyeye çıkarır. Puslu ve çiğli giden havalar siz yaprakları sulama yaparken ıslatmamaya dikkat etseniz bile(faydası inkar edilemez) gerekli ortamı sağlamaya yeteceğinden bulaşık bir bölgede ilaçlama yapmadan sağlıklı bitki yetiştirmek(özellikle saydığım sıcaklık ve nem değererine ulaşılan gün sayısı fazla bir bölgede yaşıyorsanız) oldukça güçtür. Burada hastalığın ortaya çıkmadan koruyucu ilaçlama yapılarak önlenmesi meydana gelecek hasarı en aza indirecektir. Bitkileriniz ve sizler için hastalıksız günler dileklerimle:)

limon 09-06-2008 23:49

Güzel bilgiler için çok teşekkür ederim erasmus.

bilgeal 10-06-2008 07:36

AY KIYAMAMISTIM Kİ kopartmadım ki ..:D

nasıl kıyarsın o ufacık saksıdan onca salatalık cıkartmaya calısıyo ben dokunabilirmiyim bence o bana ''Bilge anne teşekkürler'' .... yazmııışşş :cool:

erasmus 10-06-2008 12:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 246536)
Güzel bilgiler için çok teşekkür ederim erasmus.

Rica ederim. Bundan sonra da foruma daha çok göz atıp, bilgim olan konularda diğer üyelere yardımcı olmaya çalışacağım.

eylems 14-06-2008 07:02

4 Eklenti(ler)
Selahattin Bey,benim salatalık fidemin durumu alttaki fotoğraflardaki gibi.
3. fotoğrafta kıvrılan yaprağı fotoğraflamaya çalıştım.Bunun gibi birkaç kıvrık yaprak daha var.Bir yazınızda yaprak kıvrıklığına dair besin noksanlığı demişsiniz.Bu besini nasıl takviye etmeliyim?Bana bitki dalları zayıf geliyorlar.Fideyi dikeli 1 ay olacak doğru dürüst dallanmadı **** boy atmadı.Fide kapalı balkonda duruyor havalanması için üst vasistas 24 saat vede gündüz açılır pencere sürekli açık.Balkon güneşlenme süresi ise yarım gün.Alt yaprak uçlarında sararma var ama yeni yapraklarda bu sararma yok bazı yapraklarda beyaz lekeler mevcut.Sulamayı genelde arıtılmış su ile arada ise musluk suyu ile yapmaktayım.Fideleri ekerken evde mevcut olan çiçek toprağına ekmiştim.Bitkiyi yakarım diye korktum ve çiçek toprağı(menekşe toprağı gibi) besin yönünden zengindir diye yine evde sakladığım koyun gübresi takviyesi yapmadım.
Hocam durum yukarıda anlattığım gibi nerelerde hatalıyım?
Dallarının kuvvetlenmesi durumu için sizce ne yapmalıyım?
Geçen yaz yine salatalık fidesi almıştım.O fide heryeri kaplamıştı ama bir tane bile salatalık yapmamıştı bol çiçek açıyor döl tutmuyordu.Çiçek dökme durumunu tekrar yaşamamak için ne yapmalıyım?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024