agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/)
-   -   Kabak Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/32030.htm)

limon_sever 27-06-2013 11:44

Kabak Yetiştiriciliği

Bu sayfa neden yoktu bilmiyorum :) "Kabak sevmiyor muyuz ?" diye düşündüm. Ama herkesin bahçesinde muhakkak en az bir kök kabak vardır. Eksikliğini fark edip hemen sayfayı açtım.

limon_sever 27-06-2013 11:47

1 Eklenti(ler)
Bu sene geç ektiğim için, yeni yeni meyve oluşumu var.

Eklenti 421271

üzüm 27-06-2013 13:07

1 Eklenti(ler)
Bu sene ilk defa 'tatume' diye adlandırılan kabaktan yetiştirdim.
Eklenti 421282
Kaynak: 'Tatume': The Squash of Many Names | HortUpdate - June 2010 | Aggie Horticulture

Yayılıcı, evladiyelik bir tür. Tazeyken yemeklik kabak, dalında bırakılınca kış kabağı olarak tüketiliyormuş. Orta boy portakal ebadına gelince yemeklik olarak kullanmak gerekiyor.

Bu sabah ilk hasadımı yapıp kabak yemeği pişirdim. Tat olarak yemeklik koyu yeşil kabağa benziyor. Normal yemeklik kabağa göre fazla su bırakıyor; bu nedenle yemeğim oldukça sulu oldu. :)

aartuc 19-07-2013 15:26

Kabaklar oluyor fakat büyümeden sararıp düşüyor. Bilgisi olan var mı?

dağçiçeği 19-07-2013 18:46

Susuzluktan olabileceğini düşünüyorum. Ama uzman biri onaylar mı bilemiyorum ;)

h_dogan 19-07-2013 23:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aartuc (Mesaj 1181716)
Kabaklar oluyor fakat büyümeden sararıp düşüyor. Bilgisi olan var mı?

Fotoğraf ekleseydiniz daha kolay fikir yürütebilirdik. Benim tahminim ya tozlanma olmamıştır ya da su azlığı veya fazlalığındandır.

aartuc 21-07-2013 16:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1181834)
Fotoğraf ekleseydiniz daha kolay fikir yürütebilirdik. Benim tahminim ya tozlanma olmamıştır ya da su azlığı veya fazlalığındandır.

Kabaklar çiçek açtı meyveye döndü ancak kabak serçe parmak büyülüğüne gelince sararıp düşüyor, bildiğimiz kabak boyuna gelemiyor. En kısa zamanda fotoğraf ekleyeceğim.

bahcedenn 12-09-2013 14:53

3 Eklenti(ler)
İlk defa Sn. MeyveliTepe'nin bahçesinde tanıdığım Marina di Chioggia cinsi kabağı çok merak ettiğimden dolayı deneyeyim dedim. Poşetlere ektiğim kabakları vakti geldiğinde yer darlığından dolayı 1 kök İstanbul'a 1 kök te köye olmak üzere biraz gecikmeli de olsa toprağa aldım. Günler geçti haftalar geçti bitki 3-5 metre boya ulaştı. 2-3 tane de meyve üzerinde kuruyunca tüm ümidi kesmiştim.

Bayram dönüşü bahçeyi sularken böğürtlenin üzerinden sarkan 1 adet Marina di Chioggia yı görünce ne yapacağımı şaşırdım. Sonrasında başladım takibe ve ara ara çekilmiş resimlerini şimdi paylaşacağım.

10 Ağustos tarihindeki görüntüsü. İlk bu halde gördüm kendilerini.
Eklenti 441002
Ertesi günkü hali.
Eklenti 441003
Son halinden 2 gün sonraki hali. 13 Ağustos. değişiklik çok belirgin bir şekilde fark ediliyor.
Eklenti 441004

bahcedenn 12-09-2013 14:59

3 Eklenti(ler)
13 Ağustos'tan itibaren her şey çok hızlı ilerliyor bu cins için. Pütürlü hali kendini oldukça hızlı bir şekilde belli etmeye başlıyor.

Tarih 15 Ağustos.
Eklenti 441011

Tarih 19 Ağustos. Pütürlü hali biraz daha belirgin.
Eklenti 441012

Tarih 21 Ağustos. Pütürlü hali daha da belirgin. Büyümesi durdu.
Eklenti 441013

bahcedenn 12-09-2013 15:04

1 Eklenti(ler)
Bahçemle ufak bir ayrılıktan sonraki son hali ise bu şekilde.

Tarih 11 Eylül. Büyüme tamamen durmuş halde. Canlı olan renk tonu ise biraz mat bir hale dönüyor yavaş yavaş. Sapında kuruma halleri var 1 haftadır. Sabırsızlıkla hasadı bekliyorum.

Daha ne kadar beklemeliyim acaba?

Eklenti 441024

MeyveliTepe 12-09-2013 16:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1198634)

Tarih 11 Eylül. Büyüme tamamen durmuş halde. Canlı olan renk tonu ise biraz mat bir hale dönüyor yavaş yavaş. Sapında kuruma halleri var 1 haftadır. Sabırsızlıkla hasadı bekliyorum.

Ekim ortasını görsün.

limon_sever 19-09-2013 16:10

1 Eklenti(ler)
4 kök yetiştirmiştim. Bir bu kaldı. Diğerlerinin yaprakları beyazlaştı, üstleri aynı kireçlenmiş gibi oldu. Temmuzda ikinci bir ekim şart gibi. Bundan sonra es geçilmeyecek.

Eklenti 442760

birnefestoprak 30-01-2014 07:34

3 Eklenti(ler)
Adapazari Kabagi (Cucurbita maxima)'nin gelisim evreleri. Soguklardan etkilenmemesi icin birazcik erken hasat ettim. En alttaki meyve yaklasik 11 kg geldi. Normalde sapinin iyice kurumasini beklemek, hasat ettikten sonra da arazide 1-2 hafta kadar daha birakip iyice kivama gelmesini beklemek iyi olurdu. Tohumlarinin olgunlastigini umuyorum.

limon_sever 30-01-2014 11:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1198634)

Eklenti 441024

Tadına baktınız mı acaba? Bursa'nın badem kabağıyla kıyas edince tadı nasıl?

bahcedenn 30-01-2014 21:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 1245853)
Tadına baktınız mı acaba? Bursa'nın badem kabağıyla kıyas edince tadı nasıl?

Bu güzelliğin tadına bakılmaz mı? :)
Bursa'nın badem kabağının tadı nasıl bilmem ama bu kabağın tadı mükemmel.

Anneannem şeklinden dolayı hiç tutmamıştı bu kabağı. Tadına baktıktan sonra ise annemden tohum istemiş. :)

limon_sever 30-01-2014 21:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn (Mesaj 1246000)
Bu güzelliğin tadına bakılmaz mı? :)
Bursa'nın badem kabağının tadı nasıl bilmem ama bu kabağın tadı mükemmel.

Anneannem şeklinden dolayı hiç tutmamıştı bu kabağı. Tadına baktıktan sonra ise annemden tohum istemiş. :)

Aklımda Bursa bademi diye kalmış. Adapazarı'nın kabağı imiş.

http://galeri.netfotograf.com/images...E779291559.jpg

Bu sene etkinlikten gelen tohumlardan Marina di Chioggia yetiştireceğiz. Biz de merak içindeyiz :)

birnefestoprak 31-01-2014 01:54

Sizin gosterdiginiz resimdeki meyveler gibi agirligi 20-30 kg'a cikabiliyor. Genelde "standart" balkabagi olarak geciyor ama esasen Adapazari'na ait bir cesit. Yurtdisinda da bilinen cok kaliteli bir kabak bu.

Cucurbita maxima oldugunu tekrar belirteyim. Genelde bu gruba giren kabaklar bahcede cok yer kaplarlar ama Adapazari, hepsinden daha coskulu buyuyen bir cesit. Alabildigine yayiliyor ve cok guzel yaprak ortusune sahip. Kendi kategorisinde orta erkenci ve meyve tutumu da cok iyi. Bitkinin bulundugu alanin 10-15 m capindaki etrafina baska birsey dikmemenizi tavsiye ederim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 1246011)
Aklımda Bursa bademi diye kalmış. Adapazarı'nın kabağı imiş.

http://galeri.netfotograf.com/images...E779291559.jpg

Bu sene etkinlikten gelen tohumlardan Marina di Chioggia yetiştireceğiz. Biz de merak içindeyiz :)

Aysis 31-01-2014 10:56

Ben kabağı seviyorum. Her çeşit kabağı yetiştirmek istiyorum. Her ne kadar bu konuda eşimle anlaşamasak da ben bahçeye dikiyorum o bir şekilde kabağın ölmesini sağlıyor. Sebebi de çok yer kaplaması.

Hadi su kabakları ile süs kabaklarını bahçe kenarına tel örgüye sarılacak şekilde dikiyorum. Bu defa çok su istiyor deyip benim görmediğim bir anda onlara giden damlamayı kapatıyor. Böylece az sulanan kabaktan yine verim alamıyorum.

Yemeklik ve kışlık bal kabaklarına gelince onlar çok yer kaplıyor deyip mızıklıyor.

Bana bir yol gösterin az yer kaplayan yemeklik ve bal kabağı türleri hangileridir. Onlardan dikeyim bari. Zaten ikişer tane dikmek bana yetiyor.

Bu yıl su ve süs kabakları için farklı bir şeytanlık düşünmeliyim.:D

bahcedenn 31-01-2014 13:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysis (Mesaj 1246105)
Ben kabağı seviyorum. Her çeşit kabağı yetiştirmek istiyorum. Her ne kadar bu konuda eşimle anlaşamasak da ben bahçeye dikiyorum o bir şekilde kabağın ölmesini sağlıyor. Sebebi de çok yer kaplaması.

Hadi su kabakları ile süs kabaklarını bahçe kenarına tel örgüye sarılacak şekilde dikiyorum. Bu defa çok su istiyor deyip benim görmediğim bir anda onlara giden damlamayı kapatıyor. Böylece az sulanan kabaktan yine verim alamıyorum.

Yemeklik ve kışlık bal kabaklarına gelince onlar çok yer kaplıyor deyip mızıklıyor.

Bana bir yol gösterin az yer kaplayan yemeklik ve bal kabağı türleri hangileridir. Onlardan dikeyim bari. Zaten ikişer tane dikmek bana yetiyor.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum Sn. Aysis. Elimde 10 dan fazla çeşit kışlık, 5 çeşit civarı da yazlık kabak tohumu oldu. Hepsinden de 1 ya da 2 şer kök yetiştirmek istiyorum. Ama yer yok. Tırım tırım yer arıyorum. Birbirlerini hibritleyecekler diye aynı yere de ekemiyorum. Konu komşu eş dost bahçelerinden kendime yer rezerve etmeye uğraşıyorum.

Susak ve lif kabağını da daha henüz hesaba katmadım. :(

birnefestoprak 31-01-2014 16:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysis (Mesaj 1246105)

Kol atmayan cesitleri denediniz mi? Bildigim kadariyla balkabagi icin bu sansiniz yok ama kol atmayan Kara Kabak, Sakiz Kabak gibi yemeklik cesitler var.

Aysis 31-01-2014 19:50

Geçen sene onu denedim . Yine de 2-2.5 m2 yer kaplıyor.
Enginarlar yazın kuruyor. Bu yıl enginarlardan 1-1.5 m önce bal kabaklarını dikip enginarlara dogru salmayı düşünüyorum. Nasılsa yazın enginar olmayacak.

birnefestoprak 28-04-2014 21:31

1 Eklenti(ler)
Bu nadir yerli, yemeklik kabagin hangi yoreye ait oldugunu ve cesit ozelliklerini merak ediyorsaniz, 2014 Agaclar.net tohum etkinligini takip etmenizi tavsiye ederim :)

limon_sever 20-05-2014 19:31

1 Eklenti(ler)
Kabaklarda dişi çiçekler göründü. İlk meyveler koparılıp atılacak.

Eklenti 494556

silverain13 19-06-2014 11:09

5 Eklenti(ler)
Öncelikle herkeze iyi günler iyi çalışmalar diliyorum. Benim kabaklar çiçek açıyor çiçekler büyüyor fakat sonra dökülüyor. Hiç kabak çıkmıyor kocaman oldu bi görseniz bütün bahçeyi kapladılar neredeyse fakat hiç kabaklar çıkmıyor acaba nedeni ne olabilir.

limon_sever 19-06-2014 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi silverain13 (Mesaj 1297274)
Öncelikle herkeze iyi günler iyi çalışmalar diliyorum. Benim kabaklar çiçek açıyor çiçekler büyüyor fakat sonra dökülüyor. Hiç kabak çıkmıyor kocaman oldu bi görseniz bütün bahçeyi kapladılar neredeyse fakat hiç kabaklar çıkmıyor acaba nedeni ne olabilir.

Tozlaşma sıkıntısı olabilir. İlk fotodaki çiçek erkek çiçek. İkinci fotodaki dişi çiçek. Dişi çiçek açtığı zaman tozlaşması gerekli. Açmış erkek çiçeği koparıp, açmış dişi çiçeğin içine sürmeniz gerekiyor.

silverain13 21-06-2014 11:52

Allah sizden razı olsun. Fakat erkek ve disi cicegin farki erkegin sapi uzun disininki ise dibi kabak oluyor sanirim.

limon_sever 21-06-2014 12:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi silverain13 (Mesaj 1298073)
Allah sizden razı olsun. Fakat erkek ve disi cicegin farki erkegin sapi uzun disininki ise dibi kabak oluyor sanirim.

Evet, dediğiniz gibi erkek çiçeğin sapı uzun oluyor. Dişi çiçek büyüdüğü zaman kabak olacak.

silverain13 24-06-2014 18:53

Cok tesekkurler. Yaptim bakalim insallah kabaklarim olacak sayenizde.

sakagun 05-07-2014 10:02

1 Eklenti(ler)
Yeme hızımız kabakların büyüme hızına yetişemiyor. :D

aliakrep 10-07-2014 16:46

Tür.

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar kabaklarımın türünü öğrenmek istiyorum. Bunları bana bir arkadaş vermişti. Oda bilmiyormuş türlerini. Acaba bilen birileri varsa yazabilirmi ?

İlk resimde siyaz şeritle ayırdıklarımın ilerisinde kalanlar bana ait DEĞİL.
Ayrıca kırmızı şeritle ayırdığımın cinsi ve yaprakları başka. Meşe yaprağına benziyor. Girintili çıkıntılı. Ekran resimlerindeki küçük siyah olanın cinsi o değişik yaprağı olan.

Büyük Resim 1
Büyük Resim 2
Büyük Resim 3
Büyük Resim 4

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024