agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2018, 15:13   #1171
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sevgili dincersaral; ethem44'ün de alıntısına katılarak fotoğraf yüklemenizi rica etsem iyi olacak. Bitkiyi görüp ona göre yönlendirmek istiyorum sizi.

Anlattığınıza göre şuan tepe alma işleminden sonra uygun formda olduklarını tahmin ediyorum ancak görmeden yorum yapmak oldukça güç.

dincersaral beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2018, 10:02   #1172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Sevgili dincersaral; ethem44'ün de alıntısına katılarak fotoğraf yüklemenizi rica etsem iyi olacak. Bitkiyi görüp ona göre yönlendirmek istiyorum sizi.

Anlattığınıza göre şuan tepe alma işleminden sonra uygun formda olduklarını tahmin ediyorum ancak görmeden yorum yapmak oldukça güç.
biberlerin son hali budur

Eklenen Resimler

Emre İlhan beğendi.
dincersaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2018, 16:26   #1173
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Saksıdaki biber fideleriniz gayet sağlıklı görünüyorlar. Herhangi bir işlem yapmanıza gerek olmadığını düşünüyorum.

Torfta dikili oldukları için gübreleme işlemine özen göstermelisiniz. Bunun için Balkon Bahçeciliği kategorisindeki biber başlıklarını gezinmenizi öneririm. Geçmiş zamanlarda yeterince konuşmuştuk bu konuyu.

Fotoğraflarınız yan görüntülendiği için yüklerken zorluk yaşadığınızı düşünüyorum. Bunun için Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığını ziyaret edebilirsiniz. Aramıza hoşgeldiniz

Unutmadan; biber fidelerinizin cinsini biliyor musunuz?

Eski 01-06-2018, 18:40   #1174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Emre Bey yanıtınız için teşekkür ediyorum. Şu an yalnızca solucan gübresi ile destekliyoruz. Önerinizi dikkate alacağım. Ben de fideleri anneanneden aldım o da sadece acı biber diye biliyor Meyve vermeye başladığında fotoğraf atarım size de.

Emre İlhan beğendi.
dincersaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2018, 07:51   #1175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2018
Biber problemleri

Merhaba,

Cekirdekten 2 ayda buyuttugum biber fidelerim 15-20 cm boya ulasti , cicekler gorundu derken yapraklari burusturan akarlar (veya bocekler) dadandi ve gelisim yavasladi.. Ev yapimi ilaclardan yaptim ancak fazla kuvvetli geldi sanirim geriye topraga saplanmis cubuklar kaldi

Beyaz sinekler sorun oldu diye sari yapiskan asmistim ama akarlar 20-30 fideyi yok etti.. Daha once basiniza geldi mi , hangi ev tipi ilaci tavsiye edersiniz ?

Eklenen Resimler

orhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2018, 14:15   #1176
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Ev yapımı ilaçlardan arapsabunlu olanı ya da başka herhangi bir preparatı denediniz mi?

Akarlar olarak adlandırdığınız zararlıyı daha yakından ve net fotoğraflama olanağınız var mı?

Eski 08-06-2018, 07:49   #1177
Yeni Üye

Alıntı:
Ev yapımı ilaçlardan arapsabunlu olanı ya da başka herhangi bir preparatı denediniz mi?

Akarlar olarak adlandırdığınız zararlıyı daha yakından ve net fotoğraflama olanağınız var mı?
Emre Bey, fotograf cekecek yaprak da kalmadigindan ancak tarif edeyim, cok ufak, gozle dahi zor gorulen kahverengimsi bir bocek gordum, bocekten ziyade etkisini anlatsam sanirim anlarsiniz, internette akar demisler yapraklari burusturup nihayetinde gelisimi durduruyor, sadece en ustteki taze yapraklara dadaniyor.
ilac olarak : kirmizi biber, nikotin, yag , arap sabunu ve aspirin karisimini fisfis ile uyguladim , sanki ateste yanmis gibi ertesi gun yaprak dahi kalmadi..hersey dokuldu.. simdilik ortalik sakin , yeniden ektigim veya daha ufak fidelere ilerde bulasirsa diye korkuyorum. Ekte grupta buldugum benzer bir fotoyu ekliyorum, tesekkurler yardimlariniz icin.

Eklenen Resimler

Emre İlhan ve Milla beğendi.
Eski 08-06-2018, 12:36   #1178
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orhanyilmaz Mesajı Göster
Emre Bey, fotograf cekecek yaprak da kalmadigindan ancak tarif edeyim, cok ufak, gozle dahi zor gorulen kahverengimsi bir bocek gordum, bocekten ziyade etkisini anlatsam sanirim anlarsiniz, internette akar demisler yapraklari burusturup nihayetinde gelisimi durduruyor, sadece en ustteki taze yapraklara dadaniyor.
ilac olarak : kirmizi biber, nikotin, yag , arap sabunu ve aspirin karisimini fisfis ile uyguladim , sanki ateste yanmis gibi ertesi gun yaprak dahi kalmadi..hersey dokuldu.. simdilik ortalik sakin , yeniden ektigim veya daha ufak fidelere ilerde bulasirsa diye korkuyorum. Ekte grupta buldugum benzer bir fotoyu ekliyorum, tesekkurler yardimlariniz icin.
Sanırım tarif ettiğiniz şey aphid (yaprak biti). Kullandığınız solüsyon ağır gelmiş fidelere. Neemazal alıp seyreltip kullanabilirsiniz. Havalar ısındıkça bu sorunlar büyük ölçüde minimize oluyor.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2018, 20:36   #1179
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Bir suredir balkonumda biber yetistirmeye calisiyorum. Ancak biber tohumdan da yetisse, fide de alsam belli bir buyuklukten sonra buyumuyor. Yapraklari kurumaya basliyor. Beyaz bir bocek gordum bugun ustune. Fasulyede de vardi. Neyi yanlis yapiyorum?

Eklenen Resimler

Emre İlhan ve Milla beğendi.
acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2018, 21:38   #1180
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Gübreyi azaltıp elinizden geldiği kadar steril toprak kullanmaya çalışın. Organik ilaç kullanacaksanız da neemazal deneyebilirsiniz. Mevcut zararlının avcısı balkonunuzda bulunmadığından -haliyle- popülasyonu hızla artıyor.

Eski 08-06-2018, 23:55   #1181
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sevgili orhanyilmaz; malesef ki problem akarlar olduğu zaman, akarisit denilen bir grup ilaca muhtaç kalıyoruz ki ilacın zararlı istilasını kontrol altına alması da sınırlı oluyor. Ancak ümidinizi kaybetmeyin. Şuan için biberlerinizi uygun bir biçimde gübrelemeye özen gösterin. Yapraklar yenilensin, bitki toparlanabilecek besini topraktan bulabilsin. Yeni süren yaprakları görelim.

Tohumdan yeni çıkan biberlerinizi şaşırtma yoluyla yeni kaplara alarak hastalıklı biber fidelerinden uzaklaştırma yoluna gidebilirsiniz. Durumu takip edelim, eğer istila devam ederse güçlü yöntemlere başvurmak durumunda kalabiliriz.

Sevgili acemi_ciftci; probleminiz beyaz sinekler. Öncelikle beyaz sinekler ile mücadele edip, başka mantari bir hastalığı diğer bitkilerden getirip, sizin temiz bitkilerinize enfekte etme döngüsünü durdurmak gerekli. Forumda beyaz sinekler ile ilgili yazıları okumanızı tavsiye ederim.

acemi ciftci ve TCM beğendi.
Eski 09-06-2018, 08:46   #1182
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Alıntı:
Sevgili acemi_ciftci; probleminiz beyaz sinekler. Öncelikle beyaz sinekler ile mücadele edip, başka mantari bir hastalığı diğer bitkilerden getirip, sizin temiz bitkilerinize enfekte etme döngüsünü durdurmak gerekli. Forumda beyaz sinekler ile ilgili yazıları okumanızı tavsiye ederim.
Dun Neemazal siktim. Sanirim tam olarak dediginiz gibi hem kirmizi orumcek hem buna bagli olarak mantar hastaliklari mevcut. Neemazal belki kirmizi orumcegi, beyaz sinegi durdurur. Mantar icin ne yapmak lazim acaba.

Emre İlhan beğendi.
Eski 10-06-2018, 14:37   #1183
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Neemazal ile ilaçlamayı, dört güne bir olacak şekilde rutine koymanızı öneririm. Mantarlar için ise ev yapımı ilaçlardan, antifungal(karbonatlı) olanı denemek, ilk etapta kimyasala başvurmaktan iyi olacaktır.

Yalnız, neemazal ile karbonatlı mücadelenin pek geçimli olduğunu söyleyemeyeceğim. Onun için, neemazalın etkisinin geçtiği dört gün sonralarında karbonatlı ilaçlamayı yapmak uygun olacaktır.

Şuan için ilk hedefimiz; mantarlar yerine beyaz sinek ya da kırmızı örümcek istilasını kırmak olmalı.

acemi ciftci beğendi.
Eski 14-06-2018, 09:16   #1184
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Biber biraz daha toparlamis gorunuyor. Yeni yapraklar cikartiyor ve rengi daha canli. Sanirim ise yariyor.

Emre İlhan beğendi.
Eski 20-06-2018, 10:10   #1185
Yeni Üye

[QUOTE=Emre İlhan;1542582]Sevgili orhanyilmaz; malesef ki problem akarlar olduğu zaman, akarisit denilen bir grup ilaca muhtaç kalıyoruz ki ilacın zararlı istilasını kontrol altına alması da sınırlı oluyor. Ancak ümidinizi kaybetmeyin. Şuan için biberlerinizi uygun bir biçimde gübrelemeye özen gösterin. Yapraklar yenilensin, bitki toparlanabilecek besini topraktan bulabilsin. Yeni süren yaprakları görelim.

- Cok tesekkur ederim, yeni cikan yapraklar fena degil, boylar uzadi , hersey yolunda gibi. Tesekkurler.

Eski 26-06-2018, 10:02   #1186
Yeni Üye

Balkon biberleri

Merhaba,

Ekteki resimlerde de gorulecegi uzere nisan ortasinda ektigim (cekirdekten) biberler 40-50 cm e ulasti , yaprak boylari normal ancak ne cicek ne de biber ortada yok singapurda havanin nemi 80% ve gunes sadece 1-2 saat gorunuyor, sicaklik 30-32 derece .. acaba asiri sicaklardan dolayi mi biberler olusmuyor ? arada elimle hallettigim 3-5 beyaz sinek disinda bir problem yok aslinda.. ama gubre ve toprak yiyip buyuyorlar urun vermiyorlar.. Toprak PH 7 civarinda killi toprak ve siyah solucan gubresi karisimi (arada keci gubresi de veriyorum) suyu hic sevmiyorlar , kasikla diplerini karistirinca 4-5 gun suyun halen topragi nemli tuttugunu gordum, haftada bir suluyorum.. buna gore ahvalim nedir merak ediyorum, degerli yardimlariniz lutfen.

*resimdeki sari yapiskanlar epey bi beyaz sinek halletti ama arada ari haric baska sinekleri de hallediyor..

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 26-06-2018, 10:11   #1187
Yeni Üye

Kavunlar

Sayin Grup uyeleri, belki yeri burasi degil ama sorum basit oldugu icin sansimi denemek istedim.
Cekirdekten ektigim kavunlar super hizla buyuduler heryer cicek oldu ancak bir numara yok, cikan bir kavun gormedim 2 haftadir. Tozlasma olmadigindan mi yoksa saksida bu is olmayacagindan mi sormak istedim.

sorun nerede acaba?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 26-06-2018, 16:51   #1188
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Merhaba,

Ekteki resimlerde de gorulecegi uzere nisan ortasinda ektigim (cekirdekten) biberler 40-50 cm e ulasti , yaprak boylari normal ancak ne cicek ne de biber ortada yok singapurda havanin nemi 80% ve gunes sadece 1-2 saat gorunuyor, sicaklik 30-32 derece .. acaba asiri sicaklardan dolayi mi biberler olusmuyor ? arada elimle hallettigim 3-5 beyaz sinek disinda bir problem yok aslinda.. ama gubre ve toprak yiyip buyuyorlar urun vermiyorlar.. Toprak PH 7 civarinda killi toprak ve siyah solucan gubresi karisimi (arada keci gubresi de veriyorum) suyu hic sevmiyorlar , kasikla diplerini karistirinca 4-5 gun suyun halen topragi nemli tuttugunu gordum, haftada bir suluyorum.. buna gore ahvalim nedir merak ediyorum, degerli yardimlariniz lutfen.

*resimdeki sari yapiskanlar epey bi beyaz sinek halletti ama arada ari haric baska sinekleri de hallediyor..
Biberler oldukça cılız, güneş yetersizliğinden boya gitmiş görünüyorlar. Meyve oluşumu için en az 6 saat bol güneş ışığı lazım.

Eski 27-06-2018, 06:48   #1189
Yeni Üye

Balkon biberleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Biberler oldukça cılız, güneş yetersizliğinden boya gitmiş görünüyorlar. Meyve oluşumu için en az 6 saat bol güneş ışığı lazım.
2 saatlik gunese koyunca da yapraklar rulo gibi katlaniyor.. 6 satte yaprak sarma olur onlar ki oyle bir gunes yok , tropical iklim... uzuldum, ben birakayim bu isleri ... bocek falan derken 2 aydir heryeri toprakla doldurdum... emekler bu ciliz fideler icinmis.. :'(

Eski 27-06-2018, 12:00   #1190
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
2 saatlik gunese koyunca da yapraklar rulo gibi katlaniyor.. 6 satte yaprak sarma olur onlar ki oyle bir gunes yok , tropical iklim... uzuldum, ben birakayim bu isleri ... bocek falan derken 2 aydir heryeri toprakla doldurdum... emekler bu ciliz fideler icinmis.. :'(
Neden bırakasınız ki? Mevcut bulunduğunuz yerin iklimine, güneş miktarına uygun bir bitki türü her zaman vardır. Gölge toleranslı (shade tolerant) denilen türleri araştırın. Niyetiniz sadece sebze yetiştirmekse orasına bir şey diyemem. Kaldı ki gölgede yetişen berry'ler dahi var.

Seçim sizin. Kolaylıklar dilerim.

Eski 28-06-2018, 05:41   #1191
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Neden bırakasınız ki? Mevcut bulunduğunuz yerin iklimine, güneş miktarına uygun bir bitki türü her zaman vardır. Gölge toleranslı (shade tolerant) denilen türleri araştırın. Niyetiniz sadece sebze yetiştirmekse orasına bir şey diyemem. Kaldı ki gölgede yetişen berry'ler dahi var.

Seçim sizin. Kolaylıklar dilerim.
Tesekkurler.

Eski 04-07-2018, 09:45   #1192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2018
Arkadaşlar duvar üstünde duran saksıdaki biberlerimi sürekli kuşlar ( karga - sığırcık ) kesmekte ( bazen yiyorlar ) nasıl bir önlem alarak kuşları uzaklaştırılabilirim teşekkür ederim.

Papatyacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 15:50   #1193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2018
Ben de ilk defa bu sene saksıda biber yetiştiriyorum gerçekten çok güzel bir dıygu

malina beğendi.
balkonbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2018, 19:39   #1194
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Galeri: 1
Arkadaşlar kırmızı olan biber ikinci yaşında olan tatlı fidenin tohumluk olan biberi.
Diğeride pazardan TATLI diye aldığımız ancak , ACI olduğunu tahmin ettiğim biber.
ikinci biberin cinsini bilen var ise yazabilir mi ?

BUYUK RESIMLER

https://i.hizliresim.com/2ar14v.jpg
https://i.hizliresim.com/BzrPg9.jpg

aliakrep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 17:01   #1195
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ben gül biber olarak biliyorum. Çan biberi olarak da biliniyor. Önce tatlı. Çekirdekleri acı.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2018, 22:18   #1196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2018
Saksıya diktiğim kıl tatlı biberlerim neden sert ne yapabilirim

Arzu gürül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2018, 11:08   #1197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu gürül Mesajı Göster
Saksıya diktiğim kıl tatlı biberlerim neden sert ne yapabilirim
Ziraat Müh. değilim ama bahçe tecrübelerime dayanarak söylüyorum;
Bunun birden fazla sebebi olabilir. Biber susuz kaldığında sertleşir. Eğer suyu yeterli ise besin alımıyla ilgili sorun yaşıyordur. Saksıda yetiştirilen bitkiler için mutlaka besin takviyesi yapılmalıdır.

kursat210 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 09:59   #1198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2018
Kursat210 cevabınız için teşekkür ederim

Arzu gürül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 16:42   #1199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2018
Merhabalar �� forumda ve bitki konusunda da tamamen acemiyim ;
Salon bitkilerimi artık hayata tutabildigim için biber yetiştirmeye karar verdim.
Gelişmeleri burdan paylaşabilirim diye düşündüm
Elimde :
-biber menderes kıl (acı)
Ve
- süs biberi (acı)
Tohumları var hangisi saksı ve içeride yetiştirmeye daha uygundur ? Şimdiden teşekkür ederim

Ev çimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2018, 10:59   #1200
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Biberlerim...

Eklenen Resimler

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024