agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2017, 17:15   #1141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2016
arkadaşlar biberlerimin bazılarının yapraklarında nasıl tarif etsem çöküntü oluştu.Fotoğraflarını ekledim tam belli olmasa da anlaşılıyor.Sizce Bunun nedeni nedir.

Eklenen Resimler

Milla ve farasli beğendi.
hcgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 09:51   #1142
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-03-2017
merhaba
kısa bir soru sorsam sizlere ?
Yerlitohum sitesinden bazı tohumların siparişini vereceğim. Ama bu işte acemiyim. Mesela biber tohumları için adet yazıyor. Ben meyvelitepenin yaptığı sistemle sebze yatakları şeklinde dikim yapacağım. Aslında bahçe 8 dönüm ama okadar ekim yapabileceğimi sanmıyorum. Ortalama bir dönüme yapacağım yataklar için ne kadar sipariş etmem gerekir. Tek bir yatakta karışık bitkilerde bulunacağından emin olamıyorum. Çok uzun olmazsa birde şunu sorsam. her tohum çimlenip fidelenirmi yoksa birkaç tohum mu bir tane fide verir? ****** şans onuda artık nasip diyeceğim

brcparlakkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2017, 13:24   #1143
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brcparlakkaya Mesajı Göster
merhaba
kısa bir soru sorsam sizlere ?
Yerlitohum sitesinden bazı tohumların siparişini vereceğim. Ama bu işte acemiyim. Mesela biber tohumları için adet yazıyor. Ben meyvelitepenin yaptığı sistemle sebze yatakları şeklinde dikim yapacağım. Aslında bahçe 8 dönüm ama okadar ekim yapabileceğimi sanmıyorum. Ortalama bir dönüme yapacağım yataklar için ne kadar sipariş etmem gerekir. Tek bir yatakta karışık bitkilerde bulunacağından emin olamıyorum. Çok uzun olmazsa birde şunu sorsam. her tohum çimlenip fidelenirmi yoksa birkaç tohum mu bir tane fide verir? ****** şans onuda artık nasip diyeceğim
sayın brc mesajınızı önceden görmüş olsaydım size tam bilgi verirdim. almış olduğunuz biber tohumlarında %80-90 arası çimlenme olmakta. bu biberler için genel orandır. yerlitohum dan ben aldım ve aldıklarımda bu şekilde çimlendirler. sahibi engin bey çok samimi ne sorarsanız dürüstçe cevaplar bu konuda sorununuz olmasın. hatta benim domates tohumlarımdan 2 tanesinde çok fire olduğunu söyleyince tekrardan ücret almadan yenilerini gönderdi.

biberleri de ortalama 30-40 santim aralıklarla dikerseniz sık boğaz olmadan gelişirler. ben bu sene öyle diktim. çünkü daha önceki senelerde 20 30cm arası yapmıştım çok gelişememişlerdi. daha doğrusu bakım sorunu oluyor.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 10:45   #1144
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Bunlarda benim biberlerim

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 11:49   #1145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Bende bir görüş isteyeyim;
1)) Damlama sisteminde can suyu verirken suyun ilk saatine Humik Asit + 15.15.15 taban gübresi vereceğim. Hümik asit ve taban gübresi karışımı fideyi olumsuz yönde etkiler mi?
2)) Tarlada geçen yıllarda sürekli kavak yetiştiriciliği yapılıyordu. Kavaklar kesilip tarla temizlendi. (Toprak Aşırı Humuslu, hatta torf olan yerleri bile var, torflu olan çoğu bölümüne karışım yaptık.O yüzden analiz yaptırmadık.) Bu nedenle gübre ihtiyacı min. düzeyde diye hesaplıyorum, verilen tavsiye gübrelemenin yarısı kadar uygulama yapsam yeterli gelir mi?
3)) Birde fidelerimiz viyolde değil, topraktan sökülecek. Bizim burada önce biberin dikileceği yerleri-arıkları suluyorlar, sonra dikimi yapılıyor. Ama ben açık köklü fideyi önce dikimini yapıp sonra can suyunu damlama ile yukarıdaki karışımla birlikte yapacağım. Hangi yöntem en doğrusu?

Düzenleyen kursat210 : 10-05-2017 saat 11:58 Neden: görüş ekleme
kursat210 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 14:02   #1146
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyiarama Mesajı Göster
Bunlarda benim biberlerim
Çok güzeller ellerinize sağlık.

devirsiz beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2017, 08:19   #1147
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursat210 Mesajı Göster
Bende bir görüş isteyeyim;
1)) Damlama sisteminde can suyu verirken suyun ilk saatine Humik Asit + 15.15.15 taban gübresi vereceğim. Hümik asit ve taban gübresi karışımı fideyi olumsuz yönde etkiler mi?
2)) Tarlada geçen yıllarda sürekli kavak yetiştiriciliği yapılıyordu. Kavaklar kesilip tarla temizlendi. (Toprak Aşırı Humuslu, hatta torf olan yerleri bile var, torflu olan çoğu bölümüne karışım yaptık.O yüzden analiz yaptırmadık.) Bu nedenle gübre ihtiyacı min. düzeyde diye hesaplıyorum, verilen tavsiye gübrelemenin yarısı kadar uygulama yapsam yeterli gelir mi?
3)) Birde fidelerimiz viyolde değil, topraktan sökülecek. Bizim burada önce biberin dikileceği yerleri-arıkları suluyorlar, sonra dikimi yapılıyor. Ama ben açık köklü fideyi önce dikimini yapıp sonra can suyunu damlama ile yukarıdaki karışımla birlikte yapacağım. Hangi yöntem en doğrusu?
sayın kursat210 aynı düşünceye bende sahiptim. hangisi daha verimli olur diye. iki yöntemde hemen hemen aynı mantıkda. köylülerin yaptığı önce bol sulama sonrası dikim sonrasında 3-5 gün daha çok avantaj sağlıyor. onun dışında bir fark yok. aslına bakrsanız büyük fide yetiştircileri damlama sulamada da aynı mantıkla üretim yapıyor. damlama sulamaları açtıktan sonra yaklaşık 2 saat kadar toprakta fidenin geleceği yeri ıslıyorlar. sonrasında bir delici çubuk ile fideyi doğrudan çamurun içerisine koyup etrafını yine çubuk kapatıp öylece bırakıyorlar. mantık aynı ancak su tasarrufu önemli. sizin söylediğiniz sistem ise önce fide sonra cansuyu olur ancak hem yorucu hem de fidelerin üzerine su geldiğinde yatmalar **** etrafında çökmeler oluyor. o nedenle önce sulamak daha iyidir.

kursat210 beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2017, 12:30   #1148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Son bir şey daha sorayım, benim ekim yaptığım bölgede ağustos ayında geceleri bir serinleme(çiğ) meydana geliyormuş, bu nedenle biberler çok geç kızarıyor diyorlar...
Biberlerin kızarmasını erkenleştirecek doğal bir yöntem var mı? Kükürtleme filan yap diyorlar... Burdaki tecrübeli arkadaşlarında görüşünü alayım dedim...

kursat210 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 02:36   #1149
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Diktigimiz bazi tur biber fidelelerinin yapraklari gumusle kaplanmis gibi bir renk almaya basladi ve digerlelerinede yayiliyor.Sebebi ne olabilir acaba.

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 19:43   #1150
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Resmini çekebilir misiniz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Diktigimiz bazi tur biber fidelelerinin yapraklari gumusle kaplanmis gibi bir renk almaya basladi ve digerlelerinede yayiliyor.Sebebi ne olabilir acaba.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 09:21   #1151
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
fidelerimiz bu halde..Burada tam belli mi bilmiyorum ama yaprakların sıkıntılı yerleri gümüş renginde.Bir grup başka bir yerden edindiklerimizde sorun yok....

Eklenen Resimler

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 17:15   #1152
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
fidelerimiz bu halde..Burada tam belli mi bilmiyorum ama yaprakların sıkıntılı yerleri gümüş renginde.Bir grup başka bir yerden edindiklerimizde sorun yok....
Güneş yanığına benziyor,ben ev ortamında çimlendirdiğim fideleri balkona çıkarttığım ilk günlerde aynen böyle oluyor.Dikkat edin yeni gelen yapraklar gayet yeşil ve sağlıklı olacaktır,sorun olduğunu düşünmüyorum yani.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 17:51   #1153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Merhaba. Ben saksiya kıl tatlı biber diktim. Fakat yapraklari cok genis. Icime bir şüphe düstu. Ince biberin yapraklari sivri.dolmaliklarin ise daha tombul mu olur acaba. Yani sivri biber yerine dolmalik mi dikmis olabilirim.

Biberim yaprak tipi biber cinsini belirlermi

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 20:00   #1154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyiarama Mesajı Göster
Merhaba. Ben saksiya kıl tatlı biber diktim. Fakat yapraklari cok genis. Icime bir şüphe düstu. Ince biberin yapraklari sivri.dolmaliklarin ise daha tombul mu olur acaba. Yani sivri biber yerine dolmalik mi dikmis olabilirim.

Biberim yaprak tipi biber cinsini belirlermi
Fotoğraf atarsanız iyi olur yazıya göre yorum yapmak çok zor

farasli beğendi.
hcgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2017, 13:58   #1155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2017
merhabalar balkonda yetiştirdiğim biber ve maydanozuma çekirgeler saldırmış durumda yapraklarını yiyerek gelişmesine ve ürün vermesine engel oluyor maydanozlarında yapraklarını yiyerek sadece dallarını bırakıyor doğal yöntemlerle bunları uzaklaştımak mümkün mü **** en son çare engelleyecek ilaç bilgsi olan varsa benimle paylaşabilir mi ?
fotoğraf eklemek istedim ama sanırım daha yeni olduğum için başaramadım

ckrty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2017, 15:46   #1156
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursat210 Mesajı Göster
Son bir şey daha sorayım, benim ekim yaptığım bölgede ağustos ayında geceleri bir serinleme(çiğ) meydana geliyormuş, bu nedenle biberler çok geç kızarıyor diyorlar...
Biberlerin kızarmasını erkenleştirecek doğal bir yöntem var mı? Kükürtleme filan yap diyorlar... Burdaki tecrübeli arkadaşlarında görüşünü alayım dedim...
Humik asit uygulaması biberleri biraz daha erken ve renklerinin daha koyu olmasını sağlar , dekara 1 lt sıvı saf kükürt uygularsanız erkenciliğe katkı sağlar.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 14:09   #1157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Merhaba
Ben de balkonumda köy biberi ektim. Tohumdan bu hale geldiler ancak halen çiçek yok. Aynı zamanda diktiğim domateslerim çoktan döktüler. Acaba biberlerim ne zaman çiçeklenir?

Eklenen Resimler

farasli beğendi.
Ayfer Gönay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2017, 11:23   #1158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Komşunun biberi komşuya karanfil mi görünür ?

Yaz başında davetsiz bir konuğum oldu ama gelmekle beni çok mutlu etti.
Name:  IMG_20170918_093406-min.jpg
Views: 651
Size:  52.7 KB

Fotoğraftaki biber, komşularımdan birinin. Her yıl altı-yedi ay boyunca yazlıktalar. Giderken sulanması için kapının önüne bırakmışlar. Böyleleri bana keyifleri istedi diye ev hayvanı edinip, sonra sokağa bırakanları anımsatıyor. Neyse, bir başka komşu da huysuzlandı attırmak istedi, ben de balkona aldım. Bu tür cin biberlerden saksıda yetiştirmiştim ama onların boyu küçüktü.

Belli ki bahçeden sökülmüş. Toprağı çamur, kökleri kalın ve çok uzun, kendisi cılız, saksısı dar. Yaşayacağından umutlu değildim sadece toprak ekleyip su verdim. O da bana acı biberler vermeye başladı, arkadaş olduk.Yapraklarında sararma, dökülme ve beneklenme vardı, forumda okuduklarımı uyguladım, geçti. Bazı biberler henüz yavruyken çürüyordu, durdu.

Besin, gübre gibi bir ihtiyacı mı var; yoksa böyle ince uzun olması doğal mı ? En kalın dalının çapı 1 cm. Saksıda kalması sağlıksız mı ? Bu kadar çok kök budanmalı mı ? Bir bahçem yok, "Kapılarının önüne koy gitsin." derseniz çok üzüleceğim. Minik kırmızı karanfiller gibiler.

Önerilerinizi diliyorum.

Lale Teyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2017, 13:11   #1159
Ağaçsever

havlayanPapatya's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2017
biraz dal budama yapıp içeri alabilirsiniz, suyunu azaltıp onu kışa hazırlayın, içerde dinlenip mart gibi kendini tekrar toparlayacaktır.

TCM ve Lale Teyze beğendi.
havlayanPapatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2018, 18:06   #1160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2018
Name:  IMG_2202.jpg
Views: 655
Size:  73.2 KB herkese merhaba 2 hafta önce saksıya şaşırttığım biberlerden biri boyu henüz 15 cm civarı olmasına rağmen çiçek verecek. Bu kadar küçük fide niye çiçek açar, neyi yanlış yapmış olabilirim? Mersindeyim. Bu çiçekleri koparmalı mıyım? Koparacaksam sürgüne zarar vermeden nasıl yapılabilirim? Ufak bir fide için çok oldu biliyorum ama ilerde bahçem olunca işimi güzel yapmak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

farasli ve Selma_321 beğendi.
Rahim İlker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2018, 00:43   #1161
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Çiçekleri ufakça bir fide makasıyla koparabilirsiniz. Fide henüz yerini yapmamış olduğundan, meyveye durması için bence biraz erken. Yalnız yapraklarını yakından takip edin. Virüs hastalığına benzer kıvrılma gösteriyorlar (bir sorun olmayabilir de).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rahim İlker Mesajı Göster
Eklenti 668238 herkese merhaba 2 hafta önce saksıya şaşırttığım biberlerden biri boyu henüz 15 cm civarı olmasına rağmen çiçek verecek. Bu kadar küçük fide niye çiçek açar, neyi yanlış yapmış olabilirim? Mersindeyim. Bu çiçekleri koparmalı mıyım? Koparacaksam sürgüne zarar vermeden nasıl yapılabilirim? Ufak bir fide için çok oldu biliyorum ama ilerde bahçem olunca işimi güzel yapmak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 18-03-2018, 15:25   #1162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Çiçekleri ufakça bir fide makasıyla koparabilirsiniz. Fide henüz yerini yapmamış olduğundan, meyveye durması için bence biraz erken. Yalnız yapraklarını yakından takip edin. Virüs hastalığına benzer kıvrılma gösteriyorlar (bir sorun olmayabilir de).
Teşekkür ederim Sn. birnefestoprak. Yapraklar konusunda haklı olabilirsiniz kıvrılma diğer fidelerde de var gibi.

Rahim İlker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2018, 17:31   #1163
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Eğer virüs hastalığı söz konusuysa, hastalığın görüldüğü saksılardaki toprağı atıp saksıları sterilize etmenizi tavsiye ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rahim İlker Mesajı Göster
Teşekkür ederim Sn. birnefestoprak. Yapraklar konusunda haklı olabilirsiniz kıvrılma diğer fidelerde de var gibi.

Rahim İlker beğendi.
Eski 07-05-2018, 11:25   #1164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2018
Merhaba, Singapur'da yasiyorum, forumu uzun zamandir takip ediyorum, sanirim burasi sorumu sormak icin uygun bolum. 3 burunlu biber ektim 5 cm olmalari 1 ay aldi, baktim yavas buyuyorlar disari aldim, balkonda fidelerim dis ortami gorunce costu su an 7. yapraklarini cikariyorlar 15 cm oldular ; tepe alinmasi gerekiyor mu? Kiyamiyorum da

ikinci sorum ise : Domates icin 40 cm capinda 40x40 cm saksi almistim, biberler erken cikinca 2 tane biberi bir saksiya diktim, bu bir sakinca olusturur mu ?

orhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2018, 15:56   #1165
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Biberde tepeyi almaya gerek yok, saksı çapları uygun, iki biberi o büyüklükte bir saksıya rahatlıkla dikebilirsiniz.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 05:37   #1166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2018
Tesekkurler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Biberde tepeyi almaya gerek yok, saksı çapları uygun, iki biberi o büyüklükte bir saksıya rahatlıkla dikebilirsiniz.
Cok tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

farasli ve Selma_321 beğendi.
orhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2018, 14:23   #1167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Biberde tepe aldıktan sonra gövdede bir sürü sürgün çıktı. Hangilerini kesmek lazım? En alttakilerini mi ?

dincersaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2018, 17:56   #1168
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bitkiye uygun bir form verecek şekilde ve yaralamamaya dikkat ederek alttaki sürgünlerden başlayıp kuvvetine göre sağlıklı sürgünleri bırakmak uygun olacaktır.

Yalnız bu işlemi neden yaptığınızı pek anlayamadım. Acaba biberleriniz yaşlı mı? Yani daha önceki sezonlarda ekilmiş ya da dikilmiş mi?

dincersaral beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 20:18   #1169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Bitkiye uygun bir form verecek şekilde ve yaralamamaya dikkat ederek alttaki sürgünlerden başlayıp kuvvetine göre sağlıklı sürgünleri bırakmak uygun olacaktır.

Yalnız bu işlemi neden yaptığınızı pek anlayamadım. Acaba biberleriniz yaşlı mı? Yani daha önceki sezonlarda ekilmiş ya da dikilmiş mi?
Hayır Emre Bey, biberleri tohumdan yetiştirdik. Şu an yaklaşık 20-25 cm boylarındalar ve 10-15 civarı yaprakları var

Emre İlhan beğendi.
dincersaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 20:19   #1170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hcgo Mesajı Göster
Fotoğraf atarsanız iyi olur yazıya göre yorum yapmak çok zor
Biber fideleri yaprağından %80 tanınıyor örneğin biberiye Arnavut biberi gül biberi kıl biber

farasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024