agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-11-2014, 19:02   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Teşekkürler..

Çok teşekkürler hemşehrim..Rahatladım vallahi..En kısa sürede uygulayacağım dediklerinizi..Varolasın..Saygılar..

mertebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 00:31   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Merhaba yeni çimlendirdigim marullarım var nezaman bahçeye ekmeliyim?

Emredurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2019, 11:29   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2014
bu marulun cinsi nedir

merhabalar, resimdeki marulun cinsi nedir acaba?

https://i.imgyukle.com/2019/12/08/Rvq7yq.jpg

adiga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2022, 23:06   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2022
Marul ve kıvırcık tohumlarını viyolde çimlendirme denemesi yaptım ilk defa. Toprak olarak vermikülit, torf, yanmış keçi gübresi kullandım. Çimlenene kadar viyollerin üzerini strech ile kapattım. Kısa sürede çimlendiler. Daha sonra strech filmi çıkararak yarı gölge ortama aldım. Ancak kullandığım toprak karışımı çok hızlı kuruduğu için sık sık fısfıs yardımıyla sulamak zorunda kaldım. Ancak fideler hemen uzamaya başladılar. Fakat boyları uzamasına rağmen ince zayıf oldular ve kökleri gelişemedi. Sulamayı azaltınca da fideler pörsümeye başladı. Son çare olarak viyollerin üzerine killi bir toprak serperek hava ile temasını azaltma yoluna gittim ve bazı fideleri bu şekilde kurtarabildim. Edindiğim tecrübe şu oldu. Kullandığım toprak karışımı hatalı idi. O karışıma mutlaka normal toprak ta eklemem gerekiyor, en azından üst katmanına. Konu hakkında daha deneyimli olanlarında görüşlerine ihtiyacım var.

varagele46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2022, 23:58   #125
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Yeni çimlenen fidelerin gelişim döneminde bol güneşli bir ortamda olmaları çok önemli. Belki yarı gölgeden dolayı zayıf gelişmiş olabilirler.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2022, 20:34   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2022
Marul yetiştiriciği hakkında geniş bilgi yer almaktadır inceleyebilirsiniz.
https://tarimsaluretim.com/marul-yet...nasil-yapilir/

YÜKSEK MÜHENDİS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2022, 21:40   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2018
İnternetten satın aldığım karışık marul tohumlarından yetiştirdiğimiz marullar

Eklenen Resimler

Füreya ve cemilsisik beğendi.
Nurpkmzc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2024, 18:36   #128
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Herkese merhaba, ilk defa marul yetiştirmeği denemek istedim internetden kıvırcık marul,Paris İsland göbek marulu, yedikule ve İsberg marulu tohumu aldlm ve paketin tümünü viyollere serptim. Hepsi de yeşerdiler ve gayet sağlıklılar da. Baktım gözüme çok sıkışık gözüküyorlar birşeylerin yolunda gitmediğini anladım ve dün hepsini bir viyol gözünde ikişer üçüşer adet bırakarak hepsini yoldum ve bahçe toprağına geçirdim, bugün sayfadakı yorumları okudum ve maalesef yaz sıcaklarında çabuk tohuma gideceğini öyrendim. Ve şimdi siz değerli üğelerden sormak istediğim şu: bu kadar fidenin hiç olmazsa bir kaç tanesini sonbaharadek yaz sıcaklarından nasıl koruyabilirim ve diyelim ki bir şekilde korumağı başardım o zaman havalar soğudukta baş bağlar mı bir de acılık olur mu? Bahçemin yalnız sabah güneşini gören kölgeli kısmına dikersem kurtarabilir miğim, sorumu cevaplayan olursa çok sevinirim, önceden herkese teşekkür ederim.

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2024, 10:43   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lilpar76 Mesajı Göster
Herkese merhaba, ilk defa marul yetiştirmeği denemek istedim internetden kıvırcık marul,Paris İsland göbek marulu, yedikule ve İsberg marulu tohumu aldlm ve paketin tümünü viyollere serptim. Hepsi de yeşerdiler ve gayet sağlıklılar da. Baktım gözüme çok sıkışık gözüküyorlar birşeylerin yolunda gitmediğini anladım ve dün hepsini bir viyol gözünde ikişer üçüşer adet bırakarak hepsini yoldum ve bahçe toprağına geçirdim, bugün sayfadakı yorumları okudum ve maalesef yaz sıcaklarında çabuk tohuma gideceğini öyrendim. Ve şimdi siz değerli üğelerden sormak istediğim şu: bu kadar fidenin hiç olmazsa bir kaç tanesini sonbaharadek yaz sıcaklarından nasıl koruyabilirim ve diyelim ki bir şekilde korumağı başardım o zaman havalar soğudukta baş bağlar mı bir de acılık olur mu? Bahçemin yalnız sabah güneşini gören kölgeli kısmına dikersem kurtarabilir miğim, sorumu cevaplayan olursa çok sevinirim, önceden herkese teşekkür ederim.
Ziraat fakültesinde bize öğretildiği kadarıyla, susuz bırakmazsanız acılaşma olmaz. Aynı şey hıyar için de geçerli. O da su stresinde acılaşıyor...

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2024, 19:51   #130
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Ziraat fakültesinde bize öğretildiği kadarıyla, susuz bırakmazsanız acılaşma olmaz. Aynı şey hıyar için de geçerli. O da su stresinde acılaşıyor...
Marul (L. sativa) bitkisi kısmen kısa gün bitkisidir. Bitki, çiçeklenme sürecine girdiğinde özsu yapısı değişerek tadı acılaşır. Çeşitler içinde sıcaklık, kısa gün/uzun gün farkları olsa da, havanın ısınması, günlerin uzaması, suyun göreceli de olsa azalması bitkiye artık çiçeklenip üreme zamanının geldiğinin habercisidir. Yani, yaz mevsiminde tatlı marul yetiştirmek pek kolay değil, sıcağa ve uzun güne uygun çeşitlerle, iyi bir sulama rejimi ile çabuk hasat ile mümkündür.

Gül-bahar beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2024, 22:21   #131
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Sulu tarım gibi PVC borular içinde üretilmesi acılık durumu için mi yapılıyor?

ootkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024