agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler
  • 8 Gönderen Kadim
  • 2 Gönderen siskebap
  • 3 Gönderen Kadim
  • 2 Gönderen Muda
  • 4 Gönderen Kadim
  • 4 Gönderen Kadim
  • 1 Gönderen Fatma Kochan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2015, 21:19   #1
Ağaçsever

Kadim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
Smile Tinda (Hint Yuvarlak Kabağı)

Amatör merakıyla tohumdan sebze, meyve yetiştirmeye çalışan biriyim. Uzun süre önce foruma kayıt oldum, sürekli ve düzenli forumu takip ediyorum. Ancak forumda paylaşımda bulunma bakımından pek etkin biri değilim. Türkiye'de bilinmemesi nedeniyle paylaşmakta yarar gördüğüm bir tarım ürününü sizlere tanıtmak istiyorum. Bu ürünün bendeki hikayesi şöyle:

2014 yılının Nisan ayında işim nedeniyle Pakistan'ın Sialkot şehrindeydim. Sokak pazarında görüp, merak ettiğim ve ardından ismini sorduğum bu yuvarlak meyvelerin adının Tinda olduğunu öğrendim. Sukabağıgillerden olduğunuysa internetten araştırınca öğrenmiştim. Bitki kısmı karpuza çok benziyor. Sokaktaki tohum satıcılarından satın aldığım ilaçsız tohumları Türkiye'ye getirdim. (Bu tohumlarla birlikte Pakistan'a özgü salatalık ve kırmızı havuç tohumu da getirdim.) 2014 yılından tam emin olamadığım için Ağaçlar.net üyelerinin ilgisine sunmadım. Ancak kendim yetiştirdikten sonra konusunu açmaya karar verdim. Kendim tam ilgilenemediğim için verim fazla olmadı ancak ilgiyle bakıldığında verimli olacağına inanıyorum.

Name:  tinda2.jpg
Views: 2950
Size:  35.2 KB

Tinda (Indian Round Gourd)
Familya: Sukabağıgiller
Latincesi: Citrullus fistulosus
Yerel İsimleri: Hint Yuvarlak Kabağı, Hint Bebek Kabağı, Elma Kabağı

Diğer kabak çeşitleri gibi, verimli ve hızlı çoğalan sarmaşıklara sahiptir. Meyvesi yuvarlak ve 5-8 cm boyutlarındadır. Meyveleri yeşil renkli, küçük elma büyüklüğünde, 50-60 gr ağırlığındadır. Bitki arsız ve verimlidir. Ekimden sonra ortalama 70 gün sonra meyve verir. Ekim zamanı ilkbahar sonu, yaz başıdır. Kendi ektiklerim toprak ısısı iyice artmadan büyümediler. Tohumların çimlenmesi de benzer şekilde sıcaklığın yüksek olmasını gerektiriyor. Tohumları karpuz tohumlarına benziyor. Tohumlara kolay çimlenmeleri için jiletle kazıma işlemi yaptım.

Name:  IMAG0438.jpg
Views: 1951
Size:  19.4 KB

Tarım: Sıcak ve uzun bir yetişme sezonu isterler. Tohumları son donlardan sonra güneşli ve sıcak bir bölgeye ekilir. Verimli ve drenaj bakımından iyi toprak ister. 2-2,5 cm derinliğe ortalama 40 cm arayla ve 140-150 cm dizi aralığıyla ekilir. Elle tozlaşma gerekebilir. Sarılıcıdır. Dikey destek çubuğu gerekebilir.

Name:  tinda1.jpg
Views: 1486
Size:  69.5 KB

Meyveleri genç/tazeyken hasat edilir.

Name:  tindadalimagecopyrighted1.jpg
Views: 1593
Size:  28.7 KB

Çekirdekleri kavrulup yenilebilir türdendir. Hindistan'ın yerel bir tarım ürünüdür. Pencap bölgesinde meşhurdur. Pakistan'ın da özellikle Pencap bölgesinde körili olarak hazırlanan yemek tarifleri meşhurdur. Patlıcan, bezelye, patates v.d sebzelerle birlikte yemeği yapılmaktadır. Bizdeki kabak dolması benzeri yemeği özellikle meşhur.

Name:  images (1).jpg
Views: 2289
Size:  8.9 KB

Not: İlk üç resim kendi çektiğim resimlerdir. Arama motorlarına Tinda yazarak daha fazla bilgi, resim ve yemek tarifi bulabilirsiniz.

Düzenleyen Kadim : 10-01-2015 saat 22:17 Neden: Ek bilgi
Kadim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 00:54   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2012
Merhaba Sayın Kadim,
Acaba meyve kabuğu su kabağındaki gibi sert mi, yoksa yemeklik kabaktaki gibi yumuşak mı?
Bir de meyve tohuma bırakıldığında boyutu ne kadara ulaşıyor?

Son olarak belki en önemlisi tadı Türk damak tadına ne kadar yatkın?
Teşekkürler,

Fatma Kochan ve Milla beğendi.
siskebap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 12:33   #3
Ağaçsever

Kadim's Avatar

Yemeklik kabak gibi yumuşak, tohuma bırakıldığında boyutunda önemli bir değişim olmuyor. Tadı Türk damak tadına uygun.

Eski 13-01-2015, 11:06   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Kadim:
Keşke hazır tohum satan yer bulmuşken başka tohumları da sorup alsaydınız. Çiçek veya sebze tohumlarından Türkiye'de bulunmayan türlerden. Muhtemelen Pakistanda hala eski tohumlar bulunmaktadır. Tilda su kabağıgillerden olması nedeni ile bendeki uzun kabak ve iki çeşit daha su kabağı tohumunu tozlaştırması ihtimali nedeni ile gelecek yıl dikmeyi düşünüyorum.

Paylaşımınız için teşekkür ederim.

kasap.94 ve Milla beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2015, 15:01   #5
Ağaçsever

Kadim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Kadim:
Keşke hazır tohum satan yer bulmuşken başka tohumları da sorup alsaydınız. Çiçek veya sebze tohumlarından Türkiye'de bulunmayan türlerden. Muhtemelen Pakistanda hala eski tohumlar bulunmaktadır. Tilda su kabağıgillerden olması nedeni ile bendeki uzun kabak ve iki çeşit daha su kabağı tohumunu tozlaştırması ihtimali nedeni ile gelecek yıl dikmeyi düşünüyorum.

Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Sayın Muda
Merhaba Pakistan'dayken bulunduğum bölge itibariyle tohum olarak Türkiye'dekilerden çok farklı bir şey göremedim. Girdiğim tohum dükkanı da hibrit tohum doluydu. O nedenle pazardan bu tohumları temin ettim. Bir daha ki sefere inşallah farklı türden tohumlar da bulmaya çalışacağım. İnanın Pakistan'da bu tür şeyleri aradığınızda sizi şaşkınlıkla karşılıyorlar. Türkiye'den iş seyahati için gelmiş bir kişinin neden tohum aradığını pek algılayamıyorlar. Güneye yakın olmayan bir şehir olduğu için de çok fazla türde tohum yok. Güneye yakın bölgelerde egzotik çiçek, meyve ve sebze tohumu bulmak daha kolay olur.

Eski 12-02-2015, 17:43   #6
Ağaçsever

Kadim's Avatar

Karanlık olması nedeniyle görüntü biraz kötü olsa da geçen hafta zorlukla daolsa çimlenen ilk tinda tohumunun resmi, emsal olması için

Name:  10965613_10205240571348976_2075240110_n.jpg
Views: 1082
Size:  29.1 KB

Eski 13-02-2015, 01:57   #7
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Ne mutlu size Kadim bey Benimkilerden daha kıpırtı yok, gerçi ben anca vakit buldum ve bu hafta Pazartesi diktim.

Kadim beğendi.
Fatma Kochan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 18:21   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
İlginç bir deneyim olacağına benziyor deneyenler için. Başarılar.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 19:48   #9
Ağaç Dostu

kasap.94's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Galeri: 6
On çekirdekten onunda da başarısızlık. Yetiştiren arkadaşların paylaşımlarını bekliyoruz.

kasap.94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 18:56   #10
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Merhaba Kadim bey.
Sizin Tinda tohumundan çıkanlar ne durumda?
Çok merak ediyorum.

Fatma Kochan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 20:48   #11
Ağaçsever

Kadim's Avatar

Fatma Hanım ben bu sene bahçeye hiç Tinda ekmedim

Etiketler
baby pumpkin, ındian roung gourd, tinda

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024