agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni60Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2015, 09:51   #31
Yeni Üye

dribo33's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2014
Benimde bir sorum olacak.
Amatörce evimizde çeşitlilik olsun diye balkona koyduğum biberler çapraz tozlaşmayla farklı bir cins mi olacak. Bahçemiz yok balkona mecburuz ve organik tarımı şu an en iyi balkonumuzda yapabiliriz. Her çeşit biberimden bir tanesini çiçek açmadan sineklik tülünün içine alsam çapraz tozlaşmayı engelleyebilir miyim?

dribo33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 23:25   #32
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dribo33 Mesajı Göster
Benimde bir sorum olacak.
Amatörce evimizde çeşitlilik olsun diye balkona koyduğum biberler çapraz tozlaşmayla farklı bir cins mi olacak. Bahçemiz yok balkona mecburuz ve organik tarımı şu an en iyi balkonumuzda yapabiliriz. Her çeşit biberimden bir tanesini çiçek açmadan sineklik tülünün içine alsam çapraz tozlaşmayı engelleyebilir miyim?
Seneye çapraz tozlanmış biberlerin tohumunu ekerseniz, az ya da çok çeşit özelliğinden sapmalar olabilir. Acı biberler daha çok etkilenir. Erkek çiçek tozlarının girişine mani olabilecek sıklıktaki tül , tülbent benzeri malzemeyle izole ederseniz çapraz tozlaşmayı engelleyebilirsiniz. Meyve tuttuktan sonra izolasyonu kaldırabilirsiniz. Sadece tek çiçek bile izole etseniz, onun meyvesinden çıkaracağınız tohumla ertesi sezon devam edebilirsiniz.

Zekoş beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2016, 09:53   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Oy.... Mesafeler bazi bitkilerde epey cokmus. Anlasilan tohumluklari koruma altina almaya calisip elle tozlastirmak en garanti cozum. cok calismam lazim cok

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2017, 14:35   #34
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Karpuz ve kavun veya salatalık ve kavun çapraz tozlaşir mi

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2018, 11:38   #35
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Domates çeşitleri arasında çapraz tozlaşma seyrek görülür; patates yapraklı çeşitler hariçtir. Bunlar bahçenin uzunluğu kadar mesafeyle birbirinden ayrılmalıdır.
Bu bilgiyi şimdi gördüm.
Bahçemde patates yapraklı domates mevcut. Diğer varyete ile arası 3 metre. Bu durumda tohumluk domatesleri kese ile koruma altına mı almak gerekecek?

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 16:27   #36
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Yeterince yeriniz varsa yaşadınız demektir
yeterince yerim yok şöyle söyleyim yerim sadece 400 m2 ancak her yıl 30 a yakın çeşit domates dikiyorum. 8-9 çeşit biber, 2-3 çeşit fasulye, 4-5 çeşit patlıcan, bamya marul mısır maydanoz ıspanak vs yetiştiriyorum tohum çarplazmansı içinde hep file kullanıyorum. tohumları bu şekilde izole ediyorum. hem her sene çok çeşit tatma hem de toprak zenginliği olması için bu şekilde verimde artmış oluyor.

kbulbul beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 17:34   #37
Yeni Üye

knamre's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
yeterince yerim yok şöyle söyleyim yerim sadece 400 m2 ancak her yıl 30 a yakın çeşit domates dikiyorum. 8-9 çeşit biber, 2-3 çeşit fasulye, 4-5 çeşit patlıcan, bamya marul mısır maydanoz ıspanak vs yetiştiriyorum tohum çarplazmansı içinde hep file kullanıyorum. tohumları bu şekilde izole ediyorum. hem her sene çok çeşit tatma hem de toprak zenginliği olması için bu şekilde verimde artmış oluyor.
Konu başlığıyla alakası yok ama kusuruma bakmayın lütfen. Konusu geçince sorayım dedim. Kullandığınız file nasıl bir şey? Görselini ekleyebilir misiniz?

knamre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 17:20   #38
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi knamre Mesajı Göster
Konu başlığıyla alakası yok ama kusuruma bakmayın lütfen. Konusu geçince sorayım dedim. Kullandığınız file nasıl bir şey? Görselini ekleyebilir misiniz?
google da ya da sitede bulabilirsiniz. ancak hızlı bakmak isterseniz https://www.saftohum.com/319/ sitesi güzel bir şekilde fotoğraflamış.

ben kendim nikah şekeri konan ağzı büzüşen 6x10 cm filelerden alıyorum her şeyi çözüyor. bazı durumlarda küçük geliyor onun içind birazcık daha büyük file sorunu çözer.

knamre beğendi.
Eski 13-02-2019, 18:04   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
google da ya da sitede bulabilirsiniz. ancak hızlı bakmak istersenizhttps://www.saftohum.com/319/ sitesi güzel bir şekilde fotoğraflamış.

ben kendim nikah şekeri konan ağzı büzüşen 6x10 cm filelerden alıyorum her şeyi çözüyor. bazı durumlarda küçük geliyor onun içind birazcık daha büyük file sorunu çözer.
Belki bu saçma bir soru olacak ama, çiçekli haldeyken, elde tozlaşma yapıp mı filelere bağlıyorsunuz?

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 07:43   #40
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Belki bu saçma bir soru olacak ama, çiçekli haldeyken, elde tozlaşma yapıp mı filelere bağlıyorsunuz?
çiçek açmadan tomurcuk haldeyken fileliyorsunuz. çiçek açıncada ister file içi rahatsa sallayarak birbirleriyle tozlayabilirsiniz. dilerseniz elinizle birbirlerini tozluyorsunuz. tohumluk adedi az olduğu için yormuyor. ben genelde her tohum için 2-3 tane file yapıyorum ki tozlaşma da mutasyon olsa dahi bir diğeriyle bunu kurtarabilirsiniz. tohum özelliklerini birebir taşıyan tohumları almak doğru olanıdır.

Eski 18-02-2019, 08:21   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
çok teşekkür ediyorum, şimdi daha net anladım

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 20:18   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2017
aralarına mısır ,yüksek çalımsı çiçek ,kadife çiçeği ekerseniz tozlaşmaya engel olacağını duymuştum.

VUSLATIM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 12:50   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Alıntı:
çiçek açmadan tomurcuk haldeyken fileliyorsunuz. çiçek açıncada ister file içi rahatsa sallayarak birbirleriyle tozlayabilirsiniz. dilerseniz elinizle birbirlerini tozluyorsunuz. tohumluk adedi az olduğu için yormuyor. ben genelde her tohum için 2-3 tane file yapıyorum ki tozlaşma da mutasyon olsa dahi bir diğeriyle bunu kurtarabilirsiniz. tohum özelliklerini birebir taşıyan tohumları almak doğru olanıdır.
Rica etsem biraz daha açabilirmisiniz. Daha çok acemiyim.

Ruberto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 09:10   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Arayıp bulamadigim bilgiler. Teşekkür ederim.

nethesabim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2020, 19:23   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2020
Siteyi kullanmakta biraz zorlanıyorum ama karıştırdıkça gerekli olan bir çok bilgi tesadüfen karşıma çıkıyor, herkese teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.
Mdegirmencioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2021, 15:15   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2021
Gerçekten faydalı bilgiler. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum.

gulsumce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2021, 20:36   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-10-2020
Talking Tozlasmayi Önlemek için

Bitkinin cicek açmasına bir iki gün kala bir tülle çiçegin üzerini örtebilirsiniz tozlasmayi önler diye düşünüyorum

Serdars1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024