agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2014, 20:37   #1201
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Kisliklar icin yukseltilmis yatagi planlarken aklima geldi. Madem kisin daha fazla gunese ihtiyacimiz var. Yatagin kuzey cephesine ayna yerlestirip hem ruzgari kessem hem de gunes isigini artirsam dedim. Siz ne dersiniz?

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 15:24   #1202
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Kisliklar icin yukseltilmis yatagi planlarken aklima geldi. Madem kisin daha fazla gunese ihtiyacimiz var. Yatagin kuzey cephesine ayna yerlestirip hem ruzgari kessem hem de gunes isigini artirsam dedim. Siz ne dersiniz?
tövbe tövbe..
derim

alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 19:55   #1203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sadece keçi gübresi ve çim kırpıntısından yaptığım kompostu malç olarak eski adalara diktiğim yeni fidelerin dibine sereceğim. Ayrıca başka bir malzemeye gerek olmayacak. Tabii, eski adalarda halihazırda ekili olan baklagillerin toprağa yaptığı önemli azot takviyesini saymazssak.

Bu toprak, gerek üzerindeki bitkilerden, gerek içindeki canlılardan kendi kendini yenileyebilir bir ortam oldu.

Bu arada, eski adalardaki bitkileri mevsim sonunda kök boğazından kesmekle yetiniyorum. Eski kökleri sökmek, kazıp çapalamak gibi bir şey yok.
Sn. MeyveliTepe; Kesilen bitki kökleri bir daha ki sene dikimde engel olmuyorlar mı?

Ayazkızı ve YeniBON beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 21:32   #1204
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Topraktaki ölü bitki kökleri bahara kadar dekompoze oluyorlar.

Alıntıladığınız mesaj epey eski. Sonraki yıllarda solanium ailesi (domates, biber, patlıcan vs.) sebzeleri ve cucurbit (salatalık vs.) köklerini mevsim sonunda sökerek nematod kontrolü yapmaya başladım.

YeniBON beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 22:25   #1205
Ağaç Dostu

Alıntı:
Topraktaki ölü bitki kökleri bahara kadar dekompoze oluyorlar.

Alıntıladığınız mesaj epey eski. Sonraki yıllarda solanium ailesi (domates, biber, patlıcan vs.) sebzeleri ve cucurbit (salatalık vs.) köklerini mevsim sonunda sökerek nematod kontrolü yapmaya başladım.
Bize öneriniz nedir kökleri sökmek mi toprakta mı bırakmak? Ayrıca size bir sorum daha olacak, sn. vetman996 cocopeat yerine solucan gübreli torf kullanmamı önerdi . Siz bu konuda ne düşünürsünüz? Görüşleriniz benim için çok önemli.

YeniBON beğendi.
Eski 31-10-2014, 22:54   #1206
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Solanium ve cucurbit köklerini sökün derim.

Coco-peat'in özelliği steril, açıldığında köklerin kolayca oksijen almasını sağlayacak kadar gevşek ve gözenekli organik bir malzeme. Bir kalıp coco-peat açıldığında 65 lt organik yetiştirme ortamı sağlar, iki yıl sonra tamamen dekompoze olarak toprak olur.

Torf göl tabanlarında bin yılda oluşan bir malzeme ve hızla tükeniyor, buna karşın coco-peat yıllık hindistan cevizi üretiminin yan ürünüdür. Maliyet bakımından bir kalıp coco-peat 6-7 TL'ye bulunabiliyor. 65 litre torf kaçadır bilmiyorum.

Bu sebeplerle benim tercihim her zaman coco-peat olmuştur. Solucan gübresi her durumda kullanabilirsiniz.

Eski 01-11-2014, 23:49   #1207
Yeni Üye

naci03's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2014
*** herkese iyi geceler... benim minik bi oğlum 7 aylık ve şimdiden domatesi çok seviyor.balkonda 1-2 domates yetiştirebilirmiyim diye araştırma yaparken bu siteyi buldum ve takıldım kaldım suda toprakta dağda bayırda sebze yetiştiriyorsunuz harikasınız. lütfen üstelik birde genc insanlar olduğunuzu söyleyin :P projeleriniz harika söyleyecek söz yok.
benimse hala tam olusmamıs bi tasarım var.balkonumda sebze yetiştirmek istiyorum ancak oğlumun (allah muhafaza)balkondan **** camdan düşmesinden çok korkuyorum.o yüzden kare olan balkonumun kenarlarına yapmasam diyorum e o zaman ortsında mı olacak diyorum ne yapacağımı bilmiyorum

naci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 00:21   #1208
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
O kadar ayna bulursanız olur tabii.

Eski 02-11-2014, 05:47   #1209
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Benim yatak 130cm x 130cm ) 130 x 50 lik bir seyi yerlestireyim diye dusundum ama komsulara yansima ihtimali var diye vazgectim. Yine de isigi tasima fikri uzerinde kafa yormaya deger sanki.

MeyveliTepe ve naci03 beğendi.
Eski 02-11-2014, 17:01   #1210
Yeni Üye

naci03's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2014
Alıntı:
O kadar ayna bulursanız olur tabii.
fransada böyle bi uygulama görmüştüm.hatta sebze kasasının üstüne cam konulmustu.verimlibi çalısma

naci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 19:17   #1211
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naci03 Mesajı Göster
*** herkese iyi geceler... benim minik bi oğlum 7 aylık ve şimdiden domatesi çok seviyor.balkonda 1-2 domates yetiştirebilirmiyim diye araştırma yaparken bu siteyi buldum ve takıldım kaldım suda toprakta dağda bayırda sebze yetiştiriyorsunuz harikasınız. lütfen üstelik birde genc insanlar olduğunuzu söyleyin :P projeleriniz harika söyleyecek söz yok.
benimse hala tam olusmamıs bi tasarım var.balkonumda sebze yetiştirmek istiyorum ancak oğlumun (allah muhafaza)balkondan **** camdan düşmesinden çok korkuyorum.o yüzden kare olan balkonumun kenarlarına yapmasam diyorum e o zaman ortsında mı olacak diyorum ne yapacağımı bilmiyorum
İlk işiniz balkona korkuluk yapmak olmalı.

Balkonda sebze yetiştireceğinize göre sebze bahçesi hazırlanmasına gerek yok.
Öncelikle bölüme bir bakın: Balkon Bahçeciliği - agaclar.net
Anlamadığınız bir şey olursa sorarsınız. Elimizden geldiğince ve tabi ki siteye girebildiğimiz zaman yardımcı olmaya çalışırız.
Kolay gelsin.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 09:00   #1212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
3 metrekare taban alanı ve 30 cm. yüksekliğinde bir sebze yatağını doldurmak için yanlış hesaplamıyorsam yaklaşık 900 litre malzeme gerekiyor değil mi? Böyle bir yatak için cocopeat, toprak, gübre vs. miktarı ne tavsiye edersiniz? 10 yatak yapmaya kalksak baya bir malzeme tedarik etmek gerekir gibime geliyor.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 10:00   #1213
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
3 metrekare taban alanı ve 30 cm. yüksekliğinde bir sebze yatağını doldurmak için yanlış hesaplamıyorsam yaklaşık 900 litre malzeme gerekiyor değil mi? Böyle bir yatak için cocopeat, toprak, gübre vs. miktarı ne tavsiye edersiniz? 10 yatak yapmaya kalksak baya bir malzeme tedarik etmek gerekir gibime geliyor.
Bu sene şöyle bir karışım hazırlayıp, tatminkar sonuçlar almıştım.

ibrahimes beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 19:46   #1214
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Kardes bitki olduklari rivayet olunan ispanak ve baklayi 100 cm x 100 cm lik bir alana en sık ne sekilde ekebilirim sizce?

Eski 21-11-2014, 21:03   #1215
Ağaç Dostu

Sn. MeyveliTepe; Bulunduğum şehirde bir firmada bir miktar coco-peat olduğunu öğrendim, yarın bakıp almayı düşünüyorum. Kaliteli olup olmadığını nasıl anlarım, nelere dikkat etmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Eski 21-11-2014, 22:21   #1216
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Havuc, pazi, 4 cesit marul ve taze sogandan olusan salata bahcem bitki koruma ortusu ile yapilan sera sayesinde tirtilsiz salyangozsuz mutlu mesut. Her maruldan hergun bir yaprak kopariyorum. Havucun da hem kendi rendeleniyor hem yapraklari dograniyor. Haftalar oncesinde hasat edilen turplar da buzdolabinda depolanmis durumda. Eskiden salata yapmaya usendiginden marketten aldigi her 3 maruldan 2 sini cope atan ben evdekileri salatadan bezdirmis durumdayim.

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2014, 14:37   #1217
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben de her öğün kıvırcık, taze soğan, pazı, ıspanak, maydanoz, nane ve bakla yaprağıyla bahçeden yeşil salata yapıyorum. İçine yoğurttan yaptığım çökeleği de ekliyorum. Böylece mevsimsiz domates yemek zorunda kalmıyorum.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 15:00   #1218
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Havuc, pazi, 4 cesit marul ve taze sogandan olusan salata bahcem bitki koruma ortusu ile yapilan sera sayesinde tirtilsiz salyangozsuz mutlu mesut. Her maruldan hergun bir yaprak kopariyorum. Havucun da hem kendi rendeleniyor hem yapraklari dograniyor. Haftalar oncesinde hasat edilen turplar da buzdolabinda depolanmis durumda. Eskiden salata yapmaya usendiginden marketten aldigi her 3 maruldan 2 sini cope atan ben evdekileri salatadan bezdirmis durumdayim.
Örtü hava geçiriyor sanırım. Çok güzel bir uygulama olmuş. Öyle iki ada size kış boyunca mükemmel yeter.

Eski 23-11-2014, 17:22   #1219
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Havayi da sogugu da geciriyor. Esas kedi kopekten korumak icin yaptim. Aciktaki bitkileri gorunce boceklerden de korudugumu anliyorum. Gecen kis soguktan hic zarar gormemistik. Bu sene de baska bir tecrube olacak.

Eski 23-11-2014, 18:30   #1220
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Açıktaki kıvırcıkların, maydanozların üzerine kar yağdığında kıvırcıklar bozuluyor. Bu örtü kardan da korur.

sernur ve nkutsay beğendi.
Eski 28-11-2014, 22:08   #1221
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Bitkileri örtme işini bende düşünmüştüm ama ne malzeme kullanacağımı araştırıyordum,nkutsay hangi malzeme kullandınız hazır mı aldınız? Teşekkürler

sernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 06:22   #1222
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Bauhausda satilan bitki koruma ortusu. Metrekaresi 17 gr imis.

Ayazkızı ve TRAKLI beğendi.
Eski 29-11-2014, 16:10   #1223
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Şubat ayında yaptığım naylondan sera tarhıma diktiğim arpacık soğanlarını çıkarmamıştım. Yeniden yeşerdiler.

Köylü pazarından aldığım köklü kıvırcıkların yapraklarını kopartıp yükseltilmiş tarhıma şaşırttım. Yeni yapraklar vermeye başladı.

Tarhımda bakla, endivyen, pazı ve ıspanak da var.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 14:34   #1224
Yeni Üye

yellowhouse's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2015
Alıntı:
Bu yıl uyguladığımız yöntemi beğendiğiniz için teşekkür ederim.

Sebze adaları, yükseltilmiş yastıklar pensibinden hareket ediyor. Siz de çok güzel fotoğraflar bulmuşsunuz. İngiliz bahçeciliğinin çok uzun süredir kullandığı bir teknik.

Bizim buna katkımız, bu tekniği yoldaş bitkiler (campanion plants) prensipleriyle birlikte denemek oldu. Belki buna biraz da zararlılarla doğal yöntemlerle mücade etmeyi ekleyebiliriz.

Sonuç tahmin ettiğimin çok ötesinde oldu. Bazı ufak tefek dersler de çıkardım elbette. Sanırım önümüzdeki yıl biraz daha gelişecek.

Kullandığımız tekniği beş ayrı yazıda anlatmaya çalışmıştım. Forumda hepsini tekrarlamak pek mümkün olmayacak.

İlgilenenler için yazıların ayrı ayrı linklerini vereyim.
Sebze adaları - 1
Sebze adaları - 2
Sebze adaları - 3
Sebze adaları - 4
Sebze adaları - 5

Sayın Meyvelitepe ve kıymetli forum üyeleri,

Uzunca bir zamandır forumun ve kişisel bloglarınızın takipçisiyim. Tüm kıymetli üyelerin bilgi, yorum ve tecrübelerini detaylı bir şekilde izlemeye çalışıyorum. Kısmet olursa önümüzdeki yaz evimin bahçesinde belirleyeceğim bir alanda amatör sebzecilik çalışmalarına başlayacağım. Şu an planlama ve maliyet analizi aşamasındayım. Detayları belirledikçe paylaşımda bulunup yorumlarınızı almak isterim.

Değerli katkılarınız için çok teşekkürler.

yellowhouse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 00:43   #1225
Yeni Üye

yellowhouse's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2015
Adalar için yer seçimi

İlk zor soru: Bahçenin neresini kullanacağız ? Bu konuda ev ahalisi olarak farklı düşüncelere sahibiz. Bahçe tamamen çim kaplı ve kısmen peyzaj uygulaması var. Bir de son 5 yılda çok da planlama yapamadan diktiğimiz muhtelif fidanlar. Adaları her istediğimiz yere konumlandırmak mümkün değil. Forumdaki yazılardan öğrendiğim kadarıyla mümkünse kuzey-güney hattında, bol güneş ve az rüzgar alan bir alan bulmak gerekiyor. Tam ideal bir yer olmasa da uygun bir yerde karar kıldık. Bu amaçla, devleşmiş ve içleri kuruyup kış fırtınalarında sürekli sağı solu kırılan 3 adet limon çamına veda etme kararı aldık. Hem güneşi engelliyorlar hem de tam köşede kıymetli bir alanı işgal ediyorlar. Güzel kokularından mahrum kalacağız ama buna mecburuz. Başarabilirsek ağaçları bir dal öğütücüsünden geçirip kompost yapmak için dengeli bir oranda kullanırız (Kompost denemesi de hayatımızda ilk olacak). Belki ilerde başka bir köşeye küçüklerinden diker yine büyütürüz. İşin bu kısmı biraz burukluk veriyor olsa da geçen hafta yan komşunun 3 limonundan 2 si lodos fırtınasında komple yıkıldığı için bu karar çok da incitmedi bizi.

Bir diğer sorun yaz gecelerinde otomatik çalışan yağmurlama sulama sistemi. Bu sistem çimler için güzel ancak etraftaki diğer bitkiler için hiç iyi olmuyor. Külleme, kara leke gibi mantar hastalıklarına zemin oluşturuyor. Yıllardır güller ve leylaklar bu dertten muzdarip. Fazla ilaçlama da yapmıyoruz.

Bahçenin söz sahibi çimler yani. Ama sebze alanına denk gelen bölgeyi sulayan fıskıyeleri kör tıpa ile kapatmayı düşünüyorum. Orda çimlerin söz hakkı olmayacak. Yine de bölgeye az da olsa tozuma şeklinde su gelecektir rüzgardan dolayı. Bunu çözecek bir yöntem şimdilik bulamadım. Adalardaki çevresel kısımlara hangi yüksek sebzeyi diksek bu işe çözüm olur? Önerilere açığım. Domates olmayacağına emin gibiyim.

Alanımız 6*5 metre şeklinde ayrılmış bir bölge olacak. 30 m2 lik alan içinde 15 ya da en fazla 20 m2 yi adalara ayırmayı düşünüyoruz. Geri kalan kısımlar boş alan olacak. Çok sıkışık olmasını istemiyoruz. Güneş durumu %75 uygun. Doğu-güney ve batı güneşi alabilecek bir yer. Rüzgar poyraz ve yıldız olarak kış ve baharlarda sert, yazın daha hafif esiyor. Lodosu da unutmamak lazım tabi. Ara sıra coşkun eser. Özetle bizim bahçede sürekli serinlik ve rüzgar bulunur. Oksijen bol ve hava güzel. İstanbul'un en yüksek rakımlı yerlerinden birisi burası. Aşağılarla 2-3 derece fark yapar. Sabahtan bu yana kar yağıyor ve şu an bahçede 20 cm kar birikti. Halbuki biraz aşağılarda hafif kar ya da sadece yağmur yağar.

Şimdilik bu kadar. Bir sonraki adımda düşündüğümüz alternatif ada planlarını foruma yazıp en uygun olanını belirlemek istiyoruz. Evde finale kalan 2 planı paylaşacağım.

Tüm bahçenin kış uykusunda olmasına rağmen bu uğraş hepimizde yeni bir heyecan ve farklı bir birliktelik oluşturdu. Bahara kadar bakalım neler olacak.

Selamlar.

yellowhouse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 15:51   #1226
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Birkac hafta once brokoliler bordo bulamacina maruz kaldilar. O sirada minicik olan brokoli de hasat boyutunda. tuketim açısından markettekinden daha zararli midir sizce?

Eski 28-01-2015, 17:06   #1227
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Brokoliye niye uygulama yaptiniz? Alternaria icin mi?

Alıntı:
Birkac hafta once brokoliler bordo bulamacina maruz kaldilar. O sirada minicik olan brokoli de hasat boyutunda. tuketim açısından markettekinden daha zararli midir sizce?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 17:26   #1228
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Bahçede ağaç altında kalan ürünlere ister istemez damlama oluyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 14 gün bitki bünyesinden çıkmıyor. Bitki bünyesine girdiği zaman yapacak bişeyde kalmıyor.

Paket üzerinden son ilaçlama ve hasat arasındaki gün sayısı yazar, oraya bakabilirsiniz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 19:32   #1229
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Yakinindaki meyve agaciyla birlikte ilaclanmislar. Ilac bende degil. 14 gunu gecti. Yapacak bir sey kalmiyor derken. Yemeyin mi diyorsunuz?

Eski 28-01-2015, 19:54   #1230
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Etki süresi geçti ise yemenizde bir sorun yok. Bünyesine geçti ise yıkasanızda o belirli sürenin geçmesini gerektiği için yazdım. Genelde 14-21 gündür fakat yine de paket içeriği daha önemli.

nkutsay beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024