agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni171Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2014, 13:30   #121
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Size söylediğim gibi üşümüş. Bizim çiftçilerde biberlerde sizin sorun var. Hastalık varmış gibi duruyor ama soğuktan bitki biraz üşümüş. Havalar ısınınca sorun ortadan kalkar merak etmeyin.

limon_sever beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 13:32   #122
xxz
Ağaçsever

xxz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
PATLICAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Toprak isteği: Seçici olmamakla beraber başarılı olarak yetiştirilebilmesi için organik maddece zengin tınlı-killi yapıdaki topraklarda daha iyi sonuç verir.

Patlıcan yetiştiriciliğinde çok ağır killi ve çok hafif karakterli topraklardan kaçınılmalıdır.Toprak PH sının 5.5-6.5 değerleri arasında olması başarıyı artırır.

Toprak hazırlığı-Ekim-Dikim: Sonbaharda 30-40 cm derinlikte işleme yapılır.Çiftlik gübresi 4-5 ton/da yanmış olarak bu sürümde verilir. İlkbaharda daha yüzlek olmak üzere ikinci bir sürüm yapılır. Sürüm öncesi dekara 12-14 kg azot,10 kg fosfor, ve 16-20 kg potasyum verilir.

Diskaro çekilip 70-80 cm aralıklarla 20-25 cm derinlikte karıklar açılır.Sıra üzeri 40-60 cm, sıra arası 60-70 cm arasında tercih edilir.

1 dekar alana yetecek fide için ihtiyaç duyulan tohum miktarı yaklaşık 15 gr.dır. Tohum ekimi 15 nisanda yapılır.

Toprak sıcaklığının 20-25 °C olmasını sağlayacak önlemler alınması gerekir.Yastıklar 1.20 m genişliğinde ve 25 m uzunluğunda hazırlanarak 12-13 cm ara ile tohumlar ekilir.

Optimum çimlenme sıcaklığı 25-30 ºC olup,uygun koşullarda 10-12 gün içinde çimlenirler. Asgari sıcaklığın 15ºC aşağı düşmemesi gerekir. 60 gün içinde dikim büyüklüğüne gelirler. Üç gerçek yapraklı ve 15-18 cm boy almış fideler dikilir.

Yüksek sıcaklıklar kuraklıklarla birleşirse bitki rengi koyulaşır.,bitki büyümesi yavaşlar. Bitkide meydana gelen meyvelerdeki alkoloid miktarı artar. Ve acılaşma meydana gelir.

Patlıcan fideleri seyrek olarak yetiştirilirse yayılırlar ve bu şekilde yayılmış olarak gelişen fidelerin dikimi zorlaşır.

Bu nedenle10 m² yastıktan 5000 civarı fide elde edilir. Dikim büyüklüğüne gelmiş fideler dikimden bir gün önce sulanır ve dikilecekleri gün sökülüp üretim yerine aktarılır.

Daha önce fidelik olarak kullanılmış ve sulu tarım yapılmış alanlarda fidelerin kökleri dikim öncesinde fungisit ve insektisitle hazırlanmış bulamaca batırılmalıdır.

Zorunlu olmadıkça daha önce patlıcan yetiştirilmiş parsellerde üretim yapılmamalıdır. Dikimden sonraki ilk 2-3 gün içinde bitki geniş yaprakları nedeniyle fazla su kaybettiği için kendisini hemen toparlayamaz, yapraklar pörsür.

Fide toprakta yeni kılcal kökler meydana getirip su ve besin maddesi almaya başladığında yapraklar dikleşir ve bitki yeni yapraklar oluşturmaya başlar.

Ürün kalitesinin bozulmasında ve verimin düşmesinde etkili olan faktörlerden biri de bitkilerin verim yönünden en yüksek oldukları dönemde kırmızı örümcek zararının oluşmasıdır.

Kırmızı örümceğin araziye girmeden önünün alınması için gerekli ilaçlı mücadelenin yapılması şarttır. Kırmızı örümcek özellikle tozlu yol kenarındaki alanlarda daha çok zarar gösterdiğinden bu tür parsellerde üretim yapılmamalıdır.

Bakım işleri: Dikimden 4-5 gün sonra meydana gelen çatlamaların büyümesini önlemek amacıyla sulama yapılır. Düzenli sulamalarla,4-5 yapraklı olması ve toprak üstünden 15-20 cm boy alması beklenerek,bu dönemde ilk çapası yapılır. Çapalamadan sonra 3-4 gün sulama yapmayarak yabancı otların ölmesi sağlanır.

Hasat: Çeşit hasat iriliğini aldığında aşağıdan yukarı çekilerek hasat yapılır . İlk meyveler genellikle uç kısımları çamur veya toprağa temas ederek gelişir. Bu nedenle ilk meyvelerde şekil bozuklukları ve böcek zararlarına sıkça rastlanır.

En kaliteli ürün ikinci, üçüncü ve dördüncü hasatlarda elde edilir. Daha sonraki hasatlarda ürün kalitesi gittikçe bozulur.

3-6 ton verim alınabilir.

http://www.ziraatci.com/cm/sayfa.asp?konuid=47

Eklenti 49478

Eklenti 49479
bu poşetleme diğer tohumlar için de yararlı olabilir mi?

xxz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 17:06   #123
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn çiçeksever, dev domates basliginda Sakarya (Eskisehir)'dan bahsetmissiniz; o vesileyle belki bilirsiniz diye sormak istedim. Alpagut'ta geleneksel olarak yetistirilen (belki simdi degil de sizin cocuklugunuzda) ve rengi kirmiziya calan patlican var midir?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 14:26   #124
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Konya Yerli Patlıcanı
Şimdilik tek kökte bir meyve ve bir çiçek var. Diğer kökler hastalandı. Olmazsa bunu tohumluk bırakacağız.
Name:  konya_yerli_patlicani.jpg
Views: 2768
Size:  44.7 KB

Milla beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 09:08   #125
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Arkadaşlar,
Saksıda yetiştirmeye çalıştıgım patlıcanın yapraklarında delikler var.. O kadar kontrol ediyorum ama , herhangi bir tırtıl veya böcek bulamadım ..
Dün şanseseri üzerinde bayaz çekirge benzeri birşey gördüm.. Hemen uzaklaştırdım ama, fotografını çekmeyi düşünemedim..
Acaba yapraklara zarar veren o muydu??

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 08:05   #126
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Saksıda yetiştirmeye çalıştıgım patlıcanın yapraklarında delikler var.. O kadar kontrol ediyorum ama , herhangi bir tırtıl veya böcek bulamadım ..
Dün şanseseri üzerinde bayaz çekirge benzeri birşey gördüm.. Hemen uzaklaştırdım ama, fotografını çekmeyi düşünemedim..
Acaba yapraklara zarar veren o muydu??
O delıklerı acanlar sıyah kabuklu bır bocek. (delıkler kucuk nokta halınde ıse) Eger meyvelerını toplamıyorsanız sıstemık bocek ılacı atarak onlem alabılırsınız. Normal ılaclarla o bocekler malesef yok olmuyor.

Seabert74 beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 12:33   #127
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Teşekkürler ismail bey,

Turkish orange patlıcan henüz erik kadar meyve verdi, ilaçlama istemem açıkçası.. Böceğin zararı yoksa bu şekilde devam edebilir miyim??
Çok bilgim yok saksıda patlıcan ilk denemem.. Aslında yemekten ziyade yetiştirme keyfini yaşamak, olabilirse de tohumluk bırakmak isterim..
Ne dersiniz, bu şekilde büyümelerine engel olur mu??
Gerçi o siyah böceği de göremedim ya ben ..
Tüm gün çalışınca sadece akşamları izleme fırsatım oluyor..

Eski 23-07-2014, 20:58   #128
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler ismail bey,

Turkish orange patlıcan henüz erik kadar meyve verdi, ilaçlama istemem açıkçası.. Böceğin zararı yoksa bu şekilde devam edebilir miyim??
Çok bilgim yok saksıda patlıcan ilk denemem.. Aslında yemekten ziyade yetiştirme keyfini yaşamak, olabilirse de tohumluk bırakmak isterim..
Akşama doğru yapraklara dokunduğunuz zaman o böcekler hemen uçuşmaya başlar. (Anında sizi görüp kaçacaklardır.) Siyah böcek yok ise, kanatlı küçük yeşil böcekler olacaktır. Yarın fotoğrafını eklemeye çalışırım.

Zararı şöyle var, bitkiyi yapraklar beslediği için hasat zamanı uzar. Tohumluk olarak bırakabilirsiniz. Forumda kekikli organik ilaçlar var forumda onları arayıp deneyebilirsiniz.

Seabert74 beğendi.
Eski 24-07-2014, 15:26   #129
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seabert74 Mesajı Göster
teşekkürler ismail bey,

turkish orange patlıcan henüz erik kadar meyve verdi, ilaçlama istemem açıkçası.. Böceğin zararı yoksa bu şekilde devam edebilir miyim??
çok bilgim yok saksıda patlıcan ilk denemem.. Aslında yemekten ziyade yetiştirme keyfini yaşamak, olabilirse de tohumluk bırakmak isterim..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail kuzucu Mesajı Göster
akşama doğru yapraklara dokunduğunuz zaman o böcekler hemen uçuşmaya başlar. (anında sizi görüp kaçacaklardır.) siyah böcek yok ise, kanatlı küçük yeşil böcekler olacaktır. Yarın fotoğrafını eklemeye çalışırım.

Zararı şöyle var, bitkiyi yapraklar beslediği için hasat zamanı uzar. Tohumluk olarak bırakabilirsiniz. Forumda kekikli organik ilaçlar var forumda onları arayıp deneyebilirsiniz.

Name:  IMG_3799.jpg
Views: 2185
Size:  33.3 KB

Eski 24-07-2014, 16:24   #130
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

BU yeşil böcekler sizin patlıcanların bordrolu çalışanı galiba, "yarın fotograflarım" demişsiniz ya, hemen görüntülemişsiniz.. Orada olduklarından emin şekilde

Bahsettiğiniz kekikli ilaçla ilgili bölümü bulamadım.. Ev yapımı ilaçlarde genel olarak arapsabunu, sirke vs bahsediliyor ancak kekikle ilgilisini göremedim.. Yanlış yerde mi arıyorum acaba??

İlginize çok teşekküler

Eski 24-07-2014, 17:42   #131
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
BU yeşil böcekler sizin patlıcanların bordrolu çalışanı galiba, "yarın fotograflarım" demişsiniz ya, hemen görüntülemişsiniz.. Orada olduklarından emin şekilde

Bahsettiğiniz kekikli ilaçla ilgili bölümü bulamadım.. Ev yapımı ilaçlarde genel olarak arapsabunu, sirke vs bahsediliyor ancak kekikle ilgilisini göremedim.. Yanlış yerde mi arıyorum acaba??

İlginize çok teşekküler
Aynı sorun bızım patlıcanlarda da var o yuzden emınım Bu bocek cogu bıtkıde boyle delıkler acarak beslenır. Roka, tere, semız, lahana..

Ev yapımı ilaçlar bu sayfadakı 5. veya 6. tarıfı uygulayıp deneyebılırsınız.

Rıca ederım, her zaman..

Seabert74 beğendi.
Eski 25-07-2014, 07:02   #132
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Bu arada meşhur yeşil böceği dün buldum.. Çok iyi kamufle edilmiş, bravo

Eski 27-07-2014, 12:15   #133
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

15 Haziran'da diktiğim patlıcanlar Mayıs'ta diktiklerime göre çok daha sağlıklılar, hiç hastalık yok. Şimdi çiçekteler. Mayıs'ta diktiklerim daha tomurcuktayken hastalanmaya başlamışlardı.

Seneye 15 Haziran'da dikim yapacağım.

Eski 08-08-2014, 14:27   #134
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Konya Yerli Patlıcanı
Önceki mesajlarda bahsettiğim ve yetiştirdiğim patlıcanlarla pazardan aldığım patlıcanlar benzerlik göstermiyor. Aşağıdaki görsel Konya Yerli Patlıcan'a ait. Yetiştirdiğim ise diğer yerli bir çeşit var o sanırım.
Name:  konya_yerli_patlicani.jpg
Views: 2495
Size:  41.9 KB

akçabardak ve Milla beğendi.
Eski 30-01-2015, 09:22   #135
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2014
şu günlerde tohum paylaşım etkinliğinden gelen tohumları arka bahçeye ahşap paletlerden uydurma kuzeyi tamamen kapalı küçücük bir sera yaparak patlıcandan başlamak üzere ekmeyi planlıyorum, yeni sezon hayırlı olsun diyorum.

Umarım bereketli bir kıştan sonra yine bereketli bir yıl olur. Tüm ağaç, toprak, doğa ve insan severlere selam olsun

herkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 11:56   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2015
Arkadaşlar patlıcan tohumlarına sahibim sizce ne zaman ekmek uygun olur?

Bahçevan121 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 09:30   #137
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Patlıcan tohumlarım fide oldu fakat hepsi olmadı Şimdi tekrar tohum eksem gec mi kalmış olurum?

nova35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 21:34   #138
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nova35 Mesajı Göster
Patlıcan tohumlarım fide oldu fakat hepsi olmadı Şimdi tekrar tohum eksem gec mi kalmış olurum?
Yaklaşık 25 gün geç ürün almaya başlarsınız. Ben 1 Mayısta tekrar tohum ektim.

nova35 beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 21:48   #139
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Bende bu soruyu sorduktan sonra cevap almadan bugün 5-6 tohum ektim. İnsallah çıkarlar teşekkür ederim sevgili heyyamola..

nova35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 22:29   #140
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Keşke tohumları 1 gece suda bekletip öyle ekseydiniz. Daha çabuk çimlenip size birkaç gün kazandırırdı.

nova35 beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 22:36   #141
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nova35 Mesajı Göster
Bende bu soruyu sorduktan sonra cevap almadan bugün 5-6 tohum ektim. İnsallah çıkarlar teşekkür ederim sevgili heyyamola..
8-10 günde çıkıp, önceki ektiklerinizden iki misli hızlı gelişirler. Keşke ekseydim demektense, ekip de pişman olmak evladır.

nova35 beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 11:10   #142
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Thumbs down patlıcan bitkisinde çiçek dökülmesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besimaz Mesajı Göster
selam arkadaşlar bende 5 kök patlıcan ektim balkonumda.patlıcanlarım bir kaç çiçek açtı.bu sabah baktım çiçekler dökülmüş.acaba sebebi ne olabilir .çok üzüldüm.birde yapraklarında beyaz böcekler gördüm o yaprakları kopardım.neler yapmalıyım acilen yorumlarınız bekliyorum saygılarımla
bu konu hakkında bu ve bunun gibi sorular 2-3 sefer sorulmuş ama hiç cevpa verilmemiş geçiştirilmiş aynı sorun bendede oldu 4 sayfaya kadar geldim hala bir cevap yok ilerki sayfalarda olabilirmi diye devam edicem bakalım cevap bulabilecekmiyim

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 20:34   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Arkadaşlar bende bi heves 19 lt. lik damacanayı tepeden keserek 1 kök patlıcan fidesi alıp diktim. Toprağı seradan kapalı çuvalla aldım, yanmış hayvan gübresinide karıştırdım ve diktim. Yaklaşık olarak 1 ay olmaz üzere ancak 3-4 cm. boyu uzadı o kadar. İstanbulda neredeyse 10 gündür güneş yok havalarda pek iyi gitmiyor. Acaba sebebi havaların bir türlü ısınamamış olmasıdır ? Yoksa patlıcan geçmi gelişiyor ? Nerede yalnış yapıyor olabilirim ?

Umut34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 01:45   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar benimde saksıda 2 kök patlıcanım var. bol güneş gören yerde ve çok sulama yapmıyorum toprak kurumaya yüz tuttukça suluyorum yani 2-3 güne bir. çok sulamada yapmıyorum. üzerinde 4-5 tane çiçeği vardı ne güzel çiçek deyip incelerken bi baktım elimde kaldılar acaba neyi yanlış yapıyorum neden çiçekleri dökülüyor yardımcı oulrsanız çok sevincem

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 19:44   #145
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster
arkadaşlar benimde saksıda 2 kök patlıcanım var. bol güneş gören yerde ve çok sulama yapmıyorum toprak kurumaya yüz tuttukça suluyorum yani 2-3 güne bir. çok sulamada yapmıyorum. üzerinde 4-5 tane çiçeği vardı ne güzel çiçek deyip incelerken bi baktım elimde kaldılar acaba neyi yanlış yapıyorum neden çiçekleri dökülüyor yardımcı oulrsanız çok sevincem
sorununuz sulamada galiba ..benimkilerde saksıda bütün gün güneşin altındalar sabah akşam günde 2 kere bol suluyorum biraz toprak kurusa hemen yapraklarını aşağı büküyorlar

abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 19:46   #146
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 1
saksıda yetiştirdiğim patlıcanlarım

saksıda yetiştirdiğim patlıcanlarım

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 19:53   #147
ERZ
Ağaçsever

ERZ's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2013
arkadaşlar yetiştirdiğim patlıcanlarda yaprak gelişimi gayet iyi herhangi bi hastalık belirtiside yok yalnız çiçek açıyor çiçekler meyveye dönüşmeden çiçekleri kuruyor nedeni nedir acaba.teşekkürler.

ERZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 13:30   #148
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2014
Ben de de aynı sorun var, sebebi böcekler diye düşünüyorum ama emin değilim. Tozlaşma da sorun var gibi. Tecrübeli ve bilgi arkadaşlar daha net bilgi verebilirler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Karena : 12-08-2015 saat 13:33 Neden: Yazım hatası.
Karena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 19:37   #149
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014

Merhaba,bunlar böcektwn dolayı mı yoksa sulamadan , rüzgardan dolayı mı oluyor ?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dongyul beğendi.
mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 21:15   #150
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mazda_ozan Mesajı Göster

Merhaba,bunlar böcektwn dolayı mı yoksa sulamadan , rüzgardan dolayı mı oluyor ?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Patlıcanlarınızda kırmızı örümcek mevcut...

mazda_ozan beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024