agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebze Yemekleri (http://www.agaclar.net/forum/sebze-yemekleri/)
-   -   Dut yaprağı sarması (http://www.agaclar.net/forum/sebze-yemekleri/5296.htm)

Yücel Özlem 26-07-2007 23:53

Dut yaprağı sarması

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu (Mesaj 134875)
Dut yaprağından yapılan dolmanın tarifini bilen anlatsın lütfeeeeeen. :)

Mahmut Bey, dut yaprağı sarmasının, bildiğimiz bağ yaprağından hiç farkı yok. Taze ya da salamura, etli-zeytinyağlı yapabilirsiniz.

Yaprakların körpe olmasına dikkat ediniz.

Ancak, bağ yaprağının ekşiliği bunda yoktur. Arzu ederseniz ekşi ilave etmelisiniz.

Mesela bir parça ekşi erik pestili bu iş için uygundur. İç anadoluda yemeklere tat vermek için ekşi dağ eriğinden bir pestil kullanılırdı. Bu pestil halen Beypazarı'nda üretiliyor. Ekşiye ihtiyaç duyulan bazı yöresel yemeklerde, bilhassa sarmalarda halen kullanılıyor.

Yücel Özlem 27-07-2007 00:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu (Mesaj 134964)
...Yalnız merak ettiğim, deli dut ve uslu dut arasında yapraklarda da bir fark varmıki?

Sevgili mahmut bu deli dut ne ola ki?

Acaba meyve vermediği için bizim yörelerde erkek dut denilen cins mi? Kastedilen buysa sorun yok. kara veya beyaz dut çeşitlerinden sarma yapılabiliyor. keza erkek dutun yaprağı da kullanılıyor. Yaprağın körpe ve ince olanı makbul.

Bizim mor dut dediğimiz ve olgunlaştığı zaman dahi ekşi olan bir tür var. Mor dutun yaprağı kalındır. sarmada kullanılmaz. Meyvesi dut şurubu yapmak için kullanılır.

Todor 27-07-2007 07:17

Gelibolu tarafında dut yaprağında kaşarlı sardalya sarması yaparlardı.

limon 27-07-2007 21:35

Benim bildiğim kadarıyla sardalya sarmasını dut veya asma yaprağında yaparlar ama yaprağı yemezler. Sardalyanın pulunu da içini de ayıklamazlar. Yerken derisini hafifçe tutup geriye çekince ayıklanır. Etlerini de dişlerinizle kemirdiniz mi tamamdır :) Buğulama tadında olur. Ama Gelibolu'daki sardalya balığının tadını başka hiç bir yerde bulamazsınız. İstanbul'da bir kaç kere canımız çekince almıştık ama saman gibiydi.
Ama sizin bildiğiniz tarif değişik olabilir Todor.

nurcem 24-11-2007 19:10

Öğrenmenin yaşı yokmuş gerçekten..bahçemizde 3 adet dut ağacımız var..büyük bir zevkle meyvelerini tüketüyoruz..ama yapraklarını da kullanabileceğimi öğrenince mutlu oldum..paylaşım için teşekkürler...:))

Sercanoral 24-11-2007 20:06

Bende sevgili Nurcem e katılıyorum. Bugüne kadar dut ağaçlarının meyvelerini kendim yapraklarınıda ipekböceklerime yediriyordum. Bundan sonra hem meyvesini hemde yaprağını yiyeceğim...:D

hira 16-07-2013 23:08

geçen gün dolma yaparken fazla harç kaldı bende çöpe atmak istemediğim için dut ağacına bir uğrayıverdim, beyaz lahanadan daha güzel oldu ama üzüm yaprağını geçemedi bence ;) daha önceden bir komşumuzdan duymuştum ama hiç denememiştim,,cidden sarması oluyor yani:)
bilginize:)

televisyon 22-03-2017 11:26

Daha önce hiç denemedim ama epey bi merak ettim lezzetini. İlk Fırsatta deneyeceğim.

dmtmrt 23-03-2017 18:26

Dut yaprağıni bizde sarariz.Güzel bir lezzet.Dikkat edilmesi gereken yapragin damarlarinin sertlesmeden toplanmasi.Yani dut ciktikdan sonra sarabileceginiz buyuklukdeyken toplamaniz.Salamurada olur, haslayip difrize posetleyebilirsiniz.Afiyet olsun.

mutlu_inan 24-03-2017 06:33

Dut tamam da kirazın yaprağından da yapanlar varmış nasıl sarıyorsun be mubarek :)p

dmtmrt 25-03-2017 11:04

Ihlamur ve findik yapragininda sarmasi oluyormuş.Bende duyunca şaşirmistim :)

Selma_321 26-03-2017 08:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mutlu_inan (Mesaj 1500131)
Dut tamam da kirazın yaprağından da yapanlar varmış nasıl sarıyorsun be mubarek :)p

Hemde muhteşem oluyor. Malatyaya özgü bir sarmadır. Hep hayret etmişimdir minik minik nasıl sarıyorlar hiç mi üşenmiyor mübarekler derdim taaaa ki tadına bakana dek. Bence sarması çok zor yemesi, lezzeti ise muhteşem. Kiraz yaprağının muhteşem bir aroması var.
Son not Malatyalılar bildiğim kadarıyla kışında yiyebilmek için kiraz yaprağını salamura yapıyorlar, kurutuyorlar ve dondurucuya koyuyorlar. Bunlar benim bildiklerim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024