agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Yıldız Çadırı (Ipomea quamoclit) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/2058.htm)

gallus 10-10-2006 12:23

Yıldız Çadırı (Ipomea quamoclit)

5 Eklenti(ler)
bu yaz sonu annemin getirdiği(sarmaşık diye) tohumlarını ektiğim ilginç yaprakları olan bir bitkim vardı. İsmin bilmediğim için sormak istiyordum ama çiçek açmasını bekledim. uzun bekleyiş sona erdi ve yaklaşık 1cm çapında küçük kırmızı çiçekler dünyaya merhaba dediler. en azından ismini biliyorsanız ve yardımcı olabilirseniz. bakımı hakkında araştırma yapmak isterim.. eğer sevdiyseniz bu narin zarif sarmaşığın tohumlarını paylaşmaktan mutluluk duyarım.
Eklenti 4298Eklenti 4299
Eklenti 4300Eklenti 4302
Eklenti 4301
tohumalrı da çekecektim ama makinamın pilleri azizlik yaptılar.
yaprakları ince balık kılçığı gibi fotoğrafta görünenlerdir

memet 10-10-2006 12:50

AHH.. bunlardan bende vardı ... bu sene nedense çıkmadılar tohumdan ...

gallus 10-10-2006 18:45

5 Eklenti(ler)
arkadaşlar bitkinin adını buldum. pembe, beyaz ve benimkisi gibi kırmızı çiçekli üç türü mevcut. tam güneş istiyor. erkan ilkbaharda ekilirse yazbaşından sonbahara kadar çiçekleniyormuş. ortalama 2-3feet genişliğe ve 6-12feet uzunluğa kadar ulaşabiliyor.tohumlarının 24saat süreyle ekimden önce ılık suda bekletilmesi tavsiye ediliyor.

şimdi şöyle bir soru sorayım benim tohumlar yağmurlarda ıslanmış biraz hatta içlerinden birkaçtanesi çimlenmişti. hemen kuruttum tabi. merak ettiğim tohumlarım zarar görmüşmüdür?

aşşağıya netten bulduğum birkaç resim yüklüyorum.
Eklenti 4304Eklenti 4305
Eklenti 4307
Eklenti 4308Eklenti 4306

gallus 10-10-2006 18:50

tabi artık galiba başlığında değişmesi gerekecek. ama nasıl yapıldığını bilmiyorum. yoksa zaten yapamıyorum mu?:rolleyes:

memet 10-10-2006 19:00

uygun bir başlık öner.. yönetimden değiştirilir başlık

gallus 10-10-2006 19:10

bitkinin ismi olmalı herhalde." quamoclit pennata (cypress vine) "Türkçe ismini de bilen çıkarsa, zannımca daha iyi olacak.

Mine Pakkaner 10-10-2006 21:53

Bu bitkinin yerel adı yıldız çadırı. Ancak farklı yerel isimlerle de karşılaşmak mümkün. Yıldız ipomea da denir. Çünkü bitkinin Quamoclit pennata olan isminin sinonimi Ipomea quamoclit tir. Ipomea nın bir çeşidini aslında yakından tanırsınız. İşte burada :)

http://www.junglegardens.co.uk/Plant...omeaIndica.jpg

gallus 10-10-2006 23:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Bu bitkinin yerel adı yıldız çadırı. Ancak farklı yerel isimlerle de karşılaşmak mümkün. Yıldız ipomea da denir. Çünkü bitkinin Quamoclit pennata olan isminin sinonimi Ipomea quamoclit tir. Ipomea nın bir çeşidini aslında yakından tanırsınız.

Evet Mine hanım zaten dikkatli bakan bir göz benim çektiğim resimlerde(2. ve 3.de çiçekleri dökülmüş yavaştan tohuma gelecek) bahsettiğiniz hepimizin bildiği ipomeayı da görecektir:p

google da ipomea diye arttığınızda harika renk ve çeşitlilikte ipomealara rastlamak mümkün.bence deneyin ve görsel bir şölenle gönlünüzü şenlendirin derim

gallus 11-10-2006 00:08

4 Eklenti(ler)
bir iki küçük örnek verelim
Eklenti 4315Eklenti 4316
Eklenti 4317 Eklenti 4319

gallus 11-10-2006 00:11

3 Eklenti(ler)
devam
Eklenti 4320Eklenti 4321
Eklenti 4322

tabii burada ellerinde farklı ipomea türlei olanları da görmek isteriz. Mine Hanımın resmin gönderdiği dışında (ondan istemediğimiz kadar etrafta var) renk ve türlerin tohumlarını paylaşmak beni de çok mutlu eder. tabi isteyen olursa konunun asıl sahibinin tohumları da sizleri bekliyor

Mine Pakkaner 11-10-2006 00:38

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim bu yaz kendi arşivim için çektiğim fotoğraflardan. Yer :İzmir Gümüldür. Mekan : Yan bahçe :)

Eklenti 4323 Eklenti 4325

memet 11-10-2006 10:04

Mine hanımın görüntülediği mor renkli olan çeşidin, pembesi, fakat yaprakları tek parça değil yırtık yırtık olan başka yerde görmediğim.. bir biçimi var bende..
ne yazık ki zaman geçtiği için çiçeği kalmadı.. tohum var üstünde...

batukhan 12-01-2007 19:37

merhabalar

gerçekten çok güzel narin bir sarmaşık yıllar önce annem alanyadan yohumlarını getirmişti.artık bizim çiftlikte her yıl kendiliğinden çıkıp önüne ne gelirse sarıyorlar:)bu bitkinin diğer bir yerel adı da evet komik ama zeki müren kirpiğidir.alanyada herkes öyle diyordu:))

saygılar

Oğuzhan 13-01-2007 09:52

çok Güzeller ..

çiçeksever 15-01-2007 10:59

mine hanım sol resimdeki sabah sefası değil mi, sağ resimin yaprakları farklı o başka bir çiçekmi?yoksa türü mü farklı?

darla 15-03-2007 12:52

Merhaba,
Yıldızçadırı ne kadar güzelmiş.Bundan da muhakkak edinmek isterim.
Sevgiler.

Mine Pakkaner 16-03-2007 00:08

Nisan sonu gibi doğrudan bahçeye ekilirler. Bu sene ben sizler için tohum toplayayım .

darla 16-03-2007 09:08

Mine hn.çok sağolun ilginiz için.
Merakla bekliyor olacağım.
Teşekkürler.

BenBen1967 16-03-2007 20:44

Bunlardan hiç görmemiştim ne kadar hoş bir görüntü sanki minik renkli lamba gibiler elinizde tohum kalırsa banada yollar mısınız?adada bahçede çok güzel olacaklar sanırım

cracked 30-03-2007 18:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gallus (Mesaj 44367)
elimde biraz tohum mevcut. yanlız yukarıda söylediğim gibi zarar görmemiş olmalarını umuyorum. ben biraz geç dikmiştim tohumları o yüzden ilk çiçeklerini yeni açmaya başladılar mevsimden fazla etkilenmezlerse bu senede tohum alabilirim sanırım. elimde de bir miktar var. yani ne demek dükkan sizin.

Evet Mine hanım zaten dikkatli bakan bir göz benim çektiğim resimlerde(2. ve 3.de çiçekleri dökülmüş yavaştan tohuma gelecek) bahsettiğiniz hepimizin bildiği ipomeayı da görecektir:p

google da ipomea diye arttığınızda harika renk ve çeşitlilikte ipomealara rastlamak mümkün.bence deneyin ve görsel bir şölenle gönlünüzü şenlendirin derim

ben foruma yeni üye oldum, öncelikle gerçekten yararlı bir forum...bende de bu sarmaşıktan var .. hazır tohumlardan alıp ektim... tohumları paylaşmaktan ziyade büyüdükten sonra nasıl tohum elde edebileceğimi anlatırsanız sevinirim, bu konuda hiç bilgim yok... teşekkürler..

BenBen1967 12-04-2007 17:54

Tohumlarından buldum Eminönü'de satılıyormuş:)Aldım birde dağıttım çoğunu elimde kalanları da bu aralar dikeceğim umarım benimkiler sağır tohum çıkmaz

BenBen1967 17-04-2007 13:10

Ve sonuç tohumlar çimlendi;)

Meksika 08-05-2007 13:19

Diktiğim hazır tohumlar 10 günde bu hale geldi. 3 renk açacağı yazıyor üstünde. bakalım bekleyip göreceğiz.

Ophrys 08-05-2007 14:39

Yıldız çadırı eken arkadaşlar tohumlarının şekli, büyüklüğü ilgili bilgi verebilir misiniz? Tohum fotoğrafı varsa daha da iyi olur.

Meksika 09-05-2007 13:16

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar,

Bahçedeki tel örgüye sardırabilmek için Hisarönü'nden 2.5-YTL ye bir paket, 3 renkli, ipomea tohumu almıştım. Tohumları bir gece suda beklettim, 10-15 gün önce toprağın 2-3 santim altına 2 şer 3 er diktim. 1 hafta içinde çıkmaya başladılar. 10 günlük hallerinin fotoğrafını nihayet ekleyebiliyorum. Bu çiçekler yıldız şeklinde değil. Mor, beyaz, pembe vs açacak. Pekçok yerde sıklıkla görülebilecek tür ipomea.

Tohum fotoğrafı yok elimde, ama koyulu açıklı, bulgur tanesi gibi olup, biraz daha yuvarlaktı tohumlar.

Maktas61, eğer hangi türden istediğinizi net olarak belirtirseniz (hani mümkünse fotoğraflı:)) Hisarönün'den (kaldıysa) sizin için de alıp, posta, kargo vs ile gönderebilirim.

zenfree 09-05-2007 22:58

Clematis'i Londra'da bir bahçede görmüştüm. Boyları 1.5 mt. kadar vardı.

Daha doğrusu o kadar güzel görünüyorlardı ki bitkinin adını sorduk. Beyaz büyük (manolyaya benzeyen) çiçekleri vardı. Ve çok güzel ferforjelere sarılmıştı. Ancak bakımını yapan kişi çok beklentisi olan bir bitki olduğunu söylemişti. Yetiştirmek biraz zor galiba.

Meksika 10-05-2007 11:20

Arkadaşlar, benim bulup aldığım tohumlar 10 ve 11. mesajdaki sarmaşıklara ait. Ben geçen yıl da bahçeye morlarından dikmiştim, çok ama çok hızlı büyüdüler, eylül ekime kadar çiçek kaldı üzerlerinde. Tek sorunum asmaya dolanmaları oldu. Bu yıl daha dikkatli davranmayı deneyeceğim. Eğer istediğiniz mor olanları hariç bu tür ipomeanın diğer renkleri ise bu hafta sonu Hisarönü'nden bakacağım. Şunu da söyliyeyim, telin bir yerinin dibinden kendiliğinden dökülmüş tohumlardan olsa gerek mor cinsin yaprakları da çıktı. Çok nazlı bir sarmaşık değil, özetle. Clematis biraz daha farklı anladığım kadarıyla. Çiçekleri de farklı.

maktas61 10-05-2007 13:33

Sayın Meksika,
10. ve 11. mesajdaki Ipomea'lar da çok güzel (özellikle 11. mesajdaki ebruli olan) eğer bulabilirseniz adresimizi veririz göndermeye çalışırsınız zahmet olmazsa. Clematis' leri Murat Pilevneli'nin (bahcevan. com) tavsiyesiyle tanıdım ama bir türlü bulamadım. Belki büyük şehirlerde vardır diye düşündüm.İlginize teşekkürler

Meksika 11-05-2007 11:17

2 Eklenti(ler)
Maktas61 ve sonreis66,

Bulabildiğim tohumlar bunlar. Eğer tamam diyorsanız adreslerinizi bekliyorum. Sonreis66 adresi gönderdim demişsiniz ama gelen bir bilgi yok. Bu arada bu sabah bahçemde bir mucizeyle karşılaştım. Kendiliğinden düşen ve yeşeren tohumlardan sözetmiştim. İlk çiçeği verdi bile. Buyrun..

BenBen1967 16-05-2007 15:31

Adabayrakoğlu size yolladığım tohumların bir kısmı yıldız çadırı tohumuydu , ama hangileri bilmiyorum;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024