agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/1695.htm)

Nariel 25-10-2008 13:21

2 Eklenti(ler)
Begonvilimin dallarının tümünde, dal boyunca tüm yaprak diplerinden çiçek geliyor. Mesela dal 1 metre ise, dipten uca kadar en az 20 noktadan 3-4'erli gruplar halinde çiçek kümeleri belirmiş. Başına bir iş gelmezse kısa süre sonra bitki mosmor olacak :p

yasemin 26-10-2008 12:54

4 Eklenti(ler)
Bir ay kadar önce Marmaris'ten gelen begonvili genişçe bir saksıya ektim. Ekerken kendi toprağında solucanlar görmüştüm, sulayınca yüzeye çıkanları ayıklayıp attım ama kalanlar oldu sanırım.

Şimdi de yaprakların bazılarında kuruma bazılarındada sarı sarı kurumuş görünümlü lekeler ve delikler oluşmaya başladı.

Camekanlı ve öğleden sonra güneş alan balkonda yaşıyor. Acaba yerindemi bi sorun var **** yanlış bişeylermi yaptık. Kurtarmak için ne yapabilirim? :(

Kiraz 26-10-2008 13:35

Sn. Yasemin, topraktaki solucanların bitkinize zararı yok. Yapraktaki deliklerden başka bir zararlı sorumludur. Dikkatlice bakarsanız, özellikle yaprak altlarını kontrol ederseniz belki görebilirsiniz. Bulabilirseniz zararlıyı, bulamazsanız da yapraklardaki bu durumu http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=zararl%FDlar sayfasında gösterirseniz, bilen arkadaşlar mutlaka çıkar.

yasemin 27-10-2008 11:13

Nurbahar yanıtınız için teşekkür ederim. Saksıyı ve yaprakların altını falan iyice kontrol ettim başka bir zararlı gözükmüyor. Yapraklardaki delikler kuruyan ve sararan yerlerde kendiliğinden oluşuyor sanırım. Bazı dalların uç kısınlarındaki yapraklarda da tamamen kuruma oluştu. Kurayan yaprakları elleyince nane gibi ufalanıyor.

Nariel 27-10-2008 11:17

Sayın yasemin, bu sararma ve kurumalar nem eksikliğinden kaynaklanabilir, su püskürtmeyi deneyin. Ancak sanırım bu oluşumların sebebi mantar da olabilir. Su püskürtmeyle durduramazsanız yine sorun, mantari bir hastalıksa tavsiyeler vermeye çalışırız.

yasemin 27-10-2008 11:23

Nariel toprak çok fazla kuru kalmadı. Ayrıca yapraklarıda nemlendirmem gerekiyormu? Bu sararmalar bir kaç gün içinde birden bire olmaya başladı ve hızla ilerliyor. Eğer dediğiniz gibi mantar ise ne yapmam gerektiği bilmiyorum :(

Nariel 27-10-2008 11:42

Evet yapraklara su püskürtülmesi gerekiyor, toprağını da aşırı ıslak tutmayın, nemli olması yeterli. Ortam değişikliğine tepki veriyor olabilir.

Mantarsa bir fungisit ile ilaçlamanız gerekiyor ama ne tür bir mantar olabileceğini bilmediğim için ilacın etken maddesinin ne olması gerektiğini söyleyemiyorum.

yasemin 27-10-2008 12:12

Nariel teşekkür ederim ilgine... Yarın sabahtan itibaren yaprakları nemlendirmeyi deniycem. Umarım sorun çözülür

Mine Pakkaner 27-10-2008 13:54

Begonvilinizin hiç bir sorunu yok endişelenmeyin. Hastalık filan değil.Yapraklarında gördüğünüz hasar da mekanik. Begonvilin yapraklarını özellikle nemlendirmenize gerek yok. Ancak sıcaklığın düşmesine tepki gösterirler. Birisi gelip geçerken veya rüzgar esince sürtünme olursa dikenler yaprakları hasarlıyor, sonra da bu görünüm ortaya çıkıyor.

suzan7 27-10-2008 19:07

Arkadaşlar,
geçen yıl mayıs ayında bir begonvil almıştım.
Annemde aynı tarihte bir begonvil almış.
Benim begonvilim cam kaplı terasımda duruyor.Haftada bir suluyorum ve suyuna çiçek coşturan ekliyorum.
Annemde haftada bir çim gübresi veriyormuş .Onun ki her dalından çiçek fışkırmış.Çim gübresinin gerçekten bir etkisi olabilir mi? acaba.
Bu konuda bilgisi olan varmı.

Mine Pakkaner 27-10-2008 22:33

Bu sizi şaşırtmasın. Çim gübresi de sonuçta bir bitki besini. Onun da içinde besin elementleri mevcut, demek formülasyonundan begonvil hoşlanmış. Elbette yalnızca gübre etken olamaz. Yerini de çok sevmiş.

yasemin 29-10-2008 10:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 306627)
Begonvilinizin hiç bir sorunu yok endişelenmeyin. Hastalık filan değil.Yapraklarında gördüğünüz hasar da mekanik. Begonvilin yapraklarını özellikle nemlendirmenize gerek yok. Ancak sıcaklığın düşmesine tepki gösterirler. Birisi gelip geçerken veya rüzgar esince sürtünme olursa dikenler yaprakları hasarlıyor, sonra da bu görünüm ortaya çıkıyor.

Mine hanım teşekkür ederim. Evde küçük yaramaz bir kedim var ve bazen balkonda bitkilerle oynamak istiyor.Belki yapraklarla o oynamış ve dikenlerin hasar vermesine sebep olmuş olabilir.

Gurtunca 09-11-2008 20:52

4 Eklenti(ler)
Sığacık'taki yazlığımın bahçesinden begonvil fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim..Dikkatimi çeken iki önemli özelliği var...Birincisi bahçesi bakım görmeyen sahipsiz evlerin begonvilleri bol çiçekli oluyor...( susuzluktan )İkincisi çimle bağdaşmıyor.Eğer ki çime bol su veriyorsanız ( ki gerekiyor ) aman begonvillerinizin etrafını çok az sulayın...

Son fotoğrafım ise akşamlarımın keyfi yasemin...Biraz rüzgar olduğunda kokusuna doyum olmuyor....;););)

Gurtunca 10-11-2008 09:07

Bu arada http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/3548.htm de Sn.Mine Pakkaner yasemin çeliklerinin ne zaman alınması gerekltiği ile ilgili bir soruya " Mart ayı " şeklinde bir cevap yazmış..İlginizi çekeceğini sanırım...

ahmeter 12-11-2008 17:31

begonvil

1 Eklenti(ler)
Bu hafta yeni acmaya başlıyan begonvil

ahmeter 12-11-2008 20:14

begonvil

Bu yaz çicek acan begonvilleri ağustos başı toprak üstünde bir karış bırakarak budadım çok güzel çiceklendiler şu an kapalı bir balkondalar şeklen cok güzel oldular selamlar

Nariel 21-11-2008 17:47

3 Eklenti(ler)
Burada begonvillerin coşma zamanı. Sokaklar arapsaçı gibi begonvil çiçekleriyle kaplanmış. Bizimki de artık zamanının geldiğini anladı ve elinden geleni yapmaya başladı:

günebakan 25-11-2008 10:47

Pazar günü yaptığımız ailecek geziden bir sürü begonvil ve maviş ağacı çeliği ile döndüm sahilevleri tarafında gezerken bir yaşlı amcanın bahçesindeki kocamannnn begonvili söktüğünü gördüğm tabii kaçırırmıyım hemen kolay gelsin diyerek yanına gittim ve begonvil çeliğinden bir tane istedim o gönlü geniş amcamız bana 20 taneye yakın begonvil çeliği ve kocaaa bir dalda maviş verdi sağolsun bende onların hepsini diktim (ama birde ateş rengi begonvil vardı bayıldım onun rengine sanırım yolum gene düşecek o taraflara :D)bakalım inşallah hepsi tutarsa bir sürü begonvil ve maviş çeliğim olacak ve burdan isteyen arkadaşlarla paylaşıcam:) Mavişin minik minik dalları daha ekmeden pıtır pıtır yaprak vermiş

erdek 04-12-2008 10:55

4 Eklenti(ler)
Begonvil'im yeni açtı. Fakat ben renginin böyle olabileceğini bilmiyordum. Hep kırmızı veya tonlarında bekliyordum. Açıkçası hayal kırıklığına uğradım. Böyle rengimi de varmış?

nurcanaybay 04-12-2008 11:44

Sn. Erdek , o begonvilin en güzel renklerinden biridir.Siz onu birde büyüyünce görün,
gözlerinizi ayıramıyacaksınız.

erdek 04-12-2008 12:13

Sy. nurcanaybay, yüreğime su serptiniz ***. ederim. Dediğim gibi ben böyle bir rengini bilmiyordum. İlk önce yapraklar sararıyor zannettim.

erdek 04-12-2008 12:18

Bu türün adını bilen varmı acaba?

Arzu Kasapoğlu 04-12-2008 12:20

SEvgili erdek, bu geçen yıl Gresun'dan kırmızı diye aldığımız begonvil sanırım. ;)Hatırlıyorsanız bende kırmızı diye almıştım.

Hayal kırıklığınızı çok iyi anlıyorum. Benimki de yazın açtığında çiçekleri neden kızarmıyor diye merak ediyordum.

OLsun, bu renkte güzel:) Çiçekler yoğun bir şekilde açınca daha güzel görünüyor.

erdek 04-12-2008 13:26

Merhabalar Arzu Hanım, yanılmadınız, geçen yıl Giresundan aldığımız begonvil. Olsun ne yapalım bu da böyle oluversin madem.

omar 04-12-2008 15:04

2 Eklenti(ler)
Sn. Erdek,

Merak etmeyin, Begonviliniz gelişip, büyüdükçe çok rastlanan bir renk olmadığından daha fazla seveceksiniz. Bende aynı şeyleri hissetmiştim...

Eklenti 54825
Eklenti 54826

Senior_Duke 01-01-2009 16:06

Merhaba. Benim Dalamandan getirttiğim Mor renkli begonvillerimle 1. yılım doldu. Geldiğinde oldukça kötü durumdaydı. Dipten budama yapıp kış boyunca ışık gören bir cam kenarına yerleştirmiştim. Yaza kadar dallanıp bolca çiçek verdi.

Kasım ayında yine dipten budama yaptım. 40cm'lik dik bir gövdesi ve bir kaç odunlaşmış dal bıraktım. Acaba her kış başlangıcı budama yapmamın bir zararı olur mu? Yeni yapmış olmama rağmen hemen yeni sürgünler vermeye başladı.
Bu arada Karadenizde yaşıyorum. Hemde oldukça soğuk bir ilinde.
Herkes yaşatamazsın demişti ben çiçek açtırdım :D

Şuanki hali bu şekilde.
http://img140.imageshack.us/img140/3...0232pm5.th.jpg

nalan 02-01-2009 19:49

''budama yapıp kış boyunca ışık gören bir cam kenarına yerleştirmiştim. Yaza kadar dallanıp bolca çiçek verdi.
.... Yeni yapmış olmama rağmen hemen yeni sürgünler vermeye başladı.
Bu arada Karadenizde yaşıyorum. Hemde oldukça soğuk bir ilinde''

Sayın Senior Duke,
Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama benim size bir sorum var.Begonvili budadıktan sonra bulunduğu yer kaloriferli mi? Yani soğuk mu;oda ısısında mı? Ben de begonvillerimi budadım ama kesinlikle sürgün verme gibi bir niyetleri yok.

nariçi 02-01-2009 20:06

Begonvil mersinde her bahçe kapısı üstünde var. Bu aralar yolum düşmüyor. Bonsaisini yapmayı düşünüyorum, burada açık alanda olmaz. Mersin'li olan arkadaş var mı?

Nariel 02-01-2009 22:34

Ben Mersinliyim, bonsaisini gayet güzel yapıyor forumdaki ustalarımız. Yabani olan mor begonvilden her yerde kendiliğinden yetişiyor Mersin'de, özellikle yaz başı ve sonbaharda muhteşem bir doğal güzellik sergiliyor Mersin yolları..

suzan7 02-01-2009 23:02

Mutlu yıllar,
Camlı terasımda büyüttügüm bir begonvilim var.Geceleri 5 derece oldugu için salona aldım.Ama hemen yapraklarını dökmeye başladı.Sebebi ne olabilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024