agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/1695.htm)

Ayşe Özdil 24-07-2008 13:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu (Mesaj 261737)
Sayın Omar, şimdi begonvilin rengi daha da belirginleşti, altın sarısı-turuncu karışımı çok hoş bir renk oldu. Kırmızı olmadığı için üzülmüştüm ama sevgili Narielinde dediği gibi çok orjinal bir renk.

Arzu Hanım, begonville ilgili sorularınızı yeni okudum. Ben de Ankara da begonvil yetiştiriyorum.Kışın saksıda , kapalı ama ışık alan bir yere aktarıyorum. Deneyimlerime göre , çiçek renk tonları bitkinin aldığı ışıkla da çok ilgili. Benim pembe begonvilim serada çok açık pembe çiçekler verirken , dışarda doğrudan güneşe çıkarınca çiçekler koyu pembe oluyor..

Ayşe Özdil 24-07-2008 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ohrid65 (Mesaj 261604)
Bu günde yapraklarını döktü ölecek diye çok korkuyorum balkona indirdim sıcaktanmı diye inşallah tekrar düzelir manisa çok sıcak büyütebilrmiyim her sabah ve akşam su veriyorum acaba fazlamı veriyorum daha saksıya almadım zarar görmesin diye çok hasas bir bitki olduğunu anladım

Bildiğim kadarıyla bitkiler ; ani yer , atmosfer ve ışık değişimlerine bu şekilde cevap verebiliyorlar.. Bir süre sonra yeni şartlara da alışacaktır. Ben dibi kurumadan sulamayın derim. Ayrıca begonvil yapraklarına su fışkıltılmasından da çok hoşlanıyor..

Ayşe Özdil 24-07-2008 13:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu (Mesaj 261737)
Sayın Omar, şimdi begonvilin rengi daha da belirginleşti, altın sarısı-turuncu karışımı çok hoş bir renk oldu. Kırmızı olmadığı için üzülmüştüm ama sevgili Narielinde dediği gibi çok orjinal bir renk.

Arzu Hanım, ayrıca begonviliniz tam çiçeklenince fotoğrafını bekliyorum. Rengini ben de merak ediyorum..

Arzu Kasapoğlu 24-07-2008 22:33

Yarın resim eklerim Ayşe Hanım. Çiçeklenme sadece uç kısımda var. Budama yapmadığım için begonvilim dallanmadı.
Evimiz kışın hiç güneş almıyor, yazın da saat üçten sonra balkonun ancak bir kenarı güneş görüyor. Begonvilimi mümkün olduğunca güneşten yararlandırmaya çalışıyorum.
Tam gün güneş gören bir yerde rengi herhalde çok daha güzel olurdu.

Ayşe Özdil 24-07-2008 23:29

[QUOTE=Arzu Kasapoğlu;261947]Yarın resim eklerim Ayşe Hanım. Çiçeklenme sadece uç kısımda var...

Çİçeklenecek kısımlar sandığınızdan fazla olabilir. Uçlarda önce yaprak zannettiğiniz kısımlar , bir anda bakıyorsunuz çiçeğe dönüşmüş...
Ankara da begonvili evinin içinde yetiştiren birkaç kişi tanıyorum..

Arzu Kasapoğlu 24-07-2008 23:40

İnşallah bolca çiçek verir Ayşe Hanım. Çiçekler çoğaldıkça rengi de daha hoş görünmeye başladı.

Bende kışın begonvilimi içeri alacağım. Mor begonvilin dışındakiler soğuğa karşı çok hassas diye biliyorum.

Nariel 25-07-2008 14:14

3 Eklenti(ler)
Benim begonvilimin ilk ve son halini göstermek istedim, koca kökü kırılan ama sonradan yaşama tutunan begonvilim ilk aldığımızda böyleydi:

Eklenti 43743

Şu an epey gelişmiş vaziyette, keyfi yerinde ama çiçeklenme yeteneğinin olduğunu unutmuş gibi ;)

Eklenti 43744
Eklenti 43745

ohrid65 25-07-2008 22:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayşe özdil (Mesaj 261781)
bildiğim kadarıyla bitkiler ; ani yer , atmosfer ve ışık değişimlerine bu şekilde cevap verebiliyorlar.. Bir süre sonra yeni şartlara da alışacaktır. Ben dibi kurumadan sulamayın derim. Ayrıca begonvil yapraklarına su fışkıltılmasından da çok hoşlanıyor..

teşekkürler ayşe hanım bende işimdi suyunu az vereceğim belki zamanla düzelir sabırla düzelmesini bekliyeceğim sevgiyle kalın

Arzu Kasapoğlu 26-07-2008 11:41

1 Eklenti(ler)
Hardal sarısı begonvilim; rengi resimdekinden daha sarı.

mihriban rahato 28-07-2008 12:24

beugainvillea

Ben bir beugainvillea çiçeği hayranıyım. Balkonumda yetiştiriyorum.AMA ne yaptıysam üretemedim .nasıl tutturabilirim .köklenmiyor cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Nariel 29-07-2008 21:01

1 Eklenti(ler)
Böyle begonvillere sahip olmak ne güzel olurdu.. Bundan çok daha güzellerini de gördüm ama bunu fotoğraflayabildim. Mucizevi..

Eklenti 44050

maktas61 30-07-2008 08:05

Sayın Mihriban,
Begonvillerle ben de çok sevdiğim için 15 yıldır zaman zaman uğraşıyorum. Zaman zaman diyorum çünkü 1-2 mt boyunda 6-7 adetini soğuklara kurban verdim. Üretimi: mayıs- haziran aylarında alınan 1 yıllık 15 cm lik sürgünler suda veya toprakta yaklaşık 1 ayda kökleniyor(başarı oranı yüzde seksen... tecrübelerimizle sabittir ) Çiçekli çelikler bile aynı şekilde köklenebiliyor . Bu ayda da deneyebilirsiniz. İnşallah başarırsınız.

sinaninci1 30-07-2008 08:54

[QUOTE=maktas61;263471]Sayın Mihriban,
1 yıllık 15 cm lik sürgünler suda veya toprakta yaklaşık 1 ayda kökleniyor

Benim merak ettigim suda siz hiç denedinizmi? agaçsı gövde biraz zor gibi
Saygılar

maktas61 30-07-2008 09:12

Sayın sinaninci1,
Zaten ben köklenmesi için suda bekletiyorum. Ağaçsı gövde zor fakat ağaçsı gövdeden çıkan 15 cm lik sürgünlerde kolay

ohrid65 02-08-2008 12:39

Bozulan beganvilim yapraklanmaya başladı inşallah çiçekte açar:p

ohrid65 12-08-2008 19:48

1 Eklenti(ler)
Nasıl resim koyuyorsunuz isminizin altına banada açıklayabilirmisiniz? Altaki resmi üye adımın altına koymak istiyorum

kiwici77 15-08-2008 13:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 (Mesaj 268004)
Sn. kiwici77,

Ben de bu yaz Datça'dan saksıda yetiştirmek üzere iki renkli (aynı dalda ve çiçekte pembe-beyaz renk var) begonvil aldım. Bursa'da yaşatabileceğimden şüpheliyim. Sabahtan öğlene kadar güneş ve rüzgar alan ön balkona koydum. Arka balkon öğleden sonra güneş alıyor acaba arka balkona mı alsam? Siz Yalova'da nasıl bir bakım uyguluyorsunuz? Aynı iklimde olunca tecrübenizden yararlanmak isterim. Nelere dikkat etmeliyim? Sulamayı nasıl yapmalıyım? Kışın içeri almayı düşünüyorum. Getireli iki hafta oldu, yerini sevdi galiba ki yeni sürgünler vermeye başladı. Çok özenerek aldığım çiçeğimi kaybetmek istemiyorum. Boyu yaklaşık 90 cm., saksısı 25 cm yüksekliğinde ve 20cm. çapında.
Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba sayın Uzman16,

Datçadan muhtemelen aynı yerden aldık çiçeği çünkü pek çiçekçi göremedim. Öncelikle, çiçek için uygun yer daha az rüzgar alan taraf, arka balkon için rüzgarlı veya değil dememişsiniz, eğer daha az rüzgar alıyorsa arka balkon daha uygun olur ( Tüh konu komşu görüp iç geçiremeyecekler)

Eğer Bursanın kışını az buçuk biliyorsam, bence çiçeğini 2 kat örterekte kurtaramassın, onun için içeri almak şart.

Çok sularsan, çok çiçek tutmaz, sadece boya gider ki buda begonvilin asıl görüntüsü değildir. Toprağın işallah süzektir, benimki pek değildi. Yeni sürgünler vermeye başladıysa form tutmaya başlamış demektir.

İleride saksısını değiştirirken dikkat etmen geren 1-2 detay var, zamanı gelince konuşuruz...

Saygılrımla.

Nariel 25-08-2008 13:55

1 Eklenti(ler)
Begonvilimin ilk çiçeğini nihayet bugün gördüm ;)

Eklenti 45748

ohrid65 28-08-2008 20:23

Budama ne zaman yapılıyor belli bir zamanı varmı uzman 16 begonvilinizin rengi çok güzel nilay 2002 begonviller pazarlarda satılıyor fiyatlarıda çok uygun 1 metre begonvili 4 ytl aldım

MSaygin 28-08-2008 20:31

Ben makası elime aldım mı gelin duvaklarını budamadan yerine kaldırmıyorum :)
Doğru bir zamanı var mı bilmiyorum ama ne zaman budarsam budayayım hemen yeni sürgünler verip büyümeye devam ediyor, öyle dayanıklı, dertsiz bir bitki ki...

ohrid65 28-08-2008 20:40

çıçeklerini dökünce budayayım bende budadıklarımı suya koyacağım belki tutarlar teşekkürler m saygın

Arzu Kasapoğlu 28-08-2008 21:00

O zaman ben de benimkini hemen buduyayım. Çiçekleri döküldü ve sadece boyuna uzuyor.

Hiç dalı yok.

MSaygin 28-08-2008 21:23

Arzu Hanım, boyuna uzadığı zaman bonsaici arkadaşların yaptığı gibi telle değişik bir şekil vermek mümkün oluyor, ana dalı hafif yuvarlatıp, sonra kesip ucundan taçlandırabilirsiniz.Yalnız gelin duvağı kırılmaya çok hassas şekil vermeye çalışırken dikkatli olun.

Arzu Kasapoğlu 28-08-2008 23:28

Teşekkür ederim Mehmet Bey. Benimkinin rengi zaten belirgin değil. Tek dal oluncada çiçeklerin hiç bir gösterişi yok. Uygun bir tel bulup yaparken size tekrar danışırım.

Nariel 29-08-2008 12:33

Arzu Hanım, size bir tavsiyem var, gözlemlerime göre begonvil ve hanımelinin yatay pozisyonda duran dallarının gözlerinden, yukarı doğru birçok sürgün çıkıyor. Dikey durumda büyüyen dallarda ise sürgün çıkmıyor, dümdüz uzuyor.

Sizin begonviliniz bir desteğe dikey durumda bağlıysa bence çözün, dalı kırmadan yatay durdurmaya çalışın. Yatay olarak başka bir desteğe bağlayabilirsiniz.

Benim hanımeli ve begonvilimde böyle oluyor, dalların yere paralel olduğu durumda hemen yaprak diplerinden sürgün vermeye başlıyor.

Nariel 29-08-2008 13:20

2 Eklenti(ler)
Fotoğraflarla örnek göstermek istiyorum:
Yatay konumdaki dalların üzerindeki sürgünler (Begonvil ve Hanımeli).

Eklenti 45950
Eklenti 45951

Arzu Kasapoğlu 30-08-2008 00:09

Mesajı şimdi farkettim Nariel. Benimki uzun bir çubuğa dikey olarak bağlı.

Tel arama fırsatım olmadığı için Mehmet Beyin tavsiyesini uygulayamamıştım.

Yarın ilk fırsatta dediğin gibi begonvilden destek çubuğunu çıkaracağım.

Teşekkür ederim.

Nariel 30-08-2008 10:49

Kökünü oynatmamaya çok dikkat edin, destek çubuğunu çıkarınca eğilmeden dolayı kök zedelenebilir. Begonvillerin kökü çok hassas..

Arzu Kasapoğlu 30-08-2008 12:25

Çubuğunu çıkardım ve sardunyaların üzerine doğru yatırdım.

ohrid65 01-09-2008 14:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 (Mesaj 279990)
bana söylenen budamanın kasım ayında yapraklarını döktükten sonra yapılması gerektiği. Ayrıca soğuğa dayanıklı olmadığından aşırı soğuklarda içeri almamız gerekiyormuş.
Ama tecrübeli arkadaşlar varsa onların dediğini de yapabiliriz bence.

merhaba uzman 16 ben eski büyük bir küpe ektim begonvillerimi terasta duruyorlar içeri nasıl alırım bilmiyorum yerinden bile kıpırdamıyor üzerini örterim çok soğuklarda yazlıklarda hep dışarıda görüyorum onlara nasıl birşey olmuyor manisa çok soğuk olmuyor inşallah sardırırım duvara kasımda bende budayayım o zaman sevgiyle kalın

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024