agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Pasiflora - Çarkıfelek çiçeği (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/1313.htm)

yener.T 18-07-2010 18:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın (Mesaj 673822)
Sn. serilaa;

Bu Pas. edulis değil, Pas. caerula olabilir. Çiçeğinin fotoğrafı mevcut mu sizde?

Sevgiler ;)

resimleri çektiğimde çiçekleri sönüktü bu yüzden çekemedim.En yakın zamanda çiçekleri de resimliyeceğim.Selamlar.

Yılmaz Yalçın 18-07-2010 18:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa (Mesaj 673801)
Benim bahçemdiki pasifloranın edulis olduğunu tahmin ediyorum.Bütün bahçeyi sardı.Sabahtan akşama kadar güneş görüyor.Meyvaları portakal renginde yumurta biçimi
çiçekleri ise akşamları açıyor.Ben fazla bir bakımda yapamıyorum.Kendi kendine yetişiyor.
Bu sezon sonu çeliklerini alıp paylaşım yapmayı düşünüyorum.Tohumlar içinde aynı
Buyrun resimleri

Sevgili Serlaaa,
Bu passiflora edülis değil,carruela türü bence.

egetropical 18-07-2010 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa (Mesaj 673801)
Benim bahçemdiki pasifloranın edulis olduğunu tahmin ediyorum.Bütün bahçeyi sardı.Sabahtan akşama kadar güneş görüyor.Meyvaları portakal renginde yumurta biçimi
çiçekleri ise akşamları açıyor.Ben fazla bir bakımda yapamıyorum.Kendi kendine yetişiyor.
Bu sezon sonu çeliklerini alıp paylaşım yapmayı düşünüyorum.Tohumlar içinde aynı
Buyrun resimleri

bu bitki passiflora cerulea türüdür. p.edilus un meyveleri mor turuncu dur.
edilus -2, -3 dercedelerde kurur. cerula türü ise -10 c' ye kadar dayanır.

P. ceruleanın piyasada meyveleri pek makbul olamamasına rağmen çiçeklerinin ekstresi ile kaizen chrysin elde ediliyor. östrejen ve testoresyon seviyelerini artırıyor. anti kanser ilacı diyede satılıyor.
yılda toprakta sorun yoksa 4-8 metre sürgün verir. çok iyi dekarasyon bitkisidir. tek sıkıntı yayılmacı olmasıdır, komşunun bahçesinden çıkıverir.

yener.T 18-07-2010 21:18

pasiflora

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bilgi ve ilginize teşekkür ederim.Pasiflora cerulean olduğunu öğrendiğim bitkinin çiçeklerin resimleri aşağıdadır.Bu meyvaların çekirdeklerini eksek olurmu,birde sürgünleri
bu mevsim daldırsam verim alabilirmiyim?Selamlar.

elifipek 25-07-2010 00:41

2 Eklenti(ler)
herkese iyi geceler,
bende çok önceden üye oldım fakat henüz çok fazla şeyler paylaşadım.sadece buradaki bilgilerden yararlanıyorum.esas sormak istediğim 2 sene önce pasiflorayı bahçemize ektik ve bu sene bütün çatıyı kapladı ve meyva vermeye başladı.meyvaları sizce yenir mi ?

Jezebel 25-07-2010 09:13

Evet içindeki tohum çevresinde kırmızı jölemsi bir doku var o yenebilir .
Ancaak 3 meyve sınırını aşmasanız iyi olur , sakinleştirir , uyutur ...
" Passiflora " adındaki sakinleştirici şurup bu meyveden üretiliyor ;)

sym 30-07-2010 18:42

Bende bu gün 2 çeşit pasiflora tohumu aldım umarım yetiştirebilirim.

sym 31-07-2010 10:39

Tohumlarım geldi hemen suya koydum fakat çeşitlerden birinin adı PASSIFLORA PANDORA olarak geçiyor. Bilgisi olan arkadaş varsa payşabilir mi? Mesela meyvesi yenir mi?

Yılmaz Yalçın 30-08-2010 20:19

Arkadaşlar,
P.caruela türünden şimdi çelik alıp çoğaltmak mümkün müdür?

nazlı06 31-08-2010 08:57

Ben bir türlü çimlendiremedim herhalde çelik alıp köklendirmek en iyi yol olacak

sercan1969 31-08-2010 10:43

P.Edulisi iç mekanda yetiştirmek zor mu acaba?
İç mekanda yetişen bazı bitkiler meyve vermiyor.P. eduliste bu bitkilerden mi acaba?

fatmadundar 31-08-2010 17:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 (Mesaj 690035)
Ben bir türlü çimlendiremedim herhalde çelik alıp köklendirmek en iyi yol olacak

Nazlı'cım, ben sana köklü verebilirim. Annemin bahçesindeki köklerinin uzandığı her yerden fışkırıyor.

nazlı06 31-08-2010 20:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatmadundar (Mesaj 690259)
Nazlı'cım, ben sana köklü verebilirim. Annemin bahçesindeki köklerinin uzandığı her yerden fışkırıyor.

Yaşasınnnnnnnnnnnnnnnn

Virtue 16-10-2010 11:05

Merhaba.Ben botanik marketten bir edulis fidanı almıştım yazın.Boyu 2 mt oldu.Salonda büyük bir saksıda bakıyorum.2 tane 1.5 mt bambuya sardırdım ama bambunun boyunu aştı maşşallah :) Devamlı uzuyor nereye kadar gider acaba ? Salonda büyütmeye devam edebilir miyim ? Ve salonda çiçeğini ve meyvesini görebilir miyim ? Bir de bu bitki ne zaman çiçek ne zaman meyve veriyor ?

nariçi 16-10-2010 16:54

Edulisler 2 metreyi aştı birkaç yan sürgün verdi ama bu yıl hala çiçek yok.

ramkom 31-10-2010 12:40

Merhaba.Bir yapı marketten Pasiflora bleue tohumu alıp çimlendirdim yer olmadığından da evde saksıda büyütüyorum.Balkonumuda kış bahçesine çevirip üç beş bitki yetiştirmekteyim.Bildiğim kadarı ile bendeki bitki yanlızca dekor amaçlı çiçek açıp meyve veriyor ama meyveleri tohum amaçlı kullanılabiliyor.
Bu bitkinin öbür türlerini nasıl temin edebilirim.Biraz araştırdım fide olarak hep aynı cins bitki mevcut.Beni konu hakkında aydınlatırsanız sevinirim. saygılarımla.

a1919 02-11-2010 10:27

Sayın ramkom gittigidiyor.com da değişik türlerde tohumları var. Oraya bakabilirsiniz.

Heaven 02-11-2010 14:38

ben de yaklaşık 1 senedir hayalini kuruyorum bu bitkinin. her yolu denedim. en sonunda

çimlendirdiğim 3 tohum şimdi büyüyorlar 2-3 cm oldular . fakat bu seferde yaprakları sararıp solmaya başladı sanırım kaybedeceğim bunları da önerisi olan var mı?

ramkom 07-11-2010 13:19

Tesadüf akşam eve dönerken bir apt. bahçesinde pasiflora gördüm ve çaktırmadan güzel sürgünlerinden koparıp suya koydum.Umarım işe yarar.Zira daha önce denediğimde bir netice alamamıştım.
Yinede bir ümit.Bu su içinde köklendirme işlemi her bitkiye uygulanamıyor biliyorum.Ama işlem sırasında suyu mineral bakımından zenginleştirmek için sıvıya eklenebilecek yardımcı solüsyonlar mevcutmudur.

Yılmaz Yalçın 07-11-2010 17:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ramkom (Mesaj 713444)
Tesadüf akşam eve dönerken bir apt. bahçesinde pasiflora gördüm ve çaktırmadan güzel sürgünlerinden koparıp suya koydum.Umarım işe yarar.Zira daha önce denediğimde bir netice alamamıştım.
Yinede bir ümit.Bu su içinde köklendirme işlemi her bitkiye uygulanamıyor biliyorum.Ama işlem sırasında suyu mineral bakımından zenginleştirmek için sıvıya eklenebilecek yardımcı solüsyonlar mevcutmudur.

Direk toprağa çeliklersen tutma şansı daha yüksek olur..

sevim.K 08-11-2010 05:55

Pasiflora bitkisinin bir metre çevresinde başka bitkilerin yaşamadığını doğru mu? Kızım söyledi. Ona da bitkilerle ilgili olduğunu söylediği bir arkadaşı söylemiş. Nedenini, doğruluk derecesini bilmediğim için öğrenmek istedim

kopshtar 08-11-2010 15:31

Doğru değil Sevim hanım, benim pasifloranın altında birsürü bitki kardeş kardeş yaşıyorlar.
Yanlız yazın sıcak günlerinde bazı bitkiler asit salgısı üreterek altındaki otsu bitkileri yakabiliyor. Belki bahsedilen böyle birşey olabilir.

sevim.K 08-11-2010 15:48

Teşekkür ediyorum yanıt için. Belki de yazdığınız nedenle öyle demişlerdir:)

dünyam1 08-11-2010 18:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatmadundar (Mesaj 690259)

ben de istiyorum ama ;)

nurcanaybay 08-11-2010 18:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 713666)
Pasiflora bitkisinin bir metre çevresinde başka bitkilerin yaşamadığını doğru mu? Kızım söyledi. Ona da bitkilerle ilgili olduğunu söylediği bir arkadaşı söylemiş. Nedenini, doğruluk derecesini bilmediğim için öğrenmek istedim

Yabancı kaynaklarda Clematislerin Passiflora ile birlikte dikilmesi öneriliyordu .Sebebini açıklayan bir yazıya rastlamamıştım belki clematis'in tutunmasını sağlamak içindir ,bilmiyorum.Bu yüzden edindiğiniz bilginin doğru olmadığını düşünüyorum.

nariçi 08-11-2010 19:42

Passifloralar kaç yıllık olunca çiçeklenip meyve veriyor? öğrenelimde sabırsızlık etmeyelim.

Samsunlu55 18-11-2010 21:54

Çarkıfelek kışın yaprak dökmüyor değil mi:confused: Passiflora coerulea cinsinden balkona ekmeyi düşünüyorum.

Passiflora coerulea
- En arsızıdır.
- Çok hızlı büyür.
- Çeşitli organlarının yaşadığı çiçeklerinin renkleri beyazdan maviye açık erguvaniye değişir.
- Yumurta biçimli sarı-turuncu meyveleri olur.
- (-15º/-10º )

nariçi 18-11-2010 23:51

Buradakiler (edulis) yaprakları münferiden sararmaya başladı. Bu durumda yapraklarını dökecek mi?

Can Dostum 19-11-2010 11:29

2 Eklenti(ler)
siteye üye olmama sebep olan passifloralarım :p iki ay önce meyveden alıp hiçbir işlem yapmadan ektiklerimin şimdiki hali

ykolko 29-11-2010 15:28

passiflora cerulea türü mü,yoksa passiflora edilus türü mü hafif dikenli oluyor arkadaşlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024