agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni642Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2016, 13:19   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2016
Arkadaslar elimde wisteria tohumu var bugunlerde ekmem prk akillica olmaz degilmi.

omerbguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2016, 13:15   #452
Yeni Üye

elimdeki tohumu yapay yöntemler olmadan şimdi ekmelimiyim günler geçiyor bi yardımcı olun

Eski 15-09-2016, 15:11   #453
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Elinizde kaç tohum var. Bir kısmını şimdi ekin. Bir kısmını ise ilkbaharda ekin. Aslında tohumdan yetiştirmek yerine ilkbaharda alacağınız çelikleri bir veya iki gözü dışarıda kalacak şekilde biraz gölgede sulamasını yapabileceğiniz bir yere dikin. En az üç dört göz toprak altında kalsın. Hemen hemen hepsinin tuttuğunu göreceksiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2016, 20:14   #454
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bonsaı saksı sına girebilen morsalkımım

Eklenen Resimler

sevoş, Muda, efeege ve 4 kişi beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 15:33   #455
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Elinizde kaç tohum var. Bir kısmını şimdi ekin. Bir kısmını ise ilkbaharda ekin. Aslında tohumdan yetiştirmek yerine ilkbaharda alacağınız çelikleri bir veya iki gözü dışarıda kalacak şekilde biraz gölgede sulamasını yapabileceğiniz bir yere dikin. En az üç dört göz toprak altında kalsın. Hemen hemen hepsinin tuttuğunu göreceksiniz.
10 adet var celikleri alsam bile bu tohumlari ekmeyi dusunuyorum

Muda beğendi.
Eski 05-10-2016, 19:19   #456
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2016
Bu hafta sonu aldığım 20 çeliği kum torf ve perlit karışımına diktim. Köklenmesi için salkım suyu hazırlamıştım ama bu mevsim uygun mu ?
**** en uygun ay hangisi arkadaşlar

sky83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2017, 13:46   #457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2017
Merhaba arkadaşlar,
Tohumdan ektiğim mor wisteriam kaç cm olunca saksıya almalıyım?
ilk ve son halleri resimdeki gibi. Kökleri toprağın altında uzun şekilde görünüyor. Bonsai olarak yetiştirmek istiyorum.

Eklenen Resimler

Jezebel ve Milla beğendi.
Nilay.cvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2017, 19:23   #458
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Mor salkım görünce aklıma hep Atatürk Orman Çifliği girişindeki gişeler aklıma geliyor.Cumartesi yürüyerek gittiğimiz A.O.Ç nin kapısındaki o mor salkım şuanda çifliğin geneli gibi o da belediyeden nasibini almıştır.Çok üzücü.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 16:07   #459
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2016
Merhaba arkadaşlar saksida iki mor salkimim var fakat birinin yaprakları koyu yeşil diğeri ise açık yeşil koyu yeşil olan ciceklenmis ti ama açık yeşil olan sanırım genç bir morsalkim ama yaprakları arasındaki bu renk farkı nedendir bilenler var mi

tozlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2017, 13:43   #460
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Name:  DSCF0127.jpg
Views: 1132
Size:  71.7 KB

Name:  DSCF0158.jpg
Views: 1111
Size:  69.1 KB

Name:  DSCF0140.jpg
Views: 1190
Size:  62.3 KB

Yıllar geçtikçe büyüyor ve güzelleşiyor.

mozen, Jezebel, Milla ve 3 kişi beğendi.
Eski 29-04-2017, 13:47   #461
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Wisteria Sinensis 'Alba' Beyaz mor salkım fidanına da nihayet ulaştım.

Ayrı bir başlık olmayınca (Aşılama başlığı hariç ) mecburen buraya ekledim. Bu mor salkıma beyaz salkım aşılasak olabilir mi deneme yapacağım.

Bir de pembe renklisini bulabilsek mükemmel olacak.

Name:  DSCF0098.jpg
Views: 1089
Size:  39.8 KB

Name:  DSCF0099.jpg
Views: 1035
Size:  57.8 KB

mozen, OSMAN45, nikon_ ve 7 kişi beğendi.
Eski 13-05-2017, 15:20   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2017
Merhaba, wisteriam büyüdükçe kırılacak diye endişeleniyorum. Gövdesine destek koymam gerekir mi?

Eklenen Resimler

Milla ve sage888 beğendi.
Nilay.cvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2017, 00:21   #463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2016
Arkadaşlar Adana' da nerede bulabilirim yardımcı olabilir misiniz ? İnternetten hangi siteler güvenilir. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hazergok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 14:01   #464
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Japon wisteria ve Çin wisteriası hakkında bilgi verilen bir yer. Bizdeki bitkiler hep Çin wisteriası anladığım kadarı ile. Çiçek boyları küçük.

Japon wisteria, ulaşabileceği her şeye tırmandıracak ve 50 fit (15 m) ya da daha fazla uzunluğa ulaşabilecek güçlü bir sarmaşıktır. Daha eski saplar odunsu hale gelir ve çapı 7-10 cm (3-4 inç) kadar olabilir. Japon wisteria'nın her biri 13-19 broşür ile 30 cm uzunluğunda, yapraklarından yaprak döken tek yaprakları vardır. Japon wisteria'yı Çin wisteria'sı ile karşılaştırın ( Wisteria sinensis), sadece 7-13 broşürü var. Ayrıca Japon wisteria sarmallarının saat yönünde spiral olduğunu, buna karşın Çin wisteria sarmallarının saat yönünün tersine spiral olduğunu not edin. İlkbahar başlarında, yapraklar ortaya çıktıkça ya da biraz önce ortaya çıktıkça, Japon wisteria, mavi, mor, pembe ya da beyaz olabilecek, kokulu bezelye benzeri çiçeklerin asma rasemaları ile çiçek açar. Her çiçek, standartında (en üstteki petal) küçük beyaz ve sarı işaretlere sahiptir. Japon wisteria'nın gösterişli çiçek kümeleri 30-50 cm uzunluğunda 12-20, Çin wisteria uzunluğu ise 30 cm uzunluğunda veya daha az. Her kümedeki münferit çiçekler tabandan başlamak üzere aşamalı olarak açılıyor. Çiçekler, 15 cm (6 inç) kadar kadife yeşil yassı bakla izler.

Japon tilki çeşitleri arasında büyük çadırlarda 24 cm (60 cm) uzunluğunda beyaz çiçekler bulunan 'Alba'; Pembe çiçeklerle 'Honko'; Mor çiçeklerle "Royal Purple" ("Siyah Ejder" olarak bilinir); Çift mavimsi mor çiçeklerle "Violaca Plena" ("Çift Siyah Ejderha" olarak anılacaktır); Derin pembe, neredeyse kırmızı çiçeklerle 'Rosea'; ve lila-mavi çiçeklerin rasemeleri 3-4 ft (0.9-1.2 m) uzunluğunda olabilen muhteşem Macrobotrys'dir.

yer
Wisteria floribunda , Japonya'ya özgü bir ülkedir ancak, New England'dan güneye, Florida'ya ve batıdan Texas'a kurulduğu Kuzey Amerika da dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde tarimdan kaçıp çığır açmıştır. Yerel aralıkta Japon tilki akarsu bankları boyunca ve açık, nemli ormanlık alanlarda görülür.

Kültür
Işık: Wisteria tam güneşte gelişir ve kısmi gölgeyi tolere eder. En iyi çiçeklenme, tam güneşli bitkilerden gelir.
Nem: Japon tilki bitki nemli fakat iyi drene olur ve olması gerektiği zaman kuraklığa aşırı derecede dayanıklıdır.
Sağlamlık: USDA Bölgeleri 5 - 9 .
Yayılma: Genç, hızlı büyüyen saplardan ilkbaharda alınan bazal kesimlerin kök yolu oldukça kolaydır. Yeni bitkiler, genellikle oldukça etkili katmanlama yöntemiyle de başlatılabilir. Tohumdan yetiştirilen bitkiler, çiçek açma yaşına erişmek için yıllar alır. Çeşitler fidelere aşılanır.
Japon wisteria
Japon wisteria çiçeklerinin bu yakın çekimi, fasulye ailesi olan Fabaceae'nin diğer üyeleriyle yakın benzerliğini ortaya koyuyor.
Japon wisteria asma
Bu Japon boğazını sınırlar içinde tutmak için bir sezonda üç ya da dört abartı gerekiyor ve bir ekran olarak korunuyor.
kullanım
Japon tilki, 50 cm (50 cm) veya daha fazla uzunluğa ulaşabilen, devasa, çok gösterişli çiçek kümeleri için popülerdir. Ilgili Çin wisteria kadar kokulu değil, ama her bit güzel. Japon wisteria, ilkbaharda Çin boğazından daha erken açar ve bu, çiçeklenmeyi engelleyecek geç donmaya karşı daha savunmasız hale getirir (ancak bitki öldürmez). Wisteriler, pergolalar, gazebolar ve benzeri kafes benzeri yapılar için popüler sarmaşıklar olup, sarkık spreyleri renkli kokulu çiçeklerin en iyi şekilde gösterebilir.

Bütün wisteriler, onları kontrol altında tutmak için agresif ve tekrar tekrar budama yapmalıdır. Neredeyse her yapı üzerinde eğitim alabilirler, ancak en sevdiğimiz yöntem onları bağımsız bir çalı veya ağaç benzeri biçime getirmektir.

Wisterias, özellikle arılar ve kelebekler gibi polenleştirici böceklerle çok popülerdir.

Özellikler
Wisteria cinsini içeren alt ailenin üyeleri, bir tanesinin (diğer bir deyişle) dört tane yapraklar üzerinde bir başlık (standart) oluşturduğu ayrıntılı bezelye benzeri çiçekler taşır ve ikisi de yan "kanatlar" oluşturur ve ikisi de yan kanatlar oluşturur ve ikisi de birbirine kaynaşarak omurga. Doğal Asya ve doğu Kuzey Amerika'da yaşayan, dokuz ya da on tane Wisteria türü vardır; nadir görülen bir dağılım örneği değildir.

Uyarı
Japon tilki, yakın akrabası, tilki tilki gibi, son derece invaziv olabilir. Her iki tür de tırmandıkları ağaçları boğuyor ve onların sırf ağırlıkları eviniz gibi yapılara zarar verebilir. Sincapların zona ve evlerin kenarlarını sileceği biliniyor. Oryantal wisteriler sık ​​sık bitki örtüsünün altına düşen koşucular göndererek, yakın veya hemen yere iner. Kök sistemleri, yer altı borularının yanı sıra somut temellere ve döşemelere de zarar verebilir. Hem Japon hem de Çin boğazları ilgili organizasyonlar tarafından istilacı egzotik zararlı bitkiler olarak kabul edilir. Akıllı bahçıvan, bölgesine özgü bir türü seçmesi konusunda iyi bir tavsiyede bulunur. Kuzey Amerikalı bahçıvanlar için, çok daha iyi davranılmış Amerikan tırabzanı ( W. frutescens) veya Kentucky wisteria ( W. macrostachya ).

https://floridata.com/Plants/Fabacea...loribunda/1248

Eski 27-09-2017, 14:17   #465
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

https://www.gardenclinic.com.au/how-...eria?pid=44203

Eski 10-01-2018, 15:26   #466
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2018
.

Tohumu bekleteceğimiz suyun sıcaklığı ne kadar olmalı?
Tohum bekledikten sonra sonra tohumu nasıl bir yerde yetiştirmeliyiz?

Cengizhan Soylu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 01:11   #467
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Elimde çok sayıda Mor Salkım fideleri var ilgilenenler varsa mesaj ile iletişime geçebilirler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 11:24   #468
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barba1981 Mesajı Göster
Elimde çok sayıda Mor Salkım fideleri var ilgilenenler varsa mesaj ile iletişime geçebilirler.

merhaba,

benim ihtiyacım var şu an, özel mesaj gönderiyorum.

rb16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 14:53   #469
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İlk defa açan mor wisteria

Name:  MOR.jpg
Views: 819
Size:  66.4 KB

Tam ihtişamına kavuşmadı ama.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2018, 19:43   #470
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2017
Merhaba, 15cm boyunda mor salkim fidemi evin duvariyla arasinda 15cm olacak sekilde diktim. Ilk defa yetistirecegim, yeterli bilgim yok. Umarim yasar ise, bu mesafe yeterli mi cunku duvara sardirmak istiyorum. Hic yakindan gormedim bu agaci, internette gorup asik oldum. Govde yapisina falan da salkimlarina bakmaktan dikkat edemedim. Yerini degistirsem mi degerli fikirlerinizi rica ediyorum.

gzeynep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2018, 17:18   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Kapımız şenlenmiş...

Eklenen Resimler

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2018, 10:20   #472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
İlk defa açan mor wisteria

Eklenti 668455

Tam ihtişamına kavuşmadı ama.
Merhaba, daha önce bu konuda 9.sayfada paylaştığınız, sene 2012'de eklediğiniz mor salkım bu yıl-2018 martta yeni mi çiçek verdi? aynı çiçek değil mi? benim de 2012'de eklediğiniz formda bir mor salkımım var, 1-2 sene sonra en geç çiçek verecek sanmıştım

Jezebel beğendi.
sage888 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2018, 11:33   #473
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Defalarca paylaştıklarım başkalarına ait olabilir. Bakıp bakıp imrendklerim.
Şahsıma ait çiçek açacak düzeye getiremedim Wisteria”Duble Dragon “ öldü.
3 ev değiştirmek ona iyi gelmedi sanırım.
Bu bitkiyi 2 yıl önce pazardan 3 TL verip aldım.
Bahçemde ilk çiçeği.
Umarım açıklamalar yeterli olmuş olsun.

Emine Akman beğendi.
Eski 18-06-2018, 22:41   #474
Yeni Üye

Anatolia34's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2018
Alıntı:

Merhaba. Mor salkımlarınızdan elinizde varsa sahiplenmek isterim. Halen varsa çok sevinirim.

Anatolia34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2018, 22:12   #475
Yeni Üye

Anatolia34's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2018
Alıntı:

Geç mi kaldım? Yanıt alamadım da.

Anatolia34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 08:12   #476
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Anatolia34 Mesajı Göster
Geç mi kaldım? Yanıt alamadım da.
barba1981

Son Hareketi: 21-04-2018 19:45

Bu arkadaşımız siteye iki aydır girmemiş, sorunuzu görmedi, cevap veremez

Emine Akman beğendi.
Eski 22-06-2018, 08:47   #477
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Bu bitkiyi ilk defa yetistiriyorum. Kumeler halinde yaprak dokmesi normal midir? Ufak bir kume ama icinde rahat 10 yaprak var.

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 09:54   #478
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi ciftci Mesajı Göster
Bu bitkiyi ilk defa yetistiriyorum. Kumeler halinde yaprak dokmesi normal midir? Ufak bir kume ama icinde rahat 10 yaprak var.
Sn. acemi ciftci;

Mor salkım kümeler halinde yaprak dökmez. Kış dönemine giren zamanlar hariç. Resim koyabilirseniz daha iyi olur. Sulamada sıkıntı var ise su vermeyi ihmal etmeyin. Çok fazla su ihtiyacı bulunmakta. Kökte bir sıkıntısı var ise o zaman da yaprak dökebilir.

Eski 22-06-2018, 23:56   #479
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Yapraklari topladigim icin fotograf cekemedim. Ama bi dal komple asagi inmis gibiydi. Bugun de cicek acti. Belki bi sekilde alakalidir.

Bendeki sanirim kisa cicekli bir varyete. Uzun ciceklisini nereden bulabilirim? Bir ara Zengarden'da varmis ama stokta gorunmuyor.

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2018, 23:09   #480
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sn. acemi ciftci;

Önemli değil şu anki halinin fotoğrafını çekin.

Muhtemelen biraz küçük. O nedenle kısa çiçek verebilir. Büyüyüp güçlendiği zaman bol ve daha büyük çiçekleri olacaktır.
Bir dalı kırılmış olması durumunda yerinden kopmasa bile yaprakları kuruyabilir. Diğer dallarda kuruma yok ise problem de yok.

Reklamlarda çıkan çiçekleri pek fazla dikkate almayın isterseniz. Gelen ürün çok farklı çıkabiliyor.
Çok uzun çiçekli olanı ben halen görmedim yurdumuzda. Belirli bir uzunlukta oluyorlar. Çok da kısa değiller. İlkbaharda açanlar daha uzun ve bol çiçekli oluyor. Bizim burada sonradan açanlar küçük oluyorlar. Sıcak yerlerde ve sahillerde sürekli açıyormuş.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024