agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen sakdag
  • 1 Gönderen münevver48
  • 4 Gönderen sakdag

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2015, 12:55   #1
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Anredera cordifolia

''Güney Amerika kökenli bir sarılıcıdır. Hızla büyüyererek etrafı kaplar. Bu özelliğinden ötürü istilacı türler listesindedir'' diyor internette hakkında yazılanlar. Kök kısmındaki ve dallarda üretebileceği yumrucuklarla kolay çoğalır. Sub-tropikal iklim kuşağı bitkisi olmasına rağmen ülkemizde kışı dışarıda geçiriyor. Hem saksıda hem toprakta denenmiştir.

Bitkinin minik ama salkımlar halinde açan kokulu çiçekleri vardır. Yaprakları etli sukulent yapıdadır.

Bu bitki ülkemize nereden geldi bilmiyorum ama annanemin bahçe kapısında sarmaşık olarak yıllardır yaşamını sürdürüyor. Kışın yeşil aksam tamamen ölüyor. Baharda kökteki yumrular tekrar yeşeriyor. Bahsedildiği gibi istilacılığını görmedik.

İki yıldır benim açık balkonumda yaşamını sürdürüyor. Küçük kokulu çiçekleri nedeniyle ilgimi çekiyor.
Bir gün bahçem olursa bir iki tür sarmaşıkla beraber ekip arka fonun daha zengin yeşil renk olmasını sağlamak için kullanacağım bir bitki olacak..

Yumrulu kökleri nedeniyle bonsaisi de yapılıyormuş...

Ayrıca bitkinin ismini bulmam konusunda bana yardımcı olan Kelebek çalısı arkadaşıma tekrar teşekkürler.

Name:  DSC07638.jpg
Views: 696
Size:  69.6 KB

Name:  DSC07639.jpg
Views: 668
Size:  54.6 KB

Kendi fotoğraflarımdan çiçekli halini bulamadım.Alttaki alıntı resimdeki gibi bir görüntü sergiliyor...

Name:  a.c..jpg
Views: 702
Size:  81.4 KB

Tura ve Milla beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 08:43   #2
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili sakdag, bu çiçekten annemlerin evinin bahçesin de kırk yıldır vardır.biz ona rakı çiçeği diyoruz kokusu rakı kokusunu andırıyor.dediğiniz gibi kışın yok oluyor. baharla beraber yeşermeye başlıyor.kökü deseniz evin temelinde kalmış gerçekten istilacı olduğunu söyleyebilirim.geçen bahar dikkatimi çekti. anneme bu çiçek daha kurumadı mı? diye sordum. baksana kurumamış dedi. bu gittiğimde yine bir bakayım yeşermiş mi?

sakdag beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2015, 09:39   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2011
Linkini verdiğim sayfada anlatılanlara göre bu bitkinin yaprakları ıspanak gibi yenebiliyor, turşu olarak değerlendirilebiliyormuş. Kökleri de patates gibi pişirilerek tüketiliyormuş. Özellikle Japon ve Çin mutfaklarında kullanılan bu bitkinin turşusunun da iyi olacağı söyleniyor. Bitkinin gövdesinde yer yer oluşan topakçıklar yenmiyor, ancak Çin tıbbında ilaç olarak kullanılıyormuş. Kısacası çok güzel görünmekle kalmayıp faydalı da bir bitki.
Acaba tohum yapıyor mu?
Madeira Vine: an ironic Harvest

Merdümgiriz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2015, 09:41   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2011
Linkini verdiğim sayfada anlatılanlara göre bu bitkinin yaprakları ıspanak gibi yenebiliyor, turşu olarak değerlendirilebiliyormuş. Kökleri de patates gibi pişirilerek tüketiliyormuş. Özellikle Japon ve Çin mutfaklarında kullanılan bu bitkinin turşusunun da iyi olacağı söyleniyor. Bitkinin gövdesinde yer yer oluşan topakçıklar yenmiyor, ancak Çin tıbbında ilaç olarak kullanılıyormuş. Kısacası çok güzel görünmekle kalmayıp faydalı da bir bitki.
Acaba tohum yapıyor mu?

Merdümgiriz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2015, 12:53   #5
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Merdümgiriz Mesajı Göster
Acaba tohum yapıyor mu?

Tohum yaptığına şahit olmadım maalesef.

Eski 27-09-2015, 12:57   #6
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Şimdi açma zamanı... Kokusu çok güzel gece gündüz kokuyor. Ancak ben rakıya benzetemedim.

Name:  DSC08036.jpg
Views: 546
Size:  55.1 KB

Name:  DSC08039.jpg
Views: 856
Size:  66.2 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024