agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 7 Gönderen yağmur
  • 1 Gönderen münevver48

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2014, 21:27   #1
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Asarina (İç Mekan Sarmaşığı)

Son harfinden bitki ismi türetme oyununda adını yazmıştım. Sitede aradım başlığını bulamadım. Bende, evde de yetiştirilebilen bu sarmaşığı tanıtmak istedim. Bilgiler alıntıdır.

Alıntı:
Asarina, sarıcı, kalp yapraklı zarif ince sürgünleri olan yaz kış yeşil Meksika kökenli bir sarmaşıktır. Ortalama 1-1.5 boylanma yapar. Ana gövdeden sürdüğü sürgünlerden, çiçekleri açtığı sürgünler sürer. Her çiçek sürgününde sıralı olarak 10-20 arası çiçek bulunur. Çiçekler ortalama 15 gün açık kalırlar. Bu sürede her gün yeni sürgünler sürdüğünden bitki tamamen çiçeklerle kaplanır.

Asarina’yı özellikle yetersiz yeri olan, bahçesi olmayan ancak çiçekli bir sarmaşık yetiştirmek isteyenlere şiddetle öneriyoruz zira salonunuzda dahi çiçeklenme yapacak kadar kanaatkâr bir o kadarda güçlü bir bitkidir.

Alıntı:
İlk kez tohumdan yetiştirme yapacak, en amatör çiçekseverin bile yanlış yapmadan yetiştirebileceği bir bitki olan Asarina bu kadar kolay olmasına karşın, yetiştireni hayran bırakacak güzellikte çiçeklenir.

Yılın 12 ayı çiçekli olan Asarina bahar ve yaz ayları ağırlıklı olmak üzere her mevsim çiçeklidir.
Çiçeksiz hali, sadece çok zarif incecik ve bir örtü misali bir biri üstüne çıkan su yeşili yaprakları ile de sizi yeşilden uzak bırakmaz ve baharı yetiştirdiğiniz yere taşır.

Böcek yapmaz. Bu nedenle yaprak bitleri, tırtıllar gibi pek çok zararlıyla uğraşmanız gerekmez.
Çok yıllıktır, her sezon tekrar tekrar ekmeniz gerekmez. Çok hızlı çimlenen bitki, kısa sürede kök sistemini geliştirip, uzayarak sarılmaya başlar. Kökler 6 ay içinde toprak altında yumru oluştururlar. Bitkiyi neredeyse toprak seviyesine yakın budasanız dahi, yeniden sürecektir.
Alıntı:
Asarina sadece köklerinin oynatılmasından hoşlanmaz. Bu nedenle tohumdan yetiştirilir. O yüzden tohumları doğrudan gelişip büyüyecekleri saksıya aralarında 10-15 cm mesafe ile ekin. Ekim sonrasında çıkan filizlerin yanına sarılıp uzayabilecekleri bir dayanak ya da kafes yerleştirin. 30-35 cm boylandıklarında tepelerinden keserek dallanmalarını sağlayın. Üretim saksısına ekerseniz, köklerini hiç oynatmadan ana saksıya taşıyın.

Tüm ılıman kıyı Ege ve Akdeniz sahil şeridinde dış mekânda kışın içeri almadan dondan korunaklı yerde ister saksıda ister doğrudan bahçe toprağında yetiştirebilirsiniz. Diğer bölgelerde ilk donların gelmesinden 3 hafta önce iç mekâna taşıyın ve son donlardan sonra tekrar dışarı alabilir ya da yıl boyu kapalı mekânda yetiştirebilirsiniz. Sarkan saksı sepet bitkisi olarak ta yetiştirilebilir.

Çok çiçeklendirmek için Kış aylarında ısıtmasız, dondan korunaklı ancak serin kapalı ortamda, ya da ılıman bölgelerde dış mekânda, bitkinin serin kış aylarını geçirmesine izin verin. Bu dönemde toprak yüzeyinden yaklaşık 35-40 cm mesafeden sonrasını budayın. Göreceksiniz takip eden bahar hem çiçek kalitesi yükselecek hem de çiçeklenme artacaktır.

Bilgiler zengardentr.com'dan alıntıdır.

Eklenen Resimler

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 00:05   #2
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Görünüşe bakılırsa hiç iç mekan bitkisine benzemiyor fakat çok güzelmiş.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 15:41   #3
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Ben evin içinde sarılıcı ve hızlı büyüyen bitki sevmiyorum. Ama seven çok insan var. İplerle filan duvardan duvara sardırıyorlar. Belki öyle oluyordur bu çiçek sevgili hira.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 23:24   #4
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili arkadaşlar, görüntüsü hoş bir çiçek. ılıman bölgelerde dış mekanda da yaz kış yetiştirilebiliniyor.fakat biraz nazlı olduğunu düşünüyorum.bir arkadaşım sayesinde bu çiçeğe sahip oldum. yaşatamadım. belki zamansız yaz mevsiminde, mekan ve saksı değişikliliği önemli olabilir.

yağmur beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 13:36   #5
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Görünüşe bakılırsa hiç iç mekan bitkisine benzemiyor fakat çok güzelmiş.
Subtropik iklimlerde zaten dışarıda yetiştiriliyor. Sürekli çiçek açan, aslanağzı gibi bir bitki...
Sarılıcı türde..

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen Gardenias : 22-05-2016 saat 13:39 Neden: imla
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 23:59   #6
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Burada bilgi var
Twining Snapdragon, Chickabiddy, Climbing Snapdragon Asarina scandens

Sinonim adı Maurandia.
Açtığım başlık böyle
Maurandya
Tohumdan kolayca yetişiyor. Zengardende yetişkinleri gördüm, çok güzeller.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024