agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler
  • 6 Gönderen Belladonna
  • 1 Gönderen Belladonna
  • 3 Gönderen Belladonna
  • 1 Gönderen hepgül
  • 1 Gönderen Belladonna
  • 1 Gönderen arnavut biberi
  • 1 Gönderen Belladonna
  • 1 Gönderen Albay Hardal
  • 1 Gönderen Belladonna
  • 1 Gönderen Belladonna
  • 3 Gönderen Belladonna

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2012, 23:06   #1
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Hawaii Orman Gülü (Argyreia Nervosa)

"Argyreia Nervosa – Fil Sarmaşığı, en bilinen adıyla Hawaii Orman Gülü. Convolvulaceae ailesinden bir bitkidir.

Bitkilerin sabah erken saatlerde açan birbirinden güzel kimi zamanda kokulu çiçekleridir onları bu kadar bilinen kılan.

Argyreia Nervosa , Hindistan kökenli bitki olup, eski çağlardan bugüne ayinlerde de kullanılan bir bitki olmuştur.Sarmaşık türü olan bitki, 10 metreye kadar boylanır. Açık maviden Lavanta rengine dönen , hoş görünümlü çiçekler açar.Hem muhteşem çiçekleri hem de kalp şeklindeki dev yaprakları ile göz dolduran bir sarmaşıktır. Üretimi tohumdan kolaylıkla yapıldığından, neredeyse her yerde tohumdan üretilen bitki, gevşek, organik maddece yüksek ve geçirgen toprakta kolaylıkla yetişir." (Kaynak: Zengarden)

Eklenen Resimler

limon, sevim4, hepgül ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen Belladonna : 22-05-2015 saat 15:32
Belladonna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 23:12   #2
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Tohumdan kolaylikla iç mekanda yetişebilen bir bitki, çok büyük saksı veya eski bir küvet içinde yetişebiliyor ve çok hızlı büyüyor. Benim hawaii orman gülüm neredeyse bir yaşına gelecek ve malesef iç mekanda suni ışık alarak büyümesine rağmen dev yaprakları ile odamın köşesini kapladı. Fakat saksısını büyüttüğümde kullandığım bahçe toprağından böcek kaptı korkarım ki. Buna rağmen büyümesi durmadı ve her dalı iki buçuk metre olmak üzere haftada iki yeni dal uzatıyor. Mayıs gibi dışarıya taşıyacağım, açık hava ve güneşle tanışacak ilk kez...

RIZARAMIZ beğendi.
Eski 21-03-2012, 23:19   #3
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Tohumu nohuttan biraz küçük ve kahverengi. Elimde üç tohum vardı ve nasıl çimlendireceğimi bilemediğimden deneme yolunu izledim: bir tohumu zımparalayıp ılık suda bir gün beklettim. Diğer tohumu ise zımparalamadan aynı ılık suda 2 gün beklettim. Sonuncusunu ise zımparalayıp direk torfa gömdüm. Zımparalayıp suda beklettiğim suyun içinde çimlendi. Diğer ikisi çimlenmedi. Çimlendikten sonra torfa kendi boyu kadar derinlikte ektim ve ektiğim kabın üzerini streç film ile kapattım. İlk yaprakları çıkana kadar günde bir kez spreyle suladım. İlk yapraklar çıktıktan sonra hemen streçi kaldırdım ve esas yapraklarla birlikte saksıya aldım. Sonrası ise çok hızlı bir gelişim. Ancak daha çiçek göremedim. Hem gençlikten hem de ektiğim saksının boyutundan olabilir diye düşünüyorum. Umarım bir gün bana güzel çiçeklerini de gösterir...

Vegy, Gardenias ve RIZARAMIZ beğendi.
Eski 21-03-2012, 23:37   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Çok güzelmiş. Bende bahçeye ekmek için bu tip bitkilere bakıyorum.....Ellerinize sağlık.

RIZARAMIZ beğendi.
hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 23:42   #5
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Teşekkür ederim Sn hepgül... Ben İstanbul'da dışarıya çıkarmaya henüz cesaret edemedim ama iç mekanda kuvvetlenip sonrasında dışarıda İzmir ikliminde yetişebileceğini düşünüyorum.

RIZARAMIZ beğendi.
Eski 23-03-2012, 22:54   #6
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
sn Belladonna sarmaşığınız hayırlı olsun tohumdan yetiştirebildiğiniz için çok sevindim sizin adınıza. Bende çiçekli sarmaşıkları çok severim. Umarım sorunsuzca büyütürsünüz. gelişmelerden bizide haberdar edin lütfen ve mümkünse fotoğraf ta ekleyin.

RIZARAMIZ beğendi.
arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 22:29   #7
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Tesekkur ederim sn arnavut biberi, dışarıya çıkardıgım zaman fotografını çekeceğim. umarım çiçeklenir de çiçeklerinin fotograflarını da paylaşırım.

RIZARAMIZ beğendi.
Eski 28-03-2013, 08:49   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Gündüz sefası ve fil sarmaşığı aynı aileden olsalar bile farklı türlerdir. Biri Ipomoea (genellikle purpurea veya tricolor) diğeri ise argyreia nervosa'dır. Tohumları ve bitkilerin kendileri arasındaki benzerlik azdır.

RIZARAMIZ beğendi.
Albay Hardal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 15:36   #9
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Biraz geç olsa da; benim sarmaşigim bahçede güneşsizlikten ve böceklerden dolayi yokoldu gitti. Çok üzüldüm, kocaman olmuştu ve göz bebeğimdi ama ne yapalim zaten içeride yetişemiyordu. Son bir umut bahçeye almiştim. Bu sene yeniden tohumdan yetiştirmeyi deneyeceğim. Tohumlarim üç yillik bakalim çimlendirmeyi başarabilecek miyim...

RIZARAMIZ beğendi.
Eski 22-05-2015, 15:38   #10
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Bu sene Alanya'ni yari tropik iklimine güvenerek tekrar deniyorum. Bol güneş istiyor, dona dayaniksiz. Bol da toprak. Çok yayilici oldugunu da söylemek isterim

RIZARAMIZ beğendi.
Eski 23-05-2015, 18:07   #11
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

zımparalayıp ılık içme suyuna attığım tohumların 6'sından 2 tanesi suda çimlendi. Bu gece ekeceğim. Geçen sefer aynı tohum gurubundan 4 tanesini zımparalayıp ılık suya atmıştım ve hepsi çürümüştü. Bunun sebebinin Dalyan'ın musluk suyundaki klor olduğunu düşünüyorum. Bize köy suyu klorsuz gibi gelmişti, musluktan içiyorduk. Ama şişe suya koymak lazımmış tohumları bunu anlamış oldum böylece.

Vegy, Gardenias ve RIZARAMIZ beğendi.
Eski 28-01-2019, 16:39   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2019
Argyreıa nervosa tohumu

Arkadaslar Argyreia Nervosa sını yetıstırıp tohum alabılen varmı?
Ben cımlendıremedım! 5 tohumdan 4u curudu, tutunan bır taneyıde ben oynarken kırdım ve kuruttum Eger yetıstırebılmıs olanınız varsa bı avuc tohum temın etmek ıstıyoruz, yahut bırkac fıde. Ucret hıc onemlı degıl. Yardımcı olursanız sevınırım.

Düzenleyen RIZARAMIZ : 29-01-2019 saat 08:20
RIZARAMIZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2020, 19:41   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2020
Hawaii orman gülü

Merhabalar bana bu bitkinin tohumunu tedarik edebilecek varsa lütfen yazabilir yardımcı olabilir mı rica etsem🙏😣😔

Duruhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2023, 00:46   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2023
Merhabalar. Kış bahçesi için bu Sarmaşıktan arıyorum uzun zamandır. Fide **** tohum paylaşımı yapar mısınız **** nereden bulabilirim yardımcı olur musunuz?

Omerfromist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2024, 20:16   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2024
bu acaaba

bu mudur?

Eklenen Resimler

ubzmbo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hawaii orman gulu, sarmasik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024